Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Που το είδες ότι πήρε; Δε νομίζω να έχει πάρει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες, μετά από μια αναβάθμιση στην εφαρμογή "Καρουζέλ", μου έβγαλε μια ειδοποίηση το κινητό ότι το Google Play Protect εντόπισε πιθανόν επιβλαβές λογισμικό και ρωτούσε αν θέλω να απενεργοποιήσει την εφαρμογή "Θέματα".
Επέλεξα να την απενεργοποιήσει.
Από τότε δεν μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία (τα θέματα δεν με ενδιέφεραν ποτέ).
Αν πάω στις ρυθμίσεις του κινητού και πατήσω στο "Ταπετσαρία" ή στο "Θέματα" με γυρνάει στην αρχική οθόνη.
Αν πατήσω παρατεταμένα σε ένα κενό σημείο της οθόνης και επιλέξω "Ταπετσαρία" με γυρνάει στην αρχική οθόνη.
Ανοίγοντας μια οποιαδήποτε φωτογραφία, δεν μου δίνει πλέον τη δυνατότητα να την επιλέξω ως ταπετσαρία.
Από τις "Ρυθμίσεις" - "Εφαρμογές" - Θέματα, δεν βλέπω επιλογή να ενεργοποίηση.
Ούτε στην Διαχείριση Εφαρμογών του Play Store την βρίσκω για να την ενεργοποιήσω.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το πως ενεργοποιώ ξανά την εφαρμογή "Θέματα";
Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, spaul said:

Πριν μερικές μέρες, μετά από μια αναβάθμιση στην εφαρμογή "Καρουζέλ", μου έβγαλε μια ειδοποίηση το κινητό ότι το Google Play Protect εντόπισε πιθανόν επιβλαβές λογισμικό και ρωτούσε αν θέλω να απενεργοποιήσει την εφαρμογή "Θέματα".
Επέλεξα να την απενεργοποιήσει.
Από τότε δεν μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία (τα θέματα δεν με ενδιέφεραν ποτέ).
Αν πάω στις ρυθμίσεις του κινητού και πατήσω στο "Ταπετσαρία" ή στο "Θέματα" με γυρνάει στην αρχική οθόνη.
Αν πατήσω παρατεταμένα σε ένα κενό σημείο της οθόνης και επιλέξω "Ταπετσαρία" με γυρνάει στην αρχική οθόνη.
Ανοίγοντας μια οποιαδήποτε φωτογραφία, δεν μου δίνει πλέον τη δυνατότητα να την επιλέξω ως ταπετσαρία.
Από τις "Ρυθμίσεις" - "Εφαρμογές" - Θέματα, δεν βλέπω επιλογή να ενεργοποίηση.
Ούτε στην Διαχείριση Εφαρμογών του Play Store την βρίσκω για να την ενεργοποιήσω.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το πως ενεργοποιώ ξανά την εφαρμογή "Θέματα";
Ευχαριστώ!

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/miui-theme-app/miui-theme-app-2-1-0-4-global-release/xiaomi-themes-2-1-0-4-global-android-apk-download/

πέρασε την καινούργια που έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το play protect

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, chios said:

https://www.apkmirror.com/apk/xiaomi-inc/miui-theme-app/miui-theme-app-2-1-0-4-global-release/xiaomi-themes-2-1-0-4-global-android-apk-download/

πέρασε την καινούργια που έχει διορθωθεί το πρόβλημα με το play protect

Πριν προλάβω να ασχοληθώ σήμερα, ήρθε αυτόματα ενημέρωση στην έκδοση 2.1.0.4-global (31,5MB) (πριν είχα την 2.0.9.3-global).
Όλα δουλεύουν μια χαρά τώρα.
Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2022 at 9:35 ΜΜ, spaul said:

