Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Στα πόσα μετρα μακρυά ακούς παράσιτα;; Μηπως εισαι λίγο μακρυά απο το τηλεφωνο;;

 

Πάνω σε αυτο, να σχολιάσω οτι ο πρόγονος του sbh50, το MW600 ειχε πολυ καλη εμβέλεια. Άφηνα το τηλεφωνο στο σαλόνι και σε ακτίνα 5-6 μέτρων και με τοίχους ενδιάμεσα, ειχα πολυ καλη επικοινωνία. Τωρα με το sbh50, μόλις στα 2-3 μετρα αρχίζουν τα προβλήματα. Μονο αυτο θα έβλεπα σαν αρνητικό.

Παιδιά με το SBH52 από γραφείο σαλόνι περίπου 7μ και βέβαια τοίχοι ενδιάμεσα, σήμα καμπάνα.

Μου κάνει εντύπωση για το 50αρι που ουσιαστικά ίδια πρέπει να είναι σε αυτό το τομέα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πηρα τελικά το plantronics m25 μετα απο συμβουλη απο εδω μέσα. αλλωστε δεν ειχα και τρελες απαιτήσεις, απλά να μιλάω στο αυτοκίνητο η στο δρόμο κτλ.

 

Μια απορία. Η συσκευασια δεν είχε αλλα σιλικονάτα ακουστικά και νιώθω πως αυτο μου πιεζει λιγο το αυτί. Μπορω να βρω καπου πιο μικρό; Φαινεται σαν να μην μπορει να βγει ευκολα παντως αυτο που ηδη φοράει.

 

Επισης ξέρει κανεις πως μπορούμε να το καθαρίσουμε; Με λιγο οινοπνευμα πχ;

 

Κανω παραθεση μηπως το δει καποιος και γνωρίζει! καλο σαββατοβραδο!

Link to comment
Share on other sites

Το plantronics hub δίνει αναμενόμενο χρόνο σε ώρες/λεπτά, εκτός από ποσοστό. Ξεκινώντας από 6+ ώρες, πλησιάζει αρκετά τον πραγματικό χρόνο ομιλίας. Αρχικά θα σου έλεγα να αναβαθμίσεις firmware: μόλις βγήκε η έκδοση 28, αλλά και η 24 που είναι η προηγούμενη ήταν η τελευταία διαθέσιμη εδώ και αρκετούς μήνες, πρέπει να είναι αρκετά καλή.

Δοκίμασε να δεις εάν ενεργοποιείται κάποιο media playback και σου τρώει μπαταρία, επίσης δοκίμασε να απενεργοποιήσεις από το app κάποιες λειτουργίες, κλείσε το για >5 δευτερόλεπτα και δες μετά εάν συμπεριφέρεται διαφορετικά.

 

Μίλησα και με το αμερικάνικο (ινδικό στην πραγματικότητα) support για κάποιες λειτουργίες και δεν ήταν πολύ χρήσιμο, ξεκίνα από τα παραπάνω και βλέπουμε - ίσως γλιτώσεις το service.

 

Εμένα είναι ακόμα στην 24....το σύνδεσα αλλά δεν βρήκε κάτι νέο.Από που την κατέβασες την 28?

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ακόμα στην 24....το σύνδεσα αλλά δεν βρήκε κάτι νέο.Από που την κατέβασες την 28?

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Μου λέει ότι δεν υπάρχει άλλη διαθέσιμη από την v24. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι ακόμα στην 24....το σύνδεσα αλλά δεν βρήκε κάτι νέο.Από που την κατέβασες την 28?

