Jump to content

Lenovo Z6 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lenovo Z6 Pro: Επίσημο με τετραπλή κάμερα, Snapdragon 855 και 12GB RAM

 

H Lenovo ανακοίνωσε τη νέα της ναυαρχίδα συσκευή Lenovo Z6 Pro σε εκδήλωση που έλαβε χώρα στη Κίνα. Πρόκειται για το δεύτερο smartphone της εταιρείας που τροφοδοτείται από το Snapdragon 855 SoC της Qualcomm αλλά είναι το πρώτο που διαθέτει τετραπλή οπίσθια κάμερα.

 

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που εξοπλίζουν τη συσκευή είναι πραγματικά ισχυρά, ενώ για την κατασκευή της έχουν συνδυάσει γυαλί με μέταλλο δίνοντας στο τηλέφωνο μια συμπαγή και παράλληλα πολύ ευχάριστη εμφάνιση. Το smartphone φέρει Super AMOLED οθόνη διαγωνίου 6,39 ιντσών, ανάλυσης Full HD+ και αναλογίας 19,5:9 με εξαιρετικά στενά περιμετρικά πλαίσια.

Έχει επίσης έως και 12GB RAM και σύστημα υγρής ψύξης με ενισχυμένο χάλκινο σωλήνα 5mm και μεγαλύτερη περιοχή απόρριψης θερμότητας.

 

Η τετραπλή κάμερα που προαναφέραμε περιλαμβάνει έναν 48-megapixel κύριο αισθητήρα, έναν 16MP υπερευρυγώνιο, με εύρος γωνίας 125°, έναν τηλεφακό των 8MP και έναν 2MP για την ενίσχυση της βιντεοσκόπησης. Προσφέρει 2.39cm super macro φωτογράφιση, ενώ το νέο hyper-video χρησιμοποιεί OIS, γυροσκόπιο έξι αξόνων, ToF και PDAF. Όλα αυτά προσφέρουν μια λύση πολλαπλής εξάλειψης των «κουνημάτων» και βασίζονται στη βελτιστοποίηση του AI για ομαλότερα βίντεο ακόμα και όταν κινούμαστε, στοχεύοντας στους vloggers.

Στο εμπρόσθιο μέρος υπάρχει μια μονή κάμερα ανάλυσης 32-megapixel.

 

Lenovo Z6 Pro – Επίσημες προδιαγραγές

 

Οθόνη 6,39 ιντσών, (1080 × 2340 pixels) Full HD+, AMOLED, 19,5:9, HDR10 με DCI-P3 color gamut

Octa-Core Snapdragon 855 7nm SoC (1 x 2.84GHz Kryo 485 + 3 x 2.42GHz Kryo 485 + 4x 1.80GHz Kryo 485) με Adreno 640 GPU

6GB / 8GB LPDDR4x RAM με 128GB / 256GB εσωτερική μνήμη αποθήκευσης, 12GB RAM με 512GB μνήμη αποθήκευσης, επεκτάσιμη έως και 512GB μέσω microSD

Hybrid Dual SIM (nano + nano / microSD)

Android 9.0 (Pie) με ZUI 11

Οπίσθια κάμερα: 48MP με f/1.8 διάφραγμα, PDAF, Dual LED flash + 16MP 125° υπερευρυγώνια με f/2.2 διάφραγμα + 8MP telephoto με f/2.4 διάφραγμα + 2MP super video camera με f/1.8 διάφραγμα, 2.9um, OIS, ToF

Εμπρόσθια κάμερα: 32MP με f/2.0 διάφραγμα

In-display αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων

3,5mm υποδοχή ήχου, Dolby Atmos

Διαστάσεις: 157,5 × 74,6 × 8,65 χιλιοστά

Βάρος: 185 γραμμάρια

Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5, GPS (L1 + L5 dual band) + GLONASS, USB Type-C

Μπαταρία: 4.000 mAh με υποστήριξη ταχείας φόρτισης 27W

 

Lenovo Z6 Pro: Τιμή και διαθεσιμότητα

 

6 GB RAM + 128 GB storage – 2.899 Yuan (€ 384)

8 GB RAM + 128 GB storage – 2.999 Yuan (€ 398)

8 GB RAM + 256 GB storage – 3.799 Yuan (€ 504)

12 GB RAM + 512 GB storage – 4.999 Yuan (€ 663)

 

Το Lenovo Z6 Pro έρχεται σε επιλογές διαφαθμισμένου χρώματος όπως Κόκκινο-Μαύρο και Πράσινο-Μπλε.