Πριν μερικές μέρες, μετά από μια αναβάθμιση στην εφαρμογή "Καρουζέλ", μου έβγαλε μια ειδοποίηση το κινητό ότι το Google Play Protect εντόπισε πιθανόν επιβλαβές λογισμικό και ρωτούσε αν θέλω να απενεργοποιήσει την εφαρμογή "Θέματα".
Επέλεξα να την απενεργοποιήσει.
Από τότε δεν μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία (τα θέματα δεν με ενδιέφεραν ποτέ).
Αν πάω στις ρυθμίσεις του κινητού και πατήσω στο "Ταπετσαρία" ή στο "Θέματα" με γυρνάει στην αρχική οθόνη.
Αν πατήσω παρατεταμένα σε ένα κενό σημείο της οθόνης και επιλέξω "Ταπετσαρία" με γυρνάει στην αρχική οθόνη.
Ανοίγοντας μια οποιαδήποτε φωτογραφία, δεν μου δίνει πλέον τη δυνατότητα να την επιλέξω ως ταπετσαρία.
Από τις "Ρυθμίσεις" - "Εφαρμογές" - Θέματα, δεν βλέπω επιλογή να ενεργοποίηση.
Ούτε στην Διαχείριση Εφαρμογών του Play Store την βρίσκω για να την ενεργοποιήσω.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για το πως ενεργοποιώ ξανά την εφαρμογή "Θέματα";
Ευχαριστώ!

Εμένα έκανε το ίδιο σε ένα mi note 10 που έχω. Του είχα περάσει ένα θέμα από τη σελίδα της Xiaomi, που είχε στην οθόνη κλειδώματος ένα τεράστιο ρολόι που άμα το πατούσες άλλαζε και χρώματα.  Μου ήρθε και εμένα αυτή η ειδοποίηση που λες και δεν θυμάμαι τι πάτησα, αν την απενεργοποιησα η όχι, αλλά το μετά είναι το θέμα. 

Δεν μπορούσα να αλλάξω ούτε εγώ ταπετσαρία ούτε θέμα όπως και εσύ, με έβγαζε αρχική οθόνη. Ευτυχώς είχα back up των αρχείων και αποφάσισα να κάνω διεγράφη όλων και σεταρισμα από την αρχή.

Νόμιζα ότι ηταν ιός από το θέμα που κατέβασα τότε, αλλά μόλις τώρα διάβασα και τη δική σου εμπειρία, οπότε θα το έχει κάνει και σε άλλους. 

Στο δεύτερο Xiaomi που έχω είχα απεγκαταστησει τελείως την εφαρμογή carousel, γιατί δεν μου αρεσε να αλλάζει μόνο του ταπετσαρίες κλειδώματος, η όταν σέρνω το δάχτυλο δεξιά να με βγάζει στην εφαρμογή. Σε εκείνο το κινητό δεν ήρθε καμία τέτοια ειδοποίηση, και δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά χαρά σε όλους 

Τελευταία έχω θέματα με το σήμα κινητής ,κατα τη διάρκεια κλήσεων ,εκτός του ότι μου λένε ότι δεν με ακούνε και μετά από λίγο επανέρχεται μόνο του,βλέπω σχεδόν πάντα το σήμα να παίζει απο 4G σε Edge ,και να ανεβοκατεβαινουν οι μπάρες δικτύου .

Σκέφτομαι να το δωσω σε κάποιον τεχνικό να τσεκάρει ότι μπορεί ,η ερώτηση είναι αν έχει αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα εδω, και τι να περιμένω εν γένει για την αποκατάσταση του...

Συγνωμη για το σεντόνι ,θα εκτιμούσα οποια πληροφορία μου δωσετε !

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως είναι όντως θέμα σήματος του παροχου σου και όχι του κινητού σου? Σου συμβαίνει παντού?

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, thagro said:

Γειά χαρά σε όλους 

Τελευταία έχω θέματα με το σήμα κινητής ,κατα τη διάρκεια κλήσεων ,εκτός του ότι μου λένε ότι δεν με ακούνε και μετά από λίγο επανέρχεται μόνο του,βλέπω σχεδόν πάντα το σήμα να παίζει απο 4G σε Edge ,και να ανεβοκατεβαινουν οι μπάρες δικτύου .

Σκέφτομαι να το δωσω σε κάποιον τεχνικό να τσεκάρει ότι μπορεί ,η ερώτηση είναι αν έχει αναφερθεί αντίστοιχο πρόβλημα εδω, και τι να περιμένω εν γένει για την αποκατάσταση του...

