Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ από 1+3 θα πάω στο ίδιο mi9t pro 6/128 αλλά όχι ακόμα θα περιμένω λίγες μέρες για μια καλή πτώση τιμής και μετά έξαλλου δεν το βιάζομαι σκυλί το 1+3.

Εμένα δεν είναι το πρώτο xiaomi έχουν περάσει αρκετά φτηνά μοντέλα από τα χέρια μου, ένα μειονέκτημα υπάρχει θα μας λείψει το oxygenos και στην αρχή θα σου κακοφανεί το miui να το έχεις κατά νου :X

 

Kαλά ούτε και εγώ το βιαζόμουν , αλλά έκρινα ότι είναι καλή η τιμή ( δεν θα έπερνα 64άρι με τίποτα ) και είπα να το ΄΄χτυπήσω΄΄. Ο μόνος μου δισταγμός ήταν αυτός που αναφέρεις miui vs oxygenOS , αλλά στην τελική....αν δεν δοκιμάσεις..... :lol::lol:

Στο φινάλε μάλλον θα το κρατήσω στοκ, ούτε ξεκλειδώματα-ρουτ κλπ , ένα blokada για τις διαφημίσεις και τέλος !

 

edit

Από το ψάξιμο που έκανα καταλαβαίνω ότι θα υποφέρουμε να βρούμε σωστό tempered για την συσκευή, το πρώτο συμπέρασμα είναι ΄΄μακριά από αυτά που έχουν πλαισιο περιμετρικά΄΄ .Αν κάποιος βρει κάτι που έχει καλές αναφορές ας το ποστάρει

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα προχθές από banggood με κουπόνι απ' τους γνωστούς.....τώρα το περιμένω, πήρα και τζαμί απ' το ebay, μου είπε φίλος που το έχει ότι είναι καλό, θα δείξει η νεκροψία.....https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-9T-9T-Pro-Clear-9H-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-1-2Pcs-/293173447889?varId=592041681886&txnId=1717486438019
Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα προχθές από banggood με κουπόνι απ' τους γνωστούς.....τώρα το περιμένω, πήρα και τζαμί απ' το ebay, μου είπε φίλος που το έχει ότι είναι καλό, θα δείξει η νεκροψία.....https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-9T-9T-Pro-Clear-9H-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-1-2Pcs-/293173447889?varId=592041681886&txnId=1717486438019
Πες τον φίλο να μας πει τι οθόνη φοράει τελικά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είπε είναι horizon amoled δηλαδή, super amoled με Gorilla Glass 5 και με τρομερή ευκρίνεια στο φως, το είδα από κοντά το τηλέφωνο παιδιά και είναι τρομερό....
Link to comment
Share on other sites

Τι horizon amoled ; Πρώτη φορά τη ακούω.Είναι της σαμυ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχοντας εδώ και λίγες μέρες το mi 9 της γυναίκας μου στα χέρια μου μάλλον θα περιμένω το mi 9t pro και δεν θα πάω στο mid range mi9t . Τρομερό ομαλή η εμπειρία χρήσης, φοβερές φωτογραφίες σε φως και σε μέτριο φως ,νυχτερινές δεν έχω βγάλει.

Φοβερή ακουστική ακούς και σε ακούν άψογα , τρομερή οθόνη.

Φυσικά θα πρέπει να κάνω υπομονή κάνα μηνα ίσως και δύο για να πάει το 6/64 στα 399. Τώρα έχει ένα εμφανές καπέλο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα προχθές από banggood με κουπόνι απ' τους γνωστούς.....τώρα το περιμένω, πήρα και τζαμί απ' το ebay, μου είπε φίλος που το έχει ότι είναι καλό, θα δείξει η νεκροψία.....https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-9T-9T-Pro-Clear-9H-Tempered-Glass-Screen-Protector-Film-1-2Pcs-/293173447889?varId=592041681886&txnId=1717486438019

 

σε ΄΄άκουσα΄΄ και παραγγειλα και εγώ ένα, το πολύ πολύ να πετάξω ένα $ ακόμα στην ζωή μου :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Eνα δολλαριο; :p

