Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συσκευή οκ, φορτιστής οκ,καλώδιο καπουτ. Μόνο απλή φόρτιση κάνει. Δοκίμασα φορτιστή και καλώδιο της γυναίκας μου, Xiaomi έχει.

Τελικά όταν άλλαξα καλώδιο αλλά όχι φορτιστή ,είδα στο μοτίβο να λέει πλέον γρήγορη φόρτιση,οθόνη κλειδώματος επίσης να το λέει,όπως και ο διπλός κεραυνός δίπλα στο εικονίδιο της μπαταρίας στγν αναμονή. Στην απλή φόρτιση ο κεραυνός είναι με ένα ζιγκ ζαγκ,είναι στην γρήγορη φόρτιση έχει δύο ζιγκ ζαγκ. Ήδη μέχρι να γράψω αυτό το κείμενο η μπαταρία πήρε 8% επιπλέον.

 

χαχαχαχ ναι εχεις δικαιο τελικα 2 ειναι αλλα φαινεται σαν ενας..αντε ωραια αρα βρηκες τι φταιει..κατα 90% παντως αυτο φταιει το καλωδιο η ο μετασχηματιστης απο αυτο το 90 το 70 ειναι συνήθως το καλώδιο ειδικα αν το δουλευεις για μεταφορα δεδομένων στο pc Και στο βαλε βγαλε...ποιο παλια θυμαμαι που ειχα το lg g4 ειχα θεμα με το καλωδιο,αλλα οταν ηρθε ενα καλο που ειχα παρει belkin χαλασε ο μετασχιματιστης ολα αυτα με διαφορα μιας ημερας και ειχα τρελαθει δεν ηξερα τι φταιει...ειχαν περασει βεβαια 3 χρονια που ειχα το τηλ και εφτασαν οι μερες τους μα βαση την εργοστασιακη αυτονομια...ειχα ζησει ενα δραμα τοτε στο αναλογο νημα του g4 και κλαιγαμε με τα παιδια απο τα γελια

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα παιδια. Δυστυχως απο ατυχημα και πεσιμο η pop up camera μας αφησε χρόνους. Μετά απο άνοιγμα και έλεγχο απο μηχανικό το πρόβλημα ειναι στο μοτέρ δεν δίνει την κίνηση για να την πετάξει επάνω η κάμερα ως κάμερα δεν έπαθε ζημιά. Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει ανταλλακτικό του μοτέρ στην ελλάδα. Τα μόνα που βρίσκω είναι κάποιες περιπτώσεις αμφιβόλους ποιότητας απο aliexpress σαν αυτήν.

https://www.aliexpress.com/item/4000320961325.html?spm=2114.12057483.0.0.720b2724eJoUg2

πχ σε σχόλιο είπαν οτι δεν στείλαν κάν σωστό μοτέρ.. αν κάποιος γνωρίζει κάτι για ύπαρξη ανταλλακτικού στην Ελλάδα η μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει hardware test από το CIT Menu?

Λίγες οι πιθανότητες αλλά δε χάνεις κάτι.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Στο eBay έχει αλλά όπως και στο Alibaba δεν είναι ορίτζιναλ αλλά και η Xiaomi από άλλον αγοράζει μοτέρ της κάμερας, πάντως επειδή είναι step motor για να το δοκιμάσεις το αποσυνδέσεις από την κάμερα και δες αν ανοιγο κλείνει χειροκίνητα και μετά κοίτα το μοτέρ ανοίγοντας την εφαρμογή κάμερα και ζητώντας σέλφι για να δεις αν όντως είναι το μοτερ
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχει εξαφανιστεί η επιλογή να έχω 2 παράθυρα ταυτόχρονα ανοιχτά

Ξέρει κανείς κάτι?

Είμαι με miui 12

iphone 1st gen - iphone 3gs - iphone 4 - iphone 4s

htc one x

letv x800 us

xiaomi mi 9t

Poco x3 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

Έχει εξαφανιστεί η επιλογή να έχω 2 παράθυρα ταυτόχρονα ανοιχτά

Ξέρει κανείς κάτι?

