Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

1 hour ago, TypeRS said:

Το πρόβλημα συνεχίστηκε και χωρίς τζαμακι τελικά οπότε τη λύση την έδωσε μια εφαρμογή touchscreen repair, δεν το περίμενα γιατί πίστευα πως ήταν θέμα hardware

Και δούλεψε με αυτό; Ενδιαφέρον!
Μπορείς να μας δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες, π.χ. ποια εφαρμογή, σε τι βαθμό διόρθωσε το πρόβλημα κλπ;
Όπως κι εσύ, κι εγώ ως τώρα θεωρούσα ότι αν δεις κάτι τέτοιο να συμβαίνει στην οθόνη σου, απλώς... κλάφ' το!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 minutes ago, w2o4ts said:

 

Και δούλεψε με αυτό; Ενδιαφέρον!
Μπορείς να μας δώσεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες, π.χ. ποια εφαρμογή, σε τι βαθμό διόρθωσε το πρόβλημα κλπ;
Όπως κι εσύ, κι εγώ ως τώρα θεωρούσα ότι αν δεις κάτι τέτοιο να συμβαίνει στην οθόνη σου, απλώς... κλάφ' το!

Ναι δούλεψε, ούτε εγώ το περίμενα!

Η εφαρμογή λέγεται touchscreen repair και μπορώ να πω πως έλυσε το πρόβλημα εντελώς στις λίγες ώρες που δουλεύω το κινητό μετα την χρήση της! Είχε κάποια σημεία στην οθόνη που δεν ανταποκρινοντουσαν και το χειρότερο φυσικά ότι το "πίσω" από τη δεξιά πλευρά του κινητού δεν έπιανε πια καθόλου. Έφτασα στο σημείο σήμερα να επαναφέρω τα πλήκτρα πλοήγησης γιατί είχε γίνει εκνευριστικο... Το πρόβλημα όμως παρέμενε οπότε τη λύση την έδωσε μια αναζήτηση στο Google, τώρα τι ακριβώς έφταιγε δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Θα βγάλω από το συρτάρι κάτι παλιότερες συσκευές που τις είχα για... πεθαμένες (λόγω touch)!

Ελπίζω μόνο να τρέχουν την εφαρμογή, γιατί πρέπει να έχουν κάτι ψιλο-αρχαίες εκδόσεις του android πάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είχα τόσο καιρό μια παλιότερη έκδοση του μεσιντζερ και είχε φουσκάλες κανονικά όπως τις παλιές σήμερα κάτι έγινε και δεν ανοίγει καν τις φουσκάλες μάλλον το έκοψαν οι αλήτες και αναγκαστικά έβαλα την νεότερη έκδοση μπας και το είχα διορθώσει και δε έβγαζε το άθλιο με τα τετραγωνάκια αλλά μπα, εχει βρει κάποιος καμία λύση να πετάγονται εκείνα τα στρογγυλά παλιά κυκλάκια η μπα? 

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γνωρίζει κανείς κόστος αλλαγής πλάτης στην infoquest ή έστω κάπου αλλού;


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω εγώ στον εαυτό μου μήπως χρειαστεί και κανείς άλλος την πληροφορία.
65 ευρώ κόστος εργασίας και ανταλλακτικό για το αυθεντικό σε γνωστή αλυσίδα επισκευών. 40 για ιμιτασιον.

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει πως όταν βγάζω screenshot φαίνεται ένα κλικ πιο σκούρο από ότι κανονικά, έχει αλλάξει κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, TypeRS said:

Έχω παρατηρήσει πως όταν βγάζω screenshot φαίνεται ένα κλικ πιο σκούρο από ότι κανονικά, έχει αλλάξει κάποια ρύθμιση;

Από τις ρυθμίσεις πήγαινε στην προβολή και μετά στο "περισσότερες επιλογές σκοτεινής λειτουργίας". Παίξε λίγο με τις 2 επιλογές που σου δίνει πάνω πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την τελευταία ενημέρωση,την οποία φυσικά την έκανα πάνω στην άλλη,χωριά να κάνω επανεκκίνηση κτλ(πράγμα πολύ βαρετό αυτή τη στιγμή,έχω πολλά δεδομένα στο κινητό),βλέπω πολλά Bugs. Π.χ. μου κολλάει η σελφι κάμερα,δεν βγαίνει με την μία ,καμία φορά ούτε με την 6 φορά και θέλει βαθμονόμηση,μετά βλέπω ένα βίντεο και πάει να σβήσει η οθόνη, πράγμα που δεν το καταλαβαίνω.

