Jump to content

Huawei P30 Lite


noiseramd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει παρατηρησει κανεις πως οι γωνιες θεασης της συγκεκριμενης συσκευης ειναι εντελως χαλια σε λευκο φοντο?

Απορω ωρες ωρες, κανεις δε βλεπει τοσο τρανταχτες λεπτομερειες στις συσκευες που αγοραζει? Μονο εγω ειμαι ο περιεργος τελικα?

Οταν κοιτας ελαφρως υπο γωνια, αρχιζει να ροζιζει η οθονη (το λεγομενο screen tint). Κατι τετοιο θα ηταν αναμενομενο σε amoled οθονη, υπο μεγαλη γωνια θεασης ομως, αλλα οχι σε ips!

Τι σοι ips ειναι αυτο το panel, οταν χανει τοσο εντονα υπο την παραμικρη κλιση?

 

Κανεις δεν το ειδε αυτο να ενημερωσει τους υποψηφιους αγοραστες να εχουν μια ιδεα?

Εχω ξενερωσει ασχημα, δεν περιμενα τοσο χαλια την οθονη, αντι να ειναι λευκη και ξεκουραστη, διχαζει το ματι αν δεν την κρατας καθετα. Εχω δει ips απο παλιοτερα ή φθηνοτερα μοντελα, ή και απο xiaomi note 6-7-8 και δεν υπαρχει αυτο το φαινομενο.

Πειτε μου πως φταιει η ζελατινα που εχει προεγκατεστημενη (αν και φαινεται πολυ χλωμο), γιατι θα τρελαθω.. :wacko:

 

Θα ανεβασω φωτο και βιντεο σε λιγο, μιας και βρήκα τροπο να μεγεθυνω το προβλημα, ωστε να ειναι εμφανες σε βιντεο.

Βγαλε αυτη την ελεεινή ζελατίνα που βαζει η Χαβάη/Ονορ και θα ειναι καλύτερα νομίζω. Θα την αισθάνεσαι και καπως καλύτερα στην αφη την οθόνη. Ειναι που ειναι μετρια τα πανελ τους, αυτη η ζελατινα που βαζουν απ το εργοστάσιο τα χειροτερεύει.

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο και βιντεο απ το παραπανω φαινομενο.

Με γυμνο ματι δεν ειναι τοσο πολυ εμφανες, αλλα ειναι αισθητη μια ροζ αποχρωση κυριως.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1_bg8VgxzZElj-ipqqLK5G7ayYK2pZ19T?usp=sharing

 

Υγ: Αν δε φαινονται σε σωστο orientation τα βιντεο, πατηστε να κατεβουν πρωτα.

Edited by yz8826
Υγ:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να καθησυχασω τυχον προβληματισμενους νεους κατοχους της συσκευης, με εμφαση στη λεπτομερεια (οπως εγω) :rolleyes:, σημερα σας εχω καλα νεα.

 

Περασα απο ενα καταστημα Κωτσοβολος, ωστε να δω καποιο p30 lite και αλλα τηλεφωνα απο κοντα, να διαπιστωσω αν προκειται για μεμονωμενο γεγονος ή οχι. Πηρα και το Νοκια μαζι, ωστε να μπορω να διακρινω ευκολα το "rainbow effect". Διαπιστωσα τελικα πως μονο τα huawei το παρουσιαζαν αυτο, οποτε λεω θα ειναι οι οθονες της τοτε ετσι, δεν κανουμε δουλεια... Καποια φαση βλεπω ενα p30 lite, λεω ωπ εδω ειμαστε. Τσεκαρω με το nokia, τα ιδια ακριβως, κοιταζω την οθονη υπο μικρη γωνια, διακρινω ροζ αποχρωση.

 

Λεω αν ειναι να επιστρεψω το δικο μου πισω, δε γινεται να βγαλω τη ζελατινα να το τσεκαρω, θα χω θεμα μετα, οποτε μονο μια λυση μενει. Πιανω τη ζελατινα του εκθεσιακου p30 lite απ τη γωνια και επιχειρω να τη βγαλω. Παω να την ξεφτισω, να μη βγαινει με τιποτα γ@μ0το! Λεω θα με παρουν χαμπαρι τιποτα πωλητες και θα με κυνηγανε..

Το ζορισα λιγο ακομα, τελικα με τα πολλα αφου εφαγα τα νυχια μου, της δινω μια, χρααατς και βγαινει.

