Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

19 minutes ago, Snap_JeT said:

Μήπως αφαίρεσες κάποια σημαντική εφαρμογή/υπηρεσία όταν έκανες debloat;

δεν έχω αφαιρέσει ούτε απενεργοποιήσει κάποια εφαρμογή συστήματος.

Εδιτ

Βρήκα που οφείλεται : Αν έχεις ορίσει 2 πάτημα για το κλέιδωμα οθόνης στον Nova δεν σου επιτρέπει το ξεκλείδωμα μονο με δαχτυλικό.

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, taliban said:

δεν έχω αφαιρέσει ούτε απενεργοποιήσει κάποια εφαρμογή συστήματος.

Εδιτ

Βρήκα που οφείλεται : Αν έχεις ορίσει 2 πάτημα για το κλέιδωμα οθόνης στον Nova δεν σου επιτρέπει το ξεκλείδωμα μονο με δαχτυλικό.

Κατάργησε τον nova απο διαχειριστή και επέλεξε το 2ταπ μεσω προσβασημότητας και θα είσαι εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

αφαίρεσα το κλέιδωμα με 2πλο tap και είμαι οκ.

Το θέμα είναι αν μπορώ να έχω και αυτή την επιλογή και ξεκλέιδωμα μόνο με δαχυλικό , που μάλλον δεν μπορώ να την έχω 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, taliban said:

αφαίρεσα το κλέιδωμα με 2πλο tap και είμαι οκ.

Το θέμα είναι αν μπορώ να έχω και αυτή την επιλογή και ξεκλέιδωμα μόνο με δαχυλικό , που μάλλον δεν μπορώ να την έχω 

Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις το 2πλο ταπ... Κάνε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω, κατάργησε τον nova από διαχειριστή( στις ρυθμίσεις κάνε αναζήτηση γιά εφαρμογές διαχείρισης συσκευής και κάνε ανενεργό το nova) και όταν θα πας να ενεργοποιήσεις το 2πλο ταπ επίλεξε μέσω προσβασιμότητας. Ετσι θα λειτουργήσει και το 2ταπ και το δακτυλικό αποτύπωμα.
Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Απο 9.0 πήγαμε 11 είμαστε μια χαρά! Σύμφωνα με τθν Xiaomi!Αν θέλουμε sp πιστεύω μονο με Xiaomi.eu και όσο πάει! Ποιος στήνει απο την αρχή ομως...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Σε λίγες μέρες τελειώνει η διετής μου εγγύηση της infoQuest, οπότε σκέφτομαι να περάσω σε custom rom, καθώς το miui έχει πρόβλημα με τα gestures του Nova Launcher.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια καλή rom για το κινητό μας? Ιδανικά θα ήθελα να είχα την LineageOS, αλλά βλέπω ότι βγαίνει μόνο σε unofficial.

Link to comment
Share on other sites

Σε aosp καμία Pixel experience που έχουν βγει με oss vendor οι unofficial Los , αλλιώς xiaomi.eu η την Ελληνική που βασίζεται σε αυτήν!

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Shinig said:

Σε aosp καμία Pixel experience που έχουν βγει με oss vendor οι unofficial Los , αλλιώς xiaomi.eu η την Ελληνική που βασίζεται σε αυτήν!

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν γνωρίζεις, η ελληνική που βασίζεται στην Los, είναι όντως τόσο καλή όσο λένε αρκετοί ή να πάω από xda?

Link to comment
Share on other sites

Η ελληνική είναι miui η los ειναι του abishek και του Englezos που είναι Έλληνας απο οτι καταλαβαίνω!Δεν εχω δοκιμάσει η αλήθεια ειναι καμία απο όλες αλλα αν είναι να κάνω κάτι που θα κάνω εν καιρό θα ειναι Xiaomi.eu

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2021 at 7:49 ΜΜ, geotzia said:
Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις το 2πλο ταπ... Κάνε αυτό που σου έγραψα πιο πάνω, κατάργησε τον nova από διαχειριστή( στις ρυθμίσεις κάνε αναζήτηση γιά εφαρμογές διαχείρισης συσκευής και κάνε ανενεργό το nova) και όταν θα πας να ενεργοποιήσεις το 2πλο ταπ επίλεξε μέσω προσβασιμότητας. Ετσι θα λειτουργήσει και το 2ταπ και το δακτυλικό αποτύπωμα.