Από μπαταρία πάει καλά,αν και θα έλεγα πως πέφτει πιο γρήγορα από πριν,ίσως λόγω του ότι δεν έκανα επανεκκίνηση (επαναφορά όπως θες πέστο). Δεν έχω τρελές απαιτήσεις,τα λεφτά του τα έχει βγάλει κ με το παραπάνω. Απλά αντέχει ακόμα το σκυλί,οπότε δεν το αλλάζω,το έχω σαν δεύτερη συσκευή και είναι πανάξιο.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση είναι; 12.1.4 global έχω εδώ και πάρα πολύ καιρό και δεν βγάζει για αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, TypeRS said:

Ποια έκδοση είναι; 12.1.4 global έχω εδώ και πάρα πολύ καιρό και δεν βγάζει για αναβάθμιση

Με την 12.1.1 είμαι και δεν έχω άλλες ως τώρα.

Πάντως από όσο φαίνεται,θα το αφήσουν στο έλεος του!

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία ενημέρωση,την οποία φυσικά την έκανα πάνω στην άλλη,χωριά να κάνω επανεκκίνηση κτλ(πράγμα πολύ βαρετό αυτή τη στιγμή,έχω πολλά δεδομένα στο κινητό),βλέπω πολλά Bugs. Π.χ. μου κολλάει η σελφι κάμερα,δεν βγαίνει με την μία ,καμία φορά ούτε με την 6 φορά και θέλει βαθμονόμηση,μετά βλέπω ένα βίντεο και πάει να σβήσει η οθόνη, πράγμα που δεν το καταλαβαίνω.
Από μπαταρία πάει καλά,αν και θα έλεγα πως πέφτει πιο γρήγορα από πριν,ίσως λόγω του ότι δεν έκανα επανεκκίνηση (επαναφορά όπως θες πέστο). Δεν έχω τρελές απαιτήσεις,τα λεφτά του τα έχει βγάλει κ με το παραπάνω. Απλά αντέχει ακόμα το σκυλί,οπότε δεν το αλλάζω,το έχω σαν δεύτερη συσκευή και είναι πανάξιο.
Έκανες αναβάθμιση ολόκληρη τη ρομ (έκανες λήψη ολόκληρο το τελευταίο πακέτο);
Αν όχι δοκίμασε το και θα δεις πολλά bugs να φεύγουν.

1a143c483d04c6372281d2305d9bec46.jpg

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, lagoskon said:

Έκανες αναβάθμιση ολόκληρη τη ρομ (έκανες λήψη ολόκληρο το τελευταίο πακέτο);
Αν όχι δοκίμασε το και θα δεις πολλά bugs να φεύγουν.

1a143c483d04c6372281d2305d9bec46.jpg

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έκανα λήψη το πακέτο όταν ήρθε η ενημέρωση,εσύ λογικά εννοείς να κάνω ξανά "λήψη τελευταίου πακέτου" και να το ξανακάνω εγκατάσταση πάνω στο ήδη υπάρχον;

Όταν έκανα επανεκκίνηση παλαιότερα,έκανα ξανά λήψη πακέτου πριν περάσω τα στοιχεία μου μέσα.

Πιστεύεις ότι αν κάνω λήψη του πακέτου και το περάσω πάνω , θα λυθούν πολλά θέματα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι
Κάθεται καλύτερα η ρομ.
Μόνο κέρδος έχεις.
Τσεκαρε και πες μας

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lagoskon said:

Ναι
Κάθεται καλύτερα η ρομ.
Μόνο κέρδος έχεις.
Τσεκαρε και πες μας

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το έκανα,θα του κάνω κ 1-2 φορτίσεις να στρώσει και θα δω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sefis33 said:

ρε παιδες αυτη η ενημερωση εχει βγει εδω και κανα 5μηνο... 

