Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@docofmobile αν θες το ξαναλλαζεις το Region σε Ελλάδα, αν δεν θες το αφήνεις ως έχει. Δεν τα χάσεις κάτι, εκτός ίσως από κάποια θέματα.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα βρηκα στο XDA ενα εργαλειο που δουλευει ΑΨΟΓΑ για να αφαιρεις/απενεργοποιεις προεγκατεστημενες εφαρμογες.

 

κατεβάζετε από εδώ το Xiaomi ADB/Fastboot Tools 6.8.1

https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbootTools/releases/tag/6.8.1

 

Αναλογως τι συστημα εχετε, κατεβαζετε το αναλογο. Πχ για windows θα κατεβασετε το "XiaomiADBFastbootTools-6.8.1-Win.zip"

 

Κανετε unzip το αρχειο και τρέχετε το jar. υποψιν λογικα θα πρεπει να εχετε εγκατεστημενη την java enviroment και να εχετε ενεργοποιημενο στο κινητο το usb debugging και να κανετε αποδοχη στο μηνυμα που θα εμφανιστει στο κινητο σας, οταν τρεξετε το προγραμμα.

 

screenshot.png

 

Mετά θα σας βγάλει μια λιστα με τα εγκατεστημενα apps και μπορειτε να απεγκαταστησετε οποια δεν θελετε. προσωπικα απεγκαταστησα τον stock browser, κατι ad analytics και 1-2 google apps που δεν ηθελα. παρακατω μια λιστα που ειδα σχετικα με το τι ειναι safe και τι οχι.

 

This is the list safe to remove. DO NOT remove anyother stuff

 

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.systemAdSolution (Xiaomi Ad system MUST REMOVE)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.analytics (Xiaomi Ad Analytic MUST REMOVE)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.gamecenter.sdk.service (Game Service)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.gamecenter (Game Centre)

adb shell pm uninstall --user 0 com.sohu.inputmethod.sogou.xiaomi (Sogou input)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.player (Mi Music)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.video (Mi Video)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.notes (Mi Note)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.translation.youdao (Youdao Translation)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.translation.kingsoft (Kingsoft Translation)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.email (Email)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.scanner (Mi Scanner)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.hybrid (Hybrid)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.bugreport (bug feedback)

adb shell pm uninstall --user 0 com.milink.service (Mi Link Service)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.browser (Mi Browser)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.gallery (Gallery)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.yellowpage (Yellow Page)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.midrop (Mi Drop)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.virtualsim (Virtual SIM)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.payment (Mi Payment)

adb shell pm uninstall --user 0 com.mipay.wallet (Mi Wallet, this seems to have changed. Go to you Mi Wallet app info to get the app name)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.soundrecorder (FM Radio)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.screenrecorder (Screen Recorder)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.wallpaper (Wallpaper, I don't think we should remove though)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.voiceassist (Voice Assistant)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.fm (FM Radio)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.touchassistant (Tulus point, quick ball under addtional settings)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.cellbroadcastreceiver (Mi Broadcast)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.mitunes (Mi Assistant)

adb shell pm uninstall --user 0 com.xiaomi.pass (Mi Pass)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.thememanager (Mi Theme Manager, I don't think we should remove though)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.wallpaper (Live Wallpaper, I don't think we should remove though)

adb shell pm uninstall --user 0 com.android.wallpaper.livepicker (Live Wallpaper Picker, I don't think we should remove though)

adb shell pm uninstall --user 0 com.miui.klo.bugreport (Bug Report)

 

DO NOT REMOVE:

com.miui.cloudservice (Mi Cloud)

com.xiaomi.account (Mi Account)

com.miui.cloudbackup (Mi Backup, one can turn off all sync settings)

com.xiaomi.market (Mi Get Apps)

 

ΠΗΓΗ: https://forum.xda-developers.com/k20-pro/help/how-to-rid-mi-bloatware-pre-installed-t3975121

 

Υστερογραφο: με τον παραπανω τροπο αφαιρεσα τον mi broswer οποτε πλεον φορτωνει της google οταν κάνεις swipe up στο stock launcher. Η λυση λοιπον που εψαχνε ο φιλος, τις προάλλες.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει η AOD. Δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις από όλες τις εφαρμογές έγχρωμες. Επίσης δεν χρειάζεται να βάλετε nova launcher. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τον poco launcher που είναι στις ρυθμίσεις. Όσο για την ηχογράφηση, έχουμε πει πάρα πολλές φορές ότι με την ρομ από την Ελληνική κοινότητα έχεις και ηχογράφηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω ότι η AOD δουλεύει πάντα αν το επιθυμείτε από τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει η AOD. Δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις από όλες τις εφαρμογές έγχρωμες. Επίσης δεν χρειάζεται να βάλετε nova launcher. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τον poco launcher που είναι στις ρυθμίσεις. Όσο για την ηχογράφηση, έχουμε πει πάρα πολλές φορές ότι με την ρομ από την Ελληνική κοινότητα έχεις και ηχογράφηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω ότι η AOD δουλεύει πάντα αν το επιθυμείτε από τις ρυθμίσεις.

