Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένας από τους λόγους που πήρα το κινητό πριν ένα χρόνο, ήταν η μπαταρία.

Πλεον μετά τις αναβαθμίσεις η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέρα.

Είναι η πρώτη φορά που σκεφτομαι να έχω μαζί μου power bank.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ένας από τους λόγους που πήρα το κινητό πριν ένα χρόνο, ήταν η μπαταρία.

Πλεον μετά τις αναβαθμίσεις η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέρα.

Είναι η πρώτη φορά που σκεφτομαι να έχω μαζί μου power bank.

Θεωρώ σεβαστό λάθος που το άφησα (κάπου στις αρχές του '20 ή τέλη του '19) να κάνει την αναβάθμιση σε android 10.

Η μπαταρία κρατάει ορατά λιγότερο, η συσκευή φαίνεται αισθητά βραδύτερη και ένα σεβαστό μέρος από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούσα απλά έπαυσαν να δουλεύουν!

Όσο και να προσπαθήσω δε, δεν μπορώ να σκεφτώ έστω και ένα όφελος ή βελτίωση που να είδα από την αναβάθμιση (υποβάθμιση μάλλον τελικά!) αυτή.

Όσο για το miui 12, μετά και τα όσα διαβάζω εδώ, δε σκοπεύω να το ακουμπήσω... ούτε με καλάμι ψαρέματος!

Μακάρι να μπορούσα να έκανα και rollback στο android 9...

Μόνο προφανές όφελος όλων αυτών το... νεότερο security patch level, που με τίποτα όμως δε θεωρώ ότι αντισταθμίζει τα μειονεκτήματα.

Απλά κάποια στιγμή, αν βρω τα κέφια και το χρόνο, μπορεί να του περάσω κανένα LineageOS - όπου και περιμένω ότι ίσως δω για πρώτη φορά ουσιαστική βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους λόγους που πήρα το κινητό πριν ένα χρόνο, ήταν η μπαταρία.

Πλεον μετά τις αναβαθμίσεις η μπαταρία δεν κρατάει ούτε μέρα.

Είναι η πρώτη φορά που σκεφτομαι να έχω μαζί μου power bank.

 

Θεωρώ σεβαστό λάθος που το άφησα (κάπου στις αρχές του '20 ή τέλη του '19) να κάνει την αναβάθμιση σε android 10.

Η μπαταρία κρατάει ορατά λιγότερο, η συσκευή φαίνεται αισθητά βραδύτερη και ένα σεβαστό μέρος από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούσα απλά έπαυσαν να δουλεύουν!

Όσο και να προσπαθήσω δε, δεν μπορώ να σκεφτώ έστω και ένα όφελος ή βελτίωση που να είδα από την αναβάθμιση (υποβάθμιση μάλλον τελικά!) αυτή.

Όσο για το miui 12, μετά και τα όσα διαβάζω εδώ, δε σκοπεύω να το ακουμπήσω... ούτε με καλάμι ψαρέματος!

Μακάρι να μπορούσα να έκανα και rollback στο android 9...

Μόνο προφανές όφελος όλων αυτών το... νεότερο security patch level, που με τίποτα όμως δε θεωρώ ότι αντισταθμίζει τα μειονεκτήματα.

Απλά κάποια στιγμή, αν βρω τα κέφια και το χρόνο, μπορεί να του περάσω κανένα LineageOS - όπου και περιμένω ότι ίσως δω για πρώτη φορά ουσιαστική βελτίωση...

