Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Έχω το PLANTRONICS M70 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Εκεί που άλλα τα είχα στο τέρμα για να ακούω με προσπάθεια, αυτό το έχω πολλές φορές κάτω από το μισό της έντασης και ακούω δυνατά !!!

Δηλαδή το Μ70 ακούγεται δυνατότερα/καλύτερα από το 55 στα δίπλα λεφτά;

Αλλιώς το 500;

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Mέσα στην εφαρμογή της Plantronics ---> Plantronics Hub, έχει ένα feature "Find my headset". Aυτό δεν υποτίθεται ότι κάνει; Το έχεις χρησιμοποιήσει;

 

Δεν το ήξερα, ευχαριστώ. Δεν έχω κατεβάσει καν την εφαρμογή, θα το κάνω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το Μ70 ακούγεται δυνατότερα/καλύτερα από το 55 στα δίπλα λεφτά;

Αλλιώς το 500;

Στα σχόλια του skroutz διαβάζω ότι το 500 έχει χαμηλότερο ήχο στο ακουστικό από το m55

 

Το m55 το έχει φίλη και το έχω δοκιμάσει. Εγώ έχω το jabra classic το οποίο είναι αρκετά κλικ πιο πάνω από το m55 στην ένταση του ακουστικού.

 

Ένα κακό του, ότι δεν συνδέεται ακαριαία με το κινητό όπως το Plantronics. Έτσι το αφήνω μόνιμα ανοιχτό. Επίσης δεν απομονώνει θορύβους.

Από διάρκεια μπαταρίας είναι επίσης πολύ καλό.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα σχόλια του skroutz διαβάζω ότι το 500 έχει χαμηλότερο ήχο στο ακουστικό από το m55

 

Το m55 το έχει φίλη και το έχω δοκιμάσει. Εγώ έχω το jabra classic το οποίο είναι αρκετά κλικ πιο πάνω από το m55 στην ένταση του ακουστικού.

 

Ένα κακό του, ότι δεν συνδέεται ακαριαία με το κινητό όπως το Plantronics. Έτσι το αφήνω μόνιμα ανοιχτό. Επίσης δεν απομονώνει θορύβους.

Από διάρκεια μπαταρίας είναι επίσης πολύ καλό.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Επομένος το Μ70 που χει καλη τιμή; Μια και δεν ακούμε καλά. Εχει δοκιμάσει καποιος και τα δυο m70/55;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο είναι σα concept, αν θυμάμαι καλά και η Huawei είχε βγάλει κάποτε ένα smartband/bluetooth αποσπώμενο... Το συγκεκριμένο δεν έχω ιδέα τι μπορεί να λέει σε ποιότητα κλήσεων, αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι θα είναι κάτι πραγματικά αξιόλογο...

 

Γενικά όπως έχουν αναφέρει και άλλοι, η Plantronics είναι ένα level πάνω σε σχέση με τους υπόλοιπους σε ποιότητα ήχου και προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερη λύση για ομιλία ακόμα και από ακριβά true wireless...

 

Σε Plantronics εκτός από το lanyard usb που κρεμάς το ακουστικό στο λαιμό, έχω δει στο Εxplorer 500 πχ που έχει στη συσκευασία ένα ωραίο μαγνητικό usb charging καλώδιο που το κρεμάς είτε στο παντελόνι, είτε σε τσάντα και φαίνεται έξυπνο και πολύ βολικό...

 

Δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε κάτι τέτοιο, πωλείται και μεμονωμένα από όσο έχω δει αλλά είναι ακριβό... Δες τη φώτο να καταλάβεις στο περίπου... Και το πιο ακριβό Edge έχει μια ωραία θήκη φόρτισης που μπορείς να κρεμάσεις σε παντελόνι πχ...

 

17-93878-2-700x700.jpg

Καλή ιδέα κάτι τέτοιο, θα το σκεφτώ σοβαρά. Ρε παιδιά πραγματικά έχω φάει τον κόσμο να βρω κάτι σαν λουράκι χεριού που να είναι θήκη για handsfree. Δεν υπάρχει κάτι και είναι κάτι εντελώς απλό. Λόγω του ότι δουλεύω σε πίστα αεροσκαφών δεν μπορώ να έχω κρεμαστά λαιμού και επειδή δυστυχώς είμαστε αρκετά και στο τηλέφωνο, θέλω κάτι που όταν με παίρνουν να μην χρειάζεται να ανοίγω τσέπες να ψάχνω το handsfree κλπ ή το κινητό. Πιστεύω καταλαβαίνετε. Όπως και δεν θέλω κάτι με περιλαίμιο, κυρίως για τον λόγο ότι τα φοβάμαι μη πέσουν κάπου χωρίς να το πάρω χαμπάρι (κάτι crystal audio που πήρα από public- πέταξα 22€- μια μέρα κόντεψα να τα χάσω και από τότε δεν τα κουβαλάω).

