Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε redmi note 5 και mi max 3 θέλει επανεκκίνηση για να μπει παντού το νέο θέμα. Δεν ξέρω γιατί. Κάνε μια προσπάθεια μήπως...

 

Οχιι δε καταλαβες.... Για να βρω θεμα που αλλαζουν ολαα πρεπει να το κατεβασω εκτος theme store και να το κανω εγκατάσταση μεσω third party.... Ετσι αλλαζουν ολα... Ομως επειδη ειναι third party το πεταει το λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οχιι δε καταλαβες.... Για να βρω θεμα που αλλαζουν ολαα πρεπει να το κατεβασω εκτος theme store και να το κανω εγκατάσταση μεσω third party.... Ετσι αλλαζουν ολα... Ομως επειδη ειναι third party το πεταει το λογισμικό

 

Δλδ οταν βαλεις τον nova πχ δεν στα κραταει τα θεματα?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξέρει κανείς πως αφήνω μια εφαρμογή να τρέχει στο παρασκήνιο χωρίς να τερματίζει όταν κλειδώνει το τηλέφωνο?

Όταν πατάω για τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές αν κρατησεις μια σου βγάζει μια κλειδαριά που λογικά αυτό κάνει δεν τερματίζει την εφαρμογή αλλά μόλις κλείνει η οθόνη το πρόγραμμα που αναπαράγει εναν ηχο πχ ένας απλός μετρονόμος σταματάει

Ακόμα και αν είναι κλειδωμένο

Και κάτι ακόμα όταν πατάω να τερματίσει τις εφαρμογές έχω συνδεμένο το smartwatch με Bluetooth και αποσυνδέει και εκείνο

Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην οθονη που εβαλες το λουκετο στην εφαρμογη για να μην κλεινει,βρες την εφαρμογή του smart watch και βαλε λουκετο και εκει. Επισης σε αυτη την εφαρμογη και σε όποια αλλη δε θες να κλεινει πατα το γραναζι εκτος απ το λουκετο και πηγαινε κατω κατω στην εξοικονομηση ενεργειας miui και αφαιρεσε τις απο κει και δες μηπως έχει διαφορά
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει μπρο μου αλλά τίποτα συνέχιζει και κλεινει

Τον μετρονόμος τον αφήνει

Αλλά χρησιμοποιω ένα άλλο πρόγραμμα που λέγεται greek styles το οποίο αναπαράγει ρυθμούς αυτό μου κλείνει

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Floudas
Link to comment
Share on other sites

Ισως να αποφευγες να κλεινεις τις εφαρμογές με τον καθαρισμο απο την οθονη multitasking. Δεν προσφερει κατι , εκτός και αν εχει κολλησει το κινητο,γρηγοροτερο σιγουρα δεν το κανεις,η συσκευη ειναι πολυ ικανη για να χρειαζεται "καθαρισμο".

Αναφορικα με την εφαρμογη που κλεινει οταν κλειδώνει η οθονη,δες στις άδειες της εφαρμογης μηπως θελει καποια για να λειτουργει συνεχως και σε κλειδωμενη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και λίγες ημέρες ενός mi 9T 128gb προερχόμενος από galaxy a5 2016.Μέχρι τώρα πολύ ικανοποιημένος από την χρήση που κάνω εκτός από ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το wifi.Στο σπίτι έχω vdsl με router της Vodafone το οποίο έχει 3 ασύρματα δίκτυα,ένα 2,4 ghz ένα 5 ghz και ένα guest.Επίσης έχω κάτω στο σπίτι του πατέρα μου και ένα access point.Το περίεργο είναι ότι συνδέεται μόνο στο δίκτυο 5 ghz και στο guest.Στα άλλα δύο,παρότι βάζω τον κωδικό,μου εμφανίζει την ένδειξη "έγινε αποθήκευση" και όταν τα επιλέγω για να συνδεθώ δεν γίνεται τίποτα.Το ίδιο ακριβώς μου κάνει και στο μαγαζί του αδελφού μου που έχει ακριβώς την ίδια διάταξη στο ασύρματο δίκτυο του με εξοπλισμό της forthnet - nova.Έχει αντιμετώπισει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή μήπως ξέρετε αν μπορώ να το διορθώσω;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,από σήμερα κι εγώ κάτοχος της συσκευής. Όση ώρα το στήνω, παρατηρώ ότι μπαίνει από μόνο του σε λειτουργία dnd,ενώ έχω βάλει πρόγραμμα να μπαίνει σε λειτουργία μόνο απ'τις 12 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί... Έχει κάποια ιδέα κανείς;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,από σήμερα κι εγώ κάτοχος της συσκευής. Όση ώρα το στήνω, παρατηρώ ότι μπαίνει από μόνο του σε λειτουργία dnd,ενώ έχω βάλει πρόγραμμα να μπαίνει σε λειτουργία μόνο απ'τις 12 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί... Έχει κάποια ιδέα κανείς;