Είμαι με miui 12

 

Στο mi9t pro την εχει κανονικα. ανοιγεις την προεπισκοπιση εφαρμογων, παρατεταμενο κλικ στην εφαρμογη που θες κ εχει ενα σημαδι σαν " = ". Που ειναι το σημαδι των 2 παραθυρων ταυτοχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή οκ, φορτιστής οκ,καλώδιο καπουτ. Μόνο απλή φόρτιση κάνει. Δοκίμασα φορτιστή και καλώδιο της γυναίκας μου, Xiaomi έχει.

Τελικά όταν άλλαξα καλώδιο αλλά όχι φορτιστή ,είδα στο μοτίβο να λέει πλέον γρήγορη φόρτιση,οθόνη κλειδώματος επίσης να το λέει,όπως και ο διπλός κεραυνός δίπλα στο εικονίδιο της μπαταρίας στγν αναμονή. Στην απλή φόρτιση ο κεραυνός είναι με ένα ζιγκ ζαγκ,είναι στην γρήγορη φόρτιση έχει δύο ζιγκ ζαγκ. Ήδη μέχρι να γράψω αυτό το κείμενο η μπαταρία πήρε 8% επιπλέον.

 

Γεια σας, παιδάκια!

 

Και εμένα μου το κάνει αρκετές φορές αυτό! Δηλαδή, συνδέω, δε γράφει γρήγορη φόρτιση και έχει μόνο έναν κεραυνό δίπλα στη μπαταρία! Παρόλα αυτά, το αποσυνδέω, φυσάω λίγο το καλώδιο και την υποδοχή του βύσματος (όπως κάναμε με τις κασέτες του Game Boy!!), τα ξανασυνδέω και ωπ, γρήγορη φόρτιση! Φορτιστή έχω της μαμάς του, αλλά καλώδιο έχω ένα της Blitzwolf! Το ίδιο, αν και σπανιότερα, έχουμε τσεκάρει ότι κάνει και το LeEco Le Pro 3 της συζύγου μου! Έχει ίδιας μάρκας και μοντέλου καλώδιο, αλλά φορτιστή της Blitzwolf επίσης! Τα καλώδια είναι περίπου 3-4 ετών!

 

Μέχρι τώρα πίστευα ότι έχουν πιάσει σκονίτσα οι υποδοχές των κινητών, αλλά, μετά από αυτά που γράφετε, ίσως απλά φταίνε τα καλώδια!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν νομίζω να είναι από καλώδια και φορτιστές, αλλά από το κινητό. Άλλαξα ήδη 3 καλώδια. Θα δείξει τις επόμενες μέρες η κατάσταση.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Ποια gcam χρησιμοποιήσουμε?

Αυτή που είχα βάλει εδώ και 3μηνες κρασαρει συνέχεια

Και ποια confings?

iphone 1st gen - iphone 3gs - iphone 4 - iphone 4s

htc one x

letv x800 us

xiaomi mi 9t

Poco x3 pro

Link to comment
Share on other sites

Με 12: είμαι δουλεύει κανονικά, υπάρχουν βέβαια εφαρμογές που ακόμη δεν το υποστηρίζουν
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Ποια gcam χρησιμοποιήσουμε?

Αυτή που είχα βάλει εδώ και 3μηνες κρασαρει συνέχεια

Και ποια confings?

 

εγώ έχω βάλει με την εφαρμογή του https://play.google.com/store/apps/details?id=com.granturismo.gcamator&hl=el που δινει για την συσκευη μας και την περνάει έτοιμη με ρυθμίσεις και ειμαι μιχ χαρά,κανει πολυ καλη δουλεια αν θες δοκίμασε την

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια, να κάνω μια ερώτηση;

 

Χρησιμοποιώ το AccuBattery και αρκετές φορές μου εμφανίζει ότι δε μπαίνει καθόλου το κινητό σε κατάσταση deep sleep. Μάλιστα, η μπαταρία εκείνες τις φορές αδειάζει πιο γρήγορα! Κάνοντας επανεκκίνηση το θεματάκι διορθώνεται και μου εμφανίζει κανονικά την ώρα που είναι σε deep sleep και η μπαταρία δεν αδειάζει τόσο γρήγορα.

