Jump to content

Mi Band 4


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω από Νοέμβριο.

Καθε μέρα κάνω μπανιο, κάποιες φορές και 2 φορές. Δ στο βγάζω ποτε, μόνο για να φορτίσει.

Πριν λίγες ημέρες κόπηκε ο "κρικος", όμως κρατάει το κούμπωμα καλά.

 

Άργησα να παραγγείλω λουράκια και είμαι στο περίμενε απ' το Αλί τώρα.

 

(Το έχω στα υπόψιν βέβαια μη λυθεί και το χάσω)

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρώτες εντυπώσεις θετικές αλλά και με μια μικρή ανησυχία. Αρχικά ξεκίνησα με τον περίπατο του σκύλου μετρώντας τα βήματα που έκανα για να δω πόσα θα γράψει το band πόλις γυρίσω σπίτι. Κι όμως τα πήγε πολύ καλά εκεί, περί τα 800 βήματα τα κατέγραψε μια χαρά! Με την κίνηση το πρωί στο σπίτι είχα πλέον γύρω στα 1600 βήματα συνολικά μετά τον μηδενισμό που έκανε τη νύχτα.

 

Έκτοτε κινήθηκα λίγο ακομα στο σπίτι μέχρι που ανέβηκα στο μηχανάκι για το κολυμβητήριο. Μέσα στην πισίνα τα πήγε άριστα - αν και αντιμετώπισα το μάλλον γνωστό θεματάκι με τη βρεγμένη οθόνη που κάνει λίγο τα δικά της στο σκρολ. Το αποτέλεσμα πάντως ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό αφού μέτρησε επ' ακριβώς τα 2050 μέτρα που κολύμπησα εκεί.

 

.. τελειώνω με όλα εκεί, καβαλάω πάλι μηχανάκι και έρχομαι σπίτι. Εκεί που πάω να κάνω τον συγχρονισμό με το τηλέφωνο διαπιστώνω ότι έχει καταγράψει 6400 βήματα. Κι απλώς αναρωτιέμαι, όντως τα έκανα ή μέτρησε κι άλλα καθώς ήμουν στο μηχανάκι; Παίζει αυτό;

 

Το κακό είναι ότι στο κολυμβητήριο δεν είδα ποσα βήματα είχε την ώρα που έφευγα. Απ τη μια χαίρομαι γιατί αν ισχύουν αυτά τα 6400 μέχρι τις 11:30 το πρωί τότε πραγματικά τα 10000 που έχω ως στόχο είναι "τίποτα" για εμένα, μόνο στη δουλειά θα γράφω τα διπλάσια για πλάκα. Πέσαμε και στη μέρα του ρεπό όμως. Απ την άλλη αναρωτιέμαι, τα έκανα όντως ή έγραψε τα δικά του το band καθώς οδηγουσα;

 

Θα το παρακολουθήσω στο υπόλοιπο της μέρας και βλέπουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το band μετράει βήματα (καμια 10αρια εως και 30) μέσα στο λεωφορείο. Ιδιαίτερα δε σε τίποτα λακούβες.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα πώς τα καταγραφή ρε παιδιά; Με την κίνηση του χεριού ή κάπως αλλιώς;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι με την κίνηση του χεριού. Αυτή τη στιγμή δοκιμάζω κουνώντας το όπως θα έκανα αν περπατούσα ενώ κάθομαι στον καναπέ και το band δεν κατέγραψε ούτε ένα βήμα. :)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν οδηγώ στο αμάξι δε καταγράφει.

Το ίδιο και όταν κάθομαι.

Όμως όταν κάνω μπάνιο υπάρχει περίπτωση να καταγραψει. Άλλες φορές λιγα, άλλες αρκετά

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που είπες για το μπάνιο..

Αν καταφέρω να πάω το βράδυ στο κολυμβητήριο θα το τσεκάρω αυτό λοιπόν μιας και χτες δεν μου έκοψε να το κάνω. Θα δω τα βήματα τη στιγμή που θα μπω στην πισίνα και θα τσεκάρω πάλι κατά την έξοδο. Φυσικά και θα σας πω τα αποτελέσματα εδώ.

 

Κοίτα να δεις που η πισίνα θα μου ανέβασε τα βήματα τόσο πολύ χτες εντέλει.. :D

 

 

Edit: μόλις ανακάλυψα ότι προσθέτει αρκετά βήματα κατά το βούρτσισμα των δοντιών. Χωρίς να κάνω βήμα εκείνα τα λεπτά το band πρόσθεσε πάνω από 100 βήματα. Δυστυχώς..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

1000 βήματα με ένα βούρτσισμα???? Να έλεγες καμία 100 να πούμε ότι είναι αποδεκτό νούμερο. 1000 είναι πάρα πολλά.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

100 έγραψα βρε παιδιά, αν ήταν 1000 δεν θα μου είχε μείνει δόντι απ το τρίψιμο.. :D

 

.. Και ναι, το φοράω στο χέρι που χρησιμοποιώ την οδοντόβουρτσα. Ειδικά αυτή την πρώτη φορά που ήθελα όντως να δω άμα καταγράψει βήματα το band. Πράγμα που όπως φάνηκε επιβεβαίωσε τις φοβίες μου.

