Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σου δουλεψε; Εγω λιγο που το προσπαθησα δεν το καταφερα.

 

μία από τα ίδια και σε μένα ( mi 9t pro ) δεν έλεγε να λειτουργήσει με τίποτα , ποτέ δεν έπαιξε το video για την δωρεάν αποθήκευση των ρυθμίσεων

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα, έβγαλα ΟΛΕΣ τις ανούσιες δονήσεις

 

 

 

Αποτύπωμα, ξεκλειδωματα, πληκτρολόγηση , τα πάντα

 

 

 

Μόνο αν το βάλω στη δόνηση να χτυπάει σαν ειδοποιήση την έχω, εκεί που πρέπει δηλαδή

κάτσε πως βγάζουμε τη δόνηση στο αποτύπωμα;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος της συσκευής.

 

Εντυπωσιακή κατασκευή. :happy: Δείχνει η Xiaomi πώς μπορεί να κατασκευαστεί μια πολύ όμορφη συσκευή και να μην τιμολογείται με 4ψήφια ποσά.

 

Σε ό,τι έχω δοκιμάσει, εκτός από gaming (δεν παίζω στο smartphon), πολύ γρήγορο. Το Android One έχει πολύ καλή "ροή".

 

Πολύ εξυπηρετικές οι ambient ειδοποιήσεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

κάτσε πως βγάζουμε τη δόνηση στο αποτύπωμα;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Από το μενού της προσβασιμότητας στην καρτέλα δόνηση βγάζεις τη ρύθμιση της αφής.
Link to comment
Share on other sites

Από το μενού της προσβασιμότητας στην καρτέλα δόνηση βγάζεις τη ρύθμιση της αφής.
μπράβο ρε συ! δεν την είχα δει αυτή την ρύθμιση!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Gcam testing. Προς το παρόν έχω καταληξει σε 2 διαφορετικές. Η μια για ημερήσιες και η άλλη για χαμηλότερο φωτισμό (indoor, νυχτερινα τοπια κλπ). Η πρώτη ειναι πιο φυσική γενικά και ιδιαίτερα καλή στα πρόσωπα. Βέβαια ίσως τη μέρα να μην χρειάζεται gcam και τελικά να αφήσετε μόνο την δεύτερη για χαμηλότερο φωτισμό.

 

Ημερήσιες

Εκδοση gcam: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6.2.030_B-S-G-based_v.0.4_TlnNeun.apk

Ρυθμίσεις (screenshot): https://drive.google.com/drive/folders/1zpjTFLe5WL65O56eklMFUWimx9kSADRv?usp=sharing

 

Θα πρέπει να το ρυθμίσετε ακριβώς όπως βλέπετε στα screenshots. Δυστυχώς την νύχτα βάζει αρκετά αργό κλείστρο που δεν ενδείκνυται σε κινητό χωρίς ois ενώ παράλληλα της λείπει λιγο οξύτητα.

 

Indoor και γενικά χαμηλός φωτισμός:

Έκδοση gcam: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/MGC_6_1_021_xcam6_beta11.apk

Ρυθμισεις xml: https://drive.google.com/open?id=1ek7OE0xMssHPrDbrT8qy2BXdG0pPoNKO

 

Για να περάσετε xml πρέπει μεσω file manager στην αρχική του αποθηκευτικού να δημιουργήσετε ενα φάκελο Gcam/Configs και μέσα να βάλετε το xml που κατεβάσατε. Ενα τρικ για να αποφύγετε την δημιουργια φακέλων είναι να μπειτε στις ρυθμίσεις της gcam και κατω κατω στις γενικές να επιλέξετε save settings και να γραψετε κατι της μορφης delete. Με αυτό το τρόπο θα δημιουργηθούν αυτόματα οι φάκελοι.

 

Έπειτα πάτε στη κάμερα, κάνετε διπλό ταπ κατω απο το κουμπι του κλείστρου και θα σας βγάλει να το επιλέξετε. Αν τυχόν ακολουθήσατε το τρικ, προφανώς μπορείτε να σβήσετε το delete.xml που δημιουργησατε ;)

 

Edit: Όπως θα δειτε έχω 3 xml. Το night μαυρίζει τον ουρανό και τις σκιες και κρυβει τον θορυβο. Το night-lc εχει πιο φυσικό αποτέλεσμα και ανογμενες σκιες αλλα θα βρειτε θόρυβο στον ουρανό. Το night-lc-cleaner είναι σαν την Night-lc αλλα με λιγο πιο επιθετικό noise reduction στα υψηλότερα iso (δηλαδή όταν ειναι αρκετά σκοτεινά θα έχει λιγότερο θόρυβο αλλά και λιγότερη λεπτομέρια)

 