 

Σε μενα ειναι οπως ακριβως τα ειπα.Κλεινει μονη της μετα απο καποια λεπτα κ εμφανιζει μονο ειδοποιησεις απο messenger.

Link to comment
Share on other sites

Αν για καποιο λογο βγαλω μια εφαρμογη και δημιουργηθει προβλημα, πως μπορω να εχω πληρες back up το κινητο ροκειμενου να γυρισω στην ιδια κατασταση? Χωρις root, γινετε?
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Ρουτ δεν γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Ρουτ δεν γίνεται.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καταλαβα, αρα οτι στραβο κι αν γινει, με μια επαναφορα εχουμε παλι κινητο, απλα πρεπει να το στησουμε απο τη αρχη.

Αν κολλησει με ποιο τροπο μπαινω σε φαση να του κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

Ευχαριστω, καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Αν για καποιο λογο βγαλω μια εφαρμογη και δημιουργηθει προβλημα, πως μπορω να εχω πληρες back up το κινητο ροκειμενου να γυρισω στην ιδια κατασταση? Χωρις root, γινετε?

 

Με την διαδικασια που ανεφερα μερικα ποστ πριν, εχει και unistaller και reinstaller των εφαρμογων που θα αφαιρεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μπλέ φυσικά! :p
Χαχ...

Πήρα το κόκκινο.

Έτσι κι αλλιώς θα είναι με θήκη οπότε μου αρέσει το λίγο κοκκινάκι που θα φαίνεται πάνω κάτω.

Ετοιμαστείτε για μπαράζ ερωτήσεων...

Προς ώρας κατεβάζει την 11.

Έχω βγάλει σαν χώρα την Ελβετία κατά τα γραφόμενα πιο πάνω..

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή!

Σχεδόν δεν μου κάνει ανάγκη να του αλλάξω launcher κλπ που ρωτούσα πιο πάνω.

Τα gestures είναι πολύ γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Χαχ...

Πήρα το κόκκινο.

Έτσι κι αλλιώς θα είναι με θήκη οπότε μου αρέσει το λίγο κοκκινάκι που θα φαίνεται πάνω κάτω.

Ετοιμαστείτε για μπαράζ ερωτήσεων...

Προς ώρας κατεβάζει την 11.

Έχω βγάλει σαν χώρα την Ελβετία κατά τα γραφόμενα πιο πάνω..

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή!

Σχεδόν δεν μου κάνει ανάγκη να του αλλάξω launcher κλπ που ρωτούσα πιο πάνω.

Τα gestures είναι πολύ γρήγορα..

 

Με γειες. Πολύ ωραίο και το κόκκινο. Εμένα μου αρέσει το os χωρίς συρτάρι, οπότε το mui με καλύπτει. Μιας και έχεις σε χώρα την Ελβετία, τσέκαρε και τα θέματα που έχει, είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς θέμα με youtube ή άλλα σαϊτ όταν πατάς "home" θα έπρεπε να βγάζει αυτό που βλέπεις σε μικρό παράθυρο στην αρχική οθόνη... Εμένα απλά μου το εξαφανίζει (ενώ ο ήχος συνεχίζει να παίζει) και εάν πατήσω ξανά την εφαρμογή (youtube ή chrome) απλά μαυρίζει η οθόνη και συνεχίζει να παίζει ο ήχος..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχει κανείς θέμα με youtube ή άλλα σαϊτ όταν πατάς "home" θα έπρεπε να βγάζει αυτό που βλέπεις σε μικρό παράθυρο στην αρχική οθόνη... Εμένα απλά μου το εξαφανίζει (ενώ ο ήχος συνεχίζει να παίζει) και εάν πατήσω ξανά την εφαρμογή (youtube ή chrome) απλά μαυρίζει η οθόνη και συνεχίζει να παίζει ο ήχος..

 

Ο μόνος τρόπος να το κάνω να δουλέψει είναι να κλειδώσω την οθόνη με το power button και να το ξεκλειδώσω, οπότε εμφανίζει κανονικά το μικρό παράθυρο με το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει η AOD. Δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις από όλες τις εφαρμογές έγχρωμες. Επίσης δεν χρειάζεται να βάλετε nova launcher. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τον poco launcher που είναι στις ρυθμίσεις. Όσο για την ηχογράφηση, έχουμε πει πάρα πολλές φορές ότι με την ρομ από την Ελληνική κοινότητα έχεις και ηχογράφηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω ότι η AOD δουλεύει πάντα αν το επιθυμείτε από τις ρυθμίσεις.