 

Δεν είπα ότι την κατέβασα, είπα ότι μόλις βγήκε :)

Στα release notes την αναφέρει με ημερομηνία κυκλοφορίας 05/12, αλλά η εφαρμογή δεν τη δίνει ακόμα. Ο Ινδός στην τηλεφωνική υποστήριξη, ήταν εντελώς διακοσμητικός, οπότε απλά περιμένουμε. Προσωπικά αυτό που θα ήθελα είναι η δυνατότητα να απενεργοποιείς εντελώς την ανακοίνωση "Answering Call" που σου τρώει ένα γεμάτο δευτερόπλεπτο από τη στιγμή που ανοίγει η γραμμή. Έχουν γκρινιάξει κι άλλοι για αυτό στο φόρουμ της plantronics και λένε ότι το έχουν προωθήσει στους devs.

 

Edit:

Επειδή παρατήρησα ότι στην τρέχουσα έκδοση της σελίδας το έχουν αφαιρέσει τελείως, έτσι ήταν η σελίδα προχθές:

http://i.imgur.com/bMwEWT0.jpg

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτό που θα ήθελα είναι η δυνατότητα να απενεργοποιείς εντελώς την ανακοίνωση "Answering Call" που σου τρώει ένα γεμάτο δευτερόπλεπτο από τη στιγμή που ανοίγει η γραμμή. Έχουν γκρινιάξει κι άλλοι για αυτό στο φόρουμ της plantronics και λένε ότι το έχουν προωθήσει στους devs.

Κι έλεγα ότι μόνο εμένα ενοχλούσε. Περισσότερο αυτή η ηλίθια μελωδία που βάζει προκαλεί την καθυστέρηση, όχι τόσο πολύ η ανακοίνωση καθαυτή. Προσωπικά θα προτιμούσα να βγει εντελώς, όχι απλά να απενεργοποιείται.

 

Πάντως ευελπιστώ να λυθεί το θέμα, αν λάβουμε υπόψη αυτό:

http://soundingboard.plantronics.com/thread/40320

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

έχετε να προτείνετε κάποιο καλό handsfree με καλώδιο;

δεν με ενδιαφέρει να παίζει μουσική ή ραδιόφωνο..μόνο να ειναι καλό στις κλήσεις!

το sony SBH20 κάνει; ή μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το SBH-52. Πανάλαφρο και όμορφο. Κανένα πρόβλημα στο σετάρισμα. NFC και τέλος στο NOTE 3. Πέρασα και κάποιες εφαρμογές και τώρα είμαι κομπλέ. Η ποιότητα κλήσης από την ίδια τη συσκευή είναι πάρα πολύ καλή. Δεν δοκίμασα τα ενσωματωμένα ακουστικά καθώς το καλώδιο είναι πολύ ψιλό και μπερδεύεται. Έβαλα κάτι Griffin που έχω με υφασμάτινη επένδυση αλλά απογοητεύτηκα καθώς ο ήχος έμοιαζε μακρινός. Και επιτέλους έχω έλεγχο μουσικής χωρίς πρόβλημα. Ούτε διπλά κλικ ούτε τίποτα.

 

Ένα ελάχιστο παράπονο που έχω είναι πως το καπάκι της USB πετάει ελάχιστα στο σημείο που κρατιέται. Δεν ανοίγει αλλά χαλάει τη συμμετρία. Επίσης θα ήθελα λίγο πιο μεγάλη την οθόνη. Έχει χώρο σαν συσκευή.

 

Τέλος πάντων. Θα αρχίσω σιγά σιγά να ψάχνω και για ένα καλό, οικονομικό αλλά ανθεκτικό σετ ακουστικών ή hands free. Όταν έχεις μικρόφωνο στο hands-free δουλεύει αυτό ή η συσκευή; Να δω που μπορώ να κινηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το SBH52 από γραφείο σαλόνι περίπου 7μ και βέβαια τοίχοι ενδιάμεσα, σήμα καμπάνα.

Μου κάνει εντύπωση για το 50αρι που ουσιαστικά ίδια πρέπει να είναι σε αυτό το τομέα.

Την ίδια συμπεριφορά έχει και το sbh50,πιάνει καμπάνα σε απόσταση και με τοίχους ενδιαμεσα, κανένα παράπονο. Τώρα στου φίλου πιο πάνω που παραπονιέται για την εμβέλεια κάτι άλλο συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνει. Κάτι. Παράσιτα μου βγάζει μετα τα τρία περίπου μέτρα.

