Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα στην ομαδα.... Εχω το εξης πρόβλημα ξαφνικά αρχισε να κατέβαινει η μπαταρια αερα απο μονη της χωρις να κανω κατι ιδιετερο εγω.... Επεισης δεν ξερω αν ειμαι ο μονος που εχω ακομα την 11.0.1.... Δε θα επρεπε να μου ειχε έρθει πιο νεα ενημέρωση μετα απο τοσο καιροο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φιλε το επαθε και σε μενα αυτο μετα απο 100% φόρτιση μεσα σε 2 ωρες χωρις να το πειραξω πηγε στο 95% και μέχρι το 80 % με ΜΟΝΟ 1 ωρα οθονη πολυ παραξενο... το system android πηγε στο 14%... Και ειχα αρκετή κατανάλωση μπαταριας... Εγω πιστεύω καμια ενημέρωση στης υπηρεσίες google θα κανουν και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.. ή η xiaomi κατι θα κανει στο miui... Παντος σε καμια περίπτωση δεν φταίει το κινητο..

παρολα αυτα απο 80% που πηγα δλεια εχθες μου εβγαλε με αρκετή χρηση 2 ωρες game 4 ωρες youtube ολοι νυχτα στην δουλεια μου. πηγα για υπνο 7 η ωρα με wifi,btολα κλειστα και απο 32% που το αφησα πηγε στο 25 % τωρα που σου γραφω....

https://photos.google.com/photo/AF1QipO66FNNe-xdqAbYc2tY8S2sV30ZSjx3Vhj6wbxW

 

Λοιπόν κοίτα τι έκανα, εμένα το έπαθε ξαφνικά μετά από πλήρη φόρτιση και μου ανέβασε το σύστημα android ως κ 18% χωρίς λόγο. Ψιλιαστηκα μήπως είχα τίποτα ενημερώσεις ενεργοποιήσει όταν είναι σε φόρτιση να τις κάνει τότε. Έκανα πολλές φορές καθαρισμό προσωρινής μνήμης στο google play κ στο ui. Είπα θα το τσεκάρω και μετά αν χρειαζόταν θα έκανα επαναφορά, αλλά εμένα το τηλέφωνο μου είναι 2 μηνών και το έχω πεντακάθαρο μέσα. Χτες στις 1.45 το βράδυ το έβγαλα από φορτιστή, το άφησα με ανοιχτά wifi και το πρωί στις 11 που σηκώθηκα ήταν 96%. Τώρα είμαι δουλειά κ το άφησα κ χωρίς wifi και είναι ακόμα 89%,που σημαίνει ότι μάλλον έστρωσε. Δεν το κάνω χρήση για να δώ πως θα πάει η αδράνεια. Άρα κάτι από αυτά είναι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίτα τι έκανα, εμένα το έπαθε ξαφνικά μετά από πλήρη φόρτιση και μου ανέβασε το σύστημα android ως κ 18% χωρίς λόγο. Ψιλιαστηκα μήπως είχα τίποτα ενημερώσεις ενεργοποιήσει όταν είναι σε φόρτιση να τις κάνει τότε. Έκανα πολλές φορές καθαρισμό προσωρινής μνήμης στο google play κ στο ui. Είπα θα το τσεκάρω και μετά αν χρειαζόταν θα έκανα επαναφορά, αλλά εμένα το τηλέφωνο μου είναι 2 μηνών και το έχω πεντακάθαρο μέσα. Χτες στις 1.45 το βράδυ το έβγαλα από φορτιστή, το άφησα με ανοιχτά wifi και το πρωί στις 11 που σηκώθηκα ήταν 96%. Τώρα είμαι δουλειά κ το άφησα κ χωρίς wifi και είναι ακόμα 89%,που σημαίνει ότι μάλλον έστρωσε. Δεν το κάνω χρήση για να δώ πως θα πάει η αδράνεια. Άρα κάτι από αυτά είναι

 

Και εγω εκανα 100% φορτίσει και μετα απο 16 ωρες το κινητο ειναι ακομα στο 95% και εμενα έστρωσε... Τωρα η google φταίει η η xiaomi απλος αυτα παντα γινοταν μερικες φορες έχουμε παρα πανω κατανάλωση γτ κατι η εταιριες με αναβάθμισεις και συγχρονισμός..

