Jump to content

προβλημα σοβαρο με αγνωστες εταιριες 5ψήφια ή Pop Ups


freddaras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρώτον να γράψεις πια είναι η εταιρεία ώστε να λάβεις συμβουλές από άλλους χρήστες .

Δευτερον μπορείς να απευθηνθείς στην Ε.Ε.Τ.Τ. η οποί αθα βρεί την εταιρεία.

Τώρα αν τυχόνε έχει κλείσει.... ξέχνα το.

τελικα τα πιστωσε ο προσωπικος μου συμβουλος αφου του ειπα οτι ειμαι κοντα σε σπασιμο συμβολαιου. η εταρια ειναι η paydash που ανηκει στην amaze
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τελικα τα πιστωσε ο προσωπικος μου συμβουλος αφου του ειπα οτι ειμαι κοντα σε σπασιμο συμβολαιου. η εταρια ειναι η paydash που ανηκει στην amaze
Θα στα πιστωνε και ιδια η εταιρια που σε εξαπατησε. Εχει γινει πολλες φορες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τον περασμένο Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο υπήρξα και εγώ θύμα αυτών των εταιριών με τα 5ψήφια υψηλών χρεώσεων. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να επικοινωνήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης της Vodafone (μέσω chat απο το site της vodafonecu) και να ζητήσω τη φραγή 5ψήφιων υψηλής χρέωσης, κάτι που όντως έγινε και μάλιστα αρκετά γρήγορα. Απο τότε δεν μου ξαναήρθε κανένα μήνυμα, ούτε χρεώθηκα περαιτέρω οπότε θεώρησα πως ξεμπέρδεψα. Σήμερα όμως, στις 07:23 το πρωί(!!) μου ήρθε μήνυμα απο την ίδια "εταιρεία" που έστελνε τα μηνύματα υψηλής χρέωσης, το οποίο όμως ήταν κάτι σαν διαφήμιση. Ήταν πάλι απο 5ψήφιο που ξεκινούσε απο 5 αλλά έγραφε "δωρεάν μήνυμα" στην αρχή του και απλά μου έλεγε να παίξω για να διεκδικήσω δώρα. Έλεγξα τις μονάδες μου και όντως δεν υπήρξε κάποια χρέωση. Είμαι λίγο μπερδεμένος ως προς το τι έγινε. Απενεργοποιήθηκε κάπως η φραγή ή μήπως η "εταιρεία" αυτή χρησιμοποιεί τώρα και τα μη χρεώσιμα 5ψηφια για να spamάρει;
Link to comment
Share on other sites

Η φραγή 5ψηφίων αφορά μόνο τα χρεώσιμα εισερχόμενα SMS. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Διολου απίθανο να συμβαίνει το δεύτερο που αναφέρεις. Εγω εχω εγγραφεί στο Μητρωο 11 και ενιοτε δέχομαι διαφημιστικές κλήσεις. Πηρα στην εξυπηρέτηση και μου είπαν οτι αν καποιος εχει βρει τον αριθμο σου απο κάπου αλλού δε μπορούν να τον αποτρέψουν απο το να σου στελνει ο,τιδηποτε.

 

Η πρόταση μου ειναι να ψαξεις το 5ψηφιο που σου στειλε το μήνυμα στο ιντερνετ για να εντοπισεις την εταιρία που κρύβεται απο πίσω. Κατοπιν, επικοινωνείς μαζι τους και ζητάς να διαγράψεις απο ολες τις υπηρεσιες τους και να μην επικοινωνήσουν ποτε ξανα μαζι σου. Εναλλακτικά, υπαρχει και το μπλοκαρισμα του 5ψηφίου μεσω του smartphone σου.

Link to comment
Share on other sites

Διολου απίθανο να συμβαίνει το δεύτερο που αναφέρεις. Εγω εχω εγγραφεί στο Μητρωο 11 και ενιοτε δέχομαι διαφημιστικές κλήσεις. Πηρα στην εξυπηρέτηση και μου είπαν οτι αν καποιος εχει βρει τον αριθμο σου απο κάπου αλλού δε μπορούν να τον αποτρέψουν απο το να σου στελνει ο,τιδηποτε.

 

Η πρόταση μου ειναι να ψαξεις το 5ψηφιο που σου στειλε το μήνυμα στο ιντερνετ για να εντοπισεις την εταιρία που κρύβεται απο πίσω. Κατοπιν, επικοινωνείς μαζι τους και ζητάς να διαγράψεις απο ολες τις υπηρεσιες τους και να μην επικοινωνήσουν ποτε ξανα μαζι σου. Εναλλακτικά, υπαρχει και το μπλοκαρισμα του 5ψηφίου μεσω του smartphone σου.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γνωρίζω την εταιρεία. Πρόκειται για την Dimoco και νομίζω πως η συγκεκριμένη "εταιρεία" έχει χρεώσει και ταλαιπωρήσει αρκετό κόσμο. Θα δω πώς θα εξελιχθεί η κατάσταση και θα πράξω αναλόγως, αλλά το πιο πιθανό είναι να μπλοκάρω τον αριθμό μέσω του smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το My Vodafone App μπορείς να τα μπλοκάρεις!

