Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν 2 μέρες, το κινητό μου έφυγε από το χέρι και έπεσε πάνω σε τσιμεντένια επιφάνεια από ύψος περίπου 60-70εκ.

Συνηθισμένος από ανάλογες πτώσεις με προηγούμενα κινητά, το μάζεψα ευχόμενος να μην έχει αφήσει καμιά αμυχή στο πλαίσιο.

Με κάποια έκλπληξη ανακάλυψα ότι η οθόνη είχε σπάσει και το κινητό είχε... πεθάνει εντελώς!

Με χίλια ζόρια δέχτηκε να ανάψει ξανά - πράγμα που κατάλαβα μόνο από το γεγονός ότι δονήθηκε και από κάποια pixels που φωτίζονται αν το πας σε σκοτεινό χώρο.

 

Ψάχνοντας δεξιά-αριστερά για λύσεις, βρήκα ότι όλες (παραγγελία οθόνης -αγνώστου ποιότητος, προφανώς- από ali/ebay - με έξτρα φέσι στο τελωνείο, μιας και δεν υπήρχε κάτι σαν τα pdm των γνωστών μας κινεζομάγαζων, αντικατάσταση σε μαγαζί εδώ κλπ) ανέρχονταν σε συνολικό ποσό από €160-170 και άνω. Με δεδομένο ότι το τηλέφωνο (6/64GB) μπορεί να βρεθεί στα κινεζομάγαζα με κανένα 220άρι, μια -αμφιβόλου αποτελέσματος, μάλιστα- επισκευή κρίνεται ασύμφορη.

 

Το άλλο μεγάλο... σπάσιμο (νεύρων αυτήν τη φορά): Δεδομένου ότι η συσκευή περιέχει προσωπικά αλλά και επαγγελματικά μου δεδομένα, θεωρώ απαραίτητο πριν τη δώσω οπουδήποτε (είτε για επισκευή, είτε για... ανταλλακτικά), να γίνει ένα full wipe.

Ευτυχώς (ή δυστυχώς...) οι βασικές λειτουργίες της συσκευής φαίνεται να είναι παρούσες, καθώς μπόρεσα να συνδεθώ κανονικά με καλώδιο USB και να πάρω shell πάνω από ADB.

Χαρούμενος ότι το πρόβλημα λύθηκε, πήγα να κάνω wipe, αλλά... τζίφος! Εξαιτίας του κλειδωμένου bootloader από την xiaomi, όλες οι σχετικές λειτουργίες αποτυγχάνουν!

 

Συνολικά, σεβαστή απογοήτευση...

Προσπερνώντας το γεγονός ότι η οθόνη έσπασε μάλλον εύκολα (έχει συζητηθεί πολλές φορές ότι πτώση από πτώση διαφέρει και υπάρχει πάντα ο παράγοντας τύχη), το ότι η οθόνη με ένα τοπικό σπασιματάκι πάνω δεξιά και μερικές ρωγμές 3-4 εκατοστών πέθανε τελείως (έχουμε όλοι δει, νομίζω, κινητά με οθόνες χιλιοσπασμένες να συνεχίζουν κουτσά στραβά να παίζουν) ήταν απογοητευτικό.

Και μια παρόμοια περίπτωση (σπάσιμο και ολικό failure οθόνης) ανέφερε πριν από μερικές σελίδες και άλλος συνφορουμίτης, οπότε μάλλον δεν είναι τυχαίο.

 

Απ' ό,τι φαίνεται δε, η AMOLED, ο ενσωματωμένος αισθητήρας δακτ. αποτυπώματος και όλα αυτά τα... καλούδια καθιστούν το κόστος επισκευής συγκρίσιμο με αυτό της αγοράς μιας νέας συσκευής!

 

Με άλλα λόγια, η συσκευή αποδεικνύεται όχι μίας χρήσεως, βέβαια, αλλά μίας... πτώσεως!

Και με δεδομένο ότι οι πτώσεις είναι μέσα στο πρόγραμμα για οποιοδήποτε κινητό, αυτή δεν είναι καλή προοπτική...

 

Κερασάκι στην τούρτα η αδυναμία για wipe με τα ηλίθια κλειδώματα της xiaomi, που -αν δε βρεθεί λύση- θα με αφήσει με μόνη επιλογή να... αποτελειώσω τη συσκευή με ένα σφυρί και να την πετάξω!

 

Κρίμα, γιατί για τους περίπου 2.5 μήνες που... έζησε η συσκευή, ήταν πολύ καλή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κρίμα, δυστυχώς όσο προσεκτικός και να είσαι μπορεί να συμβεί. Οπότε η λύση είναι καλή θήκη και τζαμακι...
Link to comment
Share on other sites

Η πτώση είναι καθαρά θέμα τύχης στο αν θα πάθει ζημιά το κινητό και όχι θέμα μάρκας amoled οθόνης κ.λ.π, είτε είναι από 10 μέτρα είτε είναι απο 2 εκατοστά...

