Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Thanks!

Θα δοκιμάσω μήπως δω διαφορά, γενικά το φορτίζω μέχρι το 80% και επειδή μου βγάζει τη μέρα δεν έχω ασχοληθεί να το ψάξω περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κάτι πήγε στραβά με την γρήγορη φόρτιση...

Προχθές ενώ είχα γύρω στο 10% μπαταρία ανοίγω το hotspot, συνδέω τον φορτιστή αλλά παράλληλα χρησιμοποιώ και το κινητό.. αντί να ανεβαίνει το ποσοστό το βλέπω να πέφτει, μετά από λίγη ώρα αφού το βλέπω ότι δεν ανεβάζει γρήγορα κλείνω το hotspot αλλά πάλι φόρτιζε πολύ αργά, από τότε φορτίζει με ρυθμούς χελώνας, δοκίμασα και με δεύτερο φορτιστή αλλά δεν είδα διάφορα. Όταν συνδέω τον φορτιστή γράφει γρήγορη φόρτιση αλλά πάνω δεξιά εμφανίζει έναν κεραυνό μόνο...

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό τριήμερο σε όλους, κανένα μαγαζάκι για μπαταρία αγορά, γνήσια φυσικά και τιμουλα? Ιδανικά αν είναι Θεσσαλονίκη ώστε να το πάω εγώ ο ίδιος 

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, TypeRS said:

Κάτι πήγε στραβά με την γρήγορη φόρτιση...
[...]
Καμία ιδέα;

Έχεις να δοκιμάσεις και με κανένα άλλο καλώδιο; (όχι απαραίτητα φορτιστή).

Δοκίμασε επίσης (αν και φαντάζομαι θα το 'χεις κάνει ήδη) και κανένα reboot το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, w2o4ts said:

Έχεις να δοκιμάσεις και με κανένα άλλο καλώδιο; (όχι απαραίτητα φορτιστή).

Δοκίμασε επίσης (αν και φαντάζομαι θα το 'χεις κάνει ήδη) και κανένα reboot το τηλέφωνο...

Ναι επανεκκίνηση ήταν το πρώτο που δοκίμασα, δοκίμασα με έναν άλλο φορτιστή στο γραφείο με τον οποίο είχα φορτίσει παλιότερα και από όσο θυμάμαι φόρτιζε γρήγορα, πάλι δεν είδα διαφορά, θα δοκιμάσω βέβαια και με έναν άλλο...

Εμένα άλλο με ανησύχησε, κατέβασα την εφαρμογή AccuBattery και αφού έκανα μια πλήρη φόρτιση μου έβγαλε υγεία της μπαταρίας 78%!!!! Οπότε λέω τώρα εγώ, μήπως το κινητό μου κόβει μόνο του την γρήγορη φόρτιση για να προστατεύσει όσο μπορεί την μπαταρία? Η άλλη λύση που δυστυχώς βαριέμαι όσο δεν πάει είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

Και το θέμα είναι που θα βρούμε μια αξιοπρεπή μπαταρία να αλλάξουμε??? Γιατί γενικά το κινητό μια χαρά την παλεύει..

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και νωρίτερα, δοκίμασε και με ένα άλλο καλώδιο - όχι φορτιστή (το γράφω αυτό βέβαια κάνοντας την υπόθεση ότι και τον εναλλακτικό φορτιστή τον δοκίμασες χρησιμοποιώντας το ίδιο καλώδιο με τον άρχικό - αν όχι, τότε... άκυρο!).

Το καλώδιο είναι από τα βασικά πράγματα που μπορούν να επηρεάσουν την ομαλή φόρτιση της συσκευής (από καλώδιο χαμηλής ποιότητας, αν μιλάμε για καινούριο, μέχρι κάποια φθορά από καταπόνηση σε περίπτωση όπως εδώ, όπου προφανώς μιλάμε για δοκιμασμένο καλώδιο).