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το My Vodafone App μπορείς να τα μπλοκάρεις!

 

Ο φίλος αναφέρθηκε σε λήψη ΔΩΡΕΑΝ μηνύματος. Δεν ειναι δηλαδή οτι τον χρέωσε απλώς είναι ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μου κανουν αναπαντητη απο αλβανια με ενα ντριν, μην προλαβω να το σηκωσω και χρεωθουν φαινεται το πληρες νουμερο. 2 τετοια εχω μπλοκαρει. Μου φαινεται απ 5ψηφια το κανανε κανονικα νουμερα ωστε νομικα να ειναι ενταξει και διοτι ο κοσμος ηταν ψυλλιασμενος και τους μπλοκαρε , ενω ηταν πιο ακριβη η συνδρομη.
Link to comment
Share on other sites

Καμμία σχέση. Με πείραν και μένα.

είναι το λεγόμενο wangiri.

Δηλαδή θέλουν να τους πάρεις πίσω για να χρεωθείς.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους καιρος ηταν

 

250.000€ προστιμο... ποσα εχουν βγαλει ολα αυτα τα χρονια ομως. :rolleyes: Απο το τιποτα βεβαια θα μου πεις.

Για τους καλους παροχους που ειναι "θεατες" σε ολο αυτο το αλισβερισι, χρονια τωρα και εισπραττουν και αυτοι κανονικα, καμια νυξη οπως ειναι φυσιολογικο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βρε παιδια γλυτώσαμε απο τα sms εχουμε τωρα τις κλησεις ...καθε μερα 500 φορες την μερα ..άγνωστες κλήσεις απο αθηνα απο νησια απο θεσσαλονικη απο ξένες χωρες ολη την μερα και σε ωρες κοινής ησυχίας ..μπλοκαρω τα νουμερα και βγαινουν αλλα 20 απο πισω !

που μπορουμε να απευθυνθούμε για το θεμα αυτο ! εχει αρχισει η κατάσταση να με χτυπαει στα νεύρα άσχημα .,.

και το βασικοτερο που βρισκουν τα τηλεφωνα μας ολοι αυτοι ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γλυτώσαμε απο τα sms εχουμε τωρα τις κλησεις ...καθε μερα 500 φορες την μερα ..άγνωστες κλήσεις απο αθηνα απο νησια απο θεσσαλονικη απο ξένες χωρες ολη την μερα και σε ωρες κοινής ησυχίας ..μπλοκαρω τα νουμερα και βγαινουν αλλα 20 απο πισω !

που μπορουμε να απευθυνθούμε για το θεμα αυτο ! εχει αρχισει η κατάσταση να με χτυπαει στα νεύρα άσχημα .,.

και το βασικοτερο που βρισκουν τα τηλεφωνα μας ολοι αυτοι ....

 

Τα τηλεφωνα τα βρισκουν απο διαγωνισμους που βαζεις τον αριθμο σου για να παρεις μερος, τα social media, εφαρμογες τυπου true caller ...

Το κακο ειναι οτι πολλες υπηρεσιες, ειδικα αυτες με τους διαγωνισμους, μοιραζονται-συγχρονιζουν μεταξυ τους την βαση τους κι ετσι σε εναν να μπεις εχεις μπει σε ολους.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεφωνα τα βρισκουν απο διαγωνισμους που βαζεις τον αριθμο σου για να παρεις μερος, τα social media, εφαρμογες τυπου true caller ...

Το κακο ειναι οτι πολλες υπηρεσιες, ειδικα αυτες με τους διαγωνισμους, μοιραζονται-συγχρονιζουν μεταξυ τους την βαση τους κι ετσι σε εναν να μπεις εχεις μπει σε ολους.

 

Και πως μπορουμε να γλυτώσουμε φιλε μου ? πραγματικα την τελευταια βδομαδα το κακο εχει παραγινει ..

και παιρνουν και σε αγριες ωρες ..μεσημερι κτλ

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορουμε να γλυτώσουμε φιλε μου ? πραγματικα την τελευταια βδομαδα το κακο εχει παραγινει ..

και παιρνουν και σε αγριες ωρες ..μεσημερι κτλ

 

Δυστηχως απο την στιγμη που σε μαρκαραν δεν μπορεις να κανεις και πολλα, μονο να βρεις ποιοι ειναι και να κανεις αιτηση να διαγραφεις απο την λιστα τους.

Παλι μπορεις να συνεχισεις και να βαζεις σε λιστα block ολους τους αριθμους τους και να ελπιζεις να σταματησουν καποια στιγμη.

Προσοχη μονο μην βαλεις στην λιστα καποιον που δεν πρεπει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...