Το τηλέφωνο είναι ήδη διαθέσιμο για προπαραγγελίες μέσω των επίσημων ηλεκτρονικών καταστημάτων Jingdong Mall και Tmall.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά χαρακτηριστικά..... Super το τηλέφωνο.....

Πώς μπορούμε να μάθουμε τι sar έχει η συσκευή?

Για εμένα είναι πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό.....

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά χαρακτηριστικά..... Super το τηλέφωνο.....

Πώς μπορούμε να μάθουμε τι sar έχει η συσκευή?

Για εμένα είναι πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό.....

1η εκδοχή

More Models:

Lenovo Z6 Pro GT 12GB RAM SAR 2,310

Lenovo Z6 Pro GT SAR 1,980

Lenovo Z6 Pro Ferrari Edition SAR 1,254

Lenovo Z6 Pro 12GB RAM and 512GB ROM SAR 1,406

Lenovo Z6 Pro 8GB RAM and 256GB ROM SAR 1,452

 

2η εκδοχή

 

lenovo z6 pro

Βασική έκδοση SAR 1,591

Το 8GB + 128GB: SAR 1,665

Το 12GB + 512GB: SAR 2,646

 

Υ.Γ.

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

1η εκδοχή

More Models:

Lenovo Z6 Pro GT 12GB RAM SAR 2,310

Lenovo Z6 Pro GT SAR 1,980

Lenovo Z6 Pro Ferrari Edition SAR 1,254

Lenovo Z6 Pro 12GB RAM and 512GB ROM SAR 1,406

Lenovo Z6 Pro 8GB RAM and 256GB ROM SAR 1,452

 

2η εκδοχή

 

lenovo z6 pro

Βασική έκδοση SAR 1,591

Το 8GB + 128GB: SAR 1,665

Το 12GB + 512GB: SAR 2,646

 

Υ.Γ.

 

Ευχαριστώ πολύ αδελφέ μου.....

Απαγορευτικό.......

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγώ το τσίμπησα τα Χριστούγεννα. Ακόμα περιμένω να έρθει. Όταν έρθει θα πω εντυπώσεις.

 

Στάλθηκε από το PH-1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το τσίμπησα τα Χριστούγεννα. Ακόμα περιμένω να έρθει. Όταν έρθει θα πω εντυπώσεις.

 

Στάλθηκε από το PH-1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αναμένουμε

Ποια έκδοση πήρες;

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

6/128 Αφου παίρνει και κάρτα δεν χρειάζομουν κάτι παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το PH-1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6/128 Αφου παίρνει και κάρτα δεν χρειάζομουν κάτι παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το PH-1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με ποια μέθοδο αποστολής... priority direct mail ή eu fast line?

Link to comment
Share on other sites

netherlands post registered ddp αυτό διάλεξα, διάβασα ότι είναι εντάξει. Εν τω μεταξύ έχει κολλησει σ αυτό το σταδιοLast Vessel

To: Greece

From: Netherlands

First Vessel (1411 MS)

Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2019-12-26 18:38:42

Shipping Label Printed.

2019-12-26 17:28:38

Confirmed & Prepared For Packing.

2019-12-26 17:28:25

Order Created.

2019-12-26 14:59:17

Link to comment
Share on other sites

Ή πρέπει να είναι αδικημένο, στα review,

στο θεμα software,

Ή μεγάλη πατάτα σαν κινητό

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Στα specs φαίνεται πολύ καλό κινητο για την τιμή του. Παίζει όμως στα ίδια λεφτά με το mi9t pro και αν είναι ποιο καλό το Lenovo θα πρέπει να το υποστηρίξει με updates αλλιώς καλύτερα κάποιος να πάει στο xiaomi που θα αναβαθμίζεται και θα πάρει και miui 12 όταν θα βγει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κινητάρα ειδικά για τα χρήματά του τώρα...το θέμα είναι ότι όπως και στην περίπτωση του δικού μου ZUK 2 PRO, η εταιρεία χωλαίνει σε επίπεδο software/υποστήριξης (η κοινότητα προσπαθεί) και κάποια καινοτόμα χαρακτηριστικά για την κατηγορία (π.χ. EIS-Gyro στο βίντεο) δεν δίνουν τα προσδοκόμενα...δυνατό hardware, αξιοπρεπής κάμερα, προβληματικό βίντεο για την ώρα...ίσως με κάποια updates βελτιωθεί (δύσκολο αν κρίνω από το παρελθόν της)...είδομεν...σίγουρα πάντως υπολογίσιμο στο budget αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Κινητάρα ειδικά για τα χρήματά του τώρα...το θέμα είναι ότι όπως και στην περίπτωση του δικού μου ZUK 2 PRO, η εταιρεία χωλαίνει σε επίπεδο software/υποστήριξης (η κοινότητα προσπαθεί) και κάποια καινοτόμα χαρακτηριστικά για την κατηγορία (π.χ. EIS-Gyro στο βίντεο) δεν δίνουν τα προσδοκόμενα...δυνατό hardware, αξιοπρεπής κάμερα, προβληματικό βίντεο για την ώρα...ίσως με κάποια updates βελτιωθεί (δύσκολο αν κρίνω από το παρελθόν της)...είδομεν...σίγουρα πάντως υπολογίσιμο στο budget αυτό...

