Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποια έκδοση είσαι;

Εγώ έχω σταματήσει τις ενημερώσεις εδώ και καιρό, διαβάζοντας τα προβλήματα με την μπαταρία, μενού που άλλαζαν (προς το χειρότερο), όπως αυτό της κατανάλωσης που αναφέρεις κλπ.

Βλέπω τώρα ότι η τελευταία που μου προτείνει να κατεβάσω είναι η 12.0.7.0 (QFJMIXM) (δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής - έχω μείνει στην 11.0.5.0 και θα ήμουν ευτυχέστερος να μην είχα βάλει ούτε αυτήν, βλέποντας την αλλαγή προς το χειρότερο...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Με ποια έκδοση είσαι;

Εγώ έχω σταματήσει τις ενημερώσεις εδώ και καιρό, διαβάζοντας τα προβλήματα με την μπαταρία, μενού που άλλαζαν (προς το χειρότερο), όπως αυτό της κατανάλωσης που αναφέρεις κλπ.

Βλέπω τώρα ότι η τελευταία που μου προτείνει να κατεβάσω είναι η 12.0.7.0 (QFJMIXM) (δεν το έχω κάνει μέχρι στιγμής - έχω μείνει στην 11.0.5.0 και θα ήμουν ευτυχέστερος να μην είχα βάλει ούτε αυτήν, βλέποντας την αλλαγή προς το χειρότερο...)

 

είμαι με την 12.0.4 QFJEUXM, εγώ όμως αναφέρομαι για update στις εφαρμογές συστήματος όχι στο firmware, ας πούμε έγινε σε μια που ονομάζεται πλαίσιο υπηρεσίας γρήγορων εφαρμογών έχει ένα πουλί σαν εικονίδιο πράσινο χρώμα όπως επίσης και η εφαρμογή ασφάλεια.... πάντως όσον αφορά την στάση σου να πηγαίνεις σε νεότερο firmware είμαι λίγο αντίθετος και θα στο αιτιολογήσω, αρχικά εγώ σαν Γιάννης δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο από την 12,ειναι ταχύτατη χωρίς λαγκ και χωρίς κανένα πρόβλημα στα πάντα, δεν ξέρω για αλλά παιδιά μιλάω για τον εαυτό μου, τώρα όλες οι εφαρμογές και κυρίως οι γνωστές βλέπε fb. insta, viber, messenger, αλλά και άλλες οι προγραμματιστές τους κάνουν build βάση τις τρέχουσες εκδόσεις της πλειοψηφίας των συσκευών που έχουν τα νεότερα λογισμικά ανά εταιρία, επομένως αν έχεις μείνει πολύ πισω φαντάζομαι πως η εκάστοτε εφαρμογή τραβώντας περισσότερους πόρους και είναι χειρότερο για την μπαταρία αλλά και σε μεγάλο μακρος χρόνου θα έχουν και τα αναλογα λαγκς άρα καλό είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ναι προχωράς, ναι συμφωνώ να περιμένεις για την σταθεροτερη έκδοση μιας μεγάλης αναβαθμίσεις ώστε να διορθωθούν κάποια σοβαρά προβλήματα αλλά μετα ένα εύλογο διάστημα καλά είναι να προχωράς!!

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόβλημα όπου στην εφαρμογή με τις επαφές έχει αλλάξει η δεξιά κάθετη μπάρα από τα ελληνικά στα αγγλικά υπάρχει κάποια λύση;

 

Και εμένα με ενοχλεί τόσο που έβαλα την εφαρμογή της Google για επαφές, που δουλεύει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

εκ μερους του κολλητου εχει το pro καθε μερα τον κραζουμε επειδη βγαζει screenshot και ειναι θολες οταν μας τις στελνει στο γκρουπ ενω ιοι υπολοιποι σχεδον ολοι εχουμε ΜΙ9Τ,ΜΙ9Τ PRO ειμαστε κομπλε, στην αρχη νομιζαμε φταιει το messenger αλλα τελικα οχι εχει αυτος θεμα,υπαρχει καποια ευκολη λυση να στρωσει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Θέμα της εφαρμογής είναι εφόσον στη συλλογή του φαίνονται κανονικά. Είναι γνωστό θέμα (και σε ios), όταν υπάρχουν φωτογραφίες στενότερες από 16:9, μειώνει υπερβολικά πολύ την ποιότητά τους όταν τις συμπιέζει.
Link to comment
Share on other sites

έχει ένα πουλί σαν εικονίδιο πράσινο χρώμα όπως επίσης και η εφαρμογή ασφάλεια...!!

κατηγορήθηκε για spyware και την πέταξαν από το play store, για αυτό έρχεται σαν update εφαρμογής

 

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέμα της εφαρμογής είναι εφόσον στη συλλογή του φαίνονται κανονικά. Είναι γνωστό θέμα (και σε ios), όταν υπάρχουν φωτογραφίες στενότερες από 16:9, μειώνει υπερβολικά πολύ την ποιότητά τους όταν τις συμπιέζει.

