Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ολα αυτα που λες τα εχω κανει...... σημερα εφτασε στο 80% το android system.. σε αυτη την περιπτωση τι προβλημα μπορει να ειναι? καθαρα software ειναι το θεμα... απλα δεν φτιαχνει...... μαλλον πρεπει να περιμενω update.....

 

Φιλε ειναι ξεκαθαρο πλεον,καθως οι αλλοι χρηστες δεν εχουν παρομοιο θεμα,οτι ΔΕΝ ειναι θεμα rom.

Ναι sw εχεις,αλλα οχι απο την μαμα rom.....

Περνα απο την αρχη την 0.3,κατι που απο αοτι καταλαβα δεν εχεις κανει ακομα.Οποτε μηδεν δεν εχει παρει η συσκευη σου.

 

Και προφανως το battery drain,οπου αυτο υπαρχει,ειναι απο λαθος,η ακομα χειροτερα,εσκεμενο λαθος απο καποια εφαρμογη.

Χρονια τωρα η ιδια κολόνια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φιλε ειναι ξεκαθαρο πλεον,καθως οι αλλοι χρηστες δεν εχουν παρομοιο θεμα,οτι ΔΕΝ ειναι θεμα rom.

Ναι sw εχεις,αλλα οχι απο την μαμα rom.....

Περνα απο την αρχη την 0.3,κατι που απο αοτι καταλαβα δεν εχεις κανει ακομα.Οποτε μηδεν δεν εχει παρει η συσκευη σου.

 

Και προφανως το battery drain,οπου αυτο υπαρχει,ειναι απο λαθος,η ακομα χειροτερα,εσκεμενο λαθος απο καποια εφαρμογη.

Χρονια τωρα η ιδια κολόνια.

 

ποιος το ειπε οτι δεν το εχω κανει? κατεβασα την rom και την περασα ξανα απο το Update της συσκευης....

 

εσυ μου λες να την περασω με fastboot? αυτο ναι δεν το εκανα... διοτι φοβαμαι το brick...

 

επισης μαλλον θα λες για καποια εφαρμογη απο αυτες που εχει το miui στην διαχειριση εφαρμογων εχει 54 εφαρμογες συνολικα του MIUI... και συνολικα 272 μαζι με τα services... εγω δεν εχω βαλει καμοια εφαρμογη αλλη τωρα...

 

αρα μαλλον η λυση ειναι να περασω την rom με fastboot...!!

Link to comment
Share on other sites

ποιος το ειπε οτι δεν το εχω κανει? κατεβασα την rom και την περασα ξανα απο το Update της συσκευης....

 

εσυ μου λες να την περασω με fastboot? αυτο ναι δεν το εκανα... διοτι φοβαμαι το brick...

 

επισης μαλλον θα λες για καποια εφαρμογη απο αυτες που εχει το miui στην διαχειριση εφαρμογων εχει 54 εφαρμογες συνολικα του MIUI... και συνολικα 272 μαζι με τα services... εγω δεν εχω βαλει καμοια εφαρμογη αλλη τωρα...

 

αρα μαλλον η λυση ειναι να περασω την rom με fastboot...!!

 

Αναφερω γεγονοτα φιλε.

Το τι εχεις κανει-πειραξει-αλλαξει,η το τι εχει γινει,οχι εσκεμενα πολλες φορες απο εσενα,στην συσκευη σου προφανως και δεν το γνωριζω.

Η ουσια ειναι οτι εισαι η εξαιρεση,και προσπαθουμε μεσα απο ενα πληκτρολογιο να βοηθησουμε.

Καλη επιτυχία ευχομαι στα επομενα βηματα σου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα τζαμακια για το mi9 pro εφαρμόζουν κανονικά;το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Από το Mi9 Pro δεν ταιριάζουν. Αν όμως ξέχασες το "Τ" δηλαδή Mi9T Pro τότε Ναι ταιριάζουν.

 

Καλησπέρα! Από χτες και εγώ κάτοχος της πανέμορφης αυτής συσκευής. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Μιας και διαβασα για battery drain με την 11 version αξίζει το upgrade ή να περιμένω λίγο ακόμα;

 

Δεν υπάρχει battery drain με την 11 miui καθόλου. κοίτα τα print shots σε προηγούμενες σελίδες και κρίνε μόνος αν θεωρείται

battery drain 3 μέρες από πλήρες φόρτιση 100% στο 20% με 7-7,30 ώρες οθόνης

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Mi9 pro είναι εντελώς άλλη συσκευή με τρύπα στην οθόνη, και να ταιριάζει θα φαίνεται άσχημα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από το Mi9 Pro δεν ταιριάζουν. Αν όμως ξέχασες το "Τ" δηλαδή Mi9T Pro τότε Ναι ταιριάζουν.