 

@tiffany,

Αν δεν χρησιμοποιείς τα ακουστικά του SBH, μηπως να μου τα έδινες, ή να μου τα πουλούσες;

Εμένα με βολεύουν παρα πολυ, αλλά δεν αντέχουν πολυ και αυτα που εχω, θα παραδώσουν πνεύμα σε λίγο.

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνει. Κάτι. Παράσιτα μου βγάζει μετα τα τρία περίπου μέτρα.

 

@tiffany,

Αν δεν χρησιμοποιείς τα ακουστικά του SBH, μηπως να μου τα έδινες, ή να μου τα πουλούσες;

Εμένα με βολεύουν παρα πολυ, αλλά δεν αντέχουν πολυ και αυτα που εχω, θα παραδώσουν πνεύμα σε λίγο.

Εγώ αυτό σου είπα, δεν υπάρχει στο δικό μου κανένα θέμα, ούτε παράσιτα ούτε τίποτα.

Μήπως έχει να κάνει με το τηλέφωνο που συνδέεται. Εμένα ας πούμε είναι το Samsung Alpha και είναι παντού οκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ήρθε σήμερα το SBH-52. Πανάλαφρο και όμορφο. Κανένα πρόβλημα στο σετάρισμα. NFC και τέλος στο NOTE 3. Πέρασα και κάποιες εφαρμογές και τώρα είμαι κομπλέ. Η ποιότητα κλήσης από την ίδια τη συσκευή είναι πάρα πολύ καλή. Δεν δοκίμασα τα ενσωματωμένα ακουστικά καθώς το καλώδιο είναι πολύ ψιλό και μπερδεύεται. Έβαλα κάτι Griffin που έχω με υφασμάτινη επένδυση αλλά απογοητεύτηκα καθώς ο ήχος έμοιαζε μακρινός. Και επιτέλους έχω έλεγχο μουσικής χωρίς πρόβλημα. Ούτε διπλά κλικ ούτε τίποτα.

 

Ένα ελάχιστο παράπονο που έχω είναι πως το καπάκι της USB πετάει ελάχιστα στο σημείο που κρατιέται. Δεν ανοίγει αλλά χαλάει τη συμμετρία. Επίσης θα ήθελα λίγο πιο μεγάλη την οθόνη. Έχει χώρο σαν συσκευή.

 

Τέλος πάντων. Θα αρχίσω σιγά σιγά να ψάχνω και για ένα καλό, οικονομικό αλλά ανθεκτικό σετ ακουστικών ή hands free. Όταν έχεις μικρόφωνο στο hands-free δουλεύει αυτό ή η συσκευή; Να δω που μπορώ να κινηθώ.

και μένα τα ακουστικά που χρησιμοποιώ από το Hands-free του τηλεφώνου SP είναι και με αυτά έχω πολύ καλό ήχο και δε λειτουργεί το μικρόφωνό τους όταν τα βάζω στο SBH52 αλλά λειτουργεί μόνο το μικρόφωνο του ΒΤ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνει. Κάτι. Παράσιτα μου βγάζει μετα τα τρία περίπου μέτρα.

.

Πως δεν συμβαινει κατι!?!? Αφου το sbh50 δεν έχει τέτοια θεματα σε τόσο μικρή απόσταση που λες.
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω παιδια.

Μετα τα 3 μετρα περίπου, αρχίζει τα παράσιτα. Ενώ ο προκάτοχος του mw600 ειχε καλυτερη εμβέλεια στους ίδιους χώρους. Βεβαια και τα 3 μετρα καλα ειναι. Δεν ειναι προβλημα για εμένα. Συνδέεται στο iphone 5 με iOS 8.2.

 

Θα το κανω ξανα ζεύγοποίηση, μηπως και βελτιωθεί....