 

ξερεις τι δεν διαφωνω ξερω οτι ριχνει την ποιοτητα αλλα τα δικα μας τις στελνουν και οι αναγνωσιμες οι δικες του πχ σχολιο σε ποστ του φβ και αν την κανεις ζουμ δεν φαινεται γρι ειναι τερμα θολο την ιδια φωτο που βγαζουν τα δικα μας!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Με έκαψε η τελευταία ενημέρωση που ήρθε μόλις σήμερα...τη κατέβασα, το έβαλα να επανεκκινήσει, τελευταία φορά που κοίταξα ήταν στο 40%, μετά ήταν στο μενού του Ανδροιδ, με μόνες επιλογές το reboot, wipe data...μετά από 10 επανεκκινήσεις πάλι στα ίδια...

 

Πήγα να δω αν μπορώ να σώσω τίποτα σε αυτή τη κατάσταση, δεν το έβλεπε ο υπολογιστής καθόλου, οπότε έκανα wipe data (δεν ξέρω γιατί, απ' τα νεύρα μου μάλλον) και τώρα πρέπει να δω πως θα φλασάρω τη ΡΟΜ, γιατί δεν έχω κανένα κινητό, ούτε χαζό πλέον...τα έσπρωξα σε γονείς κτλ και τώρα δεν μπορώ καν να δεχθώ τηλεφώνημα.

Link to comment
Share on other sites

Με έκαψε η τελευταία ενημέρωση που ήρθε μόλις σήμερα...τη κατέβασα, το έβαλα να επανεκκινήσει, τελευταία φορά που κοίταξα ήταν στο 40%, μετά ήταν στο μενού του Ανδροιδ, με μόνες επιλογές το reboot, wipe data...μετά από 10 επανεκκινήσεις πάλι στα ίδια...

 

Πήγα να δω αν μπορώ να σώσω τίποτα σε αυτή τη κατάσταση, δεν το έβλεπε ο υπολογιστής καθόλου, οπότε έκανα wipe data (δεν ξέρω γιατί, απ' τα νεύρα μου μάλλον) και τώρα πρέπει να δω πως θα φλασάρω τη ΡΟΜ, γιατί δεν έχω κανένα κινητό, ούτε χαζό πλέον...τα έσπρωξα σε γονείς κτλ και τώρα δεν μπορώ καν να δεχθώ τηλεφώνημα.

 

θυμασαι εκδοση?

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνουμε οποιαδήποτε ενημέρωση καινουριας έκδοσης παντα κρατάμε ένα backup ότι μπορούμε από το κινητό γιατί δεν ξέρουμε τι μπορεί να πάει στραβά. Νόμος.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες μου ήρθε ειδοποίηση για ενημέρωση V12.0.5.0.QFJEUXM. υπάρχει κάνα θέμα με την συγκεκριμένη?έχω αλλάξει δεκάδες τηλέφωνα και ακριβά. και μεσαίας κατηγορίας τέτοιο εργαλείο δεν έχω ξαναδεί. σε λίγο κλεινει 2 χρόνια και πολύ απλά το γουστάρω τρελά. τα προηγούμενα στους 6 μήνες τα άλλαζα χωρίς καν να το σκεφτώ
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες μου ήρθε ειδοποίηση για ενημέρωση V12.0.5.0.QFJEUXM. υπάρχει κάνα θέμα με την συγκεκριμένη?έχω αλλάξει δεκάδες τηλέφωνα και ακριβά. και μεσαίας κατηγορίας τέτοιο εργαλείο δεν έχω ξαναδεί. σε λίγο κλεινει 2 χρόνια και πολύ απλά το γουστάρω τρελά. τα προηγούμενα στους 6 μήνες τα άλλαζα χωρίς καν να το σκεφτώ

 

και σε μενα ηρθε εχθες την εκανα κανονικα ειναι sεcurity patch κανενα προβλημα μεχρι τωρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες μου ήρθε ειδοποίηση για ενημέρωση V12.0.5.0.QFJEUXM. υπάρχει κάνα θέμα με την συγκεκριμένη?έχω αλλάξει δεκάδες τηλέφωνα και ακριβά. και μεσαίας κατηγορίας τέτοιο εργαλείο δεν έχω ξαναδεί. σε λίγο κλεινει 2 χρόνια και πολύ απλά το γουστάρω τρελά. τα προηγούμενα στους 6 μήνες τα άλλαζα χωρίς καν να το σκεφτώ
δεν έχω δει κάτι πέρα από την γνωστή μου γκρίνια....χαχα,άλλωστε security patch είναι τριών μηνών

χρόνια πολλά σε όλους

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ξέρει κανείς πως να σώσω τις φωτογραφίες στο PC χωρίς να αλλοιωθεί το timestamp τους; Έχω από τον Σεπτέμβριο του 2019 80GB πλέον σε φωτογραφίες και βίντεο και θέλω να απελευθερώσω λίγο χώρο στο κινητό.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ξέρει κανείς πως να σώσω τις φωτογραφίες στο PC χωρίς να αλλοιωθεί το timestamp τους; Έχω από τον Σεπτέμβριο του 2019 80GB πλέον σε φωτογραφίες και βίντεο και θέλω να απελευθερώσω λίγο χώρο στο κινητό.