 

Αν δεν είχαν κλειδωμένο bootloader θα υπήρχε θέμα ασφάλειας και δικιά μας και δικιά τους (τα έχουμε δει και παλιότερα το εκάστοτε κινεζομάγαζο να περνάει ότι ρομ θέλει και να τα πουλάει σαν global σε τιμές αστρονομικές) οπότε γνώμη μου καλά κάνουν και το έχουν κλειδωμένο.

 

Φυσικά υπάρχει και ο παράγοντας άνθρωπος που άλλους τους πέφτει το κινητό από τα χέρια 5 φορές την μέρα και άλλους που τους πέφτει μια φορά τον χρόνο οπότε θέλει μεγάλη προσοχή και από εμάς.

 

Όπως είπε και ο φίλος ποιο πάνω παίρνουνε τα μέτρα μας ώστε να μειώσουμε το ποσοστό να πάθει ζημιά το κινητό μας από πτώση με τζαμάκι και καλή θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Με θήκη και έσπασε η οθόνη;

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς θήκη. Το κυκλοφορούσα μέσα σε pouch (αυτά που είναι σαν 'τσέπες' από δερματίνη), το οποίο το προστάτευε καλά, αλλά κατάφερα να το κάνω να βγει και να πέσει μόνο του απο αδεξιότητα...

 

 

Επ' ευκαιρία...

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο να γίνει wipe από command line μέσω adb σε xiaomi με κλειδωμένο bootloader...;

Link to comment
Share on other sites

πίκρα να σπάσει το κινητό ,δυστυχώς η οθόνη στο συγκεκριμένο είναι ακριβή,πάντως είναι θέμα το πως θα πέσει και που θα χτυπήσει η συσκευή ,

θα έλεγα μια και μάλλον θα πας σε καινούργιο να το ανοίξεις και να κοιτάξεις την καλοδιοταινία μεταξή οθόνης και μητρικής μήπως έχει απλός ξεκουμπώσει

βγάλτη και ξανατοποθέτησέ την ίσως από την πτώση δεν πατάει γερά στην θέση της,πάντως επειδή μου πέφτουν συχνά κινητά αυτό που έχω δει είναι ότι όποτε βάλω τσακμάκι συνήθως την κλαίω την οθόνη με πλαστική προστασία δεν μου έχει σπάσει ποτέ θήκες βάζω πάντα ανοικτές με λίγο σήκωμα γύρο από την οθόνη

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οντως καθαρα θεμα τυχης,και αναλογα την γωνια που επεσε και εσπασε η οθονη.

Ετσι εσπασε και το μηλοφωνο μου.Και μαλιστα σε πλακακι κουζινας που ειναι και κατα πολυ πιο λείο σαν επιφανεια.

Καντεμια......ακομα το κλαιω.

Βεβαια για εμενα πιο σοβαρο βλεπω το θεμα με τα δεδομενα του χρηστη.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ασε, μου είπαν χθες περίπτωση με μηλόφωνο μόλις 3 ημερών, ο περήφανος νέος κάτοχος του οποίου έσκυψε, έχοντάς το στο τσεπάκι του πουκαμίσου και του έπεσε σε... υπόνομο (και πάει)!

 

Αυτό με τα δεδομένα χρήστη με προβληματίζει πολύ και εμένα. Δεν μπορεί η μόνη λύση να είναι η... καταστροφή της συσκευής!

Link to comment
Share on other sites

Ασε, μου είπαν χθες περίπτωση με μηλόφωνο μόλις 3 ημερών, ο περήφανος νέος κάτοχος του οποίου έσκυψε, έχοντάς το στο τσεπάκι του πουκαμίσου και του έπεσε σε... υπόνομο (και πάει)!

 

Αυτό με τα δεδομένα χρήστη με προβληματίζει πολύ και εμένα. Δεν μπορεί η μόνη λύση να είναι η... καταστροφή της συσκευής!

 

Δεν του εσπασε,του επεσε.....:lol:

Τεσπα οτι γινεται διαγραφη με adb θεωρω οτι γινεται,τον τροπο δεν θυμαμαι.

Εαν το βρω θα στειλω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την πτώση του φίλου πιο πάνω, δυστυχώς αυτά είναι τα άσχημα με τις κινητές συσκευές. Αν μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου είχα στείλει σε κάποιο παιδί έναν πωλητή από Αμερική που στέλνει amoled οθόνες για mi 9t με τίμια μεταφορικά. Θα το δω αμέσως κ θα σου στείλω το λινκ. Τώρα για τα δεδομένα σου αν δεν μπορείς να δεις στην οθόνη τι πατάς είναι λίγο περίεργο, αλλά από την άλλη την συσκευή δεν στην έκλεψαν οπότε είναι στα χέρια σου.