Το κινητο ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟΟΟΟΟ..

 

Οσο για τον φιλο ποιο πανω οσοι εχουμε global αυτοι ειναι η τελευταία ενημέρωση που εχουμε ολοι μην τρελαίνεσαι.. σε κανενα 2μηνο θα παρουμε και android 10

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

τις πέρασα τις ρυθμίσεις στην 1.8 έκδοση ( δεν μου κρασάρει )

Έχω βάλει και εγώ τις ρυθμίσεις από το βίντεο αλλά εκτός από το ενοχλητικό που δεν δουλεύει η νυχτερινή κάμερα που για μένα εάν βγάλεις μία φωτογραφία με σταθερό χέρι είναι καταπληκτική δεν δουλεύει καθόλου και η μπροστινή κάμερα

Edited by gab
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει και εγώ τις ρυθμίσεις από το βίντεο αλλά εκτός από το ενοχλητικό που δεν δουλεύει η νυχτερινή κάμερα που για μένα εάν βγάλεις μία φωτογραφία με σταθερό χέρι είναι καταπληκτική δεν δουλεύει καθόλου και η μπροστινή κάμερα

 

Είμαι με την 1.9 και δεν έχω τέτοια θέμα , ούτε με την 1.8.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά εγώ έχω το pro όχι το απλό

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με την 1.9 και δεν έχω τέτοια θέμα , ούτε με την 1.8.

Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά εγώ έχω το pro όχι το απλό

Εγώ έχω το απλό και με την 1.6 έκδοση δοκίμασα

Θα δοκιμάσω και με την 1,9 που γράφεις

Ναι το τηλέφωνο είναι mi 9t και όχι pro

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες να αλλάξω μια ρύθμιση στο πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ (smart keyborad pro - αλλά μετά είδα ότι αυτά που γράφω παρακάτω εφαρμόζονται και σε άλλα πληκτρολόγια) και διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να ανοίξω τις ρυθμίσεις. Πατούσα παρατεταμένα το σχετικό πλήκτρο, αλλά δε συνέβαινε τίποτα. Επανεκκίνηση του πληκτρολογίου και εκκαθάριση δεδομένων δε βοήθησαν επίσης.

 

Και τότε, θυμήθηκα αυτό που είχα γράψει εδώ τις προάλλες, για κάτι (κάποιο μικρο-update μάλλον), που φαίνεται να πήγε και να 'έφαγε' ένα permission από όλες τις εφαρμογές(!)

Το ξανάκανα enable για το πληκτρολόγιο (ρυθμίσεις εφαρμογής, Other permissions -> Display pop-up windows while running in the background) και ως δια μαγείας, το πλήκτρο των ρυθμίσεων του πληκτρολογίου δούλεψε ξανά!

 

Τελικά αυτό φαίνεται να είναι θεραπεία δια πάσαν νόσον (και... όχι μόνο!)

Ήθελα μόνο να 'ξερα ποιος φαεινός νους (στην Xiaomi μάλλον) είχε την ιδέα να πάνε να το κλείσουνε παντού...

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα τη νεωτερη εκδοση της gcam που προταθηκε παραπανω, αφου αφαίρεσα την προηγούμενη, και κρεμαγε ειτε αμεσα (κατα το ανοιγμα) ειτε κατα τη προσπαθεια λήψης φωτογραφίας.

 

Απεγκατεστησα κι αυτη και τωρα δε λειτουργεί ούτε η παλια έκδοση gcam (σε μενα ειχε θεμα μονο με τις αλλες καμερες)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω όταν υπάρχει αναπάντητη πως μπορούμε να ρυθμίσουμε την οθόνη να φαίνεται μετά η ειδοποίηση; βάζω να έχει το κόκκινο ή το μπλε αλλά δεν γίνετε κατι. Υπάρχει θέμα; ή κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα τη νεωτερη εκδοση της gcam που προταθηκε παραπανω, αφου αφαίρεσα την προηγούμενη, και κρεμαγε ειτε αμεσα (κατα το ανοιγμα) ειτε κατα τη προσπαθεια λήψης φωτογραφίας.