 

μήπως έβαλες από τις 12pm (μεσημέρι) αντί για 12am (βράδυ);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,από σήμερα κι εγώ κάτοχος της συσκευής. Όση ώρα το στήνω, παρατηρώ ότι μπαίνει από μόνο του σε λειτουργία dnd,ενώ έχω βάλει πρόγραμμα να μπαίνει σε λειτουργία μόνο απ'τις 12 το βράδυ μέχρι τις 8 το πρωί... Έχει κάποια ιδέα κανείς;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τσέκαρε την ώρα μήπως δεν έχεις 24ωρη και το μπέρδεψες...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν παρουσιάστηκε ξανά το θέμα αυτό. Έχω θέμα με τη μπαταρία όμως. Έχω την έκδοση global 11.0.1 stable https://photos.app.goo.gl/vdsvkALBHj7M8GQM9 Edited by vchristod84
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν παρουσιάστηκε ξανά το θέμα αυτό. Έχω θέμα με τη μπαταρία όμως. Έχω την έκδοση global 11.0.1 stable https://photos.app.goo.gl/vdsvkALBHj7M8GQM9

 

Νομίζω πως πρέπει να μας δείξεις μια με πλήρης χρήση, να βγάλει ss την συσκευή σε χρήση, να δούμε πόσο κρατάει οθόνη και πόσο σε αδράνεια. Επίσης έκανες επαναφορά ή την πέρασες έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πρέπει να μας δείξεις μια με πλήρης χρήση, να βγάλει ss την συσκευή σε χρήση, να δούμε πόσο κρατάει οθόνη και πόσο σε αδράνεια. Επίσης έκανες επαναφορά ή την πέρασες έτσι;

 

https://photos.app.goo.gl/mYQYZijAVzpNxuzK7

 

Το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο και ήταν μετά από επαναφορά. Δεν πείραξα κάτι ούτε πέρασα καινούρια ρομ

Link to comment
Share on other sites

πηρα το Mi 9T για εμενα και το Mi 9 lite για την κοπελα μου... και η 2 εχουμε cosmote....... wificall ακομα με cosmote στα συγκεκριμενα κινητα δεν εχει ετσι?
Link to comment
Share on other sites

πηρα το Mi 9T για εμενα και το Mi 9 lite για την κοπελα μου... και η 2 εχουμε cosmote....... wificall ακομα με cosmote στα συγκεκριμενα κινητα δεν εχει ετσι?

 

Έχει. Απλά δεν είναι στην λίστα της Cosmote αυτά τα τηλέφωνα αλλά μόνο το Mi9. Υπάρχουν 2 λύσεις

α. παίρνεις εξυπηρέτηση και τους λες ότι "έχεις mi9" και στο ενεργοποιούν αυτοί.

β. βάζεις την sim σε κάποιο τηλέφωνο που είναι στη λίστα και το κάνεις ενεργοποίηση.

 

Από ποιο μαγαζί τα πήρες και πόσο;

Link to comment
Share on other sites

Έχει. Απλά δεν είναι στην λίστα της Cosmote αυτά τα τηλέφωνα αλλά μόνο το Mi9. Υπάρχουν 2 λύσεις

α. παίρνεις εξυπηρέτηση και τους λες ότι "έχεις mi9" και στο ενεργοποιούν αυτοί.

β. βάζεις την sim σε κάποιο τηλέφωνο που είναι στη λίστα και το κάνεις ενεργοποίηση.

 

Από ποιο μαγαζί τα πήρες και πόσο;

 

το εχω enable μου διχνει και το icon Πανω αλλα δεν δουλευει σε aeroplane mode.... αρα πρεπει να παρω στην cosmote..? απλα επιδει εχω twin sim με τον ιδιο αριθμο μηπως πρεπει να βαλω και αυτη την sim σε αλλο κινητο και να το κανω ενεργοποιηση ξανα?

