Jump to content

Mi Band 4


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

..και μια ερώτηση παιδιά. Αν ας πούμε σήμερα ξεχάσω να συγχρονίσω το band με το τηλέφωνο και πάει 00:00 το βράδυ που θα μηδενίσει ο μετρητής, τα σημερινά μου βήματα θα εμφανιστούν στον αυριανό συγχρονισμό ή τη χάσαμε τη μέρα;

 

Αν δεν το έχεις συνδεδεμένο με το τηλέφωνο ποιος ο λόγος; χάνεις το μισό κομμάτι του που είναι οι ειδοποιήσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ, είναι μεγάλο πράγμα να ξεγνοιάζει κάποιος από φορτίσεις αλλά μην ξεχνάμε και την ευκολία της φόρτισης από band σε band. Το να βγάλεις το λουράκι του Mi band 4 το έχει το βασανάκι του εδώ που τα λέμε αλλά οκ, αν το κάνεις μια φορά στις 20 μέρες δεν χαλάει κι ο κόσμος τελικά.

 

Περισσότερο με φόβισαν αυτά που διάβασα για την εφαρμογή της Huawei και στο κατά πόσο συνεργάζεται με μη Huawei συσκευές. Φαντάσου ότι κάποιοι ανέφεραν πως για να λειτουργήσει σε Samsung συσκευή απαιτείται να εγκατασταθούν 3 εφαρμογές. Αααπαπα.. Αν ισχύει το βρίσκω τραγικό πράγμα αυτό.

 

Και κάπως έτσι πήγα καρφί στο Xiaomi κι ας υστερεί σε κάποια σημεία..

 

Χρειάζεται την εφαρμογή Υγεία και το HMS core για να παίξει σωστά το HUA, όπως και όλα τα υπόλοιπα "φορετά" που διαθέτει η εταιρία. Και υπόψιν, το HMS είτε θα κατεβάσεις κάποιο APK και θα το αναβαθμίζεις χειροκίνητα, είτε θα περάσεις το AppGallery της HUA για να στο ενημερώνει, δεν υπάρχει η έκδοση 4 στο Google Play λόγως του ban, αποφάσισαν να το ενημερώνουν εκτος Play store.

Αυτό περι συνδεσιμότητας ισχύει να ξέρεις, έχω το Watch GT και με το Mi A2 Lite μου είναι ώρες που απλά δεν γουστάρει να μείνει συνδεδεμένο, πρέπει να κάνω ριστάρτ το κινητό. Αντίθετα με ενα Galaxy S8 επι 1 εβδομάδα έπαιξε αψόγως. Και πολλοί χρήστες με Apple παραπονιούνται για τις αποσυνδέσεις κλπ. Προσωπικά πλέον, όποτε το θυμάμαι τσεκάρω αν έχω σύνδεση κινητού - ρολογιού για να ξέρω τι παίζει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν το έχεις συνδεδεμένο με το τηλέφωνο ποιος ο λόγος; χάνεις το μισό κομμάτι του που είναι οι ειδοποιήσεις.

 

Είπα και στο αρχικό μου μήνυμα ότι το band το ήθελα μόνο για την καταμέτρηση βημάτων, το κολυμβητήριο οπωσδήποτε και για το ποδήλατο που κάνω στην πόλη (το τρίτο δεν το είπα αλλά οκ :D ). Το κινητό έτσι κι αλλιώς δεν το εχω μόνιμα συνδεδεμένο σε data κλπ, κλήσεις δεν έχω πολλές μέσα στη μέρα οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα μην χάσω κάποια από αυτές.. Δεν υπάρχει λόγος δηλαδή να τα έχω μόνιμα σαν "ζευγάρι" όπου πάω.

 

Για τη δουλειά που το πήρα μια χαρά τα πάει μέχρι στιγμής πάντως, καλύτερα από το αναμενόμενο ειδικά στην κολύμβηση.!