Ταχύτητα, ποιότητα, shutter lag και motion blur

Αν σας νοιάζει η ποιότητα, να τραβάτε με την δεξιότερη επιλογή του hdr+ (δηλαδη την enhanced). Ειδικα νυχτα ή σε κόντρα ήλιο κάνει διαφορά. Αν ομως σας νοιάζει η ταχύτητα χρησιμοποιείτε την μεσαία επιλογή όπου ενεργοποιεί το zsl και τραβαει αστραπιαία (μηδενικο shutter lag). Προσοχή σε χαμηλό φωτισμό, με zsl μπορεί να υπάρξει camera shake αν "κοπανάτε" τη συσκευή καθώς πατάτε το κλείστρο

 

Παρόλα αυτά το hdr+ enhanced συγχωρεί περισσότερο motion blur. Το zsl είναι αυστηρά για να προλάβετε την στιγμη (πχ για λιγο σας κοιτάει ο μπομπιρας σας και μετα απο μισο δευτερολεπτο κοιτάει αλλου) και όχι για περιορισμό Motion blur.

 

Αν είχατε άλλη gcam πριν από αυτές

Για να δουλέψει απροβλημάτιστα η εφαρμογή, μετά την εγκατάσταση κάντε ένα clear το data της εφαρμογής. Διαφορετικά ίσως έχετε bugs.

 

Ανανεώθηκαν τα xml στην "νυχτερινη" gcam. Ρίξτε μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Ανανεώθηκαν τα xml στην "νυχτερινη" gcam. Ρίξτε μια ματιά.
Βλέπω έχεις ανεβάσει 3 αρχεία. Ποιες είναι οι διαφορές τους;
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις ανεβάσει 3 αρχεία. Ποιες είναι οι διαφορές τους;

 

Γραφω στο edit της "νυχτερινης" gcam ;)

 

Προσωπικά προτιμώ την night-lc και ας εχω θορυβο στον ουρανό (δεν μου ειναι δύσκολο να τον καθαρισω μετά). Ειναι πιο φυσικό γενικά το αποτέλεσμα. Για ψηλά iso έχω και μια εναλλακτική του με λιγο υψηλότερο Noise reduction (με κόστος όμως λεπτομέρια).

 

Η night σκετο κρυβει τις σκιες με εντονο contrast οπότε και κρυβει μαζι και το θόρυβο. Έχει ομως πιο αφύσικο αποτέλεσμα και χαμηλότερο dynamic range.

 

Για ημερήσιες έχω αφήσει την ίδια με πριν. Εχει εξαιρετικό dynamic range.

Link to comment
Share on other sites

όταν πατάτε να ανοίξει η μαμά κάμερα, στιγμιαία είναι θολή η εικόνα και μετά δείχνει κανονικά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Ναι έτσι είναι. Επίσης το κάνει και όταν αλλάζεις λειτουργία (από φωτογραφία σε πορτρέτο , βίντεο κλπ).
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Επίσης το κάνει και όταν αλλάζεις λειτουργία (από φωτογραφία σε πορτρέτο , βίντεο κλπ).
Oκ ευχαριστώ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν χορταίνω τα χρώματα ρε παιδιά! καμία σχέση με τις άλλες οθόνες ips πως τις λένε!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστώ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν χορταίνω τα χρώματα ρε παιδιά! καμία σχέση με τις άλλες οθόνες ips πως τις λένε!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Οι amoled για μένα είναι μονόδρομος. Δεν μπορώ να ξαναπάω σε ips.

Δοκίμασε και τον kiwi browser με night mode

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχεις ανεβάσει 3 αρχεία. Ποιες είναι οι διαφορές τους;

 

Αν προτιμάς χαμηλό θόρυβο και ανοιχτές σκιές τσέκαρε την βελτιωμένη night-lc-cleaner4. Επιπλεον σε ολα τα xml μειωσα το saturation.

 

Νομίζω ότι έχω ψιλοκαταλήξει σε 3 καλά xml αναλόγως τα γούστα. Τις διαφορές τους τις περιγράφω 2 σελίδες πίσω

 

Δείτε και εδώ ενα γρήγορο συγκριτικό με τη σειρά stock και μετα gcam με xml night, night-lc, night-lc-cleaner

 

stock.jpg

 

night.jpg

 

night-lc.jpg

 

night-lc-cleaner.jpg

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ειστε ευχαριστημένοι γενικα με τη συσκευή? Εχετε καποιο θεμα? Pubg σηκωνει αξιοπρεπως?

 

Εννοείται ότι είμαστε! :D

 

Κανένα θέμα.

 

Η μπαταρία έχει τρελή διάρκεια. Με την πρώτη φόρτιση, πάνω από 12 ώρες sot, με 1+ ώρα pubg. :blink: Φυσικά, όχι στις ultra ρυθμίσεις στα γραφικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είμαστε! :D

 

Κανένα θέμα.

 

Η μπαταρία έχει τρελή διάρκεια. Με την πρώτη φόρτιση, πάνω από 12 ώρες sot, με 1+ ώρα pubg. :blink: Φυσικά, όχι στις ultra ρυθμίσεις στα γραφικά.