 

δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λέτε γιατί δεν τα έχω ζήσει μιας και εγώ πήρα το τηλ 2 Μαιου,φαντάζομαι πως έστω και μια φορά έχετε κάνει σε όλο αυτό το διάστημα ενα hard reset γιατι κακα τα ψέμματα ενα τηλ μετα απο ενα χρονο οπως και να εχει θα εχει καποια θεματα αλλα και η μπαταρια σαν μπαταρια η ιδια!!!εγω παντως και με τν 12 και με χρηση λιγότερο απο μερα ουτε για πλακα με φτανει 1,5 μερα με 20% και το κουμπώνω,σε καποιο ταξιδι που εχω ολη μερα μονο δεδομένα μια μερα και κατι ακομα ανετα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

Χρειάζομαι μια θηκούλα, ιδέες από πού μπορώ να αγοράσω κάτι σωστό;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οι spigen είναι εγγύηση, στο skroutz θα βρεις και τους 4 κωδικούς που έχει για αυτο το μοντέλο. Προσωπικά, πιστεύω ότι η ultra hybrid είναι η καλύτερη που μπορείς να πάρεις γιατί δειχνει το κινητό (διαφανη) αλλά και το προστατεύει.
Link to comment
Share on other sites

Δες τη συζήτηση που αρχίζει από την προηγούμενη σελίδα, από το post #2368.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, η καλύτερη προοπτική σου είναι να ρισκάρεις να πετύχεις τη 'σωστή' οθόνη στο Aliexpress, και να ευχηθείς να σου έρθει χωρίς έξτρα επιβαρύνσεις από τελωνείο (πράγμα που θεωρώ πρακτικά αδύνατον πλέον).

Παθών κι εγώ, είχα εξετάσει διαθέσιμες συνολικές λύσεις (ανταλλακτικό + εργασία) στην Ελλάδα, ή αγορά από ali (της πιο ακριβής και 'καλής' διαθέσιμης επιλογής), συνυπολογίζοντας και τελωνείο, για να είμαι καλυμένος,

και σε όλες τις περιπτώσεις είχα καταλήξει σε συνολικό κόστος που πλησίαζε ενοχλητκά αυτό μιας καινούριας συσκευής (και με το ρίσκο βεβαίως να πάει κάτι στραβά, είτε με το ανταλλακτικό, είτε με την τοποθέτηση). Οπότε εν τέλει είχα καταλήξει να μην το επιχειρήσω καν...

Το βάζω δε στα μειονεκτήματα της συσκευής - το μεγάλο κόστος της οθόνης, αλλά και την ευκολία με την οποία η συσκευή αχρηστεύθηκε: ένα σχετικά μικρό σπασιματάκι στη άκρη της οθόνης (έχω δει τηλέφωνα με απλές LCD να συνεχίζουν να δουλεύουν με *πολύ* μεγαλύερα σπασίματα) και η οθόνη απλώς 'πέθανε' - και ολόκληρη η συσκευή μαζί της...

 

Σου εύχομαι καλύτερη τύχη - αλλά σαφώς πιστεύω ότι θα χρειαστεί ψάξιμο και ρίσκο, αν το αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα απο ακουστικα bluetooth ο ηχος ειναι πολυ χαμηλος καποιος ειχε γραψει νομιζω παρομοιο προβλημα αλλα δεν μπορω να το βρω ,μηπως ξερει καποιος τι μπορει να φταιει.εν το μεταξυ δοκιμασα 2 διαφορετικα ακουστικα bluetooth που εχω αλλα συμβαινει το ιδιο και με τα δυο ,τα οποια ομως με αλλο κινητο ακουγονται κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Μού επέστρεψε το Banggood - προς τιμήν τους - 120€ για να αλλάξω οθόνη+αισθητήρα αφής, και έλεγα με μικρότερο κόστος 50-65€ περίπου να το κάνω μόνος μου, αλλά τελικά το φοβάμαι λίγο.

 

Σκέφτομαι να πουλήσω το Mi 9T 128GB στα 120€ μαζί με ολοκαίνουρια (ανέγγιχτα, στο κουτί τους) θήκη και τζαμάκι Nillkin (το πιο ακριβό, με πληρη κάλυψη), σε κάποιον που θα τον ενδιέφερε το συγκεκριμένο κινητό.