 

 

 

Δεν υπάρχει battery drain με την 11 miui καθόλου. κοίτα τα print shots σε προηγούμενες σελίδες και κρίνε μόνος αν θεωρείται

battery drain 3 μέρες από πλήρες φόρτιση 100% στο 20% με 7-7,30 ώρες οθόνης

 

Ξεχασα το Τ:p Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα! Χτες που χρησιμοποιουσα το GPS περπατώντας μου γύριζε γύρω γύρω το στίγμα με αποτέλεσμα να μην ξέρω προς τα πού πρέπει να πάω... Κατέβασα και άλλη εφαρμογή και μου έκανε ακριβώς το ίδιο. Κάτι θέμα έχει ο δέκτης του GPS. Πώς μπορώ να το ρυθμίσω, γνωρίζει κανείς;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πρόβλημα που είχα, μάλλον πέρασε στο ντούκου... Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω; Λογικά έχει πρόβλημα το γυροσκόπιο γιατί το GPS δε χάνει το στίγμα του

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είχα, μάλλον πέρασε στο ντούκου... Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω; Λογικά έχει πρόβλημα το γυροσκόπιο γιατί το GPS δε χάνει το στίγμα του

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/quote

 

Να υποθέσω ότι καταρχάς έχεις ενεργοποιήσει το gps και κατά δεύτερον έχεις την υψηλή ακρίβεια,αυτό στα αυτονόητα. Μετά να ξέρεις ότι δεν δουλεύει εντελώς κ συνέχεια με τέλεια ακρίβεια. Επίσης στο Google maps θέλει κ δεδομένα ανοιχτά για να έχεις καλή απόδοση και αν κατεβάσεις offline maps να είναι ενημερωμένοι με τα τελευταία Updates.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που είχα, μάλλον πέρασε στο ντούκου... Έχει κανείς ιδέα τι να κάνω; Λογικά έχει πρόβλημα το γυροσκόπιο γιατί το GPS δε χάνει το στίγμα του

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/quote

 

 

 

Να υποθέσω ότι καταρχάς έχεις ενεργοποιήσει το gps και κατά δεύτερον έχεις την υψηλή ακρίβεια,αυτό στα αυτονόητα. Μετά να ξέρεις ότι δεν δουλεύει εντελώς κ συνέχεια με τέλεια ακρίβεια. Επίσης στο Google maps θέλει κ δεδομένα ανοιχτά για να έχεις καλή απόδοση και αν κατεβάσεις offline maps να είναι ενημερωμένοι με τα τελευταία Updates.

Ναι, όλα αυτά τα έχω κάνει. Ξαναλέω ότι έχει το γυροσκόπιο πρόβλημα και όχι το GPS

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα αυτά τα έχω κάνει. Ξαναλέω ότι έχει το γυροσκόπιο πρόβλημα και όχι το GPS

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άνοιξε πυξίδα και κάνε βαθμονομηση. Κάνε επανεκκίνηση τη συσκευή κ ξανάκανε. Αν έχει πρόβλημα τότε είναι σπάνιο. Ξαναλέω, τίποτα δεν είναι ακριβείας 100%. Για να πάρεις καλό navi που δεν χάνει, θέλει να σταθείς πολλά εουρω...

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος κι εγώ απο χθες.. η κάμερα με gcam πραγματικά με εξέπληξε ευχάριστα φυσικά

 

49274635448_595b3421bf_z.jpgIMG_20191225_205401 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

κάτοχος κι εγώ απο χθες.. η κάμερα με gcam πραγματικά με εξέπληξε ευχάριστα φυσικά

 

49274635448_595b3421bf_z.jpgIMG_20191225_205401 by vasilis poun, on Flickr

Ποια GCam / settings ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια GCam / settings ?

 

αυτή

Screenshot-2019-12-26-10-55-16-552-org-codeaurora-snapcam.jpg

 

 

οι μόνες αλλαγές που έκανα ήταν να βάλω IMX586 στο AWB και να κατεβάσω στο 0.75 sharpness,contrast και saturation στη back camera του lib patcher

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι σαν αυτό Hydrogel Film Anti-Scratch Soft Clear Screen Protector ;;;;

 

Hydrogel Film Anti-Scratch Soft Clear Screen Protector

Link to comment
Share on other sites

αυτή

Screenshot-2019-12-26-10-55-16-552-org-codeaurora-snapcam.jpg

 

 

οι μόνες αλλαγές που έκανα ήταν να βάλω IMX586 στο AWB και να κατεβάσω στο 0.75 sharpness,contrast και saturation στη back camera του lib patcher

 

Βρήκε και 1.8 έκδοση:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-urnyx05/#apk1193

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θα δοκιμαστεί προσεχώς

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι: έχει διαφορά με το AWB στο IMX586, από την στιγμή που φοράει διαφορετικό sensor (IMX582) ;

 

δεν γνωρίζω αλλά θα δοκιμάσω.. αν και η μόνη διαφορά 582 με 586 ειναι στα fps στο βίντεο νομίζω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό διαθέτει ηχογράφηση κλήσεων? Αναφέρομαι στη global έκδοση όχι την κινέζικη. Το mi 9T pro που ρώτησα στο διπλανό νήμα μου είπαν όχι...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό διαθέτει ηχογράφηση κλήσεων? Αναφέρομαι στη global έκδοση όχι την κινέζικη. Το mi 9T pro που ρώτησα στο διπλανό νήμα μου είπαν όχι...