 

Δυστυχώς λοιπόν δεν με βλέπω να καλύπτομαι εύκολα. Πρέπει να ψάξω παρά πολύ καλά για να μην πετάξω πάλι το 3ο 20αρικο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανεις το Sony MBH22 απο θεμα εντασης ηχου;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα κάτι τέτοιο, θα το σκεφτώ σοβαρά. Ρε παιδιά πραγματικά έχω φάει τον κόσμο να βρω κάτι σαν λουράκι χεριού που να είναι θήκη για handsfree. Δεν υπάρχει κάτι και είναι κάτι εντελώς απλό. Λόγω του ότι δουλεύω σε πίστα αεροσκαφών δεν μπορώ να έχω κρεμαστά λαιμού και επειδή δυστυχώς είμαστε αρκετά και στο τηλέφωνο, θέλω κάτι που όταν με παίρνουν να μην χρειάζεται να ανοίγω τσέπες να ψάχνω το handsfree κλπ ή το κινητό. Πιστεύω καταλαβαίνετε. Όπως και δεν θέλω κάτι με περιλαίμιο, κυρίως για τον λόγο ότι τα φοβάμαι μη πέσουν κάπου χωρίς να το πάρω χαμπάρι (κάτι crystal audio που πήρα από public- πέταξα 22€- μια μέρα κόντεψα να τα χάσω και από τότε δεν τα κουβαλάω).

 

Δυστυχώς λοιπόν δεν με βλέπω να καλύπτομαι εύκολα. Πρέπει να ψάξω παρά πολύ καλά για να μην πετάξω πάλι το 3ο 20αρικο.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λουράκι χεριού-θήκη, λίγο δύσκολο να βρεις... Ίσως αν φτιάξεις εσύ καμιά custom-ια... Aπό εκεί και πέρα σου λέω για να μην πετάξεις πάλι 20-30 ευρώ για Crystal Audio και κλπ, πόσο μάλλον για κάτι εντελώς άγνωστο σαν αυτό που είχες ποστάρει, πάρε ένα Plantronics να έχεις και σχετικά καλούτσικη για τα λεφτά αποθορυβοποίηση και γενικά αξιοπρεπέστατη ποιότητα συνομιλίας μιας και είσαι σε δύσκολο για επικοινωνία περιβάλλον (πίστα αεροσκαφών)... Το λουράκι της Plantronics που μπαίνει και σε παντελόνι και σε τσάντα κλπ, προσωπικά το βρίσκω από τις πιο έξυπνες υλοποιήσεις για αυτό και στο πρότεινα...

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανεις το Sony MBH22 απο θεμα εντασης ηχου;
Πραγματικά είχα ένα sony πριν χρόνια. Το μοναδικό που δεν έχασα και δεν αποχωριζομουν. Κανένα παράπονο από θέμα έντασης ή από τους συνομιλητές. Δούλευε ακόμη και μετά από πλύσιμο σετ πλυντήριο. Δυστυχώς όμως το έχασα. Το είχα πάρει γύρω στο 50αρικο και είχε μοντέρνο μακρύ ορθογώνιο σχήμα με λεπτομέρειες ρομβων.

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κατι τετοιο?https://www.skroutz.gr/s/17026450/Huawei-TalkBand-B3-Lite-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html
Πραγματικά μόνο κάτι τέτοιο, αλλά κριτικές του Bluetooth που θα βρω; Να εμπιστευτώ με τυφλά μάτια το Huawei λέτε;;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκα 31€ στο Εβαυ από Ιαπωνία.

Πιστεύω καλή τιμή και χωρίς μεταφορικά

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Τελικά τα παρέλαβα 13 μέρες μετά από Κίνα εδώ Κύπρο, στα 38€ χωρίς τελωνείο,.δηλωμένα στα 22$.