 

Ποια εφαρμογή μου προτείνετε ώστε να με πληροφορήσει σχετικά με το ποιο app δεν αφήνει το κινητό να μπει σε deep sleep;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,,,γιατι οταν κανω εγγραφη 4κ βιντεο ξεκιναει με ζουμ στν οθονη? και μου φενεται και στον υπολογιστη οταν το βλεπω μου φενεται σαν να ειναι ζουμαριστο...
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να βρω στο χαώδες μενού που είναι οι προ επιλεγμένες εφαρμογές για άνοιγμα του κάθε αρχείου,δηλαδή προεπιλεγμένο browser,προεπιλεγμένο πρόγραμμα να ανοίγει τις φώτο,άλλο για να διαβάζει ένα αρχείο μουσικής....ξέρει κάνεις που είναι αυτό το μενού να αλλάξω κάποια που θέλω?

 

edit:άκυρο το βρήκα δεν ηταν και εύκολο με τις 3 τελείες!

Edited by KIRIS

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ποια κάμερα έχεις εκείνη την ώρα, πάντως που το δοκίμασα έχει να κάνει και η ανάλυση της οθόνης που το βλέπεις πχ αν είναι 4Κ ή ποιο κάτω, βέβαια και η ποιότητα του βίντεο δεν είναι και τέλεια αλλά καλή την λες,

 

για αυτους που βάζουν κάθε είδους προγράμματα για φορτίσεις, μπαταρίες,ραμ, task manager και άλλα τέτοιου είδους ,χειρότερα τα κάνετε τα πράγματα παρά καλύτερα

το android είναι αρκετά έξυπνο ώστε ξέρει ποιό πρόγραμμα θα κρατήσει ενεργώ και ποίο θα κλεινή ανάλογα με την χρήση σε καμία βδομάδα η τεχνητή νοημοσύνη του λειτουργικού σε έχει μάθει ώστε να ξέρει ότι το πρωί θα ανοίξεις πχ.το Facebook ή το βράδυ θα αφήσεις την συσκευή ήσυχη, Δώστε της λίγο χρόνο...

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα ποια κάμερα έχεις εκείνη την ώρα, πάντως που το δοκίμασα έχει να κάνει και η ανάλυση της οθόνης που το βλέπεις πχ αν είναι 4Κ ή ποιο κάτω, βέβαια και η ποιότητα του βίντεο δεν είναι και τέλεια αλλά καλή την λες,

 

για αυτους που βάζουν κάθε είδους προγράμματα για φορτίσεις, μπαταρίες,ραμ, task manager και άλλα τέτοιου είδους ,χειρότερα τα κάνετε τα πράγματα παρά καλύτερα

το android είναι αρκετά έξυπνο ώστε ξέρει ποιό πρόγραμμα θα κρατήσει ενεργώ και ποίο θα κλεινή ανάλογα με την χρήση σε καμία βδομάδα η τεχνητή νοημοσύνη του λειτουργικού σε έχει μάθει ώστε να ξέρει ότι το πρωί θα ανοίξεις πχ.το Facebook ή το βράδυ θα αφήσεις την συσκευή ήσυχη, Δώστε της λίγο χρόνο...

 

έχεις απόλυτο δίκαιο το AI κάνει δουλειά,πάντως στο xda που διάβαζα σήμερα μιλάνε για το Update σε 12.0.3 ότι φτιάχνει την μπαταρία σε απίστευτο βαθμό,μέχρι και 8 ώρες sot ανέβασαν φώτο,εγώ είμαι σε 12.0.2 απευθείας δεν πήρα 12.0.1 άρα αναμένουμε και αυτό

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνει όμως άραγε και τα διάφορα 'κουλά' που εμφανίστηκαν με το 12 - όπως π.χ. την ένδειξη κατανάλωσης...;

Κάποιος που να έχει πάρει τη 12.0.3.0 να μας πει...;

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς αντικατάσταση οθόνης στο Μι 9Τ;

 

Άρχισε και μου κάνει κάποια τρελά στο κάτω μισό της οθόνης ο αισθητήρας αφής και μάλλον χρειάζεται αλλαγή και οθόνης μαζί...

 

...κυκλοφορούν, όπως είδα, οθόνες μαζί με το πλαίσιο, που απαιτούν μόνο τη μεταφορά αισθητήρων και λοιπών υλικών, και σκέτες οθόνες...

 

Έτυχε ακριβώς πάνω στη λήξη της εγγύησης 1 έτους από Banggood...δεν τους είδα πολύ πρόθυμους, είπαν αν είναι λογικό το κόστος θα το καλύψουν για να γίνει η αντικατάσταση τοπικά...αλλά δεν ανέφεραν καθόλου όριο χρημάτων...