 

https://www.witrigs.com/oem-screen-replacement-for-xiaomi-mi-9t

Edited by gambitzx
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για την πτώση του φίλου πιο πάνω, δυστυχώς αυτά είναι τα άσχημα με τις κινητές συσκευές. Αν μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου είχα στείλει σε κάποιο παιδί έναν πωλητή από Αμερική που στέλνει amoled οθόνες για mi 9t με τίμια μεταφορικά. Θα το δω αμέσως κ θα σου στείλω το λινκ. Τώρα για τα δεδομένα σου αν δεν μπορείς να δεις στην οθόνη τι πατάς είναι λίγο περίεργο, αλλά από την άλλη την συσκευή δεν στην έκλεψαν οπότε είναι στα χέρια σου.

 

https://www.witrigs.com/oem-screen-replacement-for-xiaomi-mi-9t

Σε ευχαριστώ πολύ!

Τον είχα δει ήδη (από σένα είχε προέλθει η πληροφορία) τον πωλητή αυτόν (Κίνα είναι, by the way) και βεβαίως τώρα που την... έπαθα, τον αναζήτησα!

Το κακό είναι ότι χωρίς τα priority direct mail και τα σχετικά (και καθώς στο τελωνείο κυνηγάνε τις οθόνες - ένα φεγγάρι σταματάγανε τα... screen protectors των $2, θεωρώντας ότι μπορεί να είναι τέτοιες!), είναι αρκετά σίγουρο ένα... φέσι, οπότε υπολογίζοντας τα φτηνότερα διαθέσιμα μεταφορικά από το site και προσθέτοντας ένα 24% ΦΠΑ και €15 διαχειριστικά των ΕΛΤΑ, ανεβαίνουμε στα €171 - και αν δεν το επιχειρήσω μόνος, θα υπάρξει και πρόσθετο κόστος για εργασία.

 

Τελικά, δυστυχώς, όλες οι προτάσεις καταλήγουν σε κάποιο τέτοιο κόστος τουλάχιστον (πήρα και μια πολύ καλή προσφορά από τον "δικό μας" gerstavros2 στο Drfix.gr!), θα έλεγα... ενοχλητικά κοντά στην τιμή αγοράς ενός καινούριου!

 

 

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και την προθυμία να βοηθήσετε!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα πω ότι έχεις άδικο, να είμαστε καλά τότε συσκευές να αλλάζουμε, αντικείμενα είναι...

Και επίσης δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να "ματιάσω " την οθόνη σου σε εκείνο το μήνυμα!!! Στο έστειλα εντελώς τυχαία γιατί μπέρδεψα το όνομα. Χαχα αν είναι δυνατόν...

Γι'αυτό σταμάτησα να αγοράζω ναυαρχιδες, έχουν τρελό κόστος αν γίνει μια στραβή. Μόνο αν πάρω κανένα τηλ με σύνδεση, τώρα που θα φύγω στο εξωτερικό, αλλιώς μέχρι 250-300 ευρώ, για να μην κλαίω με μαύρο δάκρυ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να διαγράψεις τα δεδομένα μέσα από τον Google λογαριασμό;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η συσκευή δε φαίνεται να έχει κάποια μορφή σύνδεσης με το δίκτυο (mobile data, wifi) ανοιχτή, καθώς μάλλον έσβησε με την πτώση και αργότερα ξανάναψε σε κάποια... απροσδιόριστη κατάσταση, και χωρίς την οθόνη δεν μπορώ και να την... πείσω να κάνει κάτι σχετικό - βασικά δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκεται...

Πιθανόν περιμένει εισαγωγή password για να ξεκινήσει - *αν* φτάνει και ως εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συγνώμη δεν σου έγραψα να μπεις στον mi λογαριασμό σου μέσω υπολογιστή.

Καλημέρα. Και να έμπαινα από υπολογιστή (δεν έχω κάνει ποτέ mi account, παρεμπιπτόντως, οπότε η συζήτηση είναι θεωρητική - αν και είναι μάλλον όμοια πράγματα ισχύουν και για το google account), το περισσότερο που θα μπορούσα να σβήσω είναι τα δεδομένα που τυχόν είναι αποθηκευμένα στον πάροχο (mi / google). Στο τηλέφωνο, ελλείψει συνδέσεως, η διαγραφή δε θα έφτανε ποτέ...

Σε ευχαριστώ όμως για την πρόταση!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς θήκη. Το κυκλοφορούσα μέσα σε pouch (αυτά που είναι σαν 'τσέπες' από δερματίνη), το οποίο το προστάτευε καλά, αλλά κατάφερα να το κάνω να βγει και να πέσει μόνο του απο αδεξιότητα...

 

 

Επ' ευκαιρία...