 

Κι όμως είναι η μοναδική που μου βγάζει.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,αλλά ζω στο εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gambitzx said:

Κι όμως είναι η μοναδική που μου βγάζει.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,αλλά ζω στο εξωτερικό

Ναι μπορεί. Παντός βλέπω να είναι και η τελευταία (η xiaomi μας παράτησε) ούτε την 12.5  δεν μας έδωσε. Κρίμα γτ το δικό μου είναι πύραυλος ακόμα και η μπαταρία είναι τούμπανο πάνω από 7 ώρες οθόνη μου βγάζει και το έχω 2,5 χρόνια. Κινητάρα από τα λιγα

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και κάνα δυο μήνες εκμαι με την 12.1.1 global, όντως τραγικό που μας παράτησαν έπρεπε να δώσει τουλάχιστον τηη 12,5 όπως είχε ακουστεί και να διορθώσει τα bug, όσον αφορά τα bubble s του φβ εγώ έχω βρει λύση σε ένα άλλο γνωστό φόρουμ εξωτερικού το γνωστότερο και σώθηκα, αν θέλει κάποιος μου λέει και ποσταρω τα λινκ να κατεβάσει τις ανάλογες εφαρμογές, είναι εκδόσεις που τις έχει επεξεργαστεί ένας develop. Και είναι συμβατές με την συσκευή μας, απλά πρέπει να απενεργ μετά τηβ αυτόματη ενημέρωση των εφαρμογών στο market για τις 2 αυτές εφαρμογές, φβ και μεσσ

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2022 at 4:58 ΜΜ, gambitzx said:

Το έκανα,θα του κάνω κ 1-2 φορτίσεις να στρώσει και θα δω τι παίζει.

Λίγες διαφορές βλέπω,νομίζω ότι με αυτή την ενημέρωση δεν κάνει καλή διαχείριση μπαταρίας. Ίσως θέλει μια καλή επαναφορά να στρώσει,αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία. Η κάμερα είναι με τα κέφια της,μια ανεβαίνει,μια όχι.

Μετά από αυτό το μοντέλο,δεν νομίζω να έπαιρνα ξανά αναδυομένη κάμερα. Κερδίζεις οθόνη,αλλά επειδή έχω κ αλλά τηλέφωνα,είναι πολύ μικρή η κουκίδα, σχεδόν δεν την βλέπεις.

Όπως είπα,αξία τα λεφτά της συσκευής μας,με έβγαλε 2.5 γεμάτα χρόνια ως και συνεχίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι κάνει το εξής περίεργο, αν το φορτίσω μέχρι 100% πηγαίνει πολύ γρήγορα στο 90% και στα στατιστικά της μπαταρίας γράφει "εξάντληση μπαταρίας"...

Δεν έχω κάτσει να δω ποια εφαρμογή μπορεί να φταίει ή αν είναι θέμα του κινητού. Για την ώρα η μπαταρία την παλεύει, αν χρειαστεί να αλλάξουμε υπάρχει κάποιο μαγαζί να αναλάβει τη διαδικασία γιατι γενικα το κινητό μια χαρά είναι 

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2022 at 6:42 ΜΜ, TypeRS said:

Εμένα πάλι κάνει το εξής περίεργο, αν το φορτίσω μέχρι 100% πηγαίνει πολύ γρήγορα στο 90% και στα στατιστικά της μπαταρίας γράφει "εξάντληση μπαταρίας"...

Δεν έχω κάτσει να δω ποια εφαρμογή μπορεί να φταίει ή αν είναι θέμα του κινητού. Για την ώρα η μπαταρία την παλεύει, αν χρειαστεί να αλλάξουμε υπάρχει κάποιο μαγαζί να αναλάβει τη διαδικασία γιατι γενικα το κινητό μια χαρά είναι 

Μετά την ενημέρωση θα έλεγα ότι γενικά είναι περίεργο το τηλέφωνο. Δεν κάνει κάτι εξαιρετικά τραγικό,απλά δεν ήταν έτσι. Αν δεν έχεις κακομεταχειριστεί την μπαταρία (παιχνίδια ενώ φορτίζει, ολονύκτια φόρτιση, μεγάλες θερμοκρασίες κτλ κτλ) θα έλεγα ότι πρέπει να κάνεις την βαρετή και τραγική επαναφορά (δηλαδή επαναφορά>λήψη τελευταίου πακέτου>ίσως ξανά επαναφορά). Αν δεν στρώσει κ έτσι παίζει να τα παιξε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αφού κάνει αυτή τη βουτιά μετά συμπεριφέρεται νορμάλ για τα χρόνια της η μπαταρία πιστεύω, δυστυχώς βαριέμαι να το ξαναστησω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μη γραμμική πτώση της μπαταρίας είναι συνήθως ένδειξη ότι μπορεί να χρειάζεται "calibration" της μπαταρίας (όπως αναφέρεται συνήθως).Αυτό (μπορεί να) έχει δύο σκέλη:
1. Τη διαχείριση της μπαταρίας από το λειτουργικό (και πώς το τελευταίο αντιλαμβάνεται το επίπεδο φόρτισης κλπ) και
2. τους registers στον controller της μπαταρίας (σε επίπεδο hardware) και το πώς και ο controller αντιλαμβάνεται το επίπεδο και την πρόοδο της φόρτισης.
Και τα δύο αρχίζουν να αποκλίνουν από το επιθυμητό συν τω χρόνω.
Η δε έλλειψη γραμμικότητας μεταφράζεται τελικά και σε χαμηλότερη χωρητικότητα της μπαταρίας στην πράξη, καθώς τελικά μπορεί να καταλήγει να σταματά τη φόρτιση (με ένδειξη 100%) εκεί που τελικά μπορεί να είναι μόνο το 80% ή 90% της πραγματικής χωρητικότητας.

