Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε διαβασε τις σελιδες πιο πισω.ολα δειχνουν θεματα με εφαρμογες που τρεχετε.

Αυτή ήταν κι εμένα η πρώτη μου σκέψη διαβάζοντας τα posts αυτά, αλλά μετά πρόσεξα αυτό που γράφει ο φίλος παραπάνω για android system στο 70% (!)

Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει - και το miui δε φαίνεται να αφήνει να τρέξουμε και διαγνωστικά χωρίς root!

Πήγα π.χ. να βάλω στο δικό μου (αν και ευτυχώς δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την μπαταρία - πιο πολύ για να έχω εικόνα τι... την τρώει) το wakelock detector και -ελλείψει root- να του δώσω πρόσβαση στα battery stats μέσω adb, αλλά το miui με... τσάκωσε και μου είπε ότι θέλει πρώτα unlock (με όλα όσα αυτό συνεπάγεται, έτσι όπως το έκαναν για να... αποθαρρύνουν τον κόσμο - εγγραφή, αναμονή, wipe!), οπότε εγκατέλειψα... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θυμάστε μια επιλογή που έχει κάτω από τις ρθυμίσεις για το ambient display, που την είχαμε δει και είχαμε χαρεί, όταν έρχονται ειδοποιήσεις να αναβοσβήνει την οθόνη με ένα από 2-3 διαφορετικά εφέ (έχει να επιλέξεις)...;

Τελικά δεν είχε δουλέψει ποτέ...

Το είδα τώρα να δουλεύει - αλλά σε άσχετη φάση!

Το είχα κάνει enable, δε δούλεψε και απλώς το άφησα ξεχασμένο στο "on".

Μετέφερα προχθές ένα αρχείο με bluetooth σε μια άλλη συσκευή android. Η μεταφορά πήρε 2-3 λεπτά και η οθόνη έσβησε. Και τότε, την είδα με έκπλήξή μου να αναβοσβήνει στα πλάγια (με το εφέ που είχα επιλέξει σε εκείνη την ξεχασμένη ρύθμιση)!

Πολύ χρήσιμο, είμαι βέβαιος (not!!!)

Ελπίζω τουλάχιστον σε επόμενη έκδοση να το διορθώσουν και να δουλεύει και με τα notifications, όπως λέει ότι κάνει (και δεν το κάνει...).

 

Μήπως, παρ' ελπίδαν, κανείς με νεώτερο λειτουργικό (έχω ξεμείνει με το 11.0.1.0 PFJMIXM) το έχει δει να δουλεύει κανονικά...;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε διαβασε τις σελιδες πιο πισω.ολα δειχνουν θεματα με εφαρμογες που τρεχετε.

 

Λες να είναι εφαρμογή;

https://photos.app.goo.gl/RykEqkJPdGY4qDPv6

Link to comment
Share on other sites

είναι τοσο γαμάτη συσκευή που πραγματικά λες γιατι να έχει τοσα πολλα bugs.... το ηχείο επίσης άθλιο... δεν είναι να βάλεις μουσική... στο A3 ο ήχος απο την αλλη ειναι κρύσταλλο...!!!

 

κοίταξα στο xda που αναφέρουν αρκετά άτομα θέματα με την μπαταρία και η μόνη λύση είναι update η εγκατάσταση αλλης rom...

 

για την ακρίβεια όμως στην δικια μου περίπτωση το battery status δεν παει καλα... οπως επίσης και το drain που φενεται να έχω αλλα παρόλαυτα η συσκευή κρατάει παρα πολλές ώρες....

 

ο ήχος του είναι τοσο χαλιά; η μου βγήκε ελαττωματικό το δικο μου; δεν ειναι για να ακούσεις κάποιο song με τερμα δεν εχει μπάσο καθόλου χαλάει αρκετά..

 

επιδης δειτε εδω φάση τωρα έπεσε το Android system usage και ανέβηκε το playstore...

