Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδια μετα απο αρκετες δοκιμες με gcam η πιο καλη και δοκιμασμενη σε mi 9T αλλα και σε 9T pro με τα ιδια settings βγαζουν φανταστηκες φωτογραφιες...!!!! μέχρι στιγμής η πιο απροβλημάτιστη Gcam είναι η GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6 το μονο bug που εχει ειναι το night sight διχνει αναποδα αν γυρίσετε το κινητό οριζόντια.. αλλα μην σας απασχολεί αυτό.. διότι δεν προτείνω να χρησιμοποιήσετε την συγκεκριμένη λειτουργία σε κινητό που δεν έχει σταθεροποιητή...

 

τωρα γιατι προτείνω την version 1.6 και όχι την 1.7/1.8 ειναι γιατι κρασαρουν..

εδω θα βρειτε το apk της GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-urnyx05/

 

 

με τα παρακάτω settings που θα βρειτε στο βιντεο θα έχετε μια κορυφαία κάμερα με καταπληκτικές φωτογραφίες και την νύχτα αλλα και την ημερα...!!! :D

 

 

τις πέρασα τις ρυθμίσεις στην 1.8 έκδοση ( δεν μου κρασάρει )

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο αρκετες δοκιμες με gcam η πιο καλη και δοκιμασμενη σε mi 9T αλλα και σε 9T pro με τα ιδια settings βγαζουν φανταστηκες φωτογραφιες...!!!! μέχρι στιγμής η πιο απροβλημάτιστη Gcam είναι η GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6 το μονο bug που εχει ειναι το night sight διχνει αναποδα αν γυρίσετε το κινητό οριζόντια.. αλλα μην σας απασχολεί αυτό.. διότι δεν προτείνω να χρησιμοποιήσετε την συγκεκριμένη λειτουργία σε κινητό που δεν έχει σταθεροποιητή...

 

τωρα γιατι προτείνω την version 1.6 και όχι την 1.7/1.8 ειναι γιατι κρασαρουν..

εδω θα βρειτε το apk της GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-urnyx05/

 

 

με τα παρακάτω settings που θα βρειτε στο βιντεο θα έχετε μια κορυφαία κάμερα με καταπληκτικές φωτογραφίες και την νύχτα αλλα και την ημερα...!!! :D

 

 

Την κατέβασα και την 1.6 και την 1.8 αλλά δεν ολοκληρώνει την εγκατάσταση λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο αρκετες δοκιμες με gcam η πιο καλη και δοκιμασμενη σε mi 9T αλλα και σε 9T pro με τα ιδια settings βγαζουν φανταστηκες φωτογραφιες...!!!! μέχρι στιγμής η πιο απροβλημάτιστη Gcam είναι η GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6 το μονο bug που εχει ειναι το night sight διχνει αναποδα αν γυρίσετε το κινητό οριζόντια.. αλλα μην σας απασχολεί αυτό.. διότι δεν προτείνω να χρησιμοποιήσετε την συγκεκριμένη λειτουργία σε κινητό που δεν έχει σταθεροποιητή...

 

τωρα γιατι προτείνω την version 1.6 και όχι την 1.7/1.8 ειναι γιατι κρασαρουν..

εδω θα βρειτε το apk της GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-urnyx05/

 

 

με τα παρακάτω settings που θα βρειτε στο βιντεο θα έχετε μια κορυφαία κάμερα με καταπληκτικές φωτογραφίες και την νύχτα αλλα και την ημερα...!!! :D

 

 

Πάνω στην urnyx ειχα ανεβάσει πριν κάνα μήνα κάτι ρυθμίσεις που κάθονται πολύ καλά. Αλλά έχω εστιάσει κυρίως σε νύχτα.

 

https://t.me/hellasmobiles/40607

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς λύση στο θέμα της αυτόματης φωτεινότητας,που όταν το ανοίγεις είναι τέρμα χαμηλή και όταν πας στο φως είναι τέρμα στο θεό; Εκτός φυσικά από το να την απενεργοποιήσεις μιλάω.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς λύση στο θέμα της αυτόματης φωτεινότητας,που όταν το ανοίγεις είναι τέρμα χαμηλή και όταν πας στο φως είναι τέρμα στο θεό; Εκτός φυσικά από το να την απενεργοποιήσεις μιλάω.