 

ολες οι φωτογραφιες εχουν αποθηκευμενα metadata. τα metadata ειναι πληροφοριες σχετικα με τις φωτογραφιες. απο το πότε τις τράβηξες, πού τις τραβηξες (αν το εχεις ενεργοποιημενο), απο ποιο κινητο κ με τι ρυθμισεις τις τραβηξες και και και. ΜΟΝΟ αν πειραξεις τις φωτογραφιες, χανονται τα metadata. με απλη μεταφορα των φωτογραφιων στον υπολογιστη αυτά δεν αλλοιώνονται.

 

Εγω πχ πέρασα στο κινητο για να συγχρονισουν με το google photos φωτογραφιες που ειχα αποθηκευμενες απο το 2007, και λογω των metadata περαστήκαν ολες στο timeline που ειχαν τραβηχτει.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα πήρε κανείς Miui 12.5?? επειδή διαβάζω ότι σχεδόν όλα τα 9αρια το παίρνουν εδώ και 2, 3 μέρες, το pro το πήρε σίγουρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναβαθμίστηκε σε 12.0.9 security patch Μαΐου

 

πωωω αν δίνουν σκέτο το patch βλέπω να μην παίρνουμε τουλάχιστον ακόμα την 12,5, εγώ βέβαια είμαι ακόμα με 12.0.5

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα σε όλους... η αναμονή της μπαταρίας στο mi9t ήταν απογοητευτικη... με όλα ανοιχτά δηλαδή BT WiFi GPS από την πρώτη ημέρα που το πήρα έως και την έκδοση 12.0.5 η μπαταρία κρατούσε έως και 1,5 ημέρες με νορμάλ χρήση... από εκεί και μετά ειδικά μετά την 12.0.8 η μπαταρία με ίδια χρήση χρειαζόταν φορτηση έως και δύο φορές την ημέρα... μετά την εγκατάσταση της 12.0.9 η μπαταρία απογειώθηκε... με την ίδια χρήση είμαι μεταξύ 35 έως και 40 ωρών ανά φόρτιση... και ημουν στο παρά πέντε να στείλω το τηλέφωνο ΑΔΙΆΒΑΣΤΟ... ευτυχώς η τηλεφωναρα επανήλθε :-)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους... η αναμονή της μπαταρίας στο mi9t ήταν απογοητευτικη... με όλα ανοιχτά δηλαδή BT WiFi GPS από την πρώτη ημέρα που το πήρα έως και την έκδοση 12.0.5 η μπαταρία κρατούσε έως και 1,5 ημέρες με νορμάλ χρήση... από εκεί και μετά ειδικά μετά την 12.0.8 η μπαταρία με ίδια χρήση χρειαζόταν φορτηση έως και δύο φορές την ημέρα... μετά την εγκατάσταση της 12.0.9 η μπαταρία απογειώθηκε... με την ίδια χρήση είμαι μεταξύ 35 έως και 40 ωρών ανά φόρτιση... και ημουν στο παρά πέντε να στείλω το τηλέφωνο ΑΔΙΆΒΑΣΤΟ... ευτυχώς η τηλεφωναρα επανήλθε :-)

εγώ είμαι με global 12.0.5 και ζω ακόμα το στάδιο της απογοήτευσης, σε σημείο που το βάζω και 3εις φορές την ημέρα....οχι δεν έχει θέμα η μπαταρία μου, το τηλ το πήρα πέρυσι τον Μάιο άρα δεν εχει κάνει καν τον κύκλο της διετίας που συνήθως αρχίσει και κλατάρει...πριν λίγο διάβασα ότι ξεκίνησε το 12.5 στα mi 9, λογικά είμαστε οι επόμενοι αν και έχω διαβάσει πολλά θέματα σε όσους το έχουν πάρει και δεν ψήνομαι να το κάνω, τώρα αν έρθει οπως λες το 12.0.9 καλώς να ορίσει

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαθέσιμη ενημέρωση σε global έκδοση .

Ενημέρωση σε android 11 αλλά όχι σε Miui 12.5

2.4Gb όγκος.

12.1.4.0 ονομάζεται η ενημέρωση.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Global εδώ αλλά ακόμα δεν την εμφανίζει το δικό μου. Την περασε κανείς;

Εντυπώσεις;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...