 

το πηρα στα 190 την εκδοση 64GB ελαφρώς μεταχειρισμένο από μια φιλη μου...! σε αριστη κατάσταση το είχε με θήκη spigen και tempered glass της nilkin πανω... το οποιο το εβγαλα γιατι δεν μπορω τα τζαμακια στα κινητα...

 

το Mi 9 lite της κοπελας μου απο PhoneGallery στα 217

 

θα επερνα και εγω το 9lite αλλα τελικα ειμαι τυχερος γιατι αυτη δεν το ηθελε.... ειχε ενα iPhone 8 και ηθελε να παει σε android... Και δεν της αρεσε καθολου το MIUI :lol:

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Έχει προβλημα η κοσμοτε με τα δίκτυα της , δεν είναι τα κινητά σας ...εκτός και αν δεν έχετε ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες στο παρελθόν
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έχει προβλημα η κοσμοτε με τα δίκτυα της , δεν είναι τα κινητά σας ...εκτός και αν δεν έχετε ενεργοποιήσει τις υπηρεσίες στο παρελθόν

 

ειχε χθες θεμα...! με αλλο κινητο εχω κανονικα wificall...

 

επισης κατι ασχετο που παρατηρω ειναι οτι η μπαταρια απο 100% παει αμεσως χωρις χρηση στο 99 η 98% αναλογα...! παντως αν το κλεισω η το κανω restart παντα απο 100% παει 99% γτ αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πηρα το Mi 9T για εμενα και το Mi 9 lite για την κοπελα μου... και η 2 εχουμε cosmote....... wificall ακομα με cosmote στα συγκεκριμενα κινητα δεν εχει ετσι?

 

Δεν, δηλαδή εγώ που το ενεργοποίησα λογικά δεν δουλεύει; Πρέπει να καλέσω στην κοσμοτε για να το ενεργοποιήσουν; Δεν αρκεί η ρύθμιση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης κατι ασχετο που παρατηρω ειναι οτι η μπαταρια απο 100% παει αμεσως χωρις χρηση στο 99 η 98% αναλογα...! παντως αν το κλεισω η το κανω restart παντα απο 100% παει 99% γτ αυτο?

 

Το δικό μου κρατάει στο 100%, φυσικά ανάλογα τι θα ανοίξεις. Αν το φορτίσω κ το αφήσω χωρίς να το πειράξω, κάθεται εκεί αρκετά, μπορεί κ πάνω από μισάωρο. Θα το δω κ θα σου πω αύριο. Πάντως κρατάει γιατί το παρατηρώ γενικά,η μπαταρία είναι κάτι που με τράβηξε σε αυτή τη συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Δεν, δηλαδή εγώ που το ενεργοποίησα λογικά δεν δουλεύει; Πρέπει να καλέσω στην κοσμοτε για να το ενεργοποιήσουν; Δεν αρκεί η ρύθμιση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισης κατι ασχετο που παρατηρω ειναι οτι η μπαταρια απο 100% παει αμεσως χωρις χρηση στο 99 η 98% αναλογα...! παντως αν το κλεισω η το κανω restart παντα απο 100% παει 99% γτ αυτο?

 

Το δικό μου κρατάει στο 100%, φυσικά ανάλογα τι θα ανοίξεις. Αν το φορτίσω κ το αφήσω χωρίς να το πειράξω, κάθεται εκεί αρκετά, μπορεί κ πάνω από μισάωρο. Θα το δω κ θα σου πω αύριο. Πάντως κρατάει γιατί το παρατηρώ γενικά,η μπαταρία είναι κάτι που με τράβηξε σε αυτή τη συσκευή

 

το ειχα σε aeroplane mode και το φορτισα..... ακομα και κλειστω να το φορτισω μολις το βγαλω και το ανοιξω θα παει αμεσως 99 η 98% :/

 

μεσα σε 15 λεπτα μετα την φορτιση πηγε 94% απο 100% δεν μου τα λεει καλα.....χωρις να ανοιξω τπτ......! απλα το αφησα στην ακρη και εχει drain ετσι στο ακυρο... δεν ξερω αν θελει μερικες μερες μεχρι να στρωσει η μπαταρια......

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν κάτι να τρέχει σε background και να σου τρώει την μπαταρία.

Αν το κάνει πάντως με τέτοιους ρυθμούς, λογικά θα πρέπει κάποια στιγμή να εμφανιστεί και στα battery stats, στις εφαρμογές που καταναλώνουν μπαταρία...