Αυτη δεν είναι η δουλειά της?Στο φως στον ύψιστο για να βλέπεις.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αυτη δεν είναι η δουλειά της?Στο φως στον ύψιστο για να βλέπεις.

Στο φώς καλά κάνει κ ανοίγει και νομίζω ότι στο έντονο φώς το ρυθμίζει αρκετά καλά. Όσο αφορά όμως τον χαμηλό φωτισμό, ρίχνει την φωτεινότητα στα τάρταρα ακόμα και όταν είσαι σε δωμάτιο που δεν είναι σκοτεινό. Εκεί είναι που έχει το πρόβλημα,10 στις 10 φορές το ανεβάζω ή κλείνω την αυτόματη φωτεινότητα, διότι με τόσο χαμηλό φως δεν βλέπεις την οθόνη. Με άλλα κινητά δεν έχω τέτοιο θέμα, έχω κ ένα samsung σαν 2ο με super amoled, καθώς και παλαιότερα με ένα huawei ips οθόνη πάλι το ρυθμίζε καλά.

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικό να εχω μείνει ακόμα στην 11.0.1 με patch Οκτωβρίου; global σταθερή εχω PFJMIXM..δοκίμασα και αλλαγή σε Ελβετίες κλπ αλλά τίποτα
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικό να εχω μείνει ακόμα στην 11.0.1 με patch Οκτωβρίου; global σταθερή εχω PFJMIXM..δοκίμασα και αλλαγή σε Ελβετίες κλπ αλλά τίποτα

 

Το ίδιο κι εγώ! Αλλά τι έχουν να προσφέρουν οι νεότερες εκδόσεις, ώστε να με δυσαρεστήσει το ότι έχουμε μείνει εκεί...;

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν σε μεταγενέστερη έκδοση διορθώνεται το (σούπερ σπαστικό) πρόβλημα με την απαράδεκτα χαμηλή φωτεινότητα, που περιγράφει λίγο παραπάνω (post #1330) o gambitzx, θα είναι για μένα παραπάνω από επαρκής λόγος για αναβάθμιση (όσοι με EU version και νεώτερη από 11.0.1.0, το έχετε ακόμα, ή το διόρθωσαν...; )
Link to comment
Share on other sites

Αν σε μεταγενέστερη έκδοση διορθώνεται το (σούπερ σπαστικό) πρόβλημα με την απαράδεκτα χαμηλή φωτεινότητα, που περιγράφει λίγο παραπάνω (post #1330) o gambitzx, θα είναι για μένα παραπάνω από επαρκής λόγος για αναβάθμιση (όσοι με EU version και νεώτερη από 11.0.1.0, το έχετε ακόμα, ή το διόρθωσαν...; )

 

Αν και την εχω μονιμα στο τερμα την φωτεινοτητα το δοκιμασα τωρα και μου φαινεται μια χαρα,και σε σκοτεινο δωματιο που πηγα αλλα και στο φως ημερας.

Ειμαι με την .03.

Ασ δοκιμασει καποιος αλλος να αναφερει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όσα τηλ είχα xiaomi στην αυτόματη φωτεινότητα έκαναν ακριβώς αυτό δηλαδή σε σκοτεινό χώρο με φως δωματίου

πάει σχεδόν στο 5%, όταν αλλάξει η φωτεινότητα ανεβαίνει και όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο πάει στο τέρμα.

Προσωπικά εντός οικίας την βάζω στο Μη Αυτόματο στο 10-20% και σε εξωτερικό χώρο πάντα στο αυτόματο.

 

 

BTW από πλευράς μπαταρίας μου έβγαλε προχθές 4 ημ 7,4 ωρ με οθόνη 6 ώρες και 34 λεπτά από το 100% στο 20% :)

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα νωρίτερα και στο θέμα του Note 7, καθώς κάποιος το ανέφερε κι εκεί...

Το πατατήρησα εδώ και 2 περίπου μέρες στο δικό μου Mi 9T και σήμερα και στο Note 7 φίλου.