 

...δυστυχώς οι τιμές είναι πολύ ακριβές, όπου ρώτησα για σέρβις κινητών Xiaomi...από 141€ μέχρι 160€ χωρίς ΦΠΑ και 175-198€ με ΦΠΑ...

 

Στο Aliexpress η οθόνη+πλαίσιο κυμαίνεται στα 64-69€ και μόνη η οθόνη γύρω στα 50-55€...

 

Αν έχετε κάποια συμβουλή για την ίδια τη διαδικασία ή για κέντρα σέρβις κτλ, καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς αντικατάσταση οθόνης στο Μι 9Τ;

 

Άρχισε και μου κάνει κάποια τρελά στο κάτω μισό της οθόνης ο αισθητήρας αφής και μάλλον χρειάζεται αλλαγή και οθόνης μαζί...

 

...κυκλοφορούν, όπως είδα, οθόνες μαζί με το πλαίσιο, που απαιτούν μόνο τη μεταφορά αισθητήρων και λοιπών υλικών, και σκέτες οθόνες...

 

Έτυχε ακριβώς πάνω στη λήξη της εγγύησης 1 έτους από Banggood...δεν τους είδα πολύ πρόθυμους, είπαν αν είναι λογικό το κόστος θα το καλύψουν για να γίνει η αντικατάσταση τοπικά...αλλά δεν ανέφεραν καθόλου όριο χρημάτων...

 

...δυστυχώς οι τιμές είναι πολύ ακριβές, όπου ρώτησα για σέρβις κινητών Xiaomi...από 141€ μέχρι 160€ χωρίς ΦΠΑ και 175-198€ με ΦΠΑ...

 

Στο Aliexpress η οθόνη+πλαίσιο κυμαίνεται στα 64-69€ και μόνη η οθόνη γύρω στα 50-55€...

 

Αν έχετε κάποια συμβουλή για την ίδια τη διαδικασία ή για κέντρα σέρβις κτλ, καλοδεχούμενη

 

Tεράστια προσοχη παντως τι οθονη θα βαλεις. εχουν αναφερθει προβληματα μη αναγνωρισης του δαχτυλικου και αναγκη factory reset και πολλα παρομοια "ομορφα" με το miui12.

https://forum.xda-developers.com/k20-pro/help/miui-12-fingerprint-unlock-defective-t4122135

Link to comment
Share on other sites

σε αυτές που δεν δουλεύει ο αισθητήρας για το αποτύπωμα είναι η LCD και όχι oled οπότε προσοχή το θέμα είναι να βρεις oled οθόνη

https://www.aliexpress.com/item/4000971028009.html?aff_platform=portals-hotproduct&sk=_dVKLnkE&aff_trace_key=c729c5a30ac34793abb2e3d37bbf8adb-1598947032043-08909-_dVKLnkE&terminal_id=e262e59e2b3f4a2fa4d142de26ce55f1&aff_request_id=c729c5a30ac34793abb2e3d37bbf8adb-1598947032043-08909-_dVKLnkE

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Screen-Touch-Amoled-LCD-Touch-Screen-xiaomi-My-9T-Pro-K20-K20-Pro/264672660358?hash=item3d9fb84b86:g:rKoAAOSwE9xd1pC0

 

δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά για πάρεις μια ιδέα

η oled δύστυχος είναι πανάκριβη

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tεράστια προσοχη παντως τι οθονη θα βαλεις. εχουν αναφερθει προβληματα μη αναγνωρισης του δαχτυλικου και αναγκη factory reset και πολλα παρομοια "ομορφα" με το miui12.

https://forum.xda-developers.com/k20-pro/help/miui-12-fingerprint-unlock-defective-t4122135

 

Όπως έγραψα και στο XDA μέρος των προβλημάτων το αντιμετωπίζω ήδη με το MIUI 12, χωρίς να έχω αλλάξει την οθόνη...συγκεκριμένα, μού βγάζει το ίδιο μήνυμα που αναφέρει κι ο TS στο νήμα που παραπέμπεις...

