Jump to content

play now unlimited


omorfonios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, μέσα από την εφαρμογή του Cosmote TV Go (το χρησιμοποιήσα πολύ ώρα) δεν χρεώνει mb. Εντωμεταξύ, η βλακεία είναι οτι το go καταργείτε κ θα παίζει σύντομα το cosmote tv (οττ υπηρεσία με δική της εφαρμογή) την οποία δέν έχουν ενσωματώσει ακόμα δυστυχώς!!!
Νομίζω ότι μόνο εμείς το λέμε εδώ ότι καταργείται. Υπάρχει κάποια ανακοίνωση από την εταιρεία; Η ΟΤΤ υπηρεσία είναι μια διαφορετική υπηρεσία με άλλο Target group. Δεν θα αντικαταστήσει το δορυφορικό. Κάλλιστα μπορούν οι μεν να συνεχίσουν να έχουν το Go, και οι δε το TV.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε off αλλά και η cosmote ανακοίνωσε πως μέσα στους πρώτους μήνες του 2020 το go θα καταργηθεί και οι δορυφορικοί θα έχουν την νέα εφαρμογή στις συσκευές τους. Μέχρι τότε θα προσθέσουν και το ΟΤΤ στο play now.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε θα προσθέσουν και το ΟΤΤ στο play now.
Α το έχουνα ανφέρει οτι θα ενεργοποιηθεί το cosmote tv με το play now? μακάρι.

Επίσης, πολύ σημαντικό, στο παρελθόν παρόλο που έλεγαν οτι απαγορεύεται το tethering, επαιζε κανονικά. Τώρα το κόβουν, μετά από λίγο με κόβει κ πρέπει να κάνω restart το huawei router που δίνει στο tablet μεσω wifi. Να ειμαι ειλικρινής, αν ήξερα ότι είχε αλλάξει πλέον έτσι η υπηρεσία, δεν θα το ενεργοποιηούσα, τζάμπα τα 15 ευρώ...

Edited by bekiaris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω, αν έχει κάποιος το YouTube premium και κάνει λήψη ενός βίντεο, για παρακολούθηση offline, θα αφαιρέσει τα mb κανονικά ή θεωρείται ότι είναι στο YouTube και είναι μέσα στο play now?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αν έχει κάποιος το YouTube premium και κάνει λήψη ενός βίντεο, για παρακολούθηση offline, θα αφαιρέσει τα mb κανονικά ή θεωρείται ότι είναι στο YouTube και είναι μέσα στο play now?

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανονικά κάνεις download χωρίς να χρεώνεσαι ΜΒ. Το ίδιο ισχύει και για το Netflix.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά κάνεις download χωρίς να χρεώνεσαι ΜΒ. Το ίδιο ισχύει και για το Netflix.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία. Σ ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. Εαν κάνω το κινητό μου hotspot με το tablet και βλέπω netflix κτλ θα τραβάει από το unlimited ή θα μου χρεώνει mb? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το Honor View20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εαν κάνω το κινητό μου hotspot με το tablet και βλέπω netflix κτλ θα τραβάει από το unlimited ή θα μου χρεώνει mb? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Στάλθηκε από το Honor View20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λειτουργεί το tethering. Δεν θα σου τρώει MB από το πρόγραμμα

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ισχύει και για cosmote tv go μέσω laptop και 4g router; Δηλαδή αν βάλω την sim με ενεργοποιημένο το play now unlimited στο 4g router (όχι smartphone+tethering) και το λάπτοπ τρέχει το cosmote tv go θα έχει απεριόριστα δεδομένα αφού συνδεθεί στο ρούτερ με wifi; Ή ισχύει μόνο για τάμπλετ με android;

Ξέρει κανείς; Το δοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για cosmote tv go μέσω laptop και 4g router; Δηλαδή αν βάλω την sim με ενεργοποιημένο το play now unlimited στο 4g router (όχι smartphone+tethering) και το λάπτοπ τρέχει το cosmote tv go θα έχει απεριόριστα δεδομένα αφού συνδεθεί στο ρούτερ με wifi; Ή ισχύει μόνο για τάμπλετ με android;

 

Ξέρει κανείς; Το δοκίμασε

Όχι. Όπως και αν δεις YouTube από laptop πάλι δε σε καλύπτει. Θέλει μέσω της συγκεκριμένης εφαρμογής.

Το Cosmote TV στο λάπτοπ, παίζει μέσω player. Εμείς θέλουμε μέσω εφαρμογής.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας, αν και μπερδεύτηκα. Πάντως θα δοκιμαστεί στο μέλλον και θα φανεί τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά τι ισχύει έχουμε καταλάβει?

Εγώ που δοκίμασα το Amazon prime με tethering κατανάλωνε τα mb που έχω.

Ενώ στο Cosmote TV OTT., δεν κατανάλωνε.

Edited by pank
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα και με tethering και χωρίς, κατανάλωνε από τα ΜΒ του πακέτου.

Όταν βλέπετε ότι μια από τις εφαρμογές πλέον δεν καταναλώνει από το play now, αναφέρετε το πρόβλημα γιατί είναι ικανοί να μην το διορθώσουν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει έχουμε καταλάβει?

Εγώ που δοκίμασα το Amazon prime με tethering κατανάλωνε τα mb που έχω.

Ενώ στο Cosmote TV OTT., δεν κατανάλωνε.