 

Για τα του Huawei μόνο κρίμα θα ελεγα για το ban που έφαγαν γενικότερα, θεωρώ τις συσκευές τους ιδιαίτερα αξιόλογες απλά κι εγώ σαν χρήστης θέλω να κάνω τη δουλειά μου με λίγα και απλά πράγματα. Μάλλον έκανα καλά λοιπόν που κατέληξα στο Xiaomi αφού με καλύπτει σε μεγάλο βαθμό. :)

 

 

Και μια ερώτηση που θυμήθηκα μολις. Υπάρχει περίπτωση το mi band 4 να αρχίζει αυτόματα να καταγράφει αν αντιληφθεί κάποια άσκηση όπως κολύμπι και τρέξιμο ας πουμε; Χωρίς δηλαδη να το ενεργοποιήσουμε εμεις από το μενού του;

Ρωτάω επειδή μπήκα στη θαλασσα προ ολιγου και χωρίς να ενεργοποιήσω εγώ κάτι, οταν βγήκα από αυτήν το band βρισκόταν σε χρονόμετρο κολύμβησης. Τυχαίο;

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι κανονικά, δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Η κάθε συσκευή τραβάει απο τον φορτιστή όσο είναι κατασκευασμένη να τραβήξει.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα στο κολυμβητήριο μου έκανε το εξής κουλό. Ενώ ξεκίνησα την άσκηση στο band όπως καθε άλλη φορά (μόλις ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση ξεκινάω το κολύμπι - σαφώς και δεν μπορώ να το ελέγξω στο ενδιάμεσο μέχρι να τελειώσω ), αυτό στο τέλος είχε καταγράψει τον χρόνο που κολυμπούσα ενώ δεν είχε γράψει τίποτα άλλο στην οθόνη. Ούτε απόσταση ούτε τίποτα άλλο από τα στοιχεία που καταγράφει υπό κανονικές συνθήκες και ανάλογα την άσκηση που θα κάνεις.

 

Συνέδεσα αμέσως με bluetooth στο τηλέφωνο μπας τα δώσει στην εφαρμογή έστω, τζίφος. Ενώ κατέγραψε την άσκηση (κολύμπι ) κανονικά, όσον αφορά την ημερομηνία και τον συνολικό χρόνο που διήρκησε δηλαδή, περαιτέρω στοιχεία το απόλυτο μηδέν.

 

Μέχρι σήμερα το έχω πάντα μαζί μου στην πισίνα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα και τα ποσοστά που καταγράφει θεωρώ πως είναι πολύ κοντά σε αυτό που έκανα πραγματικά. Το πρωί όμως μου χάλασε τη μέρα και αναρωτιέμαι τι μπορεί να συνέβη.. έχει τύχει σε κανέναν σε οποιαδήποτε άσκηση αυτό;

 

 

Edit: το διόρθωσα μετά από επανεκκίνηση του band μέσα από το μενού του. Υποθέτω ότι θα χρειαζεται ένα reboot μετά από μερικές καταγραφές ασκήσεων. :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θα κάνω τη μετάβαση. Μόνο αν χαλάσει το 4, τότε θα πάω στο 5. Άλλο λόγο δε βρίσκω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Να πέσει κι η τιμή του λιγάκι.. :D

 

Όταν πέσει κι άλλο η τιμή, το δικό σου/μας θα το πουλήσουμε 5€.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σκοπό να πάρω πίσω λεφτά από το 20ρικο που ξόδεψα για να το πάρω, ήδη έχει βγάλει τα λεφτά του το 4άρι θεωρώ. Και νομίζω ισχύει για όλους αυτό, όχι μόνο για εμένα που το πήρα τελευταίος σε τόσο χαμηλή τιμή.. ;)

 

Το χαρίζω σε έναν φίλο και με αγαπάει λίγο περισσότερο μετά :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Τελευταίες μέρες ενώ το band είναι κανονικά συνδεδεμένο στο κινητό μου, δεν με ειδοποιεί ότι έχω κλείσει, μήνυμα κλπ. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον φίλο?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του κάνεις μια επανεκκίνηση μέσα από το μενού του..

 

"Περισσότερα - Ρυθμίσεις - επανεκκίνηση"

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του κάνεις μια επανεκκίνηση μέσα από το μενού του..

 

"Περισσότερα - Ρυθμίσεις - επανεκκίνηση"

Το δοκίμασα αλλά τζίφος. Μήπως φταίει το Mi band tools?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα. Πάτησα - Περισσότερα / Μην ενοχλείτε /απενεργοποιήσει. Όταν ξεχνάω να το βγάλω πριν κάνω ντουζ, πέφτει νερό επάνω και κάνει διάφορα (ενώ είναι κλειδωμένο),κάπου εκεί έγινε η πατάτα. Ευχαριστώ τον φίλο Μάκη για την συμβουλή Edited by vagelander
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα φίλε μου, ελπίζω να λύθηκε το πρόβλημα μια κι έξω!

Και όντως όταν πέφτει νερό στην οθόνη κάνει τα δικά του, χτες καθώς έκανα ντουζ όταν βγήκα το βρήκα να μετράει χρόνο σε κάποια άσκηση.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και σε μένα. Εκνευρίστηκο αρκετά. Όμως το έχω συνηθίσει.

