Jump to content

Αγορά smartwatch


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι τώρα δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με την αγορά των smartwatches και ως εκ τούτου, δεν έχω καμία γνώση επί του θέματος.

Θα χρειαστώ λοιπόν τη βοήθειά σας...

Η αλήθεια είναι ότι δεν το χρειάζομαι ιδιαίτερα, περισσότερο σαν γκατζετάκι το βλέπω και όχι ως αναγκαία και απαραίτητη αγορά.

Θα ήθελα να μπορώ έχει όσο το δυνατόν πιο "κλασσική" μορφή, να μην θυμίζει παιχνιδάκι του Jumbo, να μπορώ να δέχομαι κλήσεις και να απαντάω μέσω bluetooth ακουστικών, να μπορώ να διαβάσω sms μηνύματα (δεν με ενδιαφέρει να απαντάω μέσα από το ρολόι), να μπορώ να ακούω μουσική όταν θα είναι συνδεδεμένο με το κινητό (άρα, και να μπορώ να ελέγχω τα τραγούδια από το ρολόι), να μην είναι πολύ ακριβό (μέχρι 150 ευρώ) και να έχει καλή αυτονομία.

Υπάρχει τέτοια επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Καλή αυτονομία έχουν τα amazfit της xiaomi. Γύρω στις 5 μέρες. Δες τα Stratos και verge. Το δεύτερο έχει και μικρόφωνο για κλήση από το ρολόι

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και στο Huawei Watch 2, το Πλαίσιο έχει την έκδοση concrete στα 169, αλλά μπορείς να το βρεις και στο Skroutz από 146. Κατα τη γνώμη μου είναι από τα πιο όμορφα ρολόγια, έχει πολύ καλή οθόνη amoled, δεν έχεις πρόβλημα και κάτω από έντονο ήλιο, επειδή είναι android wear υποστηρίζει αρκετές εφαρμογές. Μπορείς να ελέγξεις τη μουσική όταν παίζει από το κινητό σε κάποια εφαρμογή, μπορείς αν θες να μιλήσεις και από το ίδιο το ρολόι, έχει σχετικά δυνατό ηχείο και καλό μικρόφωνο. Διαβάζεις κανονικά όλες τις ειδοποιήσεις που έρχονται και τα sms. Τώρα από αυτονομία παίζει ανάλογα πόσο το χρησιμοποιείς, εμένα με μερικές κλήσεις, κάμποσες ειδοποιήσεις, μέτρηση καρδιακού παλμού σε τακτά χρονικά διαστήματα και το always on display ανοιχτό, περίπου μιαμιση με δυο μέρες, αν απενεργοποιήσεις το always on display, καμιά μέρα παραπάνω.
Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι το Amazfit Verge στην τιμή που παίζει από Skroutz γύρω στα 100 ευρώ είναι ότι πιο πλήρες VFM επώνυμο μπορεί να πάρει κάποιος...

Ακόμα και κλήσεις απαντάς από το ρολόι, amoled οθόνη, μουσική, τα πάντα... Ονομαστική αυτονομία 5 μέρες, αλλά βέβαια αν χρησιμοποιείς GPS, μουσική κλπ, φαντάζομαι θα ναι μικρότερη...

Το design είναι υποκειμενικό, εμένα πχ μ'αρέσει το sport look που έχει το Verge, το Stratos είναι πιο casual... Μπορείς να τα δεις από κοντά ή από φώτος και να δεις πιο σου αρέσει περισσότερο... Νομίζω και εγώ ότι αξίζουν και τα 2 και ως κάτοχος του Amazfit Bip εδώ και πάνω από χρόνο, μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι είναι εξαιρετικά ποιοτική όλη η σειρά...

Eπίσης καλή περίπτωση και σε στυλ κλασικού ρολογιού είναι το Honor Watch... Το έχω δει και έχω παίξει λίγο και είναι αρκετά αξιόλογο στα 130-140 ευρώ, ωστόσο σε επίπεδο λειτουργιών χάνει σε σχέση με τα από πάνω... Δεν έχει ούτε κλήσεις, ούτε μουσική... Απλά το αναφέρω, αν θες να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Απ' ότι κατάλαβα, δεν έχω πολλές επιλογές, για την ακρίβεια τις εξής τρεις: Huawei watch 2 ή Xiaomi Verge (ή Stratos).

Θα πρέπει να τα δω κι από κοντά, να δω ποιο μου αρέσει/κάθεται περισσότερο.