Το έκανα και με βγάζει σε αυτό , 

εικόνα_Viber_2021-09-13_11-15-45-015.jpg

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, taliban said:

Το έκανα και με βγάζει σε αυτό , 

εικόνα_Viber_2021-09-13_11-15-45-015.jpg

Ωραία, θα πας ληφθεισες εφαρμογές και θα επιστρέψεις τον nova και εισαι έτοιμος. Και το 2πλο ταπ και το δακτυλικό αποτύπωμα θα δουλέψει. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, geotzia said:

Ωραία, θα πας ληφθεισες εφαρμογές και θα επιστρέψεις τον nova και εισαι έτοιμος. Και το 2πλο ταπ και το δακτυλικό αποτύπωμα θα δουλέψει. 

μετά με πάει στην εφαρμογή εξοικονομησης ενέργειας που είτε πάω στην καταστολή ή στην αποθήκευση δεν λειτουργει μετά το 2πλο ταπ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις,το σωστό είναι:κατά αρχή ενεργοποιείτε το δακτυλικό αποτύπωμα μετά πάμε ρυθμίσεις nova και τον ενεργοποιούμε σαν device admin μετα πρόσθετουμε το gesture για double tap και τελευταίο στις ρυθμίσεις οθόνης το double tap και δουλεύει μια χαρά,οπότε κάθε φορά που μπαίνουμε σε lock screen έχουμε δακτυλικό αποτυπωμα για να βγούμε σε desktop
συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα που ακριβώς είναι το πρόβλημα


Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, akalos said:

πραγματικά δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις,το σωστό είναι:κατά αρχή ενεργοποιείτε το δακτυλικό αποτύπωμα μετά πάμε ρυθμίσεις nova και τον ενεργοποιούμε σαν device admin μετα πρόσθετουμε το gesture για double tap και τελευταίο στις ρυθμίσεις οθόνης το double tap και δουλεύει μια χαρά,οπότε κάθε φορά που μπαίνουμε σε lock screen έχουμε δακτυλικό αποτυπωμα για να βγούμε σε desktop
συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα που ακριβώς είναι το πρόβλημα

 

στο ότι κάνω τα παραπάνω και τελικά καταλήγω για να ξεκλειδώσω το τηλ να βάζω δαχτυλικό και μετά μοτίβο 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

στο ότι κάνω τα παραπάνω και τελικά καταλήγω για να ξεκλειδώσω το τηλ να βάζω δαχτυλικό και μετά μοτίβο 
από τις ρυθμίσεις της οθόνης κλείσε το double tap και ξανά άνοιξε το,μου το έκανε και μένα μου ζητούσε password που είχα ορίσει μετά το δακτυλικό,θυμάμαι είχα κάνει κι ένα reboot και έστρωσε
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, taliban said:

στο ότι κάνω τα παραπάνω και τελικά καταλήγω για να ξεκλειδώσω το τηλ να βάζω δαχτυλικό και μετά μοτίβο 

Εχεις καταργήσει τον nova από διαχειριστή; Αν δεν το έχεις κάνει, κανε το,και έπειτα κάνεις τα υπόλοιπα.

Δοκίμασε κάτι, να σβύσεις από το ον-οφ κουμπί την οθόνη. Κανονικά τώρα πρέπει όταν την ξανανάψεις να μη σου ζητήσει μοτίβο μετά το δακτυλικό. Γιά όλο αυτό φταίει ο nova που τον έχεις κάνει διαχειριστή.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, geotzia said:

Εχεις καταργήσει τον nova από διαχειριστή; Αν δεν το έχεις κάνει, κανε το,και έπειτα κάνεις τα υπόλοιπα.