 

Απεγκατεστησα κι αυτη και τωρα δε λειτουργεί ούτε η παλια έκδοση gcam (σε μενα ειχε θεμα μονο με τις αλλες καμερες)

 

Το ίδιο ακριβώς έχω πάθει και εγώ δεν μου δουλεύει καμία παλιότερη έκδοση ουτε αυτή που είχα πρώτα η 1.6

Η μόνη που βρήκα που δουλεύει είναι αυτή

https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/PMGC_7.0.009_FinalBuild_V14.apk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με gcam 7+ μήπως είστε με την beta rom? Θεματάκια έχει και φίλος που ειναι με eu dev στο mi9t PRO

 

Για δοκιμάστε αν σας δουλεύει η hyper (εκδοση βασισμένη στην 6.1). https://t.me/hellasmobiles/66992

 

Αν ναι, βάλτε το xml για balanced και μετα ρίξτε το saturation της back που είναι λιγο ψηλά για τη συσκευή σας (πχ σε 1.2 και 1.9)

Έχει οδηγίες το μήνυμα για το πως.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έπαιζε μια χαρά με την v1.5 του Urnyx (που απ' ό,τι βλέπω είναι 7.2), που μας πρότεινες λίγες σελίδες πιο πίσω.

Βλέποντας να αναφέρεται η 1.9 (που μάλιστα στο celsoazevedo παρουσιάζεται και ως stable και ως recommended), είπα να δοκιμάσω να 'ανέβω' σε αυτήν, η οποία όμως 'σκάει' (και με... διαφορετικούς τρόπους κάθε φορά!) με το που πάει να αποθηκεύσει τη φωτογραφία που μόλις τράβηξε.

Οπότε, μιας και είχα ακόμα το apk της 1.5 πρόχειρο, το εγκατέστησα ξανά 'πάνω' από αυτό της 1.9 και φαίνεται να παίζει ξανά μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έπαιζε μια χαρά με την v1.5 του Urnyx (που απ' ό,τι βλέπω είναι 7.2), που μας πρότεινες λίγες σελίδες πιο πίσω.

Βλέποντας να αναφέρεται η 1.9 (που μάλιστα στο celsoazevedo παρουσιάζεται και ως stable και ως recommended), είπα να δοκιμάσω να 'ανέβω' σε αυτήν, η οποία όμως 'σκάει' (και με... διαφορετικούς τρόπους κάθε φορά!) με το που πάει να αποθηκεύσει τη φωτογραφία που μόλις τράβηξε.

Οπότε, μιας και είχα ακόμα το apk της 1.5 πρόχειρο, το εγκατέστησα ξανά 'πάνω' από αυτό της 1.9 και φαίνεται να παίζει ξανά μια χαρά!

 

Γενικά μετά την 1.5 κάναν βλακείες. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχω αλλάξει το link για νεότερη στο post με προτεινόμενες gcam. Ίσως η 1.7 να είναι καλύτερη για mn10. Τώρα όποιος θέλει astrophotography δυστυχώς πρέπει να πάει σε 1.8 και πάνω.

 

Αν τυχόν πάτε σε επόμενη της 1.5 αλλάξτε το awb σε imx586. Αλλά προσωπικά έχω μείνει στην 1.5 και έβαλα κλώνο την 1.9 απλά για astrophotography (είμαι με 1+7).

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό δεν την παλεύει καθόλου, δε ξέρω τι σκατά παθαίνει, και σήμερα μετά τη φόρτιση άρχισε να ανεβάζει android στο σύστημα πάνω από 33%,άρχισε να τρώει μπαταρία,παρατήρησα και κάποια άλλα συστήματα του android να βρίσκονται σε χρήση, ενώ ήταν σε αδράνεια το τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι το κάνει μετά από φόρτιση και όχι σε κάθε φόρτιση. Τις προάλλες δούλευε μια χαρά. Άρχισα πάλι τις εκκαθαρίσεις προσωρινών δεδομένων, επανεκκίνηση κτλ. Παίζει να βλέπει ότι μπαίνει σε φόρτιση και ξεκινάει το Android κάτι; Να σημειώσω ότι δεν πήρα ενημέρωση εδώ κ κανένα μήνα, ούτε άλλαξα κάτι ,γενικά κάνω πολύ casual χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό δεν την παλεύει καθόλου, δε ξέρω τι σκατά παθαίνει, και σήμερα μετά τη φόρτιση άρχισε να ανεβάζει android στο σύστημα πάνω από 33%,άρχισε να τρώει μπαταρία,παρατήρησα και κάποια άλλα συστήματα του android να βρίσκονται σε χρήση, ενώ ήταν σε αδράνεια το τηλέφωνο. Το θέμα είναι ότι το κάνει μετά από φόρτιση και όχι σε κάθε φόρτιση. Τις προάλλες δούλευε μια χαρά. Άρχισα πάλι τις εκκαθαρίσεις προσωρινών δεδομένων, επανεκκίνηση κτλ. Παίζει να βλέπει ότι μπαίνει σε φόρτιση και ξεκινάει το Android κάτι; Να σημειώσω ότι δεν πήρα ενημέρωση εδώ κ κανένα μήνα, ούτε άλλαξα κάτι ,γενικά κάνω πολύ casual χρήση.