 

 

 

e7a991ac1712e28a295fb03f5a49cb0c.jpg9a9a432acbd5887012c6d5a26a230d00.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και λίγες ημέρες ενός mi 9T 128gb προερχόμενος από galaxy a5 2016.Μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένος από την χρήση που κάνω εκτός από ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το wifi.Στο σπίτι έχω vdsl με router της Vodafone το οποίο έχει 3 ασύρματα δίκτυα,ένα 2,4 ghz ένα 5 ghz και ένα guest.Επίσης έχω κάτω στο σπίτι του πατέρα μου και ένα access point.Το περίεργο είναι ότι συνδέεται μόνο στο δίκτυο 5 ghz και στο guest.Στα άλλα δύο,παρότι βάζω τον κωδικό,μου εμφανίζει την ένδειξη "έγινε αποθήκευση" και όταν τα επιλέγω για να συνδεθώ δεν γίνεται τίποτα.Το ίδιο ακριβώς μου κάνει και στο μαγαζί του αδελφού μου που έχει ακριβώς την ίδια διάταξη στο ασύρματο δίκτυο του με εξοπλισμό της forthnet - nova.Έχει αντιμετώπισει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή μήπως ξέρετε αν μπορώ να το διορθώσω;

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε και ήταν πολύ απλό. Έπρεπε απλά να πληκτρολογίσω τους κωδικούς και να μην τους κάνω copy paste από ένα αρχείο που έχω.

Link to comment
Share on other sites

είναι τοσο γαμάτη συσκευή που πραγματικά λες γιατι να έχει τοσα πολλα bugs.... το ηχείο επίσης άθλιο... δεν είναι να βάλεις μουσική... στο A3 ο ήχος απο την αλλη ειναι κρύσταλλο...!!!

 

κοίταξα στο xda που αναφέρουν αρκετά άτομα θέματα με την μπαταρία και η μόνη λύση είναι update η εγκατάσταση αλλης rom...

 

για την ακρίβεια όμως στην δικια μου περίπτωση το battery status δεν παει καλα... οπως επίσης και το drain που φενεται να έχω αλλα παρόλαυτα η συσκευή κρατάει παρα πολλές ώρες....

 

ο ήχος του είναι τοσο χαλιά; η μου βγήκε ελαττωματικό το δικο μου; δεν ειναι για να ακούσεις κάποιο song με τερμα δεν εχει μπάσο καθόλου χαλάει αρκετά..

 

επιδης δειτε εδω φάση τωρα έπεσε το Android system usage και ανέβηκε το playstore...

 

 

 

e7a991ac1712e28a295fb03f5a49cb0c.jpg9a9a432acbd5887012c6d5a26a230d00.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε ειναι προφανες οτι κατι εχει γινει με το sw της συσκευης σου.Κατι εχει πειραχτεί.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειναι προφανες οτι κατι εχει γινει με το sw της συσκευης σου.Κατι εχει πειραχτεί.
ειλικρίνα δεν ξέρω τι φαση... ακομα ανοιχτή ειναι η συσκευή πάντως με 8% μπαταρία...

 

εχω δοκιμάσει να κανω reinstall την rom εχω κανει 5 φορές factory reset το δούλεψα και χωρίς κανενα app και ειχε ακριβώς τα ίδια.. θέλω να πιστεύω πώς ειναι bug και θα φτιάξει με κάποιο update...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειλικρίνα δεν ξέρω τι φαση... ακομα ανοιχτή ειναι η συσκευή πάντως με 8% μπαταρία...

 

εχω δοκιμάσει να κανω reinstall την rom εχω κανει 5 φορές factory reset το δούλεψα και χωρίς κανενα app και ειχε ακριβώς τα ίδια.. θέλω να πιστεύω πώς ειναι bug και θα φτιάξει με κάποιο update...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εαν ηταν μπαγκ θα το ειχαν και αλλοι φιλε....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

@ omorfonios

 

Εκείνο το σηματάκι δίπλα από τη λειτουργία πτήσης αριστερά, στο print shot που ανέβασες τι είναι ? Σαν λουλούδι μοιάζει .......