Δοκίμασε κάτι, να σβύσεις από το ον-οφ κουμπί την οθόνη. Κανονικά τώρα πρέπει όταν την ξανανάψεις να μη σου ζητήσει μοτίβο μετά το δακτυλικό. Γιά όλο αυτό φταίει ο nova που τον έχεις κάνει διαχειριστή.

δεν τον έχω διαχειριστή.

Λοιπόν , το αφήνω έτσι, βαρέθηκα να ασχολούμαι άλλο 🙂

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/8/2021 at 9:47 ΜΜ, Shinig said:

Καλη που μου άρεσε εμένα ειναι και ωραίο xml ειναι του bsg-gvx gcam με xml του alesso 3.1 ειναι Ιταλός νομίζω οπότε δεν εχει τοσο "Ασιατικές" (έντονα κόκκινα σε ουρανό και γενικά στα τοπία) ρυθμίσεις! Αυτή χρησιμοποιώ τώρα

Ολα αυτά telegram να τονίσω

Tην έβαλα αλλά όταν πατάω δεξιά στο κυκλάκι της κάμερας να δω τι φωτό έβγαλα δεν ανοίγει. Τι μπορεί να φταίει??

edit: για όποιον έχει το ίδιο πρόβλημα.

Quote

 

Some GCam versions need the Google Photos app to display photos and videos inside GCam. If the app isn't installed, GCam will return to the viewfinder.

[Note: you just have to install the app, there's no need to login (and upload your photos to Google) or use the app.]

 

 

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

θέλω να μεταφέρω την εικόνα με καλώδιο από το κινητό σε τηλεόραση που δεν είναι σμαρτ.

έχω chromecast αλλά εγώ θέλω να κάνω όπως έκανα  με mhl adaptor κάποτε σε samsung galaxy note 2 που είχα.

Είδα αυτό το καλώδιο. γνωρίζει κάποιος αν παίζει ή αν έχει την δυνατότητα το κινητό μας να το κάνει με αυτό ή κάποιο αλλο καλώδιο ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, npapagri said:

Καλημέρα σε όλους.

θέλω να μεταφέρω την εικόνα με καλώδιο από το κινητό σε τηλεόραση που δεν είναι σμαρτ.

έχω chromecast αλλά εγώ θέλω να κάνω όπως έκανα  με mhl adaptor κάποτε σε samsung galaxy note 2 που είχα.

Είδα αυτό το καλώδιο. γνωρίζει κάποιος αν παίζει ή αν έχει την δυνατότητα το κινητό μας να το κάνει με αυτό ή κάποιο αλλο καλώδιο ?

Δεν ξερω κατα πόσο θα παιξει γιατι τα usb-typeC του κινητου μας, ειναι usb2 και όχι 3.1. δεν νομιζω το κινητο μας να μπορει να βγαλει εικονα απο το type-c.

ΙΣΩΣ με το καλωδιο που εβαλες, να γινεται. Εγω σε συσκευη που ειναι monitor και ειχε usb-typeC input για εικονα, δεν μπορεσα να κανω δουλεια για τον λογο που ανεφερα. αλλά ισως κανει αλλη δουλεια το καλωδιο που εβαλες εσυ.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Πεσμας αν δουλέψει αν και δεν νομίζω.

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν πάει καλά με την 11 και δεν βλέπω fix,πολλά λαγκαρισματα,η αυτόματη φωτεινότητα η μη κάνει ότι θέλει επίσης το ξεκλείδωμα με finger print πολλές φορές ζητάει κωδικό χωρίς λόγο, πολλές φορές
το άνοιγμα εφαρμογών δεν είναι smooth,γενικώς δεν είμαι ευχαριστημένος δεν ξέρω αν με reset στρώσει η θα έχω πάλι τα ίδια,να πω ότι δεν έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση διότι βαριέμαι αφόρητα να το στήνω από την αρχή αλλά δεν πάει άλλο
με εκνευρίζει που πρέπει επίσης να έχω το miui optimization ανοικτό για να δουλεύουν μερικά πράγματα
όσοι έχετε κάνει καθαρή εγκαταστάση έχετε τα προβλήματα που αναφέρω ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...