Χωρίς κανείς μας να έχει πειράξει τίποτα, εφαρμογές για τις οποίες είχαμε widgets στις οθόνες μας έπαψαν ξαφνικά να ανοίγουν(!)

Αν κανείς άνοιγε την ίδια την εφαρμογή (απευθείας, από το δικό της εικονίδιο), μετά πατώντας το widget την ξεκινούσε επίσης (καθώς αυτή ήδη έτρεχε στο background), αν όμως τη σκοτώναμε (από τη λίστα με τα πρόσφατα apps), τότε και πάλι το widget αχρηστευόταν.

Υποθέτουμε ότι οφείλεται σε κάποιο μικρο-update του Miui (κάτι μου είπε ο φίλος ότι είδε να κατεβαίνει προ διημέρου - εγώ δεν το πήρα χαμπάρι), γιατί οι ίδιοι δεν είχαμε πειράξει τίποτα...

 

Αν συμβαίνει και σε σας, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις των εφαρμογών για τις οποίες έχετε widgets, πάτε στα "Other permissions" και (ξανα)κάνετε enable το "Display pop-up windows while running in the background" (είναι η 3η από τις 4 επιλογές που έχει).

Κάτι φαίνεται να πήγε και να το αφαίρεσε από όλες τις εφαρμογές...(!)

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και την εχω μονιμα στο τερμα την φωτεινοτητα το δοκιμασα τωρα και μου φαινεται μια χαρα,και σε σκοτεινο δωματιο που πηγα αλλα και στο φως ημερας.

Ειμαι με την .03.

Ασ δοκιμασει καποιος αλλος να αναφερει.

Όσα τηλ είχα xiaomi στην αυτόματη φωτεινότητα έκαναν ακριβώς αυτό δηλαδή σε σκοτεινό χώρο με φως δωματίου

πάει σχεδόν στο 5%, όταν αλλάξει η φωτεινότητα ανεβαίνει και όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο πάει στο τέρμα.

Προσωπικά εντός οικίας την βάζω στο Μη Αυτόματο στο 10-20% και σε εξωτερικό χώρο πάντα στο αυτόματο.

Ευχαριστώ και τους 2 για το feedback!

BTW από πλευράς μπαταρίας μου έβγαλε προχθές 4 ημ 7,4 ωρ με οθόνη 6 ώρες και 34 λεπτά από το 100% στο 20% :)

Το κάπως περίεργο -νομίζω ότι- είναι ότι τα σχόλια είναι ή του ύψους ή του βάθους - ή πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας, ή... ανεξήγητα χάλια!

Η πιθανή εξήγηση είναι ότι όσοι έχουν πρόβλημα έχουν κ ά τ ι που τρέχει και τους τρώει την μπαταρία, αλλά οι πιο πολλοί που διάβασα εδώ δε μου φάνηκαν και για... 'χθεσινοί', για να μην μπορούν να το εντοπίσουν, οπότε η κατάσταση παραμένει... περίεργη!

 

Προσωπικά, αν και περίμενα περισσότερα από την μπαταρία από όσα είχα διαβάσει πριν το πάρω, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να δηλώσω και απογοητευμένος - ενώ έχω και τη σαφή εντύπωση ότι η μπαταρία φαίνεται ακόμα να 'ανοίγει' από φόρτιση σε φόρτιση!

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα είναι κάτι που αν το κάνουν τα κινητά της xiaomi, τότε πρόκειται για λογισμικό. Εγώ προσωπικά πρώτη φορά αγοράζω συσκευή της εταιρίας, απλά δεν την είχα συνηθίσει έτσι, αλλά είναι κάτι που μπορώ άνετα να ζήσω. Άσε που κάνει κ αρκετή οικονομία στην ενέργεια. Στο κομμάτι της μπαταρίας τώρα,σε καμία,μα καμία περίπτωση, δεν μπορεί κάποιος να πει ότι η μπαταρία είναι χάλια.(εκτός αν όντως παίζει θέμα με drain) κάτι που όντως κάνει τις απόψεις να διίστανται.

