Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 minutes ago, elteo said:

Και στις 2 περιπτώσεις το Speedport Entry 2i που από όσο ξέρω δεν έχει 5G ....μόνο 2,4. Θα κάνω το router ένα reset.

Δεν έχει 5g το συγκεκριμένο router.

Kαι εγώ μέχρι πρότινος αυτό είχα, μέχρι που το άλλαξα με το καινούργιο ZTE που δινει η cosmote δωρεάν όταν αναβαθμίζεται η γραμμή σου.

Το οποίο μάλιστα έχω να σημειώσω είναι απείρως καλύτερο από το προηγούμενο και έχει και τις δύο συχνότητες και 2,4 ghz και 5ghz.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα speedport και το plus που έχω εγώ δεν είναι τόσο καλά στο WiFi κομμάτι τους, η καλύτερη λύση που προτείνω κάποιο καλό access point και θα ησυχάσεις μια κε καλή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, chios said:

 η καλύτερη λύση που προτείνω κάποιο καλό access point και θα ησυχάσεις μια κε καλή.

το κάνεις λίγο λιανά?

εν τω μεταξύ στο πατρικό που έχει πάλι Speedport μια χαρά δουλεύει το wifi.

δείτε το screenshot....κάνει ένα pick στην αρχή και μετά πέφτει στο 10 και σταθεροποιείται εκεί στο 20κάτι.

το τεστ γίνεται δίπλα στο ρούτερ.

στο καλώδιο πάει μαμιώντας 51-52!

1655568574294.jpg

 

1655568319992.jpg

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/23798018/TP-LINK-TL-WA1201-v2-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz.html

Κλείνεις το WiFi του speedport και Κουμπώνεις π.χ ένα τέτοιο πάνω και έχεις σωστή ταχύτητα. Κάτι τέτοιο δεν έχει καμία σχέση με τα σάπια ρούτερ των παρόχων. Άλλη λύση από την στιγμή που έχεις cosmote πετάς το speedport και αγοράζεις από cosmote fritzbox πιο ακριβή λύση και η καλύτερη. (Εγώ δουλεύω fritzbox)

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, chios said:

https://www.skroutz.gr/s/23798018/TP-LINK-TL-WA1201-v2-Access-Point-Wi-Fi-5-Dual-Band-2-4-5GHz.html

Κλείνεις το WiFi του speedport και Κουμπώνεις π.χ ένα τέτοιο πάνω και έχεις σωστή ταχύτητα. Κάτι τέτοιο δεν έχει καμία σχέση με τα σάπια ρούτερ των παρόχων. 
 

ενδιαφέρουσα λύση αυτό που προτείνεις!

μια βοήθεια μόνο που το κουμπώνεις και αν χρειάζεται να γίνει κάποια ρύθμιση?

ευχαριστώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

από βίντεο βλέπω ότι απλά κουμπώνω το καλώδιο στο speedport, κλείνω το wlan του speedport και τέλος!

έχει καλή εμβέλεια άραγε?

θα το πάρω και θα δοκιμάσω!

 

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και πιο οικονομική λύση και επίσης αξιόπιστη πολύ !

 

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-2-Θύρες-Gigabit-Ethernet.html#reviews

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρόταση αλλά προτιμώ το tp-link γιατί τα θεωρώ ευκολότερα και πιο αξιόπιστα. Εχω ήδη ένα tp-link wifi extender 5 χρόνια σκυλί.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και το Xiaomi σκυλί επίσης και πολύ αξιόπιστο, από εμβέλεια εννοείται ότι θα είναι καλύτερα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρεται, καπου πηρε το ματι μου πως οσοι εχουμε τουλαχιστον την εκδοση 12.5 και πανω, θα μπορουμε να συνδεσουμε το κινητο σε τηλεορασεις και θα βλεπουμε ενα γραφικο περιβαλλον σαν το Dex . Γνωριζετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα και δεν μπορω να το βρω πως οσοι εχουμε τουλαχιστον την εκδοση 12.5 και μετα, θα μπορουμε να συνδεσουμε το κινητο σε τηλεοραση και θα βλεπουμε ενα γραφικο περιβαλλον αντιστοιχο με το DEX, γνωριζετε κατι παιδια? 

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που έχω πολύ καιρό είναι ότι κάποιες εφαρμογές ανταποκρίνονται πολύ αργά στη σύνδεση μέσω wi-fi ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα μέσω mobile data. Πχ αν ανοίξω το tapatalk μέσω δεδομένων φορτώνει αμέσως, μέσω wi-fi αργεί παρά πολύ. Επίσης το Disney+ δεν μου φορτώνει καθόλου, πρώτα το βάζω σε δεδομένα, αρχίζει να παίζει μια σειρά και μετά το γυρίζω σε wi-fi.
Έχει κανείς τέτοιο πρόβλημα;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2022 at 5:00 ΜΜ, newlynx said:

Ένα πρόβλημα που έχω πολύ καιρό είναι ότι κάποιες εφαρμογές ανταποκρίνονται πολύ αργά στη σύνδεση μέσω wi-fi ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα μέσω mobile data. Πχ αν ανοίξω το tapatalk μέσω δεδομένων φορτώνει αμέσως, μέσω wi-fi αργεί παρά πολύ. Επίσης το Disney+ δεν μου φορτώνει καθόλου, πρώτα το βάζω σε δεδομένα, αρχίζει να παίζει μια σειρά και μετά το γυρίζω σε wi-fi.
Έχει κανείς τέτοιο πρόβλημα;