Θα το παρω και γω καποια στιγμη, ειναι το ιδανικο τηλεφωνο για μενα, μετα την εγκαταλειψη του notch και της αχρηστης για μενα μπροστινης καμερας και του πισω δακτυλικου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι horizon amoled ; Πρώτη φορά τη ακούω.Είναι της σαμυ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι είναι της Samsung

 

 

Μόλις παραλάβω το δικό μου το οποίο θα επεξεργαστω καλύτερα, θα γράψω εντυπώσεις, ακόμα ταξιδεύει, είναι Ολλανδία

 

@taliban το είδα στο τηλ του φίλου και φαινόταν καλό, αν βγει μάπα θα χάσουμε 1€ (ούτε καφέ παίρνεις)

Edited by johnnyar
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι της Samsung

 

 

Μόλις παραλάβω το δικό μου το οποίο θα επεξεργαστω καλύτερα, θα γράψω εντυπώσεις, ακόμα ταξιδεύει, είναι Ολλανδία

 

@taliban το είδα στο τηλ του φίλου και φαινόταν καλό, αν βγει μάπα θα χάσουμε 1€ (ούτε καφέ παίρνεις)

ναι βρε , σιγά μην σκάσω :) Να σου πω ...είδες αν δουλευει με αυτό σωστά το In-screen fingerprint ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Λοιπό ως κάτοχος εδώ και μερικές μέρες, κάποιες πρώτες παρατηρήσεις ερχόμενος από HTC U11.

 

1 .Η ανάλυση της οθόνης, αν και FHD+ και άρα με χαμηλότερο ppi σε σχέση με την QHD του u11, είναι τόσο καλή που προσωπικά δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορά. Αν και η οθόνη του u11 ήταν από τις καλύτερες lcd που είχα δει σε τηλέφωνο, η οθόνη του 9t pro έχει καλύτερη αντίθεση, προφανώς ως amoled(αν και όχι τόσο μεγάλη διαφορά όσο περίμενα) και η φωτεινότητα κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα χειροκίνητα αλλά στον ήλιο που τα δοκίμασα δίπλα δίπλα, έχω την αίσθηση ότι το 9t pro ανεβάζει περισσότερο τη φωτεινότητα στο αυτόματο από το u11.

 

2. Τώρα στο θέμα κάμερα, δυστυχώς είμαι από αυτούς που αν η φωτογραφία μοιάζει με την πραγματικότητα δεν το αναλύω περισσότερο, οπότε εδώ δεν έχω να πω και πολλά...

Μου φαίνεται καλύτερη γενικά η κάμερα του 9t pro αλλά μέχρι να ασχοληθώ περισσότερο θα μείνω σε αυτό.

 

3. Η μπαταρία είναι κλάσεις ανώτερη από αυτή του u11. Εκεί που το u11 με έβγαζε 1 μέρα και κάτι, το 9t pro είναι το πρώτο smartphone που με έβγαλε για πρώτη φορά στη ζωή μου με 2 μέρες!! Wifi, δεδομένα κινητής, gps, bluetooth όλη τη μέρα ανοιχτά και το κινητό συνδεμένο με galaxy watch και μία 2ωρη προπόνηση την ημέρα(καταγραφή με samsung health της διαδρομής, spotify να παίζει με τα δεδομένα κινητής και ακουστικά bluetooth) έμεινα στο τέλος της 2ης ημέρας με 5%!! Έπρεπε να βγάλω screenshot αλλά ήμουν κομμάτια και το ξέχασα, την επόμενη φορά. SoT που το είχα κοιτάξει κάποια στιγμή ήταν κάπου στις 8,5 ώρες, αλλά δεν το είδα πριν το φορτίσω.