 

Τώρα που βρισκόμαστε στο κλείσιμο της μέρας το band γράφει 15.854 βήματα και πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο έξω μπορεί να πέφτει. Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά άλλα απ την άλλη έχω παρατηρήσει για πρώτη μου φορά πόσο εύκολα κάνουμε τα 1000 βήματα μετρώντας τα προσεκτικά και τσεκάροντας παράλληλα αυτό που θα καταγράψει το band.. παρατηρώ λοιπόν ότι στα λίγα που μπορώ να μετρήσω με το μυαλό, το band δεν πέφτει και πολύ έξω τελικά. Και στη δουλεια περπατάω πολύ η αλήθεια είναι. Αλλά το νούμερο σε κάθε περίπτωση μου γίνεται μεγάλο.

 

Μακάρι να τα έκανα δηλαδή αλλά ποιος ξέρει κιόλας. Αν και τα 100 μας τα έφαγε η οδοντόβουρτσα βασικά.. :D

Link to comment
Share on other sites

Οκ, γράψε λάθος. Ότι να ναι είδα.

Υπολόγιζε ότι κάποια δε τα καταγράφει, κάποια που δε πρέπει τα γράφει. .άρα ο μέσος όρος είναι ότι βλέπεις.

Για να είσαι σίγουρος αφαιρέσε κάνα 10-15% του συνόλου

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι το έχω κι εγώ στο μυαλό, το ήξερα πριν πάρω το mi band εξάλλου ότι δεν θα υπάρξει απόλυτη ακρίβεια στις μετρήσεις. Και στην τελική είναι λογικό, για αισθητήρα που παλεύει να διαβάσει τις κινήσεις του χεριού πρόκειται. Ούτε κάμερα να σε βλέπει και να μετράει βήμα βήμα είναι ούτε κάποια άλλη επιστημονική φαντασία.

Άντε, ένας καλύτερος αισθητήρας προφανώς θα κάνει λιγότερα λάθη. Υπάρχει άραγε το band που καταγράφει επ ακριβώς; Δύσκολο το βρίσκω και σίγουρα ακατόρθωτο σε τέτοια τιμή. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα honor band και βάλτο δίπλα να δεις πως μετράνε τα σοβαρά μηχανήματα....

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα honor band και βάλτο δίπλα να δεις πως μετράνε τα σοβαρά μηχανήματα....

 

Σε όσα συγκριτικά βίντεο είδα κανένα δεν εβγαλε το Honor Band 5 καλύτερο, τουλάχιστον όσον αφορά τη μέτρηση σε βήματα και αθλητικές δραστηριότητες ‐ αν και στο δεύτερο κομμάτι τα πάνε και τα δύο τους πολύ καλά. Ελάχιστα πιο ακριβές βρίσκουν το Xiaomi οι περισσότεροι νομίζω. Απλά το Honor μετράει καλύτερα τους παλμούς και μπορεί να μετράει και το οξυγόνο στο αίμα, οκ.

 

Φυσικα όλα τα παραπάνω βάσει των review που είδα, ποτέ δεν έπιασα Honor στα χέρια ώστε να μπορώ να μιλήσω με απόλυτη σιγουριά. Ακομα και στο Xiaomi φρέσκος ειμαι, δεν το παίζω ξερόλας ή οτιδήποτε άλλο μην παρεξηγηθώ. :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

..και μια ερώτηση παιδιά. Αν ας πούμε σήμερα ξεχάσω να συγχρονίσω το band με το τηλέφωνο και πάει 00:00 το βράδυ που θα μηδενίσει ο μετρητής, τα σημερινά μου βήματα θα εμφανιστούν στον αυριανό συγχρονισμό ή τη χάσαμε τη μέρα;
Link to comment
Share on other sites

Το μπαντ κρατάει Μπακ απ για κάποιες ημέρες (10-14 κάπου εκεί νομίζω)

Οπότε όταν το συγρχονισεις θα περάσει τα βήματα στην αντίστοιχη ημέρα. Δε χάνεις κάτι, εκτός αν αργήσεις να το συνδέσεις.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όσα συγκριτικά βίντεο είδα κανένα δεν εβγαλε το Honor Band 5 καλύτερο, τουλάχιστον όσον αφορά τη μέτρηση σε βήματα και αθλητικές δραστηριότητες ‐ αν και στο δεύτερο κομμάτι τα πάνε και τα δύο τους πολύ καλά. Ελάχιστα πιο ακριβές βρίσκουν το Xiaomi οι περισσότεροι νομίζω. Απλά το Honor μετράει καλύτερα τους παλμούς και μπορεί να μετράει και το οξυγόνο στο αίμα, οκ.