Συγνωμη για το σεντόνι ,θα εκτιμούσα οποια πληροφορία μου δωσετε !

 

Ελεγξες μηπως η σιμ καρτα σου ειναι παλιά ή φθαρμενη και θελει αλλαγή?

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί μέσα σε πολυκατάστημα ,που είναι απίθανο να μην υπάρχει σήμα,όπως επίσης κ κάτω από το σπίτι μου. Δύο που θυμάμαι χαρακτηριστικά.

Επίσης ,έχει δύο μέρες που εβαλα την sim στο άλλο slot και το παρακολουθώ .

Θα κάνω κ αυτό που προτείνατε ,να αλλάξω τη sim με νέα (οταν την άλλαξα slotτην καθάρισα φυσικά )

Μία επαφή που έκανα με κατάστημα μου έκανε λόγο για ενισχυτή σήματος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/10/2022 at 7:56 ΠΜ, thagro said:

Μου έχει συμβεί μέσα σε πολυκατάστημα ,που είναι απίθανο να μην υπάρχει σήμα,όπως επίσης κ κάτω από το σπίτι μου. Δύο που θυμάμαι χαρακτηριστικά.

Επίσης ,έχει δύο μέρες που εβαλα την sim στο άλλο slot και το παρακολουθώ .

Θα κάνω κ αυτό που προτείνατε ,να αλλάξω τη sim με νέα (οταν την άλλαξα slotτην καθάρισα φυσικά )

Μία επαφή που έκανα με κατάστημα μου έκανε λόγο για ενισχυτή σήματος.

εχε υποψιν οτι σταματαει πλεον το 3G. οποτε αν εισαι σε περιοχη με κακο 4G, δεν εχεις πλεον την "σανιδα σωτηριας", 3G αλλα πας σε Edge....

Μονη "σωτηρια" βλεπω μεταβαση σε κινητό με 5G αν εχεις καλη καλυψη στην περιοχη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα Mi9t pro που έχω δώσει στη μικρή να παίζει και έσπασε την οθόνη. Επειδή βλέπω στο skroutz άλλους να παραπονιούνται και άλλους να είναι ικανοποιημένοι, μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο κατάστημα που έχει δοκιμάσει; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποιος θα είχε το χρόνο να μου δώσε μερικές βοήθειες στο να περάσω την Pixel Experience rom σε αυτή τη συσκευή? 

Εχω ξεκλειδώσει bootloader, εχω περάσει twrp, αλλα όταν περνάω τη rom δεν την τρέχει κ πάει κατευθείαν σε Fastboot... 

Εχω επιλέξει πολλές εκδόσεις της συγκεκριμένης rom, κάτι όμως κάνω λαθος... 

Flashαρω την original rom και ολα καλα, θα ήθελα όμως να δοκιμάσω την Pixel που λένε όλοι ότι είναι καλη... 

 

Link to comment
Share on other sites

Χμ... Αν θυμάμαι καλά όχι. 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω wipe? 

(έχω σημειώσει κάπου τις οδηγίες, θα κοιτάξω να δω αν γράφει κάτι τέτοιο) 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, thagro said:

Χμ... Αν θυμάμαι καλά όχι. 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω wipe? 

(έχω σημειώσει κάπου τις οδηγίες, θα κοιτάξω να δω αν γράφει κάτι τέτοιο) 

https://wiki.pixelexperience.org/devices/raphael/install/

τις οδηγίες πιστεύω τις έχεις διαβάσει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αυτό ακριβώς την πρώτη φορά! 

Με sideload, πήρε περίπου όλο το βράδυ (κι όμως, έπρεπε να είναι πιο γρήγορο) 

Το αποτελεσμα του rate ήταν 1.0000.δλδ το πήρε κανονικά. 

Και μετα το reboot με πήγε στο fastboot, σαν να μην υπάρχει OS. 

 

Μετα δοκίμασα με USB OTG και πέρασα την ίδια rom από εκεί με install.zip

Και εκεί αποτελεσμα rate=1.000, και εκει fastboot.

Σημερα δοκίμασα με twrp install zip τη rom και το firmware, και μετα Format data, και το αποτέλεσμα ίδιο, fastboot σαν να μην υπάρχει OS.