 

Θα άξιζε, πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε ρίχνεις μια ματιά στην περίπτωση να κάνει την τοποθέτηση κάποιος τεχνικός, που (ελπίζουμε ότι) θα έχει κάποια εμπερία στο θέμα (και μάλλον και τα κατάλληλα εργαλεία), οπότε -λογικά- οι πιθανότητες επιτυχίας του εγχειρήματος θα αυξηθούν σημαντικά...;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα. Χρησιμοποιώ για sms το textra αντι της μαμας εφαρμογής. Το πρόβλημα μου ειναι οτι, όποιο ήχο ειδοποιησης του δηλώσω, ή απο τις ρυθμίσεις της εφαρμογης ή απο τις ρυθμίσεις συστήματος, το μονο που κανει ειναι δόνηση δίχως κανενα ήχο. Στην μαμά εφαρμογή ολα οκ αλλά δεν την προτιμώ. Καμμια ιδέα; Edited by mixalhs^
Link to comment
Share on other sites

Όταν πας στην textra , Πληροφορίες εφαρμογής\ειδοποιησεις\Να επιτρέπεται ο ήχος είναι ενεργό?

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντελώς ξαφνικά δεν λειτουργούν τα δεδομένα κινητής. Αποεπιλέγω wifι και με επιλογή με δεδομένα δεν…. Η sim (cosmote) τηλεφωνικά λειτουργεί μια και χαρά δεν έχω ουτε πρόβλημα όγκου δεδομένων (υπόλοιπο 8 giga). Υπάρχει περίπτωση να πάτησα κατι στις ρυθμίσεις κατά λαθος;
Link to comment
Share on other sites

κατέβασε την κουρτίνα και δες μην έχεις απενεργοποιημένα τα δεδομένα,αν είναι ενεργά δες στις ρυθμίσεις σου sim cards and mobile network

Default for calls και Data card τι έχεις επιλέξει αν είναι σωστά κανε επανεκκίνηση της συσκευής. Αν δεν κάνε επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου

αναζήτηση στισ ρυθμίσεις Reset Wi-fi mobile networks...

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δεν βλέπω την δυνατότητα cast ούτε στο YouTube ούτε σε οποιαδήποτε βίντεο

Είμαι με miui 12.0.3

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα?

iphone 1st gen - iphone 3gs - iphone 4 - iphone 4s

htc one x

letv x800 us

xiaomi mi 9t

Poco x3 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δεν βλέπω την δυνατότητα cast ούτε στο YouTube ούτε σε οποιαδήποτε βίντεο

Είμαι με miui 12.0.3

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα?

 

Σε 12.2 μπορώ από τις Ρυθμίσεις > Σύνδεση και κοινοποίηση > Ασύρματη προβολή, να κάνω cast όλο το κινητό. Ενώ μέσα από την εφαρμογή του Youtube πχ, κάνω cast στη smart tv φτιάχνω playlists κλπ.

 

Τι θέμα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις μου ήρθε καινούργια αναβάθμιση σε 12.0.5.

 

καλησπερα εκδοση?χωρα?secutity update η και τιποτα αλλο?εγω με global(QFJEUXM)12.0.2 ακομα ειμαι

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εκδοση?χωρα?secutity update η και τιποτα αλλο?εγω με global(QFJEUXM)12.0.2 ακομα ειμαι

 

Global stable έχω και χώρα Ελλάδα. Optimization control center και security patch Οκτωβρίου. Αυτά τα δύο έχει. Προσπάθησα να ανεβάσω screen shot αλλά δεν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Λύνει τα προβλήματα της 12.0.3.0;

 

Αν όχι παραμένουμε στην 11...

 

ποια ειναι τα προβληματα?εγω τουλαχιστον δεν εχω κανενα ουσιαστικο προβλημα..αν εννοεις μπαταρια εγω προσωπικα δεν περιμενω θαυματα οτι ειδαμε ειδαμε

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με την 11, μου βγάζει άνετα 7ώρο στην δουλειά με βιντεοκλήσεις, Facebook, Netflix και YouTube...

 

Εγώ όμως έχω καιρό που στο σπίτι το φορτίζω με απλό φορτιστή.

 

Ταχυφορτιστή μόνο στην δουλειά...

Edited by ael1964
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...