"from CIT menu I ran the fingerprint sensor test. Result shows: all success. Next test (Fod fingerprint input test) gives following message:

Your phone has password can not enroll fingerprint information"

 

...χωρίς βέβαια τα προβλήματα bootloop κτλ...απλώς δουλεύει πιο αργά ο αναγνώστης αποτυπωμάτων στο νέο λειτουργικό.

 

ΟΜΩΣ

 

Όταν πάω "CIT > (dot menu) additional tools > 13. fod fingerprint calibration", που καποιος ανέφερε ότι φτιάχνει το πρόβλημα

- πατάω START

- μου ζητείται να "Put the FLESH FLAT then click NEXT"

...τί σημαίνει αυτό;

- Πατάω NEXT, όλα τα τεστ δείχνουν "succeed"

- Μού ζητείται να "Put the BLACK FLAT then click NEXT"

...ορίστε;

- Πατάω NEXT

- Όλα τα τεστ δείχνουν "Succeed", εκτός από το τελευταίο, το "PERFORMANCE_CHART Test, που δείχνει "Failed"...

 

Επίσης βγαίνει ένα μήνυμα στα κινέζικα στη κορυφή που μεταφράζεται (google translate) ως

"Please wipe the screen and test head and try again or replace the module"...

...δλδ να καθαρίσω την οθόνη, να δοκιμάσω τον αναγνώστη και να επαναλάβω το τεστ ή να αλλάξω τον αισθητήρα αποτυπωμάτων...αν καταλαβαίνω καλά.

 

Το τελευταίο τεστ φαίνεται πως προσωρινά κρασάρει την αυτόματη φωτεινότητα, που μένει υψηλή και πρέπει να κλείσω την οθόνη για να επανέλθει...

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο XDA μέρος των προβλημάτων το αντιμετωπίζω ήδη με το MIUI 12, χωρίς να έχω αλλάξει την οθόνη...συγκεκριμένα, μού βγάζει το ίδιο μήνυμα που αναφέρει κι ο TS στο νήμα που παραπέμπεις...

"from CIT menu I ran the fingerprint sensor test. Result shows: all success. Next test (Fod fingerprint input test) gives following message:

Your phone has password can not enroll fingerprint information"

 

...χωρίς βέβαια τα προβλήματα bootloop κτλ...απλώς δουλεύει πιο αργά ο αναγνώστης αποτυπωμάτων στο νέο λειτουργικό.

 

ΟΜΩΣ

 

Όταν πάω "CIT > (dot menu) additional tools > 13. fod fingerprint calibration", που καποιος ανέφερε ότι φτιάχνει το πρόβλημα

- πατάω START

- μου ζητείται να "Put the FLESH FLAT then click NEXT"

...τί σημαίνει αυτό;

- Πατάω NEXT, όλα τα τεστ δείχνουν "succeed"

- Μού ζητείται να "Put the BLACK FLAT then click NEXT"

...ορίστε;

- Πατάω NEXT

- Όλα τα τεστ δείχνουν "Succeed", εκτός από το τελευταίο, το "PERFORMANCE_CHART Test, που δείχνει "Failed"...

 

Επίσης βγαίνει ένα μήνυμα στα κινέζικα στη κορυφή που μεταφράζεται (google translate) ως

"Please wipe the screen and test head and try again or replace the module"...

...δλδ να καθαρίσω την οθόνη, να δοκιμάσω τον αναγνώστη και να επαναλάβω το τεστ ή να αλλάξω τον αισθητήρα αποτυπωμάτων...αν καταλαβαίνω καλά.

 

Το τελευταίο τεστ φαίνεται πως προσωρινά κρασάρει την αυτόματη φωτεινότητα, που μένει υψηλή και πρέπει να κλείσω την οθόνη για να επανέλθει...

