Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Έχω τα Samsung Galaxy Buds+

Για την ρύθμιση της έντασης φωνής μέσω της επιλογής Labs -> Double tap earbud edge σε σας λειτουργει? Δεν εχω καταφέρει να βρω πως ακριβώς πρέπει να πατηθεί για να δουλέψει..

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, ευχαριστώ.

 

Επίσης, είμαι νέος με τα buds γι΄αυτό οι απορίες, είναι οκ να τοποθετούνται συνεχώς στη θήκη και να φορτίζουν παρόλο που είναι σχεδόν γεμάτα? Η εμπειρία τι έχει δείξει? Εϊναι οκ η μπαταρία, κρατάει όπως πρέπει ή επηρεάζει η συνεχής φόρτιση?

 

Ευχαριστώ

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σε όλους και καλό Πάσχα !

Θέλω να πάρω καινούρια ακουστικά στη γυναίκα μου κυρίως για ομιλία (90% της χρήσης). Μέχρι τώρα χρησιμοποιεί μονό ακουστικό αλλά σκέφτηκα να της πάρω αυτά https://www.skroutz.gr/s/23566446/Xiaomi-Mi-True-Wireless-Earphones-2-Basic-Bluetooth-Handsfree-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C.html ή κάτι παρόμοιο σε σχέδιο και τιμή. Για πιο ακριβά δεν είναι μιας και συνήθως δεν ζουν πολύ στα χέρια της!

Τι λέτε αξίζουν ; Τι προτείνετε εσείς αν έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Για τις θήκες της Huawei ,,,πχ pro και 4i ακούω για , battery drain

 

Δε σβήνουν στην τα βάλεις στη θήκη και τραβάνε 10% της ημέρας από τη θήκη για να κρατηθούν αυτά σε 100%

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Για τις θήκες της Huawei ,,,πχ pro και 4i ακούω για , battery drain

 

 

 

Δε σβήνουν στην τα βάλεις στη θήκη και τραβάνε 10% της ημέρας από τη θήκη για να κρατηθούν αυτά σε 100%

Μόλις τώρα μπήκα να γράψω σχετικά μ' αυτό.

 

Ήρθαν στα χέρια μου την Μ. Πέμπτη τα Huawei Freebuds 3i, τα οποία τα έβαλα για φόρτιση και δεν τα χρησιμοποίησα γιατί δεν έχω πάει κάπου.

 

Σήμερα στο AI Life μού δείχνει πως το case είναι στο 55%.

Αυτό είναι φυσιολογικό; Έπεσε η μπαταρία του γιατί κρατάει φορτισμένα τα ακουστικά, ή είναι κάποιο πρόβλημα;

 

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λένε και σε άλλο φόρουμ φορτίζει συνέχεια τα ακουστικά για να είναι πάντα στο 100%
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας.

 

Έχω τα Freebuds 3i και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου ήχος από το δεξί ακουστικό.

 

Το κατάστημα service στην Ίωνος Δραγούμη στη Θεσσαλονίκη είναι συνεχώς κλειστό του τελευταίους μήνες, και από χτες που τηλεφωνώ στο κατάστημα της Μιχαλακοπούλου στην Αθήνα για να ρωτήσω ποιά η διαδικασία για να τα στείλω σ' αυτούς, αν θα χρεωθώ κτλ, δεν το σηκώνουν, πέφτει μετά από κάποια ηχογραφημένα μηνύματα η γραμμή !!!!

 

Μέσα στη Μεγάλη Βδομάδα τούς είχα στείλει και email, δεν έχει απαντήσει κανείς...

 

 

Έχει κάποιος εμπειρία από το service της Huawei;

 

 

 

Edit: Εντάξει, έπρεπε να γράψω εδώ μέσα για να το σηκώσουν. :)

Έκανα τη δουλειά μου.

 

 

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να παραλάβω τα freebuds pro

Δεν άντεξα και αγόρασα τελικά κάτι ακριβό για να συνδέονται με 2 συσκευές

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Για σύνδεση με iPhone γύρω στο 100€ υπάρχει καμία πρόταση;

 

Τα airpods δεν κάθονται στα αυτιά μου με τίποτα. Έχω τα Galaxy Buds (first gen) και σε συνδυασμό με Samsung κινητό ήμουν ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

 

Με ios δεν υπάρχει η δυνατότητα παραμετροποίησης και η μπαταρία τους μετά από 2+ χρόνια έχει αρχίσει να πέφτει επικίνδυνα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να παραλάβω τα freebuds pro

Δεν άντεξα και αγόρασα τελικά κάτι ακριβό για να συνδέονται με 2 συσκευές

 

οταν τα παρεις μπορεις να γραψεις εδω εντυπωσεις ?

thanks

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω τα Samsung Galaxy Buds+

Για την ρύθμιση της έντασης φωνής μέσω της επιλογής Labs -> Double tap earbud edge σε σας λειτουργει? Δεν εχω καταφέρει να βρω πως ακριβώς πρέπει να πατηθεί για να δουλέψει..