Ένα σχετικά απλό "γιατροσόφι" γι' αυτό είναι να αφήσει κανείς τη συσκευή να εκφορτιστεί τελείως, μέχρι να σβήσει (ναι, ξέρω ότι αντενδείκνυται να αφήνει κανείς την μπαταρία να αδειάσει τελείως, αλλά δεν είναι κάτι που θα το κάνεις συχνά).
Μετά, μια πλήρης φόρτιση μέχρι το 100% (και μάλιστα αφήνοντας το τηλέφωνο στη φόρτιση για αρκετή ώρα ακόμα και αφού δείξει 100%, καθώς συνήθως συνεχίζει τα τραβάει ρεύμα - σε χαμηλότερους ρυθμούς).
Οι "συνταγές" του είδους συνήθως προβλέπουν να σβήσει κανείς τη συσκευή μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης και να την ξανασυδέσει με το φορτιστή σβηστή για καμιά ώρα ακόμα, καθώς έχει ακόμα περιθώριο να "τραβήξει" φορτίο.

Με όλα τα παραπάνω, το τηλέφωνο "βλέπει" εκ νέου πού είναι τα πραγματικά όρια της μπαταρίας (ελάχιστο - μέγιστο) και προσαρμόζει -ελπίζουμε- τις παραμέτρους της φόρτισης ανάλογα.

Συνήθως είναι καλά να το κάνει κανείς αυτό π.χ. μια φορά κάθε 2 μήνες ή κάτι παρόμοιο, για να έρχεται η συσκευή... στα ίσια της.

Επίσης μια καλή ιδέα, τόσο για τη μακροημέρευση της μπαταρίας, όσο και το να διατηρείται η 'σωστή' εικόνα της φόρτισης από τη συσκευή είναι να χρησιμοποιεί κανείς έναν "αργό" φορτιστή (όπου βέβαια οι συνθήκες το επιτρέπουν - π.χ. σε βραδινή φόρτιση, ή αν είμαστε στο σπίτι για πολλές ώρες κλπ) αντί για τον "γρήγορο" που συνήθως οι κατασκευαστές δίνουν με  τη συσκευή.
Θα πρέπει βέβαια να επιλέξουμε φορτιστή με καλή ποιότητα, με σταθερό ρεύμα εξόδου κλπ, αλλιώς ρισκάρουμε να προκαλέσουμε περισσότερη ζημιά παρά καλό. Συνιστώνται φορτιστές από επώνυμους κατασκευαστές κινητών (π.χ. Samsung), ή καλούς/γνωστούς τρίτους (π.χ. Anker).

Εξαιρετικός σύμμαχος σε όλα τα παραπάνω είναι μια από τις συσκευούλες που διατίθενται στο εμπόριο (τα κινεζο-μάγαζα τις έχουν και σε πολύ προσιτές τιμές - με €5-€10 μπορείς να βρεις κάτι που να κάνει μια χαρά τη δουλειά), που παρεμβάλλονται μεταξύ φορτιστή και καλωδίου φόρτισης και παρέχουν ένδειξη του ρεύματος εξόδου (και της τάσης και άλλων τιμών, όπως π.χ. συνολικό φορτίο - ανάλογα με τη συσκευή).
Είναι πραγματικά ενδιαφέρον το να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά της συσκευής καθώς φορτίζει μέσω του μετρητή αυτού - και τον συστήνω συνήθως σε όλους όσους γνωρίζω.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...