Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις εφαρμογές συστήματος

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Μια χαρά το βρήκα!

 

Ρυθμίσεις-Σχετικα με το τηλέφωνο-Παταμε επάνω στον αποθηκευτικό χώρο-Προβολη λεπτομερειών εφαρμογής- Και σβήνουμε την εφαρμογή που θέλουμε!(κοιτάμε ποιες κάνει και ποιες όχι!)

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

ξανά διάβασε τι έγραψα,αν δεν είσαι ρουτ εφαρμογές συστήματος δεν διαγράφονται σαν τον φραπέ να χτυπιεσαι

παρεπιπτόντως εγώ δεν τις έχω αυτές τις εφαρμογές

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα τι εννοείς! Με την BRΤ debloat εφαρμογή απο xiaomi-miui.gr έβγαλα τις εφαρμογές που μπορούν να βγουν google-miui. Μετα έτσι όπως περιγράφω επάνω έβγαλα το xiaomi keyboard emoji. Η αλήθεια είναι οτι γύρισα απο xiaomi.eu rom και οταν κλείδωσα και έβαλα παλι την EEA rom μου έβγαλε αυτή την εφαρμογή την οποία μάλλον έδωσα εγω συγκατάθεση στην πρώτη εκκίνηση να εγκατασταθεί! Βέβαια μετά κατέβασα και απο τον updater παλι την ρομ και βέβαια factory reset μετα! Δεν ξέρω αν έπρεπε να κάνω την διαδικασία απο το κλείδωμα και μετά αλλά πιστεύω έκανα καλά!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

messenger

καλησπερα,απο τοτε που αγορασα την συσκευη οταν με κανουν βιντεικληση δεν μου ανοιγει η selfie καμερα.με το κανει 5/10.η σελφι δουλευει μια χαρα οταν θελω να βγαλω.με το κανει σε mesenger και viber.τι μπορει να φταει?

Link to comment
Share on other sites

messenger

καλησπερα,απο τοτε που αγορασα την συσκευη οταν με κανουν βιντεικληση δεν μου ανοιγει η selfie καμερα.με το κανει 5/10.η σελφι δουλευει μια χαρα οταν θελω να βγαλω.με το κανει σε mesenger και viber.τι μπορει να φταει?

 

γουγλαρωντας είδα οτι κι άλλοι εχουν το ίδιο πρόβλημα. κάποιος παρατήρησε μετά από τη τελευταία ενημέρωση του miui σε συνδυασμό android 10 ξεκίνησε το πρόβλημα. με Fb messenger lite δεν έχει πρόβλημα.

πιθανον να είναι software-ικο κι όχι μηχανικό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι ψιλό προβληματάκια κ το θέμα μπαταρίας που πέφτει σαν νερό θα λυθούν με MIUI 12.5
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι ψιλό προβληματάκια κ το θέμα μπαταρίας που πέφτει σαν νερό θα λυθούν με MIUI 12.5
κανένα προβλημα όσο δεν δουλεύει το facebook αλλά πάλι νεράκι δεν το λές,έχω 12 ώρες με 4g συνέχεια ανοικτο

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες δεν εχω δει σχεδόν ποτέ αλλά εχω και 5 εφαρμογές στην αυτόματη έναρξη!Οσο για την pop up camera ειχα και εγω κυρίως στο Viber... Κάποια στιγμή έφτιαξε μόνο του!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες δεν εχω δει σχεδόν ποτέ αλλά εχω και 5 εφαρμογές στην αυτόματη έναρξη!Οσο για την pop up camera ειχα και εγω κυρίως στο Viber... Κάποια στιγμή έφτιαξε μόνο του!

 

Άλλαξα μπαταρία μετά από ένα χρόνο στην κατοχή μου και πάλι όμως το πολύ 4 ώρες ενεργή οθόνη βγαζει... 12 ώρες φαντάζομαι εννοείς αναμονή?