Κάτι ακόμα είναι οι κολλήσεις του βύσματος usb πάνω στην μικρή πλακέτα στο κάτω μέρος της συσκευής (συνήθως φιλοξενεί και το μικρόφωνο), ή οι κολλήσεις που συνδέουν την πλακέτα αυτή με το κυρίως pcb της συσκευής. Όλα αυτά δυστυχώς ταλαιπωρούνται από το συχνό βάλε-βγάλε του βύσματος, και έχω αρκετούς φίλους που την έχουν πάθει (εγώ μέχρι στιγμής την έχω... γλυτώσει με όσες συσκευές είχα) και έψαχναν για μαγαζί που να αναλαμβάνει την επισκευή (συνήθως αντικατάσταση της μικρής πλακέτας - το κόστος της οποίας συνήθως είναι χαμηλό, αλλά το άνοιξε-κλείσε της συσκευής είναι προφανώς φασαρία...).
Ελπίζω να μην είναι αυτό. Αν βέβαια όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα το αντιληφθείς σύντομα, καθώς η κατάσταση συνήθως χειροτερεύει, σε σημείο που να μη φορτίζει καθόλου το τηλέφωνο...

Ψάξε το πάντως λίγο πριν φτάσεις σε αλλαγή μπαταρίας, θα έλεγα.
Και όσο για το 78% από το AccuBattery (όσο μπορεί να το εμπιστευθεί κανείς - δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά έχω δει συζητήσεις σε fora, όπου κάποιοι λένε ότι αυτά που γράφουν τα προγράμματα του είδους είναι λίγο ό,τι να 'ναι...), αν π.χ. τελικά βρεθεί λύση με κάτι σχετικά απλό όπως το καλώδιο, δοκίμασε και μία ακόμα μέτρηση - πιστεύω ότι ένα τέτοιο πρόβλημα σίγουρα επηρεάζει και τα στατιστικά που μετράει το accubattery.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση!

Όχι χρησιμοποίησα διαφορετικό φορτιστή μαζί με το καλώδιο του, δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τώρα άλλο φορτιστή-καλωδιο, θα δοκιμάσω με ενός φίλου που έχει ολοκαίνουριο γνήσιο φορτιστή και βλέπουμε..

Το 78% της εφαρμογής ούτε εγώ ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Στην τελική αν δεν μου δημιουργεί άλλο πρόβλημα θα το φορτίζω το βράδυ και προχωράμε 😜

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με άλλο φορτιστή-καλωδιο και φόρτισε κανονικά τελικά

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

Ωραία - άρα δε θα χρειαστούν πιο... δραστικές λύσεις τελικά!
Πες, αν μπορείς, με κάποια ευκαιρία, αν θα επανέλθει τώρα σε πιο φυσιολογικά / αναμενόμενα επίπεδα και η απόδοση μεταξύ φορτίσεων (θα περίμενα να το κάνει, αν θα φορτίζει τώρα πιο 'άνετα').

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα έναν παλιό φορτιστή που είχα με ανταπτορα και φορτίζω με αυτόν πια, μπορεί να μην έχει γρήγορη φόρτιση αλλά δεν πειράζει.. το σημαντικό είναι ότι η μπαταρία την παλεύει μια χαρά..