Edited by dnik
It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω παιδια.

Μετα τα 3 μετρα περίπου, αρχίζει τα παράσιτα. Ενώ ο προκάτοχος του mw600 ειχε καλυτερη εμβέλεια στους ίδιους χώρους. Βεβαια και τα 3 μετρα καλα ειναι. Δεν ειναι προβλημα για εμένα. Συνδέεται στο iphone 5 με iOS 8.2.

 

Θα το κανω ξανα ζεύγοποίηση, μηπως και βελτιωθεί....

Σου επαναλαμβάνουμε και εμείς με όλη τη καλή διάθεση, ΔΕΝ είναι φυσιολογικό στα 3 μέτρα να έχεις παράσιτα με ότι τοίχους και να παρεμβάλλονται.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβάλλεις, αλλα γιατί τέτοιο άγχος;;. Το δικό μου εχει παράσιτα, οχι το δικό σου.

Έχεις δίκιο, αφού το δικό μου είναι μια χαρά, γιατί να ασχολούμαι με το δικό σου;

Μήπως γιατί αυτός είναι ο σκοπός αυτού του Forum , να ανταλλάσσουμε απόψεις και να βοηθιόμαστε μεταξύ μας;

Μήπως γιατί το ανέφερες σαν κάτι μη φυσιολογικό;

Εννοείτε πως κανένα άγχος για το δικό σου θέμα, ειδικά μετά το ειρωνικό σου στυλάκι, επειδή ασχοληθήκαμε μαζί σου.....

Link to comment
Share on other sites

Στο sbh52 υπάρχει εφαρμογή που να μου δείχνει το τρέχον τραγούδι; Έχω βάλει κάποια από τα add-ons αλλά δεν βλέπω κάτι.

 

 

Νομιζω οτι ηδη το αναγράφει το τραγούδι οταν αυτο αναπαράγεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχεις δίκιο, αφού το δικό μου είναι μια χαρά, γιατί να ασχολούμαι με το δικό σου;

 

Μήπως γιατί αυτός είναι ο σκοπός αυτού του Forum , να ανταλλάσσουμε απόψεις και να βοηθιόμαστε μεταξύ μας;

 

Μήπως γιατί το ανέφερες σαν κάτι μη φυσιολογικό;

 

Εννοείτε πως κανένα άγχος για το δικό σου θέμα, ειδικά μετά το ειρωνικό σου στυλάκι, επειδή ασχοληθήκαμε μαζί σου.....

 

 

Φίλε μου, κανενα ειρωνικό στυλ. Μονος μου αναφέρθηκα στο θέμα και απο το πρώτο πόστ εξήγησα οτι θα το ξανα εγκαταστήσω. Απλα παρουσίασα τι συμβαίνει στο δικό μου SBH. Απο εκεί πέρα, χαίρομαι που αποδέχεσαι οτι εχω δίκιο.

Εδώ ειμαστε να τα λέμε.

 

Καλη συνεχεια.

Καλές γιορτές....

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω παιδια.

Μετα τα 3 μετρα περίπου, αρχίζει τα παράσιτα. Ενώ ο προκάτοχος του mw600 ειχε καλυτερη εμβέλεια στους ίδιους χώρους. Βεβαια και τα 3 μετρα καλα ειναι. Δεν ειναι προβλημα για εμένα. Συνδέεται στο iphone 5 με iOS 8.2.

 

Θα το κανω ξανα ζεύγοποίηση, μηπως και βελτιωθεί....

 

 

10 μετρα σε ευθεια απροβληματιστα.

10+ - 12 με διακοπες.

12+ χανω την συνδεση.

Παρασιτα ομως ποτε.

Φανταζομαι οτι εχεις δοκιμασει τα κλασσικα, χαρντ ρισετ, αναβαθμιση, κτλ.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κανεις unpair το ακουστικο απο το τηλεφωνο και μετα να ακολουθησεις ξανα