 

Φυσικα όλα τα παραπάνω βάσει των review που είδα, ποτέ δεν έπιασα Honor στα χέρια ώστε να μπορώ να μιλήσω με απόλυτη σιγουριά. Ακομα και στο Xiaomi φρέσκος ειμαι, δεν το παίζω ξερόλας ή οτιδήποτε άλλο μην παρεξηγηθώ. :)

 

Επειδη είχα και τα 2

Μέρα με την νύχτα

Μόνο μπαταρία έχει καλύτερη το xiaomi

 

Τώρα σε πιο review το είδες ειλικρινά δεν ξέρω

 

*Xiaomi έχω καμία 20αρια γκατζετακια ήδη στην κατοχή μου, χώρια τα κινητά

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω σε κάτι που δεν έχω εμπειρία, η αλήθεια είναι ότι πριν καταλήξω στο Mi band 4 έψαξα και για το Honor band 5 στο Youtube. Θυμάμαι ότι σε αρκετά βίντεο βρήκαν λίγο καλύτερο το Xiaomi στην καταμέτρηση βημάτων ενώ στα υπόλοιπα ήταν ισάξια. Εκτός των "έξτρα" που μετράει το Huawei εννοείται.

 

Δύο λόγοι με έκαναν να καταλήξω στο Xiaomi όμως, η τιμή χώμα που το βρήκα (ότι πρέπει για να μπω σε κάτι που δεν ήξερα αν μου αρέσει κιόλας στην τελική ) και το ότι φοβήθηκα πιθανά προβλήματα συμβατότητας της εφαρμογής της Huawei με το κινητό Samsung που έχω αυτή τη στιγμή - ναι έπεσε και αυτό στο "τραπέζι" καθώς τα έψαχνα αν και δεν έμαθα ποτέ αν ισχύει τελικά. Μια ματιά στα σχόλια του Skroutz με απέτρεψαν σχεδόν αμέσως όμως.. α υπήρξε κι άλλος ένας λόγος, η διάρκεια της μπαταρίας του Xiaomi φυσικά. Πολύ σημαντικός παράγοντας για εμένα.

 

Πάντως δεν αποκλείω να πάρω και το Huawei κάποια στιγμή. :)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο άλλο εκτός των mi band πάντως.

Όμως αν θέλει κάθε βδομάδα φόρτιση άστο καλύτερα

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ, είναι μεγάλο πράγμα να ξεγνοιάζει κάποιος από φορτίσεις αλλά μην ξεχνάμε και την ευκολία της φόρτισης από band σε band. Το να βγάλεις το λουράκι του Mi band 4 το έχει το βασανάκι του εδώ που τα λέμε αλλά οκ, αν το κάνεις μια φορά στις 20 μέρες δεν χαλάει κι ο κόσμος τελικά.

 

Περισσότερο με φόβισαν αυτά που διάβασα για την εφαρμογή της Huawei και στο κατά πόσο συνεργάζεται με μη Huawei συσκευές. Φαντάσου ότι κάποιοι ανέφεραν πως για να λειτουργήσει σε Samsung συσκευή απαιτείται να εγκατασταθούν 3 εφαρμογές. Αααπαπα.. Αν ισχύει το βρίσκω τραγικό πράγμα αυτό.

 

Και κάπως έτσι πήγα καρφί στο Xiaomi κι ας υστερεί σε κάποια σημεία..

Link to comment
Share on other sites

Δε δυσκολεύτηκα ούτε μια φορά να βγάλω το μπαντ απ' το λουράκι.

Αντιθέτως αρκετοί γνωστοί τα καταφέρνουν μετά από 2 3 προσπάθειες.

Ζήτημα καποιων κλασμάτων δευτερολέπτου είναι.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα βρεις το κόλπο του υποθέτω, κι εμένα κάνα δυο φορές βγήκε εύκολα αλλα μερικές φορές πάλι θεώρησα ότι καταπονείται χωρίς λόγο η σιλικόνη του τόσο πολύ μέχρι να ξεκουμπώσει η οθόνη από μέσα. Υποθέτω ότι αν βγει μερικές φορές μαλακώνει όμως το υλικό και θα βγαίνει πιο εύκολα μετά.
Link to comment
Share on other sites

Άμα βρεις το κόλπο του υποθέτω, κι εμένα κάνα δυο φορές βγήκε εύκολα αλλα μερικές φορές πάλι θεώρησα ότι καταπονείται χωρίς λόγο η σιλικόνη του τόσο πολύ μέχρι να ξεκουμπώσει η οθόνη από μέσα. Υποθέτω ότι αν βγει μερικές φορές μαλακώνει όμως το υλικό και θα βγαίνει πιο εύκολα μετά.

 

Δυστυχώς το site δεν με αφήνει να ανεβάσω video. Κοίτα την φωτογραφία. Το μόνο που χρειάζεται είναι να σύρεις το κατσαβιδάκι προς το επάνω μέρος του band.

 

Χαχαχα. Ούτε φωτογραφία μου αφήνει.

Edited by lazaros11
Προσθήκη φωτογραφίας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...