Φυσικά δε μιλάμε για μια μπαταρία που σούπερ ουαου με 700 ώρες οθόνη κ απόδοση σαν μιας 5300mah και τέτοια κουραφέξαλα. Αλλά μιλάμε για μια εξαιρετική υπερ-τιμια μπαταρία 4000mah η οποία δεν θα κωλωσει να βγάλει 4 μέρες αδρανές τηλέφωνο και πάνω από 4 με 5 ώρες οθόνη. Εγώ προσωπικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος,και ειδικά στο ότι έχει Q3 και φορτίζει γρήγορα. Επίσης αυτό που ανέφερε ο φίλος μας πιο πάνω, μερικές φορές μου δίνει κ μένα την εντύπωση ότι στρώνει ανά φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

εχουν περάσει 2 κινητα απο τα χερια μου το πρωτο το έδωσα λόγω του προβλήματος αυτού με την φωτεινότητα

το δευτερο που έχω τωρα δεν εχει κανένα θέμα με την φωτεινότητα, δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει

κάποιες παρτίδες έχουν όντως πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα

Μου εχει ξανατυχει να ξαναπαρω το ιδιο τηλεφωνο και σε αλλη μαρκα και το ποιο καινουργιο να μην εχει το προβλημα που είχε το αλλο

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικό να εχω μείνει ακόμα στην 11.0.1 με patch Οκτωβρίου; global σταθερή εχω PFJMIXM..δοκίμασα και αλλαγή σε Ελβετίες κλπ αλλά τίποτα

 

απόλυτα φυσιολογικό, αφού για την Global έκδοση (PFJMIXM)δεν υπάρχει νεώτερη αναβάθμιση

 

Μπορείς να επαληθεύεις ποιά είναι η νεώτερη έκδοση κάθε φορά, από αυτόν τον σύνδεσμο

http://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1700361

(επίλεξε Mi 9T Global στη στήλη αριστερά)

Link to comment
Share on other sites

εχουν περάσει 2 κινητα απο τα χερια μου το πρωτο το έδωσα λόγω του προβλήματος αυτού με την φωτεινότητα

το δευτερο που έχω τωρα δεν εχει κανένα θέμα με την φωτεινότητα, δουλεύει όπως πρέπει να δουλεύει

κάποιες παρτίδες έχουν όντως πρόβλημα με την αυτόματη φωτεινότητα

Μου εχει ξανατυχει να ξαναπαρω το ιδιο τηλεφωνο και σε αλλη μαρκα και το ποιο καινουργιο να μην εχει το προβλημα που είχε το αλλο

Για ποιες συσκευες γραφεις εσυ φιλε?

Για τα χιαομι ειναι οντως θεμα sw,εσκεμενα,και διαφορων αδειων απο χωρα σε χωρα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλά το θέμα φωτεινότητα,δεν είναι κ για να αλλάξεις συσκευή, σιγά, έχει κ πολύ χειρότερα. Άσε που το συνηθίζεις ή απλά την απενεργοποιείς,δεν έγινε κ κάτι. Από ότι κατάλαβα στα Xiaomi παίζει πολύ το θέμα με τις άδειες ανάλογα την χώρα κτλ. Διαβάζω και σε φόρουμ από τις άλλες συσκευές της εταιρίας και αναφέρουν πολλά περί αδειών, όπως ήχοι, ενημερώσεις, ηχογράφηση κ.α.
Link to comment
Share on other sites

απόλυτα φυσιολογικό, αφού για την Global έκδοση (PFJMIXM)δεν υπάρχει νεώτερη αναβάθμιση

 

Μπορείς να επαληθεύεις ποιά είναι η νεώτερη έκδοση κάθε φορά, από αυτόν τον σύνδεσμο

http://c.mi.com/oc/miuidownload/detail?device=1700361

(επίλεξε Mi 9T Global στη στήλη αριστερά)

 

οκ δεν το γνώριζα ευχαριστώ για την ενημέρωση!

