Jump to content

Lenovo Z6 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για την συσκευή και έχω διαβάσει το νήμα από την αρχή. Έρχομαι από Meizu pro 6 plus και πιο πριν Meizu mx5 (είμαι λίγο fan με την ποιότητα κατασκευής και με τη κάμερά τους, αλλά δεν έχουν καμία υποστήριξη στο λογισμικό).

Διάβασα κριτικές και έκανα σύγκριση με άλλες συσκευές και καταλήγω σ αυτή. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το video δεν έχει σταθεροποίηση. Έχει γίνει αναβάθμιση; υποστηρίζει η Lenovo ή θα έχω μια από τα ίδια;

Βλέπω ότι όσοι το έχετε έρχεστε από συσκευές Lenovo και γνωρίζετε (και υποστηρίζετε) καλά την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την συσκευή και έχω διαβάσει το νήμα από την αρχή. Έρχομαι από Meizu pro 6 plus και πιο πριν Meizu mx5 (είμαι λίγο fan με την ποιότητα κατασκευής και με τη κάμερά τους, αλλά δεν έχουν καμία υποστήριξη στο λογισμικό).

 

Διάβασα κριτικές και έκανα σύγκριση με άλλες συσκευές και καταλήγω σ αυτή. Το μόνο αρνητικό είναι ότι το video δεν έχει σταθεροποίηση. Έχει γίνει αναβάθμιση; υποστηρίζει η Lenovo ή θα έχω μια από τα ίδια;

 

Βλέπω ότι όσοι το έχετε έρχεστε από συσκευές Lenovo και γνωρίζετε (και υποστηρίζετε) καλά την εταιρεία.

Πάρε κάτι άλλο αν θες σταθερή υποστήριξη λογισμικού.

 

Κατά τα άλλα είναι καλο τηλέφωνο

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Στα 5 χρόνια με την Meizu είχα συνολικά 3 ενημερώσεις. Είναι και εδώ τόσο χάλια;

Αν ήθελα ενημέρωση κάθε μήνα θα πήγαινα με τα ίδια λεφτά σε Samsung. Αλλά δεν θα έχει το πακέτο snapdragon 855, κάμερες και διάρκεια μπαταρίας.

Υπάρχει πιθανότητα να διορθώσει το video; τι αίσθηση έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Στα 5 χρόνια με την Meizu είχα συνολικά 3 ενημερώσεις. Είναι και εδώ τόσο χάλια;

 

Αν ήθελα ενημέρωση κάθε μήνα θα πήγαινα με τα ίδια λεφτά σε Samsung. Αλλά δεν θα έχει το πακέτο snapdragon 855, κάμερες και διάρκεια μπαταρίας.

 

Υπάρχει πιθανότητα να διορθώσει το video; τι αίσθηση έχεις;

Δεν το πήρα.λογω ενημερώσεων

Πήγα σε ΟΡ και Realme.

 

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στα 5 χρόνια με την Meizu είχα συνολικά 3 ενημερώσεις. Είναι και εδώ τόσο χάλια;

Αν ήθελα ενημέρωση κάθε μήνα θα πήγαινα με τα ίδια λεφτά σε Samsung. Αλλά δεν θα έχει το πακέτο snapdragon 855, κάμερες και διάρκεια μπαταρίας.

Υπάρχει πιθανότητα να διορθώσει το video; τι αίσθηση έχεις;

 

Σε τι τιμή το βρίσκεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Celtic1453.

Η Lenovo αν και έδωσε αρχές Δεκέμβρη το Android 10 στις συσκευές με το Αγγλοκινεζικο λογισμικό, στο global τίποτα. Αν είναι προτεραιότητα σου αυτό, δύσκολα θα συμβιβαστείς. Και μάλιστα έχει θεματακια το global παρότι δείχνει κοντά στο stock, αν έχεις διάθεση να ασχοληθείς συστήνεται η αλλαγή στο Αγγλοκινεζικο (θα την κάνω τους επόμενους μήνες) η ακόμη καλύτερα σε καθαρή custom ROM (τον Ιανουάριο βγήκε το πρώτο βασιζόμενο σε Android 10, Revenge OS, το οποίο επίσης θα βάλω σύντομα). Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ποτέ Meizu για να εκφέρω συγκριτική άποψη, αν και είχα την εντύπωση ότι το Flyme ειναι σχετικά μέτριο skin. Η έλλειψη OIS στο βίντεο και στη φωτογραφική είναι όντως αρνητικό, αν και προσωπικά δε με ενόχλησε τόσο όσο περίμενα, δεδομένου ότι οι δύο προηγούμενες συσκευές μου είχαν. Μη ξεχνάς όμως ότι για συγκεκριμένες λήψεις που θεωρείς ότι αξίζει να θυσιάσεις την ποιότητα για τη σταθεροποίηση, η τέταρτη κάμερα έχει φοβερό 6απλό OIS, και τραβάει βίντεο 720 με πραγματικά mind-blowing σταθεροποίηση, που στο YouTube μόνο έναν πέτυχα που να δείχνει τέτοια λήψη, σε συγκριτικό πάνω σε μοτοσυκλέτα (νομίζω έβαλα το λινκ σε προηγούμενο σχόλιό μου). Πάντως επειδή προέρχεσαι από Meizu, τσεκαρε και meizu 16T, που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά +OIS στη βασική κάμερα, που όμως είναι αρκετά πιο παλιός αισθητήρας. Βέβαια και του Z6 Pro θεωρείται μέτριος, αν και έχει μπει από Umidigi μέχρι S10 lite.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα 5 χρόνια με την Meizu είχα συνολικά 3 ενημερώσεις. Είναι και εδώ τόσο χάλια;

Αν ήθελα ενημέρωση κάθε μήνα θα πήγαινα με τα ίδια λεφτά σε Samsung. Αλλά δεν θα έχει το πακέτο snapdragon 855, κάμερες και διάρκεια μπαταρίας.

Υπάρχει πιθανότητα να διορθώσει το video; τι αίσθηση έχεις;

 

Φαντάζομαι δεν εννοείς 3 μεγάλες; Γιατί αυτό με το ζόρι γίνεται στα Pixels!

Συγκριτικά στο Lenovo ZUK Z2 Pro, στην Αγγλοκινεζικη (που ήταν η μοναδική επίσημη για αυτό), από Android 6 είχε πάει στο 8, τρία χρόνια αφότου βγήκε νομίζω. Για το Global Z6 Pro μάλλον δύσκολα τα πράγματα, εφόσον η εταιρεία φαίνεται να ενδιαφέρεται κυρίως για το κινέζικο πελατολόγιό της.

Link to comment
Share on other sites

315 € στο gearbest.
Πάρε με.CN ROM ότι και να πάρεις

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο gearbest το είχε μέχρι τέλος Μαρτίου με priority line. Θα το βρεις και στο aliexprees αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την μέθοδο αποστολής του καταστήματος που το έχει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...