 

Το Honor watch μου αρέσει αρκετά στο design αλλά αν δεν μπορώ να ακούσω μουσική ή να απαντήσω στις κλήσεις (όχι απευθείας αλλά μέσω ακουστικών) δεν μου κάνει.

Τους ίδιους περιορισμούς έχει και το Huawei watch GT;

 

Από άλλες εταιρείες δεν υπάρχουν άλλες αξιόλογες προτάσεις; Ακόμα κι αν μιλάμε για παραγγελία από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας!

Απ' ότι κατάλαβα, δεν έχω πολλές επιλογές, για την ακρίβεια τις εξής τρεις: Huawei watch 2 ή Xiaomi Verge (ή Stratos).

Θα πρέπει να τα δω κι από κοντά, να δω ποιο μου αρέσει/κάθεται περισσότερο.

 

Το Honor watch μου αρέσει αρκετά στο design αλλά αν δεν μπορώ να ακούσω μουσική ή να απαντήσω στις κλήσεις (όχι απευθείας αλλά μέσω ακουστικών) δεν μου κάνει.

Τους ίδιους περιορισμούς έχει και το Huawei watch GT;

 

Από άλλες εταιρείες δεν υπάρχουν άλλες αξιόλογες προτάσεις; Ακόμα κι αν μιλάμε για παραγγελία από το εξωτερικό.

 

Yπάρχει και το Gear S3 από Samsung στα 160 κάτι... Mε δυνατότητα για κλήσεις και μουσική...

Όσον αφορά αυτό που γράφεις να απαντήσεις στις κλήσεις οχι απευθείας αλλά μέσω ακουστικών τι εννοείς;

Μέσω ακουστικών απαντάς κανονικά, τι σχέση έχει το smartwatch;

Η επιπλέον δυνατότητα που προσφέρουν τα παραπάνω είναι ότι απαντάς από το ρολόι, έχουν μικρόφωνο και μεγάφωνο... Και στη μουσική λειτουργούν ως αυτόνομα music players (δεν ξέρω αν δουλεύουν και ως χειριστήρια για τον player του κινητού, πιθανό είναι)...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω είναι όταν έχω για παράδειγμα το κινητό στην τσέπη ή στο τσαντάκι να μπορώ να παίρνω ειδοποίηση ότι έχω κλήση (ή μήνυμα) και να μπορώ να χειριστώ την κλήση από το ρολόι, δηλαδή να πατήσω "απάντηση" και να αρχίσω να μιλάω μέσα από τα ακουστικά που θα είναι συνδεδεμένα μέσω bluetooth με το ρολόι. Το να απαντήσω σε κλήση από το ρολόι, μέσω μικροφώνου και ανοιχτής ακρόασης που παρέχουν κάποια smartwatches, δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει να έχω (ποτέ δεν μιλάω σε ανοιχτή ακρόαση άλλωστε και με το κινητό, γιατί να το κάνω με το ρολόι; )

Με τον ίδιο τρόπο θα ήθελα να χειρίζομαι και την μουσική, δηλαδή να μπορώ μέσα από το ρολόι να έχω πρόσβαση στα τραγούδια του κινητού (το οποίο θα είναι στο τσαντάκι για παράδειγμα) και να έχω έλεγχο (επόμενο/προηγούμενο, ένταση) μέσα από το ρολόι.

Ως προς τις υπόλοιπες ειδοποιήσεις (sms, emails, κλπ) θέλω μόνο να τα διαβάζω, δεν με ενδιαφέρει να απαντήσω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω είναι όταν έχω για παράδειγμα το κινητό στην τσέπη ή στο τσαντάκι να μπορώ να παίρνω ειδοποίηση ότι έχω κλήση (ή μήνυμα) και να μπορώ να χειριστώ την κλήση από το ρολόι, δηλαδή να πατήσω "απάντηση" και να αρχίσω να μιλάω μέσα από τα ακουστικά που θα είναι συνδεδεμένα μέσω bluetooth με το ρολόι. Το να απαντήσω σε κλήση από το ρολόι, μέσω μικροφώνου και ανοιχτής ακρόασης που παρέχουν κάποια smartwatches, δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει να έχω (ποτέ δεν μιλάω σε ανοιχτή ακρόαση άλλωστε και με το κινητό, γιατί να το κάνω με το ρολόι; )

Με τον ίδιο τρόπο θα ήθελα να χειρίζομαι και την μουσική, δηλαδή να μπορώ μέσα από το ρολόι να έχω πρόσβαση στα τραγούδια του κινητού (το οποίο θα είναι στο τσαντάκι για παράδειγμα) και να έχω έλεγχο (επόμενο/προηγούμενο, ένταση) μέσα από το ρολόι.