 

Αντε να το ξαναγραψω....:)εχεις θεμα με καποια εφαρμογη φιλε,ειναι ξεκαθαρο πλεον.

Κανε ενα 0 στην συσκευη σου.

Αυτα που αναφερεις μονο με επαναφορα,και εαν δεν σου κανει ζημια καποα εφαρμογη στρωνει....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι εφαρμογή, μάλλον κάθισε στραβά απο την αρχή η ενημέρωση. Οκ θα φάει επαναφορά, απλά θέλω 2 ερωτήσεις. Να το κάνω με hard reset,wipe data από τα κουμπιά ή από μέσα;

Και επίσης επειδή δεν είχα ποτέ xiaomi, μπορώ να επαναφέρω φωτό, επαφές, μηνύματα ξανά μέσω του cloud της;

Οι εφαρμογές δε με νοιάζει τις βάζω ξανά

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι εφαρμογή, μάλλον κάθισε στραβά απο την αρχή η ενημέρωση. Οκ θα φάει επαναφορά, απλά θέλω 2 ερωτήσεις. Να το κάνω με hard reset,wipe data από τα κουμπιά ή από μέσα;

Και επίσης επειδή δεν είχα ποτέ xiaomi, μπορώ να επαναφέρω φωτό, επαφές, μηνύματα ξανά μέσω του cloud της;

Οι εφαρμογές δε με νοιάζει τις βάζω ξανά

 

Κρατας φοτο κτλ στο pc σου για ευνοητους λογους,και στο γουγλι τλφ,κατα τα αλλα φουλ 0 και θα εισαι οκ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κρατας φοτο κτλ στο pc σου για ευνοητους λογους,και στο γουγλι τλφ,κατα τα αλλα φουλ 0 και θα εισαι οκ.

 

Ok κάνει κάνεις χρήση του syncios ή είναι αχρηστο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κρατας φοτο κτλ στο pc σου για ευνοητους λογους,και στο γουγλι τλφ,κατα τα αλλα φουλ 0 και θα εισαι οκ.
Οταν όμως έχουμε κρατήσει back up πριν ένα μήνα, και ο υπολογιστής έχει πχ 1000 φωτογραφίες, και στο κινητό υπάρχουν 1100 ανακατεμενες, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να συγχρονίσουν και τα 2 στις 1100 ; Οτι είχα ψάξει, ήταν επι πληρωμή.
Link to comment
Share on other sites

Οταν όμως έχουμε κρατήσει back up πριν ένα μήνα, και ο υπολογιστής έχει πχ 1000 φωτογραφίες, και στο κινητό υπάρχουν 1100 ανακατεμενες, ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να συγχρονίσουν και τα 2 στις 1100 ; Οτι είχα ψάξει, ήταν επι πληρωμή.

 

Στο συννεφο φιλε νομιζω.Δωσε και κανα ευρουλακι να κινηθεί η αγορα.....:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα tempered το οποίο δεν άφηνε δαχτυλιές καθόλου! ποτέ δεν είχα δει τέτοιο αλλά στις άκρες και περιμετρικά φαίνονταν

στον αέρα να μην πατάει καλά και ήταν και μισό χιλιοστό στις πλευρές κοντύτερο. Το έβγαλα και έβαλα άλλο το οποίο είναι και

αυτό κοντύτερο αλλά δεν μένει απάτητο στις πλευρές αλλά αφήνει δαχτυλιές ( δεν με πειράζει τόσο, αναμενόμενο )

 

Ερώτηση: έχει κάποιος βρει το ΙΔΑΝΙΚΟ tempered ? Να αγκαλιάζει όλες τις πλευρές και να πατάει καλά ?