 

Ξαφνικα διακρινω απο κατω μια γυαλιστερη και πιο καθαρη οθονη, που η υφη της ηταν πολυ πιο ανετη στην αφη και εχω την εντυπωση πως τα χρωματα φαινονταν πιο ζωντανα πλεον. Βαζω το νοκια πανω να δω αν εχουμε ακομα ουρανιο τοξο και ως δια μαγειας ειχε εξαφανιστει! Δυστυχως στο καταστημα ειχε αρκετα δυνατο φωτισμο και δε γινοταν να καταλαβω αν το λευκο μετα, ειχε χασει αυτον τον ροζ υποτονο, αλλα θελω να πιστευω οτι θα ειναι οκ τωρα. Θα βγαλω τη δικη μου μολις το παρω αποφαση και θα το μαθουμε σιγουρα.

 

Και καπως ετσι τελικα εληξε ο συναγερμος. :)

 

False alarm μαλλον συντροφοι... Αλλα ολα εδειχναν πως κανει το πανελ τα νερα, που να το φανταστει κανεις πως μια ζελατινα μπορει να προκαλεσει τοσο θεμα πια? :wacko:

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα με τη νέα έκδοση 9.1.0.317 στο P30 lite και εξαφανίστηκαν οι επιλογές VoLTE;

 

Μολις εκανα την αναβαθμιση 317 και δε βλεπω να εξαφανιστηκαν οι επιλογες VoLTE. Τσεκαρε αν ειναι ενεργοποιημενο το 4G στις ρυθμισεις δικτυου κινητης τηλεφωνιας.

Δε βρισκω ομως καπου ρυθμιση για VoWifi. Δε θα πρεπε να ειναι στις ρυθμισεις κλησεων ή ειναι κρυμμενη πουθενα αλλου αυτη η ρυθμιση?

 

Εχω την αισθηση οτι μετα την αναβαθμιση εχει λιγο πιο γρηγορη αποκριση το συστημα, πχ στην επιστροφη απο τις ρυθμισεις στην αρχικη, καθως και στην εναλλαγη μεταξυ των ρυθμισεων ή οταν κανεις δεξια για να δεις τις ειδησεις google και επιστρεφεις στην αρχικη ξανα.

Συνηθιζω να εχω κλειστα ολα τα animations βεβαια, απ το μενου για προγραμματιστες, οποτε δεν ξερω αν μπορει καποιος να δει διαφορα οταν χρησιμοποιει animations..

 

Εχει παρατηρησει κανεις αλλος καποια βελτιωση?

Edited by yz8826
vowifi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, νέος κάτοχος του συγκεκριμένου κινητού και θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η τελευταία ενημέρωση της συσκευής;

Μου έβγαλε, emui 10 10.0.0.150 (C431e8r2p7patch01).

Είναι σωστή έκδοση αυτή και stable;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει στην 10 και μόνο ενα θεματακι μου έχει κάνει... Ήμουν στο μπάνιο άκουγα το κινητό να χτυπάει όταν πήγα να δω ποιος πήρε δεν μου έβγαλε ένδειξη αναπαντητης κλήσης αλλά στο αρχείο κλήσεων υπήρχε κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περάσει στην 10 και μόνο ενα θεματακι μου έχει κάνει... Ήμουν στο μπάνιο άκουγα το κινητό να χτυπάει όταν πήγα να δω ποιος πήρε δεν μου έβγαλε ένδειξη αναπαντητης κλήσης αλλά στο αρχείο κλήσεων υπήρχε κανονικά

 

Μολις εβγαλε και σε μενα για αναβαθμιση σε 10, αλλα πριν προχωρησω, ειπα να ριξω μια ματια σε αυτα που γραφει.

Διαπιστωνω πως προκειται για τη beta version, οποτε με λιγα λογια σου λεει πως αν προχωρησεις σε εγκατασταση, θα γινεις beta tester. Γι αυτο κ εσυ εχεις συγκεκριμενο θεμα με τις κλησεις, οποτε πρεπει να δεις πως στελνεις μια αναφορα στους developers ή αν το κανει αυτοματα μονο του το συστημα, ωστε να το διορθωσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παραθετω καποια σκρινσοτς που τραβηξα, πριν προχωρησω σε εγκατασταση.

 

https://www.dropbox.com/sh/olms5qumrzq4lyf/AACcPngVD417P9gRzRUeEzn0a?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβγαλε και σε μενα για αναβαθμιση σε 10, αλλα πριν προχωρησω, ειπα να ριξω μια ματια σε αυτα που γραφει.