 

Κάτι άλλο, την μπαταρία την αφήνεις να πηγαίνει στο 8% και πιο κάτω ? :confused:

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

ειλικρίνα δεν ξέρω τι φαση... ακομα ανοιχτή ειναι η συσκευή πάντως με 8% μπαταρία...

 

εχω δοκιμάσει να κανω reinstall την rom εχω κανει 5 φορές factory reset το δούλεψα και χωρίς κανενα app και ειχε ακριβώς τα ίδια.. θέλω να πιστεύω πώς ειναι bug και θα φτιάξει με κάποιο update...

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μετά την 11 πήρες άλλη ενημέρωση; Στην αρχή είχε έρθει η 11 κ 2 βδομάδες μετά ήρθε κ μια ενημέρωση ακόμα βελτιώσεων. Αν όχι δοκίμασε να αλλάξεις χώρα σε Ελβετία και δοκίμασε να κατεβάσεις το update μήπως γίνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Εαν ηταν μπαγκ θα το ειχαν και αλλοι φιλε....

 

και ομως..... και χειροτερα απο εμενα......

 

https://c.mi.com/thread-2553599-1-0.html

 

https://c.mi.com/thread-2434406-1-0.html

 

 

δεν ειμαι ο μονος τελικα.... λολ :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά την 11 πήρες άλλη ενημέρωση; Στην αρχή είχε έρθει η 11 κ 2 βδομάδες μετά ήρθε κ μια ενημέρωση ακόμα βελτιώσεων. Αν όχι δοκίμασε να αλλάξεις χώρα σε Ελβετία και δοκίμασε να κατεβάσεις το update μήπως γίνει τίποτα

 

οχι δεν νομιζω πως εχω παρει αλλο update

 

θα το τσεκαρω αυτο που λες να δω..

 

ευχαριστω..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ omorfonios

 

Εκείνο το σηματάκι δίπλα από τη λειτουργία πτήσης αριστερά, στο print shot που ανέβασες τι είναι ? Σαν λουλούδι μοιάζει .......

 

Κάτι άλλο, την μπαταρία την αφήνεις να πηγαίνει στο 8% και πιο κάτω ? :confused:

 

ναι...!! παει 1% και κραταει αλλα 25 λεπτα :lol:

 

αυτο ειναι το λουλουδι ειναι το wificall :p

Link to comment
Share on other sites

και ομως..... και χειροτερα απο εμενα......

 

https://c.mi.com/thread-2553599-1-0.html

 

https://c.mi.com/thread-2434406-1-0.html

 

 

δεν ειμαι ο μονος τελικα.... λολ :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

οχι δεν νομιζω πως εχω παρει αλλο update

 

θα το τσεκαρω αυτο που λες να δω..

 

ευχαριστω..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι...!! παει 1% και κραταει αλλα 25 λεπτα :lol:

 

αυτο ειναι το λουλουδι ειναι το wificall :p

 

Φιλε η τελευταια stable ειναι η 0.3.

Εσυ με ποια εισαι τελικα????

Εαν καταλαβα καλα το θεμα ειναι στην 0.2.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η τελευταια stable ειναι η 0.3.

 

Εσυ με ποια εισαι τελικα????

 

Εαν καταλαβα καλα το θεμα ειναι στην 0.2.

11.0.3 εχω

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11.0.3 εχω

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στα link που παραθετεις με την 0.2 ειναι τα θεματα απο οτι βλεπω.

Οποτε λογικα δεν ειναι θεμα rom.

Oπως διαβαζω και εδω οι χρηστες δεν εχουν παρομοιες αστοχειες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στα link που παραθετεις με την 0.2 ειναι τα θεματα απο οτι βλεπω.