Aυτό που έχω καταλάβει εγώ προσωπικά είναι ότι έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας της εφαρμογής/ιστοσελίδας του κάθε streaming service. Αν στο κινητό το site/app που κάνει streaming στην συγκεκριμένη υπηρεσία είναι το ίδιο ως host με αυτό που μπαίνει η υπηρεσία απο τον υπολογιστή δε θα καταναλώσει. Αν είναι άλλο και που λογικά δεν είναι περασμένο στο σύστημα τους να περνάει απο το unlimited, θα καταναλώσει κανονικά στο tethering.

Αλλωστε η επίσημη θέση της cosmote είναι ότι το πακέτο δεν μπορεί να γίνει tethering σύμφωνα με τους όρους χρήσης https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/giga_max_play_now.html

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά γίνεται όμως. Θα ήταν τρελό να μην το επιτρέπει. 3b0a1260e82fbad119619742587e5f73.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως και Cosmote TV , και YouTube κάνει κανονικα tethering χωρίς να καταναλώνει.

Άρα το πρόβλημα είναι στο Amazon Prime , απλώς να γνωρίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι κανονικά δεν επιτρέπει η cosmote να χρησιμοποιηθεί με tendering. Στην πράξη, κατά τη χρήση έχω καταλήξει ότι παίζει ρόλο και η συσκευή που κάνει tethering, δηλαδή με άλλα τηλέφωνα έχω δει να χρεώνει το πακέτο, και με άλλα τα mb γενικής χρήσεως.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλό ανέκδοτο. Της Vodafone έχουν τριπλάσιο κόστος (στην χαμηλή ταχύτητα), ενώ πρόκειται για συμβόλαια. Το play now με 15€ το έχεις στο καρτοκινητό.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλό ανέκδοτο. Της Vodafone έχουν τριπλάσιο κόστος (στην χαμηλή ταχύτητα), ενώ πρόκειται για συμβόλαια. Το play now με 15€ το έχεις στο καρτοκινητό.
Βιάζεσαι. Θα προσφερθούν κ από την cosmote αργά ή γρήγορα τέτοια πακέτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου προσφερθούν unlimited δεδομένα σε καρτοκινητό, οι εταιρίες θέλουν εγγυημένα έσοδα για τέτοιες καταστάσεις. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, εξού κ το κόστος, αλλο μονο youtube/netflix κ άλλο εχω τα πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εσύ συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, γιατί σε μια κουβέντα που έχει να κάνει με ένα συγκεκριμένο πακέτο, με συγκεκριμένες παροχές, μπλέκεις συμβόλαια που όπως και να το κάνεις αυτή τη στιγμή έχουν παραπάνω από την τριπλάσια τιμή, και χρησιμοποιείς ως επιχείρημα ότι κάποια στιγμή θα βγάλει και η cosmote. Που μακάρι να το κάνει, αλλά και όταν αυτό γίνει, το ίδιο άσχετο θα είναι με το θέμα μας εδώ. Και δεν κατάλαβα τι νόημα έχει αυτό που είπες για τα καρτοκινητά. Που είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό των γραμμών, αν δεν κάνω λάθος. Είπε κανείς πως θα δώσουν απεριόριστα σε καρτοκινητά; Ποτέ. Με το play now, έχεις να 15€ απεριόριστο όγκο δεδομένων για τις συγκεκριμένες εφαρμογές. Προς τι λοιπόν όλα τα άλλα άσχετα;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Προς τι λοιπόν όλα τα άλλα άσχετα;
Μεγάλε, γιατί νευριάζεις? η προσωπική μου άποψη ειναι οτι απλά το συγκεκριμένο πακέτο αργά η γρήγορα θα καταργηθεί για τους λόγους που προανέφερα, με τα καλά κ τα κακά αυτού, ως προς αυτό, δεν ειμαι καθόλου off topic. Υπάρχουν νέα πακέτα στην αγορά, η τάση αλλάζει.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος νευριάζει;

Ξαναδιάβασε τι έγραψες. Αρχικά λες ότι με τα συμβόλαια της Vodafone το play now περνάει σε δεύτερη μοίρα. Και μετά από όλη αυτήν την κουβέντα, και όταν σου λέω ότι συγκρίνεις εντελώς διαφορετικά πράγματα και πολύ διαφορετικού κόστους (15 αντί 55-70€) , αρχίζεις να χρησιμοποιείς την έκφραση "αργά ή γρήγορα".

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά διαφωνώ. Δεν έχει καμία σημασία το απεριόριστο, αν δεν το χρειάζεσαι. Για τον περισσότερο κόσμο, και 5gb να έχει για γενική χρήση μαζί με απεριόριστο streaming, το ίδιο θα είναι με τα "απεριόριστα". Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, μπορείς να το έχεις στο καρτοκινητό με λιγότερα από 1/3 των χρημάτων που θέλει ένα "απεριόριστο" συμβόλαιο. Χώρια την ελευθερία να ενεργοποιείς ότι θέλεις την στιγμή που το χρειάζεσαι. Δηλαδή μπορεί να μην χρειάζομαι το play now στην καθημερινή μου χρήση, αλλά στις διακοπές να είναι απαραίτητο. Για αυτό, κατά τη γνώμη μου, ακόμα δεν έχει καμία τύχη η συγκεκριμένη σύγκριση. Αν κάποια στιγμή οι τιμές πέσουν σε επίπεδα κοντά στο κόστος του play now, θα είχε νόημα μια τέτοια κουβέντα. Προς το παρόν, και με βάσει τα συμβόλαια της Vodafone ως αντιπαράθεση, συγνώμη αλλά μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω....

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά διαφωνώ.
Η διαφωνία ειναι ανθρώπινη. Ο χρόνος θα τα κρίνει όλα. Θα τα ξαναπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...