 

Αδιάβροχο το λέει γιατι δε παίρνει νερό, όχι όχι δε πατιεται η οθόνη ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι αν το βρέξεις στην πισίνα πριν ενεργοποιήσεις την άσκηση που θες να σου καταγράψει. Μόλις πέσει το πρώτο νεράκι πάνω στην οθόνη χάνει εντελώς τον μπούσουλα αφού είναι ανίκανη να ξεχωρίσει το δάχτυλο από το νερό - και φυσικά το band κάνει τα δικά του όσο εσύ προσπαθείς να λειτουργήσεις το μενού του.. τραγική αυτή η υπερευαισθησια που έχει.

 

Άραγε να διορθώθηκε στο 5αρι αυτό το πραγμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Την προηγούμενη Δευτέρα αγόρασε το band συγγενής μου, και χτες μου είπε ότι δεν δείχνει στην εφαρμογή στο κινητό (Xiaomi Redmi Note 8) τις ώρες του ύπνου.

Δεν έδειξε ποτέ, καμία μέρα, όχι έδειχνε στις αρχές και ξαφνικά σταμάτησε.

 

Και σ' εσάς κάνει τα ίδια, δεν εμφανίζει τις ώρες τις ύπνου στην εφαρμογή, ή χρειάζεται να κάνει κάτι;

 

 

Ο αδερφός μου που είχε το band 3 τού εμφάνιζε τα δεδομένα χωρίς να κάνει κάτι.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αν του τα έβγαζε νωρίτερα ενώ πλέον όχι - άρα έχει όντως ενεργοποιημένη την καταγραφή ύπνου - τότε χρειάζεται μάλλον μια απλή επανεκκίνηση μέσα από το μενού του band.

 

Περισσότερα - Ρυθμίσεις - Επανεκκίνηση ;)

 

Είχε σταματήσει και το δικό μου να καταγράφει το κολύμπι και διορθώθηκε αμέσως με τον παραπάνω τρόπο. Πιθανολογώ ότι χρειάζεται μια επανεκκίνηση μια στο τόσο..

 

Στα υπόψιν, καταγράφει μόνο τον νυχτερινό ύπνο και όχι τον μεσημεριανό, φαντάζομαι ότι θα το ξέρετε ήδη όμως αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν του τα έβγαζε νωρίτερα ενώ πλέον όχι - άρα έχει όντως ενεργοποιημένη την καταγραφή ύπνου - τότε χρειάζεται μάλλον μια απλή επανεκκίνηση μέσα από το μενού του band.

 

Περισσότερα - Ρυθμίσεις - Επανεκκίνηση ;)

 

Είχε σταματήσει και το δικό μου να καταγράφει το κολύμπι και διορθώθηκε αμέσως με τον παραπάνω τρόπο. Πιθανολογώ ότι χρειάζεται μια επανεκκίνηση μια στο τόσο..

 

Στα υπόψιν, καταγράφει μόνο τον νυχτερινό ύπνο και όχι τον μεσημεριανό, φαντάζομαι ότι θα το ξέρετε ήδη όμως αυτό. :)

Δεν εμφάνισε τον ύπνο ποτέ αυτή τη βδομάδα που έχει το band, οπότε μήπως είναι άλλη περίπτωση;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να χρειάζεται να το ενεργοποιήσει από την εφαρμογή της Xiaomi λοιπόν, με μια ματιά θα δει αν είναι ενεργοποιημένο ή όχι. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλημέρα , μια ερώτηση για την αναβάθμιση του firmware και για το εάν χρείαζεται το Mi Fit ή κάποια εφαρμογή. Δεν με απασχολούν οι ειδοποιήσεις , κλήσεις , παραμετροποίηση μέσω app. Ας πούμε με το Notify Lite for Mi Band , κατεβάζει το τελευταίο stable υλικολογισμικό ή πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει το Mi Fit; Ευχαριστώ Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά την βοήθεια σας.

Έχασα τον φορτιστή του band. Έριξα μια ματιά από Ελλάδα αλλά κάποιοι πουλάνε κάποιους after market που δεν κάνουν καλά την δουλειά.

Καμία πρόταση λύση που μπορώ να βρω γνήσιο φορτιστή και σε νορμάλ τιμή;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Γνωστός πήρε κινέζικα φορτιστή και είναι οκ. Νομίζω από Σκρουτζ τον βρήκε

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...