Ευχαριστώ ξανά για όλες τις πληροφορίες 😎

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε πεσει η μπαταρια , το εδωσα σε καταστημα για αντικατασταση μπαταριας, και αυτη που εβαλε ειναι χειροτερη απο πριν και δεν κραταει καλα μια μερα με λιγη χρηση..ενω το εχω σε αριστη κατασταση ουτε γρατζουνια, το εχω παροπλισει στο σπιτι με ενα εφεδρικο νουμερο γιατι δεν συμφερει να ξαναπηρωσω 35 ε για αλλαγη παλι μπαταριας..,κυκλοφορω  εδω και  1,5 χρονο τωρα το Μ10Τ , 8/128, αλλα η αληθεια ειναι οτι το Μ9Τ μου ειναι πιο χρηστικο στις λειτουργιες του...κρατησε το φιλε οσο μπορεις..  εμενα με βολεψε πολυ και η εγγραφη κλησεων ειδικα οταν οδηγουσα  λογω δουλειας..που δεν χρειαζοταν να γραψω κατι , απλα μετα το ακουγα ..τωρα δεν εχω βρει καποιο να κανει αυτην την δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία ψάξε AliExpress για nohon ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις, ότι άλλο κυκλοφορεί είναι μάπα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μπαταρία πλέον έπεσε αρκετά, παρήγγειλα σήμερα μια nohon από Κίνα και ελπίζω να την παλέψει η εργοστασιακή μέχρι να παραλάβω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα,μπορεί να θυμίσει κάποιος γιατί δεν μου παίζει το Netflix με HDR και το widevine:L3  είναι.

Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις; Κανονικά νομίζω έπαιζε HDR.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την βοήθεια σας αν γίνεται.Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συσκευή αλλά από την αρχή αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα χωρίς να του δίνω τόσο πολύ σημασία μέχρι τώρα.Συγκεκριμένα όταν βρίσκομαι σε ομιλία με κάποιον εκείνη την ώρα αν δεχτώ μια δεύτερη κλήση δεν δέχομαι κάποια ηχητική ειδοποίηση ώστε να καταλάβω ότι κάποιος άλλος με καλεί.Μία λειτουργία που την είχαν όλα τα προηγούμενα τηλέφωνα χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω εγώ κάτι.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να δουλέψει αυτό που ψάχνω;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, vale415 said:

Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την βοήθεια σας αν γίνεται.Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την συσκευή αλλά από την αρχή αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα χωρίς να του δίνω τόσο πολύ σημασία μέχρι τώρα.Συγκεκριμένα όταν βρίσκομαι σε ομιλία με κάποιον εκείνη την ώρα αν δεχτώ μια δεύτερη κλήση δεν δέχομαι κάποια ηχητική ειδοποίηση ώστε να καταλάβω ότι κάποιος άλλος με καλεί.Μία λειτουργία που την είχαν όλα τα προηγούμενα τηλέφωνα χωρίς να χρειαστεί να ρυθμίσω εγώ κάτι.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να δουλέψει αυτό που ψάχνω;

Έχεις ενεργοποιήσει την αναμονή κλήσεων;

Ρυθμίσεις > Εφαρμογές > Ρυθμίσεις εφαρμογής συστήματος > Ρυθμίσεις κλήσης > Αναμονή κλήσης

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε *43#

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αλλά δυστυχώς δεν διορθώθηκε.Σε φίλου κινητό Xiaomi που ελέγξαμε δούλευε κανονικά η συγκεκριμένη ειδοποίηση.Στην δική μου περίπτωση το μόνο που ακούγεται σ' αυτόν που με καλεί ενώ βρίσκομαι σε κλήση είναι ότι είμαι κατειλημμένος 

Edited by vale415
Link to comment
Share on other sites

με την εταιρία σου μίλησε τότε να στην ενεργοποιήσουν

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το τηλέφωνο βγήκε μια χαρά επιλογή για τα δικά μου δεδομένα. Απαράδεκτο λίγο να το παρατάνε όμως τόσο νωρίς. Έτσι κάνει η xiaomi σε όλα τα μοντέλα; να κοιτάμε για αλλού αν είναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξέρει κανείς πως μπορώ να αλλάξω προεπιλεγμένη εφαρμογή για άνοιγμα pdf? Έβαλα καταλάθος άλλη από αυτή που ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις εφαρμογές από τις ρυθμίσεις, βρες αυτή που έκανες το λάθος και αφού την επιλέξεις στην κάτω μεριά του μενού κάνε αφαίρεση προεπιλεγμένων ή κάπως έτσι το λέει

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...