Διαπιστωνω πως προκειται για τη beta version, οποτε με λιγα λογια σου λεει πως αν προχωρησεις σε εγκατασταση, θα γινεις beta tester. Γι αυτο κ εσυ εχεις συγκεκριμενο θεμα με τις κλησεις, οποτε πρεπει να δεις πως στελνεις μια αναφορα στους developers ή αν το κανει αυτοματα μονο του το συστημα, ωστε να το διορθωσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παραθετω καποια σκρινσοτς που τραβηξα, πριν προχωρησω σε εγκατασταση.

 

https://www.dropbox.com/sh/olms5qumrzq4lyf/AACcPngVD417P9gRzRUeEzn0a?dl=0

 

Γι αυτο ρωτησα και εγω για αυτη την εκδοση. Νομιζα οτι ειναι beta version με αυτα που διαβασα αλλα την περασα κανονικα και προς το παρον δεν εχω κανενα θεμα. Γενικα δεν προλαβα να το δουλεψω και πολυ με 9 γιατι το ανοιξα και μου το εβγαλε κατευθειαν.

Εστειλα μεσω Hicare email αν ειναι beta και μου απαντησαν πως η εκδοση που εχω διαθεσιμη ειναι η επισημη καθως η beta δεν κυκλοφορησε στην ελληνικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μεσω Hicare email αν ειναι beta και μου απαντησαν πως η εκδοση που εχω διαθεσιμη ειναι η επισημη καθως η beta δεν κυκλοφορησε στην ελληνικη αγορα.

 

Εγω το λειτουργησα στις 27 Δεκεμβρη για πρωτη φορα, οποτε πηρε 2 ενημερωσεις στην 9 και σημερα μετα το μηνυμα σου, εκανα μια αναζητηση για νεες ενημερωσεις, οποτε και μου βγαλε αυτη που βλεπεις στον συνδεσμο που εστειλα πριν.

 

Για καποιον ανεξηγητο λογο, δε μπορω να ανεβασω απευθειας φωτογραφιες στα ποστ μου..

Ριξε μια ματια στις φωτο του λινκ και τσεκαρε να δεις αν ειναι η ιδια εκδοση με αυτη που δειχνει εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το λειτουργησα στις 27 Δεκεμβρη για πρωτη φορα, οποτε πηρε 2 ενημερωσεις στην 9 και σημερα μετα το μηνυμα σου, εκανα μια αναζητηση για νεες ενημερωσεις, οποτε και μου βγαλε αυτη που βλεπεις στον συνδεσμο που εστειλα πριν.

 

Για καποιον ανεξηγητο λογο, δε μπορω να ανεβασω απευθειας φωτογραφιες στα ποστ μου..

Ριξε μια ματια στις φωτο του λινκ και τσεκαρε να δεις αν ειναι η ιδια εκδοση με αυτη που δειχνει εκει.

 

Εμένα είναι 150 και γράφει και patch01

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 150 και γράφει και patch01

Οποτε αυτη που ηρθε σε μενα λογικα ειναι λιγο πιο βελτιωμενη. Για κανε μια αναζητηση για ενημερωσεις μηπως στη βγαλει κ εσενα.

Ειναι Ελληνικης αντιπροσωπειας ή απο σκρουτζ το δικο σου?

 

Για να υπαρχει κ εδω στα μηνυματα η εκδοση και να μην ψαχνετε τα screenshots, την αναγραφω παρακατω.

 

10.0.0.158(C431E8R2P7), μεγεθος 3.85GB

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αυτη που ηρθε σε μενα λογικα ειναι λιγο πιο βελτιωμενη. Για κανε μια αναζητηση για ενημερωσεις μηπως στη βγαλει κ εσενα.

Ειναι Ελληνικης αντιπροσωπειας ή απο σκρουτζ το δικο σου?

 

Για να υπαρχει κ εδω στα μηνυματα η εκδοση και να μην ψαχνετε τα screenshots, την αναγραφω παρακατω.

 

10.0.0.158(C431E8R2P7), μεγεθος 3.85GB

 

Από cosmote είναι αλλά δεν μου την βγάζει την ενημέρωση προς το παρόν. Αλλά εντάξει, αφού δουλεύει καλά και έτσι για την ώρα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κυριότερο ατού του κινητού για να το πάρει κανείς;

 

Είναι, για την ώρα, είναι το τελευταίο lite που θα πάρει τη 10.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερω μερικα απ τα "ατου" του συγκεκριμενου τηλεφωνου σε συγκριση με αλλα αντιστοιχα midrange κινητα που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη, με βαση την ερευνα αγορας που εκανα πριν καταληξω σε αυτο το τηλεφωνο.