Σε ποια ρυθμιση το παιζει?

Link to comment
Share on other sites

1...είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στο mi a3 lite που είχα ΔΕΝ υπήρχε ρύθμιση για το Led και στις γενικές ρυθμίσεις και ανά εφαρμογή. πως γίνεται σε αυτό το mi a3 που είναι πάλι Android one και pie να το έχει και στο a2 όχι;

 

 

2....επίσης στο a2 είχε ρύθμιση να αλλάξω τα 3 κάτω κουμπιά. τώρα το α3 το άφησα όπως το είχε μαμά με την παύλα στο κέντρο και δεξιά τίποτα. στο α2 το είχα αλλάξει και είχα βάλει τα 3 κλασικά εικονίδια. βελάκι πίσω κλπ

στο α3 πως τα αλλάζουμε;

 

3... παρατήρησα ότι ακόμα και στην σιμ που ΔΕΝ έχει δεδομένα πλέον μπορούμε να δηλώσουμε να παίζει μόνο σε 2g ώστε να μην καταναλώνει τζάμπα μπαταρία σε 4g αφού τα δεδομένα είναι στην άλλη σιμ! πολύ καλό

 

 

4....Αντρέα έχεις καμιά gcam για το κινητό αυτό; δεν ξέρω πολλά και δεν θα αλλάξω xml κλπ απλά όπως την δώσεις εάν είναι καλύτερη για νύχτα να την βάλω!

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παίδες, μπορείτε να το συνδέσετε με την τηλεόραση;
Link to comment
Share on other sites

4....Αντρέα έχεις καμιά gcam για το κινητό αυτό; δεν ξέρω πολλά και δεν θα αλλάξω xml κλπ απλά όπως την δώσεις εάν είναι καλύτερη για νύχτα να την βάλω!

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Εχω ανεβασει 4 :) . Δες 2 σελίδες πισω

 

Δεν ειναι πολυ δυσκολο το xml. Προσπαθησε να ακολουθησεις πιστα αυτά που γράφω και θα σου φανει παιχνιδι. Η προσωπικη αγαπημένη ειναι το Night-ls. Αλλα αν τυχον μισει καποιος το θορυβο ας κινηθει ειτε προς Night-ls-cleaner (με κόστος λεπτομέρια) είτε night σκετο (με κόστος σκοτεινές σκιές)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβασει 4 :) . Δες 2 σελίδες πισω

 

 

 

Δεν ειναι πολυ δυσκολο το xml. Προσπαθησε να ακολουθησεις πιστα αυτό που σου λεω και θα σου φανει παιχνιδι. Η προσωπικη αγαπημένη ειναι το Night-ls. Αλλα αν τυχον μισει καποιος το θορυβο ας κινηθει ειτε προς Night-ls-cleaner (με κόστος λεπτομέρια) είτε night σκετο (με κόστος σκοτεινές σκιές)

οκ για να πάω να δω!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ για να πάω να δω!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Εδώ είσαι :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7910276#post7910276

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερώτηση ρε παίδες, μπορείτε να το συνδέσετε με την τηλεόραση;

 

Θα δοκιμάσω αύριο Δημήτρη. Έχει πάντως επιλογή για miracast.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα έβαλα το 3ο xml, night cleaner. το φυσικό φως που μπαίνει από το παράθυρο μπλεδιζει λίγο. να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις; και με την στοκ το κάνει αλλά λιγότερο 708fd4b39b469876e9c2b9adb72aeb96.jpg

 

 

η πιο κοντινή είναι με στοκ

 

 

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

2d60bdca5332618880bf51248b48f84e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι "νυχτερινές gcam" δεν ειναι για φυσικο φως μερας αυτές αφού έχουν υψηλή οξύτητα (οπότε και δεν έδωσα τόσο σημασία στην απόχρωση του φυσικού φωτισμού), δοκίμασε στις ρυθμίσεις να παιξεις με το HDR+ enhanced Auto White Balance τις επιλογες που εχει και δες τι προτιμας.

 

Κατα τα άλλα δεν βλεπω κατι τρομερό σε αυτές που ανέβασες. Τέτοιες μικροδιαφορές στο wb ειναι αμελητέες και νομίζω ότι ειναι περισσότερο contrast και saturation η διαφορά αφου και η στοκ μπλεδίζει (απλα ειναι λιγότερο έντονο). Γενικά δουλεψε την μερικές μέρες πρώτα και μετα δες αν κάτι θες να αλλαξεις.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι η gcam περνάει απλά με install το απκ? Και κατά πόσο πρόβλημα που είναι 720 οθόνη Και εαν ναι πιο είναι καλύτερο για αγορά αυτό η το redminote 7 πιο υπερτερεί (κάπου διαβασα ότι το redminote 7 με gcam βγάζει καλυτερες φωτό ισχύει??)σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...