Οποτε λογικα δεν ειναι θεμα rom.

Oπως διαβαζω και εδω οι χρηστες δεν εχουν παρομοιες αστοχειες.

 

εχεις δικαιο...! παρολαυτα εγω ειμαι απο τους τυχερους που το εχουν στην 0.3 τελεια..!!!!! :lol:

 

σημερα με εβγαλε μονο 4.30 ωρες οθονη... χωρις πολυ χρηση... το android system κολησε στο 18%

 

παντως φευγω απο το σπιτι με 100% και σε 10λεπτα ειμαι 85% με 2-3 τηλ

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό:

Πήγαινε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές ->Διαχείριση Εφαρμογών-> Google Play Store και στις Ειδοποιήσεις επέλεξε "Όχι"

Εμφάνιση Ειδοποιήσεων "Απενεργοποίηση". Κάνε το και πες μας αν βλέπεις διαφορά στη μπαταρία

 

Λόγω https://techblog.gr/mobile/google-play-services-h-aitia-poy-i-mpataria-sta-smartphones-adeiazei-grigora/

 

Μόνο με αναμονή μετά από 5 1/2 ώρες από τη φόρτιση και είναι ακόμα στο 100% !!!!

 

SKNsZ30.jpg

Edited by Yannis_004
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά σε αυτό:

Πήγαινε Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές ->Διαχείριση Εφαρμογών-> Google Play Store και στις Ειδοποιήσεις επέλεξε "Όχι"

Εμφάνιση Ειδοποιήσεων "Απενεργοποίηση". Κάνε το και πες μας αν βλέπεις διαφορά στη μπαταρία

 

Λόγω https://techblog.gr/mobile/google-play-services-h-aitia-poy-i-mpataria-sta-smartphones-adeiazei-grigora/

 

Μόνο με αναμονή μετά από 5 1/2 ώρες από τη φόρτιση και είναι ακόμα στο 100% !!!!

 

SKNsZ30.jpg

 

τι σχεση εχουν τα notification του playstore? το εχεις διαβασει καπου αυτο? το βρισκω λιγο περιεργο να φταιει αυτο...! :P

 

εδω με reinstall της ρομ και χωρις κανενα app ουτε Google account δεν εβαλα τπτ.. παλι το προβλημα εκει ηταν...

 

κατι δεν παει καλα με το software της συσκευης μου.......

 

μηπως πρεπει να περασω απο pc την ρομ απο την αρχη? δεν το εκανα αυτο γιατι δεν θελω να γινει μ..κια και να φαει brick :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχουν τα notification του playstore? το εχεις διαβασει καπου αυτο? το βρισκω λιγο περιεργο να φταιει αυτο...! :P

 

εδω με reinstall της ρομ και χωρις κανενα app ουτε Google account δεν εβαλα τπτ.. παλι το προβλημα εκει ηταν...

 

κατι δεν παει καλα με το software της συσκευης μου.......

 

μηπως πρεπει να περασω απο pc την ρομ απο την αρχη? δεν το εκανα αυτο γιατι δεν θελω να γινει μ..κια και να φαει brick :lol:

 

Aντε να το ξαναγραψω......προφανως και καποια εφαρμογη σου στο κανει κανει λαλαει το κντ φιλε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Aντε να το ξαναγραψω......προφανως και καποια εφαρμογη σου στο κανει κανει λαλαει το κντ φιλε.

 

εδω ειναι η πλακα δεν εχω καμια εφαρμογη και τωρα το εκανα επαναφορα και ξανα reinstall και χωρις κανενα app μολις το βγαζω απο την φορτιση το android system usage φτανει εως και 47% .......

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Omorfonie

ακουσεμε γτ σε διαβαζω τοσο καιρο και εχω αγανακτήσει...