 

4. Ταχύτητα σε μενού και εφαρμογές, η αλήθεια είναι ότι με τη χρήση που του κάνω δεν βλέπω διαφορές σε σχέση με το u11. Τώρα αν ανοίγει το youtube μισό δευτερόλεπτο πιο γρήγορα δε το θεωρώ σημαντική διαφορά. Το μόνο που έχω να αναφέρω είναι κάτι που έκανε το 9t pro, την πρώτη μέρα. Σε 2 ή 3 εφαρμογές, η μία που θυμάμαι είναι το youtube, stallαραν, έγιναν θαμπές και για 3 ή 4 δευτερόλεπτα δεν ανταποκρίνονταν. Μετά όλα κομπλέ, αν εξαιρέσεις το youtube που το έκανε άλλη μία φορά(με διαφορά 20 δευτερολέπτων περίπου). Δεν ξέρω τι ήταν, μήπως φόρτωνε κάτι στο παρασκήνιο; Το πρώτο 3ωρο που το είχα ανοίξει έγινε όλο αυτό και από τότε δεν το έχει ξανακάνει πουθενά.

 

Γενικά έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος με το τηλέφωνο, αν εξαιρέσουμε τις "mi" εφαρμογές, που ζητάνε άσχετα δικαιώματα. Τι στο διάολο χρειάζεται η αριθμομηχανή όλα αυτά τα δικαιώματα, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος; Γενικά είναι ένα πάρα πολύ καλό τηλέφωνο που αξίζει τα λεφτά του. Προσωπικά το πήρα από amazon με ενδοκοινοτικό ΦΠΑ στα 330€ και δύο χρόνια εγγύηση, να'ναι καλά ο κολλητός μου :) . Σε αυτά τα χρήματα νομίζω είναι πραγματικά a no-brainer.

Nokia 6110->Nokia 3310->Ericsson T20e->Nokia 3510i->SE T68i->Panasonic GD87->SE K700->Siemens CX75->SE K750->SE W850->SE K800->SE C702->SE K850->SE C902->SE Yari->SE Satio->Samsung Galaxy S II->HTC One->Nokia Lumia 930->Galaxy S6->Galaxy S7->HTC U11->Oneplus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/1811937195749646/posts/2481780458765313/?sfnsn=mo

 

Αντε έρχεται! Είναι κοντά...

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παρηγγηλα το 9t pro global απο Tomtop.Εχει ψωνισει κανει απο κει?τι λεει?για αποστολη 5-7 εργασιμες με priority ισχυει?
Δεν έχω εμπειρία το 5-7 χλωμό μου φαίνεται πάντως. Τα υπόλοιπα κινεζομαγαζα κάνουν από 15 ως 35 μερες, αυτος θα το στείλει σε 5?! Με λιγότερο από 20 ευρώ παραπάνω το αγόραζες πάντως...αβίαστα από ισπανικό αμαζον .

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα πρέπει να κάνω υπομονή κάνα μηνα ίσως και δύο για να πάει το 6/64 στα 399. Τώρα έχει ένα εμφανές καπέλο.

Καλομελέτα κι έρχεται! Ήδη είναι στα 421€ το 6/64. Έτσι όπως πάει σε μία το πολύ δύο βδομάδες θα έχει πέσει κάτω από τα 399€.

 

https://www.skroutz.gr/s/19826367/Xiaomi-Mi-9T-Pro-64GB.html

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω και εγώ και σκεφτείτε δεν το έχει βγάλει ακόμα η ινφοκουεστ. Μόλις βγει στα 450 στους κωτσοβολους με ...500 άτοκες δόσεις υποχρεωτικά το σκρουτζομαγαζο θα πρέπει να πέσει τουλάχιστον 100 ευρώ κάτω αν θέλει να πουλήσει.

Γενικά στα σιαομι δεν πρέπει να βιάζεσαι. Αν δείτε τι γίνεται στα σκρουτζομαγαζα αυτές τις μέρες κυρίως με το μι9τ που κυκλοφορεί περισσότερες μέρες είναι απίστευτο, υπάρχουν 10 μαγαζιά που κατεβάζουν διαρκώς την τιμή εδώ και μια βδομάδα ,εντάξει 5 λεπτο 5 λεπτο την φορά 24/7 όμως προσπαθοντας να είναι πρώτα στο Σκρουτζ.