 

-Το βαρος του ειναι 159 γραμμαρια

-Οι διαστασεις του ειναι πιο μαζεμενες, 152.9 mm x 72.7 mm x 7.4 mm, με αποτελεσμα να μπορεις να το χειριστεις ευκολοτερα με το ενα χερι, αλλα και να μη το νιωθεις στην τσεπη σαν τουβλο..

-Ειναι ενα αρκετα γρηγορο τηλεφωνο και χωρις προβληματα. Παρολο που ο επεξεργαστης του θεωρειται λιγο κατωτερος απ τους αντιστοιχους snapdragon, λογω του chipset της καρτας γραφικων κυριως, δε θα συναντησεις θεματα σε παιχνιδια και εφαρμογες, διοτι η huawei εχει κανει καλη δουλεια στην παραμετροποιηση του android. Με λιγα λογια τρεχει τα παντα απροβληματιστα. Αν απενεργοποιησεις και τα animations, παει σφαιρα. ;)

-Εχει 128GB αποθηκευτικο χωρο και παιρνει και καρτα μνημης εξτρα αν θες (νομιζω υποστηριζει μεχρι 1ΤΒ καρτα).

-Εχει μεγαλη οθονη και μικρα bezels "Screen-to-Body Ratio: 90,0%"

-Η οθονη του ειναι lcd ips με καλη αναλυση, 415ppi και καλες γωνιες θεασης. Προσωπικα επειδη πριν ειχα τηλεφωνο με super amoled οθονη, επελεξα συνειδητα να παρω κατι με lcd αυτη τη φορα, γιατι ειναι πιο ξεκουραστες στο ματι για διαβασμα κ επειδη οι amoled εχουν ακομα θεματακια που δεν εχουν λυθει, οπως burn-in και τρεμοπαιγμα οθονης μετα απο λιγο καιρο χρησης.

-Η συστοιχια καμερων που φοραει, αποδιδει αρκετα ποιοτικες φωτογραφιες και απ οσα τηλεφωνα συγκρινα, εχουν τα πιο φυσικα χρωματα που εχω δει σε καμερα κινητου. Λιγο ο ευρυγωνιος μας τα χαλαει, που δεν εχει τοσο καλη αναλυση οσο ο κυριος φακος, αλλα σε συνθηκες καλου φωτισμου τα παει καλα.

-Πηρε android 10 πριν λιγες μερες.

-Εχει καλη ληψη σηματος σε 4G, σε συγκριση με το προηγουμενο τηλεφωνο μου που ηταν το Samsung Alpha (αν και μπορει να ειχε θεμα το συγκεκριμενο μοντελο που ειχα ισως).

-Το ηχειο του ειναι αρκετα δυνατο και με καλη ποιοτητα για μονοφωνικο.

-Εχει βυσμα ακουστικων!

-Γρηγορη φορτιση σε 1 ωρα και 45 λεπτα απο 0 σε 100%

 

Αυτα ειναι μερικα πραγματακια που μου ρχονται στο μυαλο αυτη τη στιγμη.

Αν θυμηθω κατι ακομα θα το συμπληρωσω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι, για την ώρα, είναι το τελευταίο lite που θα πάρει τη 10.

 

Δεν ειναι το τελευταιο lite που θα παρει τη 10.

Συμφωνα με την τελευταια ανακοινωση της Huawei, θα παρει τη 10 και το p20 lite.

 

https://techmaniacs.gr/i-lista-ton-huawei-smartphones-poy-tha-paroyn-emui-10-to-2020/

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να καθησυχασω τυχον προβληματισμενους νεους κατοχους της συσκευης, με εμφαση στη λεπτομερεια (οπως εγω) :rolleyes:, σημερα σας εχω καλα νεα.

 

Περασα απο ενα καταστημα Κωτσοβολος, ωστε να δω καποιο p30 lite και αλλα τηλεφωνα απο κοντα, να διαπιστωσω αν προκειται για μεμονωμενο γεγονος ή οχι. Πηρα και το Νοκια μαζι, ωστε να μπορω να διακρινω ευκολα το "rainbow effect". Διαπιστωσα τελικα πως μονο τα huawei το παρουσιαζαν αυτο, οποτε λεω θα ειναι οι οθονες της τοτε ετσι, δεν κανουμε δουλεια... Καποια φαση βλεπω ενα p30 lite, λεω ωπ εδω ειμαστε. Τσεκαρω με το nokia, τα ιδια ακριβως, κοιταζω την οθονη υπο μικρη γωνια, διακρινω ροζ αποχρωση.