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, ευχαριστώ.

 

Επίσης, είμαι νέος με τα buds γι΄αυτό οι απορίες, είναι οκ να τοποθετούνται συνεχώς στη θήκη και να φορτίζουν παρόλο που είναι σχεδόν γεμάτα? Η εμπειρία τι έχει δείξει? Εϊναι οκ η μπαταρία, κρατάει όπως πρέπει ή επηρεάζει η συνεχής φόρτιση?

 

Ευχαριστώ

 

Γι' αυτό κάποια απάντηση υπάρχει? Ευχαριστώ

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

οταν τα παρεις μπορεις να γραψεις εδω εντυπωσεις ?

thanks

 

Για τα Freebuds pro

Εχουν SBC και AAC και με τον poco x3 αναφέρει ότι το AAC ειναι μη συμβατό... αλλά το άναψα (δε ξέρω αν θα βγάλει διαφορά)

Με λίγα λόγια δεν έχουν APTX που έχουν τα περισσότερα πχ τα tronsmart των 20 ευρω

Ισως μικρή σημασία

Με ακούνε πάρα πολύ καλά (ακόμα φορτίζω τη θήκη τώρα) και επίσης έχει στο ANC πολύ ωραίο ήχο στα τραγούδια. Slype Viber τηλέφωνο λαπτοπ άλλα καλά

Οταν σταματάω να μιλάω οι άλλοι στο κινητό νομίζουν ότι κόπηκε η γραμμή.....

 

Τους ήχους όμως γύρω γύρω τους ακούς... δηλαδή αυτόκίνητα εξατμίσεις κλπ (?). Ισως λίγο λιγότερα αλλά τα ακους, αν αλλάξει το προφίλ χωρίς ANC έρχεται ένα συνεχόμενο φύσιμα από τον αυτοκινητόδρο. Πιστεύω ότι σε απλή βόλτα θα αποροφούσε όλους τους θορύβους

Δε ξέρω πως έπρεπε να ειναι ή αν πρέπει να βάλω τα μεγαλύτερα μαξιλαράκια

Ισως μέσα στο ΣΚ αλλάξω και μαξιλαράκια γιατί τώρα είμαι σε 100 δουλειές

 

 

Ερώτηση

όσοι έχουν τα freebuds pro χρησιμοποιούν τον SBC ή τον AAC?

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Για σύνδεση με iPhone γύρω στο 100€ υπάρχει καμία πρόταση;

 

 

 

Τα airpods δεν κάθονται στα αυτιά μου με τίποτα. Έχω τα Galaxy Buds (first gen) και σε συνδυασμό με Samsung κινητό ήμουν ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

 

 

 

Με ios δεν υπάρχει η δυνατότητα παραμετροποίησης και η μπαταρία τους μετά από 2+ χρόνια έχει αρχίσει να πέφτει επικίνδυνα.

Πάνω από το μπάτζετ σου βέβαια αλλά λόγω έλευσης των Sony WF-1000XM4 έχουν ρίξει τα Sony WF-1000XM3*

 

Στα 139 ευρώ ..

Ακουστικά που όταν βγήκαν κάνανε 270 αν θυμάμαι καλά .

Εγώ τα χτύπησα και έχω να πω τα καλύτερα

ANC ενεργό ,διάρκεια μπαταρίας 6 ώρες και άλλες 18 από τη θήκη . Μικρόφωνο καλό όσες φορές μίλησα μου λέγανε ότι με ακούνε μια χαρά . Ήχος πολύ καλός για μουσική ανάλογα βέβαια τι ακούμε από φορμάτ . Εγώ έχω μόνο flac στο κινητό και από stream έχω tidal .αν όλα αυτά σε ενδιαφέρουν τότε κατ εμέ αξιΖουν μια υπέρβαση . Δεν θα ξαναχρειαστεις αλλά .

 

 

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ τα έχω τα Sony είναι άριστα και ίσως ότι καλύτερο εκεί έξω για μουσική με ότι συσκευή κι αν έχεις.

Επίσης δουλεύουν απροβλημάτιστα για τηλεφωνικές επικοινωνίες με Sony.

2 ανθρώπους που έχω μιλήσει οι οποίοι είχανε Samsung τηλέφωνο, δεν συνεργάστηκε σωστά το τηλέφωνο με τα ακουστικά για κλήσεις

Στα υπόλοιπα άψογα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε όλα τα ακουστικά να συνεργάζονται με όλες τις μάρκες κινητών άψογα και το αντίστροφο;

Όπως γινόταν με τα ενσύρματα. Όπου ήθελες τα έβαζες. Δεν είχε εκεί παίζουν εκεί δεν παίζουν. Τα ασύρματα γιατί να μην συνεργάζονται με άλλες μάρκες άψογα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωρίζω αλλά και τα airpods δεν συνεργάζονται σωστά με το Sony.

Προφανώς είναι θέματα που οι εταιρίες το κάνουν επίτηδες???