 

ναι έχει κανονικά εμένα που ειναι global.. ολα αυτά με την 9αρα βέβαια, όταν έρθει η 10 θα κοπεί λόγω απόφασης της google

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Είχα σήμερα μια πτώση από 1.5 μέτρο και έσπασε η οθόνη.

Έχετε να προτείνετε από κάπου να πάρω το ανταλλακτικό ή κάποιο σέρβις;

Tελικά αποφάσισα να παραγγείλω ένα νέο mi9t και να το δώσω αυτό για ανταλλακτικά.

Τι τιμή λέτε να πιάνει;

Το πρόβλημα είναι ότι έχω δαχτυλικό και κωδικό, το λογαριασμό μου σε gmail και άλλα μέσα στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντελώς νεκρό με σπασμένη την οθόνη...;

Αν δείχνει ακόμα οτιδήποτε και μπορείς -έστω στο περίπου- να δεις τι γίνεται, και το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς πλέον να το χειριστείς (δε δουλεύει το touch), δοκίμασε με ένα usb adapter να βάλεις ένα ποντίκι (ενσύρματο ή ασύρματο πάνω) και να κάνεις ό,τι μπορείς για να σβήσεις το google account και να κάνεις ένα factory reset (ή ίσως, αν τα πράγματα είναι σχετικά καλά, να περισώσεις και τίποτα που έχεις πάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία φωτογραφιών κτλ πρόλαβα και τα πήρα backup.

Η οθόνη έχει μαυρίσει εντελώς και το touch δε δουλεύει.

Το κινητό ανοίγει αλλά δεν μπορώ να το χειριστώ από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Από το Mi9 Pro δεν ταιριάζουν. Αν όμως ξέχασες το "Τ" δηλαδή Mi9T Pro τότε Ναι ταιριάζουν.

 

 

 

Δεν υπάρχει battery drain με την 11 miui καθόλου. κοίτα τα print shots σε προηγούμενες σελίδες και κρίνε μόνος αν θεωρείται

battery drain 3 μέρες από πλήρες φόρτιση 100% στο 20% με 7-7,30 ώρες οθόνης

 

Όταν υπάρχουν τοσα πολλα νηματα με σχετικά προβληματα απ οταν βγήκε η 11, η ορθή διατύπωση θα ηταν "δεν εχω battery drain με την 11 miui".

 

Σε κάποιους ειναι υπερβολικό, σε αλλους πιο περιορισμένο, καποιοι ειναι στα ιδια, καποιοι λενε οτι βελτιώθηκε η αυτονομία....

...καποιοι έχουν global, αλλοι εχουν ευρωπαικη εκδοση ρομ κοκ

 

Εγω ειχα εμφανή μειωση, που μετριάστηκε μετα απο 2 factory reset κ.α. σε μια μειωση καμιας ωρας αυτονομίας σε καθε φορτιση.

 

Αν έπαιρνα τώρα το κινητο, προσωπικά θα εμενα με.την miui 10και θα περιμενα να ωριμασει με καναδυο επιπλέον εκδόσεις, δεν αξιζε η φασαρια.της αμεσης αναβαθμισης

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο αρκετες δοκιμες με gcam η πιο καλη και δοκιμασμενη σε mi 9T αλλα και σε 9T pro με τα ιδια settings βγαζουν φανταστηκες φωτογραφιες...!!!! μέχρι στιγμής η πιο απροβλημάτιστη Gcam είναι η GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6 το μονο bug που εχει ειναι το night sight διχνει αναποδα αν γυρίσετε το κινητό οριζόντια.. αλλα μην σας απασχολεί αυτό.. διότι δεν προτείνω να χρησιμοποιήσετε την συγκεκριμένη λειτουργία σε κινητό που δεν έχει σταθεροποιητή...

 

τωρα γιατι προτείνω την version 1.6 και όχι την 1.7/1.8 ειναι γιατι κρασαρουν..

εδω θα βρειτε το apk της GCam_7.2.010_Urnyx05-v1.6

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-urnyx05/

 

 

με τα παρακάτω settings που θα βρειτε στο βιντεο θα έχετε μια κορυφαία κάμερα με καταπληκτικές φωτογραφίες και την νύχτα αλλα και την ημερα...!!! :D

 

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λες αλλά δείξε μας και κανα δείγμα αφού έκανες τόσες δοκιμές

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...