ισως το flesh να εννοει το δαχτυλο σου. και στο black flat, μια μαυρη επιφανεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε αυτές που δεν δουλεύει ο αισθητήρας για το αποτύπωμα είναι η LCD και όχι oled οπότε προσοχή το θέμα είναι να βρεις oled οθόνη

https://www.aliexpress.com/item/4000971028009.html?aff_platform=portals-hotproduct&sk=_dVKLnkE&aff_trace_key=c729c5a30ac34793abb2e3d37bbf8adb-1598947032043-08909-_dVKLnkE&terminal_id=e262e59e2b3f4a2fa4d142de26ce55f1&aff_request_id=c729c5a30ac34793abb2e3d37bbf8adb-1598947032043-08909-_dVKLnkE

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Screen-Touch-Amoled-LCD-Touch-Screen-xiaomi-My-9T-Pro-K20-K20-Pro/264672660358?hash=item3d9fb84b86:g:rKoAAOSwE9xd1pC0

 

δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά για πάρεις μια ιδέα

η oled δύστυχος είναι πανάκριβη

Aν διαβασεις το τοπικ που παρεθεσα, το προβλημα ειναι με oled οθονες που καποιες πουληθηκαν κ σαν γνησιες.

Link to comment
Share on other sites

ισως το flesh να εννοει το δαχτυλο σου. και στο black flat, μια μαυρη επιφανεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aν διαβασεις το τοπικ που παρεθεσα, το προβλημα ειναι με oled οθονες που καποιες πουληθηκαν κ σαν γνησιες.

 

Στο νημα εκεί κάποιος αναφέρει περίπτωση που με την miui 12, αρχικά μετα την αλλαγή οθόνης του εμφάνιζε 5touch και μετα το ξαναπήγε στο σέρβις, αντέγραψαν κάποιο κώδικα/firmware απο τη παλιά οθόνη και η ιδια η νεα μετα λειτουργούσε κανονικά με 10touch.

 

...

Πολλοί πωλητές γράφουν στο τιτλο lcd και στη συνέχεια μιλούν για oled, ενω κάποιοι πωλούν και τις δυο στην ίδια αγγελία (aliexpress)...

 

To banggood προσφέρθηκε - κι εγώ συμφώνησα - να μου επιστρέψει 120€, ενω το χαμηλότερο κόστος επισκευής (οθόνη + εργατικά) χωρίς ΦΠΑ που βρήκα ήταν 141€...

 

Αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως πουλήσω τη συσκευή κάνα 100€, για όποιον θα ήθελε να κάνει μονος την επέμβαση, και με 220€ να παρω κατι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Στο νημα εκεί κάποιος αναφέρει περίπτωση που με την miui 12, αρχικά μετα την αλλαγή οθόνης του εμφάνιζε 5touch και μετα το ξαναπήγε στο σέρβις, αντέγραψαν κάποιο κώδικα/firmware απο τη παλιά οθόνη και η ιδια η νεα μετα λειτουργούσε κανονικά με 10touch.

 

...

Πολλοί πωλητές γράφουν στο τιτλο lcd και στη συνέχεια μιλούν για oled, ενω κάποιοι πωλούν και τις δυο στην ίδια αγγελία (aliexpress)...

 

To banggood προσφέρθηκε - κι εγώ συμφώνησα - να μου επιστρέψει 120€, ενω το χαμηλότερο κόστος επισκευής (οθόνη + εργατικά) χωρίς ΦΠΑ που βρήκα ήταν 141€...

 

Αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως πουλήσω τη συσκευή κάνα 100€, για όποιον θα ήθελε να κάνει μονος την επέμβαση, και με 220€ να παρω κατι άλλο

 

Ναι αλλα αυτη ειναι μια περιπτωση. Σε αλλες περιπτωσεις, ειχαν αλλαξει την οθονη κ δουλευε κανονικα στην 11 κ με την αναβαθμιση στην 12 εμφανιστηκε το προβλημα.

 

σωστη η σκεψη σου αν κ δεν ξερω κατα ποσο, δεδομενου του υψηλου κοστους επισκευης, βρεις καποιον.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να βρω στο χαώδες μενού που είναι οι προ επιλεγμένες εφαρμογές για άνοιγμα του κάθε αρχείου,δηλαδή προεπιλεγμένο browser,προεπιλεγμένο πρόγραμμα να ανοίγει τις φώτο,άλλο για να διαβάζει ένα αρχείο μουσικής....ξέρει κάνεις που είναι αυτό το μενού να αλλάξω κάποια που θέλω?

 

edit:άκυρο το βρήκα δεν ηταν και εύκολο με τις 3 τελείες!

 

Γεια χαρά!

 

Ρυθμίσεις, Εφαρμογές, Διαχείριση εφαρμογών, 3 τελίτσες πάνω δεξιά και Προεπιλεγμένες εφαρμογές.

 

;)

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...