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μήπως η σύνδεση σου με το ρούτερ είναι στα 2.4ghz και ταυτόχρονα έχεις ανοικτό και το bluetooth;;;

Αν ναι τότε είναι το κλασικό πρόβλημα που οι συχνότητες του wifi πέφτουν επάνω σε αυτές του bluetooth και σου δημιουργούν χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης με το wifi. Δοκίμασε να κλείσεις εντελώς το bluetooth και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 8:54 ΠΜ, tigreos said:

Μήπως η σύνδεση σου με το ρούτερ είναι στα 2.4ghz και ταυτόχρονα έχεις ανοικτό και το bluetooth;;;

Αν ναι τότε είναι το κλασικό πρόβλημα που οι συχνότητες του wifi πέφτουν επάνω σε αυτές του bluetooth και σου δημιουργούν χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης με το wifi. Δοκίμασε να κλείσεις εντελώς το bluetooth και ξαναδοκίμασε.

Ευχαριστώ για την συμβουλή θα το δοκιμάσω και θα επιστρέψω καθώς πράγματι είμαι στα 2.4ghz και ταυτόχρονα έχω ανοικτό και το bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 10:44 ΠΜ, newlynx said:

Ευχαριστώ για την συμβουλή θα το δοκιμάσω και θα επιστρέψω καθώς πράγματι είμαι στα 2.4ghz και ταυτόχρονα έχω ανοικτό και το bluetooth.

Τελικά δεν άλλαξε κάτι παρά τις δοκιμές. 
Γενικά δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το κινητό γιατί αντιμετώπισα διάφορα τέτοια θέματα ενώ και η παύση ενημερώσεων ασφαλείας έδειξε μια εταιρία που δεν ενδιαφέρεται. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τα τωρινά κινητά της εταιρίας αλλά θα σκεφτόμουν πολύ πριν αγοράσω ξανά μοντέλο της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μιας και η Xiaomi ανακοίνωσε ότι το κινητό είναι πλέον end of life support,οπότε άκυρο το Miui 13, είπα να δοκιμάσω μια custom ROM και έβαλα αυτή:

https://forum.xda-developers.com/t/rom-12-1-raphael-official-evolution-x-07-15-22.4356861/

 

Την έχω πλέον ένα 10ημερο. Δυσκολεύομαι αλλά να πιστέψω ότι δεν έχει ούτε ένα bug. Όλα παίζουν ρολόι και σφαίρα. Και ο τύπος που την φτιάχνει είναι ακόμα φουλ ενεργός.

Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Edited by stathakis21
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και η Xiaomi ανακοίνωσε ότι το κινητό είναι πλέον end of life support,οπότε άκυρη το Miui 13, είπα να δοκιμάσω μια custom ROM και έβαλα αυτή:
https://forum.xda-developers.com/t/rom-12-1-raphael-official-evolution-x-07-15-22.4356861/
 
Την έχω πλέον ένα 10ημερο. Δυσκολεύομαι αλλά να πιστέψω ότι δεν έχει ούτε ένα bug. Όλα παίζουν ρολόι και σφαίρα. Και ο τύπος που την φτιάχνει είναι ακόμα φουλ ενεργός.
Την συστήνω ανεπιφύλακτα.
 
Μαζί σου. να κάνουμε την δοκιμή αλλά έχει κάτι συν σε αυτήν την ρομ που δεν στο έκανε η τελευταία xtrv 12.5.6? Καλοπροαίρετα ρωτάω, γιατί και εγώ ψήνομαι να το πειράξω μετά από 2 1/2 χρόνια που το έχω και δεν έχω βρει κάτι να το αλλάξω.


Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2022 at 2:56 ΜΜ, stathakis21 said:

Παιδιά μιας και η Xiaomi ανακοίνωσε ότι το κινητό είναι πλέον end of life support,οπότε άκυρο το Miui 13, είπα να δοκιμάσω μια custom ROM και έβαλα αυτή:

https://forum.xda-developers.com/t/rom-12-1-raphael-official-evolution-x-07-15-22.4356861/

 

Την έχω πλέον ένα 10ημερο. Δυσκολεύομαι αλλά να πιστέψω ότι δεν έχει ούτε ένα bug. Όλα παίζουν ρολόι και σφαίρα. Και ο τύπος που την φτιάχνει είναι ακόμα φουλ ενεργός.

Την συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Καλησπέρα. Με τις τραπεζικές εφαρμογές τι γίνεται? Δουλεύουν κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, achilleas10 said:

Καλησπέρα. Με τις τραπεζικές εφαρμογές τι γίνεται? Δουλεύουν κανονικά?

Και δική μου απορία αυτό. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει custom rom σε android 12 είχα πρόβλημα με την alpha.

Βέβαια πιθανών να είχε θέμα γενικά με το android 12 ακόμα και σε κινητά με original android 12

Edited by chriszamanis

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα Google pay αλλά βγάζει σφάλμα όταν πάω να προσθέσω κάρτα. Είμαι rooted.

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λογικό εφόσον είσαι ρουτ να βγάζει σφάλμα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν παρακάμτεται κάπως? Τις τράπεζες τις έχω βάλει στην λίστα απορριψεων του magisk και δουλεύουν μια χαρά. Έβαλα και αυτό αλλά δεν.

 

Βρήκα αυτό και δουλεύει μια χαρά.


Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...