Εμενα στο δικου μου mi9t με global οχι την EU μου τρώει 10% καθε 1 ωρα ανοιχτή οθόνη.. και ειμαι super user χρηστης παιχνιδια, browser eradio στο background.. η δικια σου συσκευή πρεπει να ειναι προβληματικη... Τωρα τι μπορουμε να σε πουμε για να σε βοηθησουμε... 1. Κανε hardreset

2. Μολις ανοιξει το κινητο μην κανεις σύνδεση ουτε στο account της xiaomi ουτε της google...

3. Κανε απεγκατασταση της υπηρεσίες google..

4. Κανε εγκατάσταση το accu battery να δουμε σε τι κατασταση ειναι η μπαταρια σου μην αφήνετε το κινητο να κλείσει ποτε απο μπαταρια το λεω για ολους τους χρήστες αυτο.. να μην το χρησιμοποιείτε ενω το φορτίζεται γτ η θερμοκρασία της μπαταριας ανεβαίνει και δεν ειναι καλο χαλαει.. εμενα η θερμοκρασία της μπαταριας πανω απο 36 βαθμους δεν εχει παει ποτε και ουτε θα το αφησω να παει.. με τον φορτιστεί που δινει η εταιρια ειναι πολυ γρηγορος αλλα ανεβάζει τη θερμοκρασία της μπαταριας με αποτέλεσμα να χαλασει η μπαταρια ποιο γρήγορα... Εγω προσωπικά το φορτιζω με εναν χιαομι 2 αμπερ αργη λιγο αλλα δεν ζεστενετε το κινητο και το φορτιζω απο 40 εως 80 και μια φορα την εβδομαδα το παω 100%...

Κανε αυτα που σου λεω και στειλε παλι μνμ σε μια εβδομαδα.. οχι σε 5 ωρες.. πρεπει το λογισμικο να ηρεμήσει μετα το hardreset.. Ok θα χαρω πολυ αν σε βοήθησα έστω και λιγο.. καλημερα..

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Στη Vodafone το wifi calling παίζει κανονικά με τη συσκευή;; Και αν ναι απευθείας από το μενού με ενεργοποίηση η πρέπει να κατεβάσεις αυτή την εκνευρίστικη εφαρμογή που πρέπει να τρέχει στο background όπως σε άλλα Xiaomi;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα! Χτες που χρησιμοποιουσα το GPS περπατώντας μου γύριζε γύρω γύρω το στίγμα με αποτέλεσμα να μην ξέρω προς τα πού πρέπει να πάω... Κατέβασα και άλλη εφαρμογή και μου έκανε ακριβώς το ίδιο. Κάτι θέμα έχει ο δέκτης του GPS. Πώς μπορώ να το ρυθμίσω, γνωρίζει κανείς;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα που λες τα εχω κανει...... σημερα εφτασε στο 80% το android system.. σε αυτη την περιπτωση τι προβλημα μπορει να ειναι? καθαρα software ειναι το θεμα... απλα δεν φτιαχνει...... μαλλον πρεπει να περιμενω update.....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Από χτες και εγώ κάτοχος της πανέμορφης αυτής συσκευής. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Μιας και διαβασα για battery drain με την 11 version αξίζει το upgrade ή να περιμένω λίγο ακόμα;

 

Επίσης τα τζαμακια για το mi9 pro εφαρμόζουν κανονικά;το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Από χτες και εγώ κάτοχος της πανέμορφης αυτής συσκευής. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής. Μιας και διαβασα για battery drain με την 11 version αξίζει το upgrade ή να περιμένω λίγο ακόμα;

 

 

 

Επίσης τα τζαμακια για το mi9 pro εφαρμόζουν κανονικά;το έχει δοκιμάσει κανείς;

Mi9 pro είναι εντελώς άλλη συσκευή με τρύπα στην οθόνη, και να ταιριάζει θα φαίνεται άσχημα.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...