 

Γι αυτόν τον λόγο παίρνεις snapdragon 855 με 300ευρω. Νομίζω όμως καλύτερα το mi9t pro σε αυτήν την τιμή αν και λίγο χειρότερο γιατί θα πάρει κάποιες αναβαθμίσεις σε σχέση με το Lenovo που μπορεί να μην πάει σε Android 11

Link to comment
Share on other sites

Άντε και ψήνομαι να αγοράσω τρίτη συσκευη

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Άντε και ψήνομαι να αγοράσω τρίτη συσκευη

 

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

 

Χάχα είσαι άρρωστος. :lol:

Δεν θα ξεχάσω το zuk z1 της lenovo που είχα κρατήσει για 1.5 χρόνο (τεράστιο διάστημα για μένα) πόσο καλό ήταν για την εποχή του. Cyanogenmod, 4000mha μπαταριά, αποτύπωμα μπροστά, πολύ καλές κάμερες, γρήγορο, πραγματικά το καλύτερο κινητό που είχε περάσει από τα χέρια μου. Κρίμα για την lenovo έπρεπε να κρατήσει το δυνατό κομμάτι του λογισμικού και των αναβαθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

To έχω ακόμα το Ζ1

Μάλιστα αντικατέστησα μπαταρία.και οθόνη(δύο φορές) και το ΠΟΥΛΗΣΑ με Lineage OS!

(100€)!!!

Ο νεος ιδιοκτήτης του.μαλιστα θέλει να του περάσω και LINEAGE 16(!!!)

 

 

Αθάνατο

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ το έχω 2 βδομάδες, ~315€ από Gearbest μαζί με 2 τζαμακια, το 8/128 (με priority εννοείται), που παρεμπιπτόντως τα 8 είναι πλεονέκτημα σε σχέση με τα 6 του mi 9t pro (δε φαίνονται και ιδιαίτερα βέβαια, λίγη η διαφορά από τα 6 του ZUK Z2 Pro μου), όπως και η 4τη καμερα. Στα πλην ότι το νοτσάκι υπάρχει στην οθόνη.

 

Για να μην πολυλογώ, όσοι ενδιαφέρεστε σοβαρά, διαβάστε το αναλυτικό review του gsmarena. OIS έχει μόνο η 4τη κάμερα δυστυχώς, όπου το αξιοποιεί (και με το παραπάνω) σε βίντεο 720, στο sport mode. Δείτε εδώ, είναι όντως έτσι, και Πάρκινσον να έχεις βγάζεις κομπλέ βιντεάκι (αλλά δυστυχώς μόνο στα 720 όπως είπα):

Προέρχομαι κι εγώ από ZUK Z2 Pro, επίσης το μόνο κινητό που κράτησα 2 χρόνια (<8 μήνες συνήθως τα άλλα), πλέον με Android 9 σε AEX (υπάρχει και 10) που πλην μπαταρίας είναι κινητάρα με τα όλα της (Antutu έχω χτυπήσει 245Κ).

Αν και θεωρούσα deal breaking την έλλειψη OIS στη main camera (OIS είχε και το προ-προηγουμενο μου, LG G Flex 2), τελικά παραδόξως δε με ενοχλεί, πιθανότατα επειδή λόγω δυνατοτήτων επεξεργαστή δε χάνει frames όταν κουνιέσαι. Σε χαμηλό φωτισμό είναι καλύτερα από του Ζ2 Pro. Και έχει ωραιότατο 8x ζουμ και πολύ καλή ποιότητα (τουλάχιστον σε σχέση με το Ζ2 Pro πάντα), με macro mode στα 2cm.