Θα παίξει δοκιμή τις επόμενες μέρες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα παρέλαβα 13 μέρες μετά από Κίνα εδώ Κύπρο, στα 38€ χωρίς τελωνείο,.δηλωμένα στα 22$.

Θα παίξει δοκιμή τις επόμενες μέρες.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ποια ακριβώς; Μπορείς να τα βάλεις;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς; Μπορείς να τα βάλεις;

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ta JBL TUNE205.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ta JBL TUNE205.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Mια χαρά φαίνονται, να τα χαρείς εύχομαι... Υπάρχουν και στο Skroutz στα 45-46 νομίζω αξίζει από εκεί για όποιον τα θέλει, για 7-8 διαφορά... ;)

Link to comment
Share on other sites

OnePlus Bullets Wireless 2

 

Τα σκεφτομαι για το mate 20 pro.

Ποια η γνωμη σας;

Καμμια αλλη προταση για in ear wireless υπαρχει;

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

OnePlus Bullets Wireless 2

 

Τα σκεφτομαι για το mate 20 pro.

Ποια η γνωμη σας;

Καμμια αλλη προταση για in ear wireless υπαρχει;

 

Φαντάζομαι ποιοτικά θα είναι ως One Plus, ωστόσο τα θεωρώ ακριβά... Σε τέτοιο στυλ (που προσωπικά δε μ'αρέσει καθόλου το κολάρο) υπάρχουν πολλά ακόμα και Ελλάδα από Skroutz... Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, αλλά αν μπεις Skroutz θα βρεις πολλά...

Τι να σου πω, εγώ δε θα το 100άρικο για τα συγκεκριμένα, αλλά ας πει γνώμη και κάνας κάτοχος αν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ποιοτικά θα είναι ως One Plus, ωστόσο τα θεωρώ ακριβά... Σε τέτοιο στυλ (που προσωπικά δε μ'αρέσει καθόλου το κολάρο) υπάρχουν πολλά ακόμα και Ελλάδα από Skroutz... Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, αλλά αν μπεις Skroutz θα βρεις πολλά...

 

Τι να σου πω, εγώ δε θα το 100άρικο για τα συγκεκριμένα, αλλά ας πει γνώμη και κάνας κάτοχος αν υπάρχει...

Πέραν του κολαρου με ενδιαφέρει οπωσδήποτε η μουσικότητα τους.

Άλλη πρόταση παιδιά;

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω σε όσους έχουν συσκευή με iOS και δεν τους αρέσουν τα Airpods ότι τα Galaxy Buds παίζουν άψογα και με καλύτερο ήχο!

Το μόνο που δεν κάνουν είναι τ +- του ήχου κατευθείαν από τα ακουστικά.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Να πω σε όσους έχουν συσκευή με iOS και δεν τους αρέσουν τα Airpods ότι τα Galaxy Buds παίζουν άψογα και με καλύτερο ήχο!

Το μόνο που δεν κάνουν είναι τ +- του ήχου κατευθείαν από τα ακουστικά.

 

Από κλήσεις πως τα πάει; Ο θόρυβος του περιβάλλοντος ακυρώνεται κάπως ωστε να μην ενοχλείται πολύ ο συνομιλητής;

Link to comment
Share on other sites

Από κλήσεις πως τα πάει; Ο θόρυβος του περιβάλλοντος ακυρώνεται κάπως ωστε να μην ενοχλείται πολύ ο συνομιλητής;

Nομίζω ναι, ποτέ δεν μου έχει κάνει κανένας παράπονο.

 

Όποιος τα χρησιμοποιεί με iOS και θέλει να κάνει update κατεβάζει από εδώ τ GalaxyBudsManager για Mac η pc

https://www.samsung.com/us/support/owners/product/galaxy-buds#manuals

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω δυστυχώς bluetooth ακουστικό. Μου έδωσαν ένα Samsung HM-1350, και το χρησιμοποιώ με OP3T με stock rom (rooted).