Φίλε μου, καλό θα ήταν να πεις έκδοση mi ui, χώρα, δλδ εάν έχεις global rom ή custom rom, (region) , υποψιάζομαι από τα λεγόμενά σου (poco launcher δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις) ,ότι έχεις custom rom ! Δε μπορεί τόσος κόσμος να έχει θέμα με την AOD , και εχει γίνει θέμα και στο mi community....

NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλό θα ήταν να πεις έκδοση mi ui, χώρα, δλδ εάν έχεις global rom ή custom rom, (region) , υποψιάζομαι από τα λεγόμενά σου (poco launcher δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις) ,ότι έχεις custom rom ! Δε μπορεί τόσος κόσμος να έχει θέμα με την AOD , και εχει γίνει θέμα και στο mi community....

 

Ειμαι πάντα με την τελευταία Developer XTRV Rom απο την Ελληνική κοινότητα. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/34956-%CE%9F%CE%B9-%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-Developer-Stable-ROM/

Link to comment
Share on other sites

 

Να το αναφερεις γιατι σχεδον ολοι θα νομιζαν οτι μιλουσες για στοκ ρομ.. γιατι τα παραπονα που κανουμε ειναι για την στοκ. η δικη σου βασιζεται σε κινεζικη beta οποτε ειναι αλλης κερασιας, κερασι. να δουμε ποτε με το καλο θα περασει κ στις stable, οι ειδοποιησεις που εχεις εσυ..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, αρα οτι στραβο κι αν γινει, με μια επαναφορα εχουμε παλι κινητο, απλα πρεπει να το στησουμε απο τη αρχη.

 

Αν κολλησει με ποιο τροπο μπαινω σε φαση να του κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων?

 

Ευχαριστω, καλη χρονια!

Ρυθμίσεις - - > η συσκευή - - > αντίγραφο ασφαλείας & επαναφορά - - > διαγραφή δεδομένων, επαναφορά.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Με γειες. Πολύ ωραίο και το κόκκινο. Εμένα μου αρέσει το os χωρίς συρτάρι, οπότε το mui με καλύπτει. Μιας και έχεις σε χώρα την Ελβετία, τσέκαρε και τα θέματα που έχει, είναι πολλά.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Θα τα δω και τα θέματα..

Να ρωτήσω.. δεν έχω κάνει εγγραφή σε mi account. Θα πρέπει να γίνει λέτε; Εκτός από ένα έξτρα φακέλωμα τι παρέχει; :)

Αυτά τώρα περί global rom, beta, rom από ελληνική κοινότητα κλπ πολύ μου αρέσουν αλλά θα περιμένω λίγο πριν αρχίσω να πειραματίζομαι!

 

Μάλλον υπάρχει κάποιο bug στο update του fbook Ε; Συνέχεια βγάζει ότι θέλει 1,5mb update που προφανώς δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις -> αρχική οθόνη -> σαρώστε προς τα επάνω.... -> off.
δε θέλω να μην κάνει τπτ

Θέλω απλά να έβγαζε όπως πρώτα την αναζήτηση της google, αλλά απ'ότι είδα και σε άλλο φόρουμ...παπαλα, το άλλαξε η σιαομι στην 11 και μετά... Μεγάλη Μ........

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάπου ντέμο στο κέντρο;

Ευχαριστώ!!!

 

Πλαισιο Μεταμορφωση το εχει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, έχει η αδερφη μου το 9T Pro και οταν τραβάει ένα βίντεο και πάει να το δει μεσα από την συλλογή της βγάζει την εξής εικόνα και δεν το παίζει. Ξέρετε τι πρεπει να κάνει για να παίζει κανονικά?feb7a8ae4bbc48291cc03bccd8f6068a.jpg

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Get BIG and RIPPED or DIE trying!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει η AOD. Δείχνει όλες τις ειδοποιήσεις από όλες τις εφαρμογές έγχρωμες. Επίσης δεν χρειάζεται να βάλετε nova launcher. Μπορείτε να ενεργοποιήσετε τον poco launcher που είναι στις ρυθμίσεις. Όσο για την ηχογράφηση, έχουμε πει πάρα πολλές φορές ότι με την ρομ από την Ελληνική κοινότητα έχεις και ηχογράφηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να προσθέσω ότι η AOD δουλεύει πάντα αν το επιθυμείτε από τις ρυθμίσεις.

Γνωρίζεις αν ο poco launcher που έχεις στις ρυθμίσεις είναι ο ίδιος με αυτόν του playstore;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...