 

Στο μεταξύ, δοκίμασε και κάτι που συνιστούν πολλοί για την περίσταση:

Πήγαινε Settings -> Passwords & Security* -> Location -> Scanning και απενεργοποίησε το Wi-Fi scanning (και το Bluetooth scanning, έτσι και στο έχει ανοιχτό - που δεν πιστεύω...).

Έχει κατηγορηθεί πολλές φορές για άσκοπη -και σεβαστή- κατανάλωση μπαταρίας.

 

(στο μεταξύ, ψάχνοντας για τη σχετική επιλογή στα μενού για να το γράψω εδώ, διαπίστωσα ότι κ ά τ ι μου είχε ξανα-ενεργοποιήσει το wifi scanning, που ήταν από τα πρώτα πράγματα που είχα κλείσει με το που πήρα το τηλέφωνο! Δεν ξέρω τι ήταν αυτό, αλλά ελπίζω να μην του γίνει... συνήθεια!)

 

_______________________________

* πού έχουν πάει και έχουν... κρύψει το "location"...!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται σαν κάτι να τρέχει σε background και να σου τρώει την μπαταρία.

Αν το κάνει πάντως με τέτοιους ρυθμούς, λογικά θα πρέπει κάποια στιγμή να εμφανιστεί και στα battery stats, στις εφαρμογές που καταναλώνουν μπαταρία...

 

Στο μεταξύ, δοκίμασε και κάτι που συνιστούν πολλοί για την περίσταση:

Πήγαινε Settings -> Passwords & Security* -> Location -> Scanning και απενεργοποίησε το Wi-Fi scanning (και το Bluetooth scanning, έτσι και στο έχει ανοιχτό - που δεν πιστεύω...).

Έχει κατηγορηθεί πολλές φορές για άσκοπη -και σεβαστή- κατανάλωση μπαταρίας.

 

(στο μεταξύ, ψάχνοντας για τη σχετική επιλογή στα μενού για να το γράψω εδώ, διαπίστωσα ότι κ ά τ ι μου είχε ξανα-ενεργοποιήσει το wifi scanning, που ήταν από τα πρώτα πράγματα που είχα κλείσει με το που πήρα το τηλέφωνο! Δεν ξέρω τι ήταν αυτό, αλλά ελπίζω να μην του γίνει... συνήθεια!)

 

_______________________________

* πού έχουν πάει και έχουν... κρύψει το "location"...!

 

εκλεισα την αυτοματη εναρξη σε ολα τα apps... βασικα το εκανε αυτοματα οταν πατησα <<Βελτιστοποίηση μπαταρίας>>

 

επισης ηταν ανοιχτο οπως ειπες το bluetooth scanning... το οποιο και το εκλεισα...!

 

εχω τωρα την global stable 11.0.3 (PFJEUXM)

 

μετα απο καθε restart της συσκευης η μπαταρια παει στο 99% αμεσως..

 

επισης οταν πατησω ξανα στην "Βελτιστοποίηση μπαταρίας μου βγαζει οτι εχει καταλαλωση το fb/messenger/Mi Wallpaper Carousel. και απλα μου δινει την επιλογη να τα κλεισω.. αλλα και παλι ανοιγουν μετα απο καθε restart...

 

μεσα σε 15λεπτα η μπαταρια παει 95% απο 100% πολυ περιεργο......

 

στα στατιστικά χρήσης της μπαταρίας πανω πανω ειναι με με 34.20% το Συστημα android

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον... Σε μένα το Android System είναι λίγο κάτω από 12%...

 

Είμαι... καινούριος στο MIUI αλλά και στο συγκεκριμένο τηλέφωνο (αν και... σκαλίζω διάφορα android -συνήθως όμως με root- για βελτιστοποίηση της απόδοσης από το... 2011), οπότε θα αποφύγω να προτείνω οτιδήποτε άλλο σε αυτήν τη φάση, μη σε... πάρω στο λαιμό μου!

Πάντως στα topics αρκετών άλλων Xiaomi (ίσως και εδώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα...; δε θυμάμαι...) είδα κόσμο, ο οποίος αφού απηύδησε με το θέμα, έκανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στους πιο πολλούς το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε.

Με το στήσιμο από την αρχή όμως που χρειάζεται κάτι τέτοιο, προσωπικά το θεωρώ τελευταία επιλογή...