 

Λεω αν ειναι να επιστρεψω το δικο μου πισω, δε γινεται να βγαλω τη ζελατινα να το τσεκαρω, θα χω θεμα μετα, οποτε μονο μια λυση μενει. Πιανω τη ζελατινα του εκθεσιακου p30 lite απ τη γωνια και επιχειρω να τη βγαλω. Παω να την ξεφτισω, να μη βγαινει με τιποτα γ@μ0το! Λεω θα με παρουν χαμπαρι τιποτα πωλητες και θα με κυνηγανε..

Το ζορισα λιγο ακομα, τελικα με τα πολλα αφου εφαγα τα νυχια μου, της δινω μια, χρααατς και βγαινει.

 

Ξαφνικα διακρινω απο κατω μια γυαλιστερη και πιο καθαρη οθονη, που η υφη της ηταν πολυ πιο ανετη στην αφη και εχω την εντυπωση πως τα χρωματα φαινονταν πιο ζωντανα πλεον. Βαζω το νοκια πανω να δω αν εχουμε ακομα ουρανιο τοξο και ως δια μαγειας ειχε εξαφανιστει! Δυστυχως στο καταστημα ειχε αρκετα δυνατο φωτισμο και δε γινοταν να καταλαβω αν το λευκο μετα, ειχε χασει αυτον τον ροζ υποτονο, αλλα θελω να πιστευω οτι θα ειναι οκ τωρα. Θα βγαλω τη δικη μου μολις το παρω αποφαση και θα το μαθουμε σιγουρα.

 

Και καπως ετσι τελικα εληξε ο συναγερμος. :)

 

False alarm μαλλον συντροφοι... Αλλα ολα εδειχναν πως κανει το πανελ τα νερα, που να το φανταστει κανεις πως μια ζελατινα μπορει να προκαλεσει τοσο θεμα πια? :wacko:

 

Αυτό το θέμα ανέφερες και λογικά θα φταίει η ζελατίνα το εντόπισα σήμερα που φόρεσα κάτι γυαλιά ηλίου που έχω με φακό polarized

Link to comment
Share on other sites

Χλωμο το κοβω να υποστηρίζειalways on display. Αυτη η λειτουργία νομίζω ειναι διαθεσιμη μονο στα κινητα με amoled display.

Την αναβάθμιση τελικα δεν τη βγαζει αν πας να τσεκαρεις απ τη νορμαλ οδο, δηλαδη στις πληροφορίες συσκευής και έλεγχος για αναβάθμιση.

Την εμφανίζει μονο αν το τσεκαρεις μεσω της εφαρμογής hicare, επειδή πρόκειται για beta έκδοση ακομα.

Οποτε δεν την εγκατεστησα, θα περιμένω τη stable.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το θέμα ανέφερες και λογικά θα φταίει η ζελατίνα το εντόπισα σήμερα που φόρεσα κάτι γυαλιά ηλίου που έχω με φακό polarized

 

Νομιζω πως αυτο το φαινόμενο των γυαλιων polarised, εχει να κανει γενικα με την κατασκευή των οθονων lcd και οχι με τη ζελατινα. Αν βέβαια εβλεπες μονο το "ουρανιο τοξο", τοτε ναι, είναι η ζελατινα, αλλα αν σου σκοτεινιάζει οριζοντια ή καθετα, τοτε ειναι λογω lcd. Εχω την εντύπωση οτι τα γιαλια polarised, εχουν ουσιαστικά ενα φιλτρο ιδιο με τις οθονες lcd, οποτε οταν κοιτας ενα πανελ lcd μεσα απο αυτους τους φακους, τα βλεπεις ολα μαυρα υπο γωνια, ή καποιες φορες πολυχρωμα σαν ουρανιο τοξο.

Edited by yz8826
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το led που έχει είναι αρκετά μικρό, υπάρχει άλλος τρόπος να βλέπουμε αν υπάρχει ειδοποίηση εάν είμαστε μακριά;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το led που έχει είναι αρκετά μικρό, υπάρχει άλλος τρόπος να βλέπουμε αν υπάρχει ειδοποίηση εάν είμαστε μακριά;

 

Υπαρχουν καποιες εφαρμογες που οταν εχεις ειδοποιηση, κανουν το led flash της καμερας να αναβοσβηνει, πχ δες εδω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P30 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...