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Συμβαινει το εξής ανεξήγητο, από προχτές που το έβαλα για φόρτιση χωρίς να έχω κάνει εγκατάσταση καμία εφαρμογή ή κάποια ενημέρωση, ξαναλέω απλά όταν το έβαλα για φόρτιση στο 38%, άρχισε να έχει μια ανεξήγητη πτώση της μπαταρίας στην αδράνεια και μου βγάζει κατανάλωση του android στο 22%. Έχασε όλο το βράδυ από τις 2παρα μέχρι τις 10μιση το πρωί από 94 πήγε 87 στην εξοικονόμηση και με κλειστά wifi. Αν κάνω αναγκαστική διακοπή στο σύστημα android θα έχω κάποιο θέμα; Περίεργα πράγματα, μέχρι τώρα πήγαινε τέλεια
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Μάλλον πάω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, είναι η δεύτερη φορά αυτή την εβδομάδα που ενώ το έχω κλειδωμένο δεν ξεκλειδώνει με τίποτα, αν καλέσω στο κινητό φαίνεται ότι καλεί κανονικά αλλά το κινητό παραμένει νεκρό. Με επανεκκίνηση του κινητού δουλεύει κανονικά αλλά προφανώς δεν φαίνεται καν στο ιστορικό η αναπάντητη...

Η ερώτηση είναι πως κάνουμε "σωστά" επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους!

Μάλλον πάω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, είναι η δεύτερη φορά αυτή την εβδομάδα που ενώ το έχω κλειδωμένο δεν ξεκλειδώνει με τίποτα, αν καλέσω στο κινητό φαίνεται ότι καλεί κανονικά αλλά το κινητό παραμένει νεκρό. Με επανεκκίνηση του κινητού δουλεύει κανονικά αλλά προφανώς δεν φαίνεται καν στο ιστορικό η αναπάντητη...

Η ερώτηση είναι πως κάνουμε "σωστά" επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

 

Ρυθμίσεις ---> Σχετικά με το τηλέφωνο ---> Αντίγραφο ασφαλείας & επαναφορά ---> Διαγραφή δεδ. (επαναφορά)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την μπαταρια.

2 ημερες σε χρηση,στο 51%,με 3 ωρες sot.

Kαι με ol.on.d. ενεργοποιημενο

Screenshot.png

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Συμβαινει το εξής ανεξήγητο, από προχτές που το έβαλα για φόρτιση χωρίς να έχω κάνει εγκατάσταση καμία εφαρμογή ή κάποια ενημέρωση, ξαναλέω απλά όταν το έβαλα για φόρτιση στο 38%, άρχισε να έχει μια ανεξήγητη πτώση της μπαταρίας στην αδράνεια και μου βγάζει κατανάλωση του android στο 22%. Έχασε όλο το βράδυ από τις 2παρα μέχρι τις 10μιση το πρωί από 94 πήγε 87 στην εξοικονόμηση και με κλειστά wifi. Αν κάνω αναγκαστική διακοπή στο σύστημα android θα έχω κάποιο θέμα; Περίεργα πράγματα, μέχρι τώρα πήγαινε τέλεια

 

Φιλε το επαθε και σε μενα αυτο μετα απο 100% φόρτιση μεσα σε 2 ωρες χωρις να το πειραξω πηγε στο 95% και μέχρι το 80 % με ΜΟΝΟ 1 ωρα οθονη πολυ παραξενο... το system android πηγε στο 14%... Και ειχα αρκετή κατανάλωση μπαταριας... Εγω πιστεύω καμια ενημέρωση στης υπηρεσίες google θα κανουν και έχουμε αυτό το αποτέλεσμα.. ή η xiaomi κατι θα κανει στο miui... Παντος σε καμια περίπτωση δεν φταίει το κινητο..

παρολα αυτα απο 80% που πηγα δλεια εχθες μου εβγαλε με αρκετή χρηση 2 ωρες game 4 ωρες youtube ολοι νυχτα στην δουλεια μου. πηγα για υπνο 7 η ωρα με wifi,btολα κλειστα και απο 32% που το αφησα πηγε στο 25 % τωρα που σου γραφω....

https://photos.google.com/photo/AF1QipO66FNNe-xdqAbYc2tY8S2sV30ZSjx3Vhj6wbxW

Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...