Αν Ναι ας μου δώσει ένα link παρακαλώ :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την miui11 αναβάθμιση εκανε παρομοια και λυθηκε με

- factory reset

- 2 φορες εξαντληση της μπαταριας και επαναφορτιση

- κατεβασμα ξανα της ΡΟΜ και επανεγκατάσταση

 

Ειδικα η άνιση καταναλωση μπαταριας (πολυ γρηγορα στο πανω ακρο, αργα-κανονικα στη μεση/χαμηλα) θελει αυτο το ρεσετ της μπαταρίας για να φτιαξει, κατα την εμπειρια μου

(Μια φορά μπορει να φτάνει, σε μενα χρειαστηκε δυο)

 

Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από πού κατέβασες την ROM ξανά;

Έκανα μια επαναφορά, αλλά δεν το είδα πολύ ζωηρό μετά την πρώτη φόρτιση, πέφτει πάλι γρήγορα, ίσως φταίω που έβαλα κάποια από backup. Αν συνεχίσει έτσι θα φάει κ δεύτερο factory.

Επίσης αναφέρεις για εξάντληση της μπαταρίας, έκανε ακριβώς ότι ανέφερες σε μένα,από 100% μέχρι 95% ούτε μια ώρα οθόνη,στα μέσα πήγαινε έτσι κ έτσι.

Θα το φορτίσω στο 20%, αυτό εννοείς εξάντληση; Διότι δεν το αφήνω ποτέ να κλείσει από μπαταρία

Edited by gambitzx
Link to comment
Share on other sites

Οι το βρήκα πως κατεβάζεις το τελευταίο πακέτο,δεν είχα ποτέ xiaomi το παραδέχομαι, αλλά το ψάχνω όσο μπορώ,αν δεν στρώσει με τη δεύτερη φόρτιση θα το κάνω επαναφορά και κατέβασμα της ενημέρωσης κ ξανά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Μια βοήθεια όποιος μπορεί. Αγόρασα Mi 9t και προσπαθώ να συνδεθώ με την TV μου (Samsung) με τον γνωστό τρόπο: ρυθμίσεις/σύνδεση & κοινοποίηση/ μετάδοση/ (ενεργοποίηση το κουμπί) μετάδοση, και αφού ανιχνεύσει την TV την επιλέγω για να συνδεθεί. Αφού προσπαθεί να συνδεθεί μου βγάζει μνμ στην TV ότι αποσυνδέθηκε. Η πλάκα είναι ότι το Mi Note 3 που έδωσα στη γυναίκα μου, πριν του κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, συνδεόταν με την ίδια TV κανονικά (πριν δύο εβδομάδες). Τώρα ούτε αυτό συνδέεται (με την 11.0.4.0). Εννοείται ότι είναι όλες οι συσκευές στο ίδιο wi-fi και στις ρυθμίσεις της TV επιτρέπεται η σύνδεση των συγκεκριμένων συσκευών. Μου διαφεύγει κάτι?
Link to comment
Share on other sites

Τόσο ασταθές λογισμικό δεν έχω ξαναδεί, πράγματικα. Σήμερα έφαγε επαναφορά, κατέβασα μετά την ROM και την έκανα εγκατάσταση,δεν έβαλα λογαριασμό Mi Account και ξεκίνησα να τα περνάω όλα από την αρχή

με το google μόνο για να πάρω κ της επαφές μου. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα ίσως, λέω ίσως η μπαταρία να λύθηκε, αλλά η Pop-up camera δεν μένει έξω, μόλις την ανοίγω, κλείνει κ μου κλείνει κ την εφαρμογή που ανοίγει. Δεν ξέρω αν έχει συμβεί σε κάποιον, αλλά μιλάμε για μεγάλο πρήξιμο., λύνεις το ένα, βγαίνει άλλο,και καμιά φορά επανέρχεται το ίδιο πρόβλημα. Δεν θα ασχοληθώ και με ένα τηλέφωνο όλη μέρα,θα το σκεφτώ πολύ αν θα επανέλθω σε αυτή την εταιρεία στο μέλλον, τρέλα φάουλ. Είχα κ στο παρελθόν προβλήματα με λογισμικό, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...