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μπαταρία μετά από ένα χρόνο στην κατοχή μου και πάλι όμως το πολύ 4 ώρες ενεργή οθόνη βγαζει... 12 ώρες φαντάζομαι εννοείς αναμονή?

 

Οχι εγώ ενεργή οθόνη μέχρι 6-7 ώρες ανάλογα την χρήση εχω! 12 εχει ο akalos που έχει γράψει πιο πάνω.. αλλά όλα είναι σχετικά! Πχ όταν είμαι πρωινός βαζω Spotify με 4g και χαλιά ένταση σήματος περίπου 30 λεπτά με 40 στην δουλειά και εχω και ενα 8ωρο bt με mi band 4 και όλα αυτά με 2-3 γραμμές σήμα 4g η H+.

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Οχι εγώ ενεργή οθόνη μέχρι 6-7 ώρες ανάλογα την χρήση εχω! 12 εχει ο akalos που έχει γράψει πιο πάνω.. αλλά όλα είναι σχετικά! Πχ όταν είμαι πρωινός βαζω Spotify με 4g και χαλιά ένταση σήματος περίπου 30 λεπτά με 40 στην δουλειά και εχω και ενα 8ωρο bt με mi band 4 και όλα αυτά με 2-3 γραμμές σήμα 4g η H+.

 

Πολύ καλά είσαι.... Εγώ βαριά 4 ώρες οθόνη 6αναμονη... Έκανα hard reset κ άλλαξα κ μπαταρία... Φυσιολογική χρήση σε social, you tube.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά είσαι.... Εγώ βαριά 4 ώρες οθόνη 6αναμονη... Έκανα hard reset κ άλλαξα κ μπαταρία... Φυσιολογική χρήση σε social, you tube.

 

Εγω έκανα hr για άλλους λόγους αλλά οκ όπως ήταν και πριν!Εγω Μάρτη κλείνω χρόνο και εχω 1 χρόνο ακομα εγγύηση μετά αν εχω όρεξη θα παίξω με ρομ περισσότερο

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι ψιλό προβληματάκια κ το θέμα μπαταρίας που πέφτει σαν νερό θα λυθούν με MIUI 12.5

 

θα σου προτεινα να κανεις μια επαναφορα ή να τσεκαρεις τι εφαρμογες μπορει να τρεχουν στο παρασκηνιο. εγω μετα απο ρεσετ που ειχα κανει, ειχα δει χαοτικη διαφορα στην μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να κανεις μια επαναφορα ή να τσεκαρεις τι εφαρμογες μπορει να τρεχουν στο παρασκηνιο. εγω μετα απο ρεσετ που ειχα κανει, ειχα δει χαοτικη διαφορα στην μπαταρια.

 

Έχω κάνει ήδη hard reset αλλά τπτ....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ήδη hard reset αλλά τπτ....

 

Εμένα πάντως μετά από επαναφορά στρώσαμε σχεδόν όλα τα θέματα που είχα ..η μπαταρία με αρκετά βαριά χρήση μου βγάζει εύκολα 15-17 ώρες αναμονή και 5-6:30 ώρες οθόνη.γνωμη αν κάνεις επαναφορά κάντο καθαρά ..σαν καινούρια συσκευή μην κάνεις restore τίποτα μόνο επαφές..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι ψιλό προβληματάκια κ το θέμα μπαταρίας που πέφτει σαν νερό θα λυθούν με MIUI 12.5

 