Προς έκπληξη μου αν πατήσεις στιγμίαια και μια φορά το κουμπί του bluetooth, καλεί τον τελευταίο συνομιλητή, και αυτό δεν απενεργοποιείται από πουθενά, ούτε στο ακουστικό ούτε στη συσκευή. Το έψαξα αρκετά και απάντηση δε βρήκα. Είναι δυνατόν να μην απενεργοποιείται αυτή η παντελώς άχρηστη λειτουργία; Έστω ας απενεργοποιηθεί εντελώς το κουμπί, αρκεί να μην κάνω pocket dial αθώους :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε το είχα ψάξει και εγώ και είχα βρει μια εφαρμογή που δεν άφηνε να κάνει κλήση μόνο αν πατούσες το οκ στην οθόνη, δυστυχώς δεν θυμάμαι ποια ήταν
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλή λύση που λύνει το πρόβλημα αυτό. Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού και αλλάζεις την ημερομηνία. Βάλε πχ 2021. Μετά κάνε μια κλήση στο * και μετά βάλε ξανά την σωστή ημερομηνία. Έτσι θα μείνει για δύο χρόνια η κλήση στο * και θα είναι πάντα τελευταία (που έχεις κάνει) πάνω πάνω στην λίστα κλήσεων. Έτσι στην καταλάθος επανάκληση το κινητό θα καλεί το * και θα κλείνει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω δυστυχώς bluetooth ακουστικό. Μου έδωσαν ένα Samsung HM-1350, και το χρησιμοποιώ με OP3T με stock rom (rooted).

Προς έκπληξη μου αν πατήσεις στιγμίαια και μια φορά το κουμπί του bluetooth, καλεί τον τελευταίο συνομιλητή, και αυτό δεν απενεργοποιείται από πουθενά, ούτε στο ακουστικό ούτε στη συσκευή. Το έψαξα αρκετά και απάντηση δε βρήκα. Είναι δυνατόν να μην απενεργοποιείται αυτή η παντελώς άχρηστη λειτουργία; Έστω ας απενεργοποιηθεί εντελώς το κουμπί, αρκεί να μην κάνω pocket dial αθώους :p

 

Είχα και εγώ παλιά το ίδιο θέμα με ακουστικό Samsung, αλλά νομίζω είχα βρει λύση με κάποια third party εφαρμογή... Δεν τη θυμάμαι ούτε εγώ τώρα, αλλά πιστεύω με λίγο googling κάτι θα βρεις... Εναλλακτικά πάρε ένα φθηνό Plantronics των 15-20 ευρώ και είσαι κομπλέ, θα είναι καλύτερο και στον ήχο... ;)

Πάντως τι σε χαλάει με το Bluetooth και λες δυστυχώς αναγκάστηκες να το χρησιμοποιήσεις; Είναι απίστευτα βολικό!

 

Πολύ απλή λύση που λύνει το πρόβλημα αυτό. Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού και αλλάζεις την ημερομηνία. Βάλε πχ 2021. Μετά κάνε μια κλήση στο * και μετά βάλε ξανά την σωστή ημερομηνία. Έτσι θα μείνει για δύο χρόνια η κλήση στο * και θα είναι πάντα τελευταία (που έχεις κάνει) πάνω πάνω στην λίστα κλήσεων. Έτσι στην καταλάθος επανάκληση το κινητό θα καλεί το * και θα κλείνει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ωραίος, ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλή λύση που λύνει το πρόβλημα αυτό. Πηγαίνεις στις ρυθμίσεις του κινητού και αλλάζεις την ημερομηνία. Βάλε πχ 2021. Μετά κάνε μια κλήση στο * και μετά βάλε ξανά την σωστή ημερομηνία. Έτσι θα μείνει για δύο χρόνια η κλήση στο * και θα είναι πάντα τελευταία (που έχεις κάνει) πάνω πάνω στην λίστα κλήσεων. Έτσι στην καταλάθος επανάκληση το κινητό θα καλεί το * και θα κλείνει.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αυτό δεν είναι λύση. Δεν γίνεται να βλέπω πάντα μια άκυρη κλήση στο log. Μου φαίνεται ασύλληπτο ότι κάτι τόσο απλό δε ρυθμίζεται σε επίπεδο OS, και σε επίπεδο headset.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως τι σε χαλάει με το Bluetooth και λες δυστυχώς αναγκάστηκες να το χρησιμοποιήσεις; Είναι απίστευτα βολικό!

 

Σιχαίνομαι τα in ear ακουστικά. Πότε δε στέκονται σωστά, ενοχλούν στο αυτί και έχουν άθλιο ήχο. Η αλήθεια είναι ότι έχει γίνει τεράστια πρόοδος σε σταθερότητα επικοινωνίας και ποιότητα μικροφώνου σε σχέση με την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα Bluetooth πριν 10+ χρόνια, αλλά και πάλι μου φαίνεται πολύ χειρότερο από το φτηνότερο ενσύρματο headset.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...