Τα σιαομι χάνουν τουλάχιστον 10% της αξίας κάθε μήνα το πρώτο τρίμηνο (το μι9τ έχει χάσει 15% σε ένα μήνα! ένας που το παρήγγειλε πριν ένα μήνα και μπορεί να το πήρε τώρα στα χέρια του του κόστισε 350 και τώρα έχει κάτω από 300!)

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Τώρα από Κίνα έχει 335€. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή για τέτοιο κινητό. Αν και έχω ενδοιασμούς μεταξύ αυτού και του Μι9. Αυτό έχει ράδιο και ακουστικά, το άλλο έχει υπέρυθρες. Διαλέγεις και παίρνεις
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως καλή τιμή εκεί και θα αργήσει πιστεύω να πέσει άλλο .

Εδώ το ντουφεκιζουν ακόμα...μέχρι να τα βγάλουν 449 και 499 οι μεγάλοι και να χαμηλώσουν την μπάλα!

Το μι9 το έχει η γυναίκα μου και είναι τρομερό , την μπαταρία δεν έχω τσεκαρει ακομα

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή το K20 pro έχει 270 ευρώ στην κίνα. Λογικά μέχρι το Δεκέμβριο και το k20 pro και το Mi9tpro θα είναι γύρω στα 250 ευρώ το Δεκέμβριο. Εξαιρετική τιμή. Μιας και το RN3pro την παλεύει αν και λαβωμένο θα περιμένω μέχρι Νοεμβρη-Δεκέμβρη.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία το 5-7 χλωμό μου φαίνεται πάντως. Τα υπόλοιπα κινεζομαγαζα κάνουν από 15 ως 35 μερες, αυτος θα το στείλει σε 5?! Με λιγότερο από 20 ευρώ παραπάνω το αγόραζες πάντως...αβίαστα από ισπανικό αμαζον .

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι να πω κι εγω πρωτη φορα απο αυτους.Στο Bangood που ειμαι μόνιμος πελάτης, δεν το είχαν στοκ το μπλε. Για amazon έχεις δίκιο, βλακεία μου δεν το σκέφτηκα καθόλου

Υ.γ.: το Bangood παντως με priority,6-14 μερες και ο,τι εχω ψωνισει ειναι εδω παντα νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα από Κίνα έχει 335€. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή για τέτοιο κινητό. Αν και έχω ενδοιασμούς μεταξύ αυτού και του Μι9. Αυτό έχει ράδιο και ακουστικά, το άλλο έχει υπέρυθρες. Διαλέγεις και παίρνεις

 

Η βασικότερη διαφορά είναι η μπαταρία!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

333 το κατέβασε το Banggood αλλά η γνώμη μου είναι ότι αξίζει λίγη υπομονή γιατί σε λίγες μέρες κυκλοφορεί επίσημα από τα μεγάλα μαγαζιά και είτε το παίρνεις σε τσιμπημενη τιμή αλλά με δόσεις από τους μεγάλους ή από του μικρούς που θα ρίξουν την τιμή άμεσα κάτω από τα 399 για να πουλήσουν.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν τον ενδιαφέρει η απόδειξη , δεν την δικαιολογεί δλδ, γνωστό ελληνοβουλγαρικό σκρουτζομαγαζο κατέβασε το 6/64 στα 395!

Οι υπόλοιποι περιμένουν να πουλήσουν ένα δύο τηλέφωνα να βγάλουν τον μήνα, όταν αγοράζεις 250 χοντρική και πουλάς πάνω 420!

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

το δικό μου ξεκίνησε το μακρύ του ταξίδι από το banggood, λογικά σε 15 ημέρες πάνω κάτω θα είναι εδώ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Περιμένω και εγω απο banggood το 128gb. Η παραγγελία εγινε 31/8 στα 373 ευρω. Εβαλα και κατι για insurance που έλεγε.

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...