Ως προς τις υπόλοιπες ειδοποιήσεις (sms, emails, κλπ) θέλω μόνο να τα διαβάζω, δεν με ενδιαφέρει να απαντήσω από εκεί.

 

Όσον αφορά τις κλήσεις, ειδοποίηση θα έχεις κανονικά στο smartwatch όποιο και να πάρεις, ακόμα και τα πολύ φτηνά το υποστηρίζουν. Απάντηση στην κλήση κάνεις από τα ίδια τα ακουστικά bluetooth, δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο που να μην το υποστηρίζει. Για αυτό ξαναλέω ότι δεν σχετίζεται με το smartwatch το θέμα με τα ακουστικά.

Για τις υπόλοιπες ειδοποιήσεις sms/emails πάλι υποστηρίζονται σχεδόν από όλα, δεν υπάρχει πρόβλημα ποιο θα πάρεις.

Για τη μουσική ας απαντήσει κάποιος κάτοχος αν κάνουν αυτά που θες, αλλά εκτιμώ ότι skip/previous/ένταση θα τα υποστηρίζουν, όπως τα υποστηρίζουν και πολλά ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που διάβασα την απάντησή σου για τις κλήσεις συνειδητοποίησα ότι αυτό που έγραφα πριν (για τις κλήσεις μέσα από το ρολόι) ήταν μεγάλη λαλακία!

Ασφαλώς και μπορώ να απαντήσω από τα bluetooth ακουστικά, αφού προηγουμένως έχω δει στο smartwatch ποιος με καλεί.

Ίσως κι εγώ δεν ξέρω ακόμα τι θέλω από ένα smartwatch και ψάχνω...να επινοήσω ανάγκες για να δικαιολογήσω την αγορά του... :ninja:

Θα ήταν χρήσιμο πάντως αν μπορούσα μέσα από το ρολόι να έχω πρόσβαση στις επαφές μου και να τις χειρίζομαι από εκεί.

Ως προς την μουσική, δεν θέλω μόνο να κάνω skip/previous/volume από τα ακουστικά (τα περισσότερα ναι, το υποστηρίζουν), θέλω και να βλέπω στο smartwatch τους φακέλους με τα τραγούδια, αν είναι δυνατόν.

 

Τελικά, ακόμα αναρωτιέμαι αν θα με βοηθήσει στην καθημερινότητά μου ένα τέτοιο γκατζετάκι ή θα βάλω έναν ακόμη μπελά στο κεφάλι μου...

Το Honor watch magic πάντως, αν υποστηρίζει αυτά που θέλω, το γλυκοκοιτάζω...:love:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, ακόμα αναρωτιέμαι αν θα με βοηθήσει στην καθημερινότητά μου ένα τέτοιο γκατζετάκι ή θα βάλω έναν ακόμη μπελά στο κεφάλι μου...

Το Honor watch magic πάντως, αν υποστηρίζει αυτά που θέλω, το γλυκοκοιτάζω...:love:

 

Kοίτα είναι καλό σα γκατζετάκι, μην ξεχνάς πως πέρα από τη βοήθεια με τις ειδοποιήσεις θα έχεις και μετρήσεις βήματα, καρδιακό ρυθμό, ύπνο, έχει και το GPS αν θες να μετρήσεις περπάτημα/τρέξιμο... Κρατάς και τα στατιστικά σου... Γενικά έχει την πλάκα του...

Στην τελική το έχεις και σαν απλό ρολόι αν δε σε βολέψουν οι λειτουργίες... Να λέγες οτι θα πήγαινες για κάνα iwatch θα σου λέγα ξανασκέψου το, αλλά για 100-120 ευρώ είμαι της γνώμης πάρτο και δες στην πορεία αν σου πάει το θέμα smartwatch...

Ο μόνος μπελάς που θα βάλεις στο κεφάλι σου, είναι οτι θα θέλει τη φόρτισή του, αλλά εντάξει νομίζω μικρό το κακό...

Εγώ το Amazfit Bip ένα χρόνο το έχω καταευχαριστηθεί, έχει και τεράστια μπαταρία και πραγματικά είναι απροβλημάτιστο...

To Honor σίγουρα δεν υποστηρίζει αυτό που θες με τη μουσική, τα υπόλοιπα τα υποστηρίζει και είναι και όμορφο με σούπερ οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα δω κι από κοντά πριν αποφασίσω.

Κρίμα πάντως για το Honor που δεν υποστηρίζει τη μουσική...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, να' σαι καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...