Οι εφαρμογές Facebook, Instagram είναι τρελά ενεργοβόρες. Αν τις χρειάζεστε πρέπει να συμβιβαστείτε. Εγώ έχω το κινητό 1,5 χρόνο και γράφω σχεδόν 48 ώρες ενεργό με 7 ώρες sot και περίπου 3 ώρες ομιλίας κι έχω και 15% ακόμα ενέργεια με δύο κάρτες 4g η μια και 2g η άλλη. Εννοείται ότι browsing γίνεται κυρίως με WiFi λόγω lockdown αλλά έχω και 3 λογαριασμούς mail, σύνδεση Bluetooth με smartwatch συνεχώς και κλείσιμο τα δεδομένα το βράδυ για 8 ώρες. Όταν εργάζομαι επειδή κινούμαι συνεχώς με αυτοκίνητο οι χρόνοι πέφτουν στις 36 ώρες με sot γύρω στις 4 ώρες και αύξηση ομιλίας περίπου κατά 2 ώρες. Εννοείται δεν έχω Facebook κ Instagram να τρέχουν. Νομίζω καλά πάει.

Link to comment
Share on other sites

έχετε μπερδέψει το battery drain με την κατανάλωση εφαρμογών

όταν έχετε battery drain για να βρεις ποια εφαρμογή ενώ είναι κλειστή εξακολουθεί να τρώει μπαταρία και μάλιστα μετά από reset είναι να τις βάζετε μια μια και να την παρακολουθείς και να προχωράς στην εγκατάσταση της επόμενης ... θέλει λίγο υπομονή και χρόνο

ένα τρόπος να τεσταρετρε την μπαταρία είναι να ανοίξετε το gps με 4g με ενεργό κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης μέχρι να αδειάσει

το ότι έχω ανοικτό το bluetooth η gmail η οτιδήποτε άλλο τα οποία είναι stand by

και θα ξυπνήσουν κάποιες φορές για να μας ειδοποιήσουν δεν σημαίνει ότι τρώνε και τοοοοση μπαταρία,είπαμε η οθόνη μετράει πόσες ώρες είναι ανοικτή και σε ποιες συνθήκες,κοντρα στον ήλιο κτλ,όπως επίσης αν έχεις τα data ανοικτά και κινείσαι που το κινητό ψάχνει συνεχώς κεραία να συνδεθεί και πολλά άλλα και φυσικά ο καθένας με την χρήση που κάνει

εγώ πάντα σε όλα τα τηλέφωνα έχω καλό sot διότι έχω ελάχιστες εφαρμογές εκτός των στοκ εγκατεστημένες και φυσικά είναι όλα κλειστά όταν δεν τα χρειάζομαι

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα περίπου 2 με 3 εβδομάδες, όταν μιλάω σε μια κλήση και έρχεται και 2η κλήση και την απορρίψω χρησιμοποιώντας τις γρήγορες απαντήσεις, δηλαδή αυτές που στέλνουν και sms π.χ παρακαλώ καλέστε με αργότερα κοκ, το τηλέφωνο αρκετές φορές συμβαίνει να κάνει μόνο restart.

 

Το τηλεφωνο είναι αγορασμένο από Ελληνικό κατάστημα δηλαδή με επίσημη υποστήριξη από infoquest, και είναι πλήρως updated σε όλες τις εφαρμογές τόσο της Xiaomi όσο και του play store και είναι στην έκδοση 12.0.3.

 

Το δίκτυο είναι wind με VoLte ενεργό.

 

Έχει κανείς άλλο αντίστοιχο πρόβλημα;

 

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις το volte και να κάνεις κάποια παρόμοια σενάρια με τηλέφωνα γνωστών σου. Μάλλον αυτό φταίει . Ένα διάστημα μου έκανε θέμα η εναλλαγή στην αναμονή κλήσης με cosmote

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η wind εχθές ειχε θέμα με τα δεδομένα και την ομιλία τουλάχιστον σε f2g πακέτα! Πάντως με απενεργοποίηση του volte εχω σωθεί γενικά με την ποιότητα των κλήσεων!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

και για το όχι pro σε eu ήρθε,σε pro τίποτα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Σε pro με global ρομ έχει βγει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

και για το όχι pro σε eu ήρθε,σε pro τίποτα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Το pro έχω και εγώ την πήρε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...