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος εδώ με κανένα πιο αποτελεσματικό... γιατροσόφι!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την miui11 αναβάθμιση εκανε παρομοια και λυθηκε με

- factory reset

- 2 φορες εξαντληση της μπαταριας και επαναφορτιση

- κατεβασμα ξανα της ΡΟΜ και επανεγκατάσταση

 

Ειδικα η άνιση καταναλωση μπαταριας (πολυ γρηγορα στο πανω ακρο, αργα-κανονικα στη μεση/χαμηλα) θελει αυτο το ρεσετ της μπαταρίας για να φτιαξει, κατα την εμπειρια μου

(Μια φορά μπορει να φτάνει, σε μενα χρειαστηκε δυο)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την miui11 αναβάθμιση εκανε παρομοια και λυθηκε με

- factory reset

- 2 φορες εξαντληση της μπαταριας και επαναφορτιση

- κατεβασμα ξανα της ΡΟΜ και επανεγκατάσταση

 

Ειδικα η άνιση καταναλωση μπαταριας (πολυ γρηγορα στο πανω ακρο, αργα-κανονικα στη μεση/χαμηλα) θελει αυτο το ρεσετ της μπαταρίας για να φτιαξει, κατα την εμπειρια μου

(Μια φορά μπορει να φτάνει, σε μενα χρειαστηκε δυο)

 

μολις περασα την 11 εκανα αμεσως factory reset........ τωρα βαριεμαι να κανω ξανα... δεν νομιζω πως θα αλλαξει κατι.....

 

το android system ειναι μονιμα 30% σημερα......! ακομα και στην ακρη να εχω την συσκευη χανει μονο του μπαταρια αν και λογικο να χανει 1% ανα 30λεπτο εχω και το AOD αλλα περα απο το android system που ειναι πολυ υψηλα η μπαταρια με βγαζει μια μερα χρησης....... απλα δεν κραταει ποτε στο 100% αμεσως παει 98%

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενδιαφέρον... Σε μένα το Android System είναι λίγο κάτω από 12%...

 

Είμαι... καινούριος στο MIUI αλλά και στο συγκεκριμένο τηλέφωνο (αν και... σκαλίζω διάφορα android -συνήθως όμως με root- για βελτιστοποίηση της απόδοσης από το... 2011), οπότε θα αποφύγω να προτείνω οτιδήποτε άλλο σε αυτήν τη φάση, μη σε... πάρω στο λαιμό μου!

Πάντως στα topics αρκετών άλλων Xiaomi (ίσως και εδώ σε κάποια προηγούμενη σελίδα...; δε θυμάμαι...) είδα κόσμο, ο οποίος αφού απηύδησε με το θέμα, έκανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και στους πιο πολλούς το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε.

Με το στήσιμο από την αρχή όμως που χρειάζεται κάτι τέτοιο, προσωπικά το θεωρώ τελευταία επιλογή...

Ελπίζω να βρεθεί κάποιος εδώ με κανένα πιο αποτελεσματικό... γιατροσόφι!

 

το 9Τ εχεις? πια εκδοση εχεις? εγω νομιζω οτι η συγκεκριμενη 11.0.3 (PFJEUXM) εχει το θεμα... δεν εχει νοημα να κανω επαναφορα... θα το αφησω διοτι μπορει να φτιαξει και μονο του αυτο....... τωρα πηγε στο 17% Που το ειδα... τι να πω....

Edited by omorfonios
Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την 11 εκανα αμεσως factory reset........ τωρα βαριεμαι να κανω ξανα... δεν νομιζω πως θα αλλαξει κατι.....

 

το android system ειναι μονιμα 30% σημερα......! ακομα και στην ακρη να εχω την συσκευη χανει μονο του μπαταρια αν και λογικο να χανει 1% ανα 30λεπτο εχω και το AOD αλλα περα απο το android system που ειναι πολυ υψηλα η μπαταρια με βγαζει μια μερα χρησης....... απλα δεν κραταει ποτε στο 100% αμεσως παει 98%

 

Εμένα χάνει περίπου 4 με 5% το βράδυ με κλειστό wifi και επειδή δεν κάνω τρελή χρήση τις περισσότερες μέρες μου κρατάει τρία 24ωρα γεμάτα συν άλλες πόσες ώρες σε αδράνεια και καμία 3μιση με 4παρα ώρες οθόνη. Θα το κάνω μια καλή χρήση για να δω κ πόση οθόνη βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...