 

Παρεμπιπτόντως παιδιά, πραγματικά δεν ιδρώνει καθόλου, τουλάχιστον σε μέτρια προς απαιτητική χρήση (όπως θεωρώ τη δική μου). Δοκίμαζα σε παιχνίδι (archero) ενώ φορτίζει με fast charger, αργότερα είχα 45' πλοήγηση GPS με full φωτεινότητα, και δεν είδα πάνω από 33 βαθμούς (40+ αντίστοιχα το Z2 Pro, με τους κατά τα άλλα αξιοπρεπείς 2+2 πυρήνες να δουλεύουν υπερωρίες), το chipset σε συνδυασμό με την ψύξη είναι και γ..ώ. Περιμένω να δω το καλοκαίρι πως θα τα πάει βέβαια. Μπαταρία διπλάσιο sot σε σχέση με το Z2 Pro, που είναι 2 χρόνων όμως, δηλαδή εύκολα 10 ώρες για τη δική μου χρήση, με μέτριο gaming.

 

Ένα θεματακι με την απόδοση των γραφικών πρέπει να το έχει, ασφαλώς από κάτι στη global rom, που προσωπικά το είδα μόνο στα benchmarks, μέχρι στιγμής τουλάχιστον. Μη φανταστείτε ότι δεν τη παλεύει, απλά μάλλον για συγκεκριμένα σενάρια ίσως λείπει κάποιος κωδικοποιητής, όπως είπα και πριν δεν ιδρώνει με την καμιά: Και αυτό δεν είναι απλά η αίσθηση μου, με tinycore βλέπω τον 8ο πυρήνα να μη μπαίνει σχεδόν ποτέ.

 

Α, δυστυχώς, το δακτυλικό αρχικά έπιανε ~9/10, αλλά αφότου έβαλα τη ζελατίνα που είχε στο κουτί πιάνει.. 1/10, σα να νιώθει λερωμένο το χέρι μου, και ενώ πέρασα 3 φορές τον αντίχειρα. Δε ξέρω αν με τζαμακι θα ήταν κομπλέ, αλλά φοβάμαι μάλλον χειρότερα.. Τουλάχιστον το face unlock είναι τελειο.

 

Η αγγλοκινεζικη ρομ (πρέπει να πήγε αρχές Δεκέμβρη στο 10 με ota) απ'οτι είδα μπαίνει εύκολα, ακριβώς όπως και στο Ζ2 Pro, όσοι το είχατε, οπότε κάποια στιγμή θα πάω προς τα εκεί, και λογικά μετά και σε κάτι custom όπως την AOSP AEX που είναι εξαιρετική στο Z2 Pro, όταν βγει.

 

Bonus: Μπαίνει και GCAM που δουλεύει κανονικά το night mode ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα

Ευχαριστουμε

 

Σε σχέση με το ΜΙ9?

 

Sent from my GM1900 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το Mi9, δε μπορώ να εκφέρω άποψη.

 

Αυτά που έγραψα ως προς το προηγούμενο μου(αξιολογότατο) Z2 Pro είναι όσο πιο αμερόληπτα και αντικειμενικά μπορούσα, για να συνεισφέρω. Υπάρχουν πολλά συγκριτικά με Mi9, OP7 κλπ από διάφορες πηγές άλλωστε.

 

Προσωπικά δεν πήγα σε Mi9 επειδή είχα ήδη 6 ram, σε κινητό που παρουσιάστηκε Απρίλιο 2016 :p Το OP7 αν και με έψηνε λόγω λογισμικού, το άφησα επειδή δεν είχε σύστημα ψύξης, το οποίο αναμένω να με βγάλει ασπροπροσωπο στο Z6 και το καλοκαίρι. Σκεφτόμουν και για Meizu 16T αλλά ήταν πιο ακριβό με την 8αρα ραμ, και με αρκετά παλαιότερη κάμερα (με OIS στο βασικό αισθητήρα όμως). Σε όλα τα άλλα θεώρησα οτι θα έπρεπε να συμβιβαστώ είτε με κατώτερο επεξεργαστή/ram είτε με μεγαλύτερο κόστος αγοράς.

 

BTW, δείτε κι ένα -τρομακτικό!- δείγμα φωτογραφίας του Ζ6 Pro με macro mode, που είναι το αγαπημένο μου :)

 

https://drive.google.com/file/d/10eSt5alXMsSTwvGwKHxiVW_Q-zIF-OF9/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/10gkn9QkkUFyZD68GRzqr4FSp7HDrNJfj/view?usp=drivesdk

 

ΥΓ: ο σύζυγος της αδερφής μου έχει S10 Plus, και έπαθε πλάκα με το συγκεκριμένο macro mode (βγάζαμε μαζί φωτό την αραχνούλα και μετά κάτι κοντινές σε τραπεζομάντηλα, και όλες του φαίνονταν καλύτερες στο Z6 Pro) σε βαθμό να αδυνατεί να πιστέψει ότι το δικό του έχει όντως καλύτερη κάμερα στο υπόλοιπο 90% των συνθηκών

Edited by TTromitheus
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...