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο να γίνει wipe από command line μέσω adb σε xiaomi με κλειδωμένο bootloader...;

 

δες αυτο το βιντεο μπας και σε βοηθήσει

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και να έμπαινα από υπολογιστή (δεν έχω κάνει ποτέ mi account, παρεμπιπτόντως, οπότε η συζήτηση είναι θεωρητική - αν και είναι μάλλον όμοια πράγματα ισχύουν και για το google account), το περισσότερο που θα μπορούσα να σβήσω είναι τα δεδομένα που τυχόν είναι αποθηκευμένα στον πάροχο (mi / google). Στο τηλέφωνο, ελλείψει συνδέσεως, η διαγραφή δε θα έφτανε ποτέ...

Σε ευχαριστώ όμως για την πρόταση!

 

Μπορείς από τον Google λογαριασμό από την αναζήτηση τηλεφώνου και διαγραφή δεδομένων του. Σα να σου το έχουν κλέψει ένα πράγμα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι οι φωτογραφίες όμως δεν θα μπορούν να διαγραφούν αν δεν είναι ενεργός ο συγχρονισμός.
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να το ξέρω γιατί δε το έχω δοκιμάσει. Θεωρώ πως είτε κάνει ολική επαναφορά ή το κλειδώνει χωρίς να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το τηλέφωνο *είναι* ορατό από τον υπολογιστή μέσω καλωδίου (ευτυχώς είχα προνοήσει να κάνω enable το usb debugging...)

Δεν μπορεί να το δει σαν external storage - πιθανόν το τηλέφωνο περιμένει να το κάνω unlock με το login password για να το επιτρέψει - αλλά φαίνεται να έχω πλήρη πρόσβαση από command line, παίρνοντας shell πάνω από adb.

Οπότε μπορώ (με κάποια σχετική φασαρία, είναι αλήθεια) να 'τραβήξω' κάποια files που τυχόν χρειάζομαι, ή και να σβήσω κάποια.

Το κακό είναι τα διάφορα accounts, logins σε διάφορες 'ευαίσθητες' μεριές με cookies ώστε να μη χρειάζεται πλέον password, εγγραφές με διάφορες πληροφορίες σε εφαρμογές κλπ.

Θέλει ένα πλήρες wipe / factory reset, και ο κλειδωμένος bootloader το εμποδίζει.

(και χωρίς σύνδεση δικτύου δεν μπορώ να 'ζητήσω' διαγραφή εξ αποστάσεως, μέσω π.χ. του google account).

Θα δοκιμάσω να στείλω και ένα mail στο support της ίδιας της Xiaomi (Mi Global), αν και χλωμό το βλέπω να πάρω απάντηση...

Στη χειρότερη, σπάσιμο της συσκευής και πέταμα. Έτσι κι αλλιώς, δεν αξίζει (δυστυχώς) οικονομικά η επισκευή...

 

Bottom line: Με την αγορά Xiaomi, πρώτη κίνηση η αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader!

Προσωπικά δεν είχα (για αρχή τουλάχιστον) πρόθεση να το 'πειράξω', οπότε δεν είχα κάνει και τη σχετική κίνηση, αλλά τελικά να που υπάρχουν και άλλα, απρόβλεπτα... κίνητρα! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την χώρα πρέπει να την αλλάξεις μέσα στα settings του λογαριασμού σου της Google. Όχι στο κινητό. Με τον ίδιο τρόπο πχ που ενεργοποιείται το assistant.

Εννοείς να αλλάξω τη χώρα εκεί που λέει ότι δεν μπορείς όμως να την ξανά αλλάξεις μέσα στο διάστημα ενός έτους; Γιατί τη χώρα απλά μέσα από τις ρυθμίσεις του google λογαριασμού την άλλαξα χωρίς όμως πάλι αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να αλλάξω τη χώρα εκεί που λέει ότι δεν μπορείς όμως να την ξανά αλλάξεις μέσα στο διάστημα ενός έτους; Γιατί τη χώρα απλά μέσα από τις ρυθμίσεις του google λογαριασμού την άλλαξα χωρίς όμως πάλι αποτέλεσμα.

 

Βρες/google it, πώς αλλαζουν και τί ρυθμισεις πρέπει να αλλαξεις, για να σου δουλεψει το assistant με φωνητικες εντολες. Αν βαλεις τις ρυθμισεις που χρειαζεται το assistant με πχ χωρα βρετανια, θα σου δουλεψει και το android auto λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Βρες/google it, πώς αλλαζουν και τί ρυθμισεις πρέπει να αλλαξεις, για να σου δουλεψει το assistant με φωνητικες εντολες. Αν βαλεις τις ρυθμισεις που χρειαζεται το assistant με πχ χωρα βρετανια, θα σου δουλεψει και το android auto λογικα.

 

Μόλις το έφτιαξα, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...