Δοκίμασα και τις δύο εκδοσεις για android 12 & 13...ιδιο αποτέλεσμα!! Fastboot!!! 

Θα με τρελάνει.... Ευτυχώς μπορώ να φλασαρω την official.

Κάποιος να μου πει τι κάνω λάθος??? 

Link to comment
Share on other sites

Ποια μαμά ρομ φοράς; Και ποιο twrp έχεις περάσει;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, thagro said:

Xiaomi_Mi_9T_Pro_V12.0.3.0.QFKMIXM_20201021.0000.00_Global_10_XFT_(by_xiaomistockrom.com)

 

twrp-3.7.0_9-0-raphael το TWRP

 

 

Γιαυτό δεν μπορείς να προχωρήσεις, όπως θα δεις από τις οδηγίες που σου έστειλα πρέπει να είσαι στην τελευταία μαμα ρομ για να βάλεις την pixelexperience. πέρασε πρωτα με fastboot την 12,5,1,0 από εδώ https://xiaomifirmwareupdater.com/miui/raphael/stable/V12.5.1.0.RFKEUXM/

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ήρθε η ώρα για αλλαγή πίσω καπάκι. Αφού θα ανοιχτεί σκέφτηκα να αλλάξω και μπαταρία. Επικοινώνησα με info quest αλλά μου δήλωσαν πως δεν πουλάνε ανταλλακτικά μεμονωμένα. Ξέρουμε που θα βρούμε μπαταρία αυθεντική. Στο AliExpress έχει πολλές που λένε original άλλα πολύ φοβάμαι ότι θα είναι πολύ μαϊμού. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2023 at 4:39 ΜΜ, papako35 said:

Ήρθε η ώρα για αλλαγή πίσω καπάκι. Αφού θα ανοιχτεί σκέφτηκα να αλλάξω και μπαταρία. Επικοινώνησα με info quest αλλά μου δήλωσαν πως δεν πουλάνε ανταλλακτικά μεμονωμένα. Ξέρουμε που θα βρούμε μπαταρία αυθεντική. Στο AliExpress έχει πολλές που λένε original άλλα πολύ φοβάμαι ότι θα είναι πολύ μαϊμού. 

Στον Κωτσοβολο Παραγγειλα Γνησια Μπαταρια με 20€ και 15€ να μου την περασουν.

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2023 at 10:45 ΠΜ, chios said:

Γιαυτό δεν μπορείς να προχωρήσεις, όπως θα δεις από τις οδηγίες που σου έστειλα πρέπει να είσαι στην τελευταία μαμα ρομ για να βάλεις την pixelexperience. πέρασε πρωτα με fastboot την 12,5,1,0 από εδώ https://xiaomifirmwareupdater.com/miui/raphael/stable/V12.5.1.0.RFKEUXM/

Φίλε, έχεις βάλει αυτήν την ρομ? Σκέφτομαι να αλλάξω σιγά σιγά, κυρίως λόγω ασφαλείας android και ενημερώσεων λογισμικού. Πως πάει, όλα καλά, τίποτα θέματα έχει? Αυτή είναι η καλύτερη εναλλακτική κατά την γνώμη σου? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτήν τη συσκευή αλλά γενικά αυτή η ρομ είναι από τις καλές

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zevoulon_13 said:

Φίλε, έχεις βάλει αυτήν την ρομ? Σκέφτομαι να αλλάξω σιγά σιγά, κυρίως λόγω ασφαλείας android και ενημερώσεων λογισμικού. Πως πάει, όλα καλά, τίποτα θέματα έχει? Αυτή είναι η καλύτερη εναλλακτική κατά την γνώμη σου? Ευχαριστώ 

Ρίξε και μια ματιά στην VoltageOs. Την χρησιμοποιώ πολύ καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας, και γενικά χωρίς αυτό το ένα σωρό χαζά πάνω στη ROM που δε χρησιμοποιείς και τελικά μόνο βαραίνουν τη συσκευή και δημιουργούν προβλήματα. Αν έχεις telegram δες εδώ https://t.me/vosraphael ή εδώ https://forum.xda-developers.com/t/rom-official-13-voltageos-raphael.4518239/

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...