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

το battery drain θα είναι κάτι που θα το έχουν

Πιστεύω ότι και τα pro έτσι είναι αλλά λίγο

Δε ξέρω πως να τα σβήσω εντελώς οπότε τα κρατά ενεργά

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να πάρω νέα bluetooth ακουστικά σε στύλ Airpods γιατί αυτά με τις σιλικόνες δεν μου κάθονται καλά στ' αυτιά (έχω δοκιμάσει με όλα τα μεγέθη eartips).

Ποια έχετε να προτείνεται ? Για συσκευή Android, το ANC είναι επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο.

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε δώσει τα Edifier tws 200, τα tronsmart onyx και μετά τα huawei freebuds 3 που ειναι και τα καλύτερα σε διπλάσια ή τριπλάσια τιμή

 

δες εδώ https://www.scarbir.com/

 

υπάρχουν τεστ ανα κάτηγορία αν πατήσεις εκεί που λεει https://www.scarbir.com/guides

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

φίλος έχει χρόνια ένα M70 Plantronics το οποίο αρχίζει και έχει προβλήματα με την μπαταρία του

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο σε άλλη εταιρεία Bluetooth?

Μονό είτε διπλό

Απλά να έχει χαρακτηριστικά όπως το M70, να υποστηρίζει φωνητικές εντολές, να "μιλάει" αναφέροντας οδηγίες και την κατάσταση του τηλεφώνου κλπ. :)

 

Δυστυχώς τα νέα Bluetooth της Poly/Plantronics είναι πολύ ακριβά... :(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

 

 

Έχω τα Samsung Galaxy Buds+

 

Για την ρύθμιση της έντασης φωνής μέσω της επιλογής Labs -> Double tap earbud edge σε σας λειτουργει? Δεν εχω καταφέρει να βρω πως ακριβώς πρέπει να πατηθεί για να δουλέψει..

 

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, ευχαριστώ.

 

 

 

Επίσης, είμαι νέος με τα buds γι΄αυτό οι απορίες, είναι οκ να τοποθετούνται συνεχώς στη θήκη και να φορτίζουν παρόλο που είναι σχεδόν γεμάτα? Η εμπειρία τι έχει δείξει? Εϊναι οκ η μπαταρία, κρατάει όπως πρέπει ή επηρεάζει η συνεχής φόρτιση?

 

 

 

Ευχαριστώ

Τα χτυπάς δυο φορές από την πλάγια πίσω ή επάνω μεριά, όχι εκεί που πατάς για τις βασικές λειτουργίες.

 

Επίσης όχι δεν δημιουργείται πρόβλημα στη ζωή της μπαταρίας αν τα βάζεις/βγάζεις συνέχεια από την θήκη τους.

 

Σε άλλα νέα, έκανα την μετάβαση από Buds+ σε Buds Pro, δεν θα το πρότεινα "με κλειστά μάτια" όπως θεωρητικά θα έπρεπε.

Αισθητή διαφορά είδα στο πως διαχειρίζονται τους ήχους περιβάλλοντος και δυνατό χαρακτηριστικό η αναγνώριση φωνής (που με ένα software update μπορεί να δοθεί και σε άλλα μοντέλα).

 

Πέρα από αυτά τα 2 σημεία δεν βρίσκω ουσιαστικό λόγο μετάβασης.

Αντοχή σε σκόνη και νερό είχαν και τα Buds+ που πέρασαν τα πάνδεινα 1 χρόνο τώρα και ακόμα λειτουργούν υποδειγματικά. Για το ANC επίσης λόγω της εφαρμογής των eartips των Buds+, οριακά τολμάω να πω πως είχαν καλύτερη απόδοση στα αυτιά μου από τα Buds Pro.

Επίσης να τονίσω πως αν δεν είχα δοκιμάσει άλλα 4,5 ζευγάρια eartips και δεν είχα βρει κάποιο να κάτσει καλά στα αυτιά μου, θα τα είχα δώσει (τελικά μου έκατσαν καλά τα eartips από τα ακουστικά που έρχονται με το A70).

 

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε δώσει τα Edifier tws 200, τα tronsmart onyx και μετά τα huawei freebuds 3 που ειναι και τα καλύτερα σε διπλάσια ή τριπλάσια τιμή

 

δες εδώ https://www.scarbir.com/

 

υπάρχουν τεστ ανα κάτηγορία αν πατήσεις εκεί που λεει https://www.scarbir.com/guides

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τελικά κατέληξα στα SoundPEATS TrueAir2. Τα περιμένω μέσα στην εβδομάδα, θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ,

φίλος έχει χρόνια ένα M70 Plantronics το οποίο αρχίζει και έχει προβλήματα με την μπαταρία του

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο σε άλλη εταιρεία Bluetooth?

Μονό είτε διπλό

Απλά να έχει χαρακτηριστικά όπως το M70, να υποστηρίζει φωνητικές εντολές, να "μιλάει" αναφέροντας οδηγίες και την κατάσταση του τηλεφώνου κλπ.

 

Δυστυχώς τα νέα Bluetooth της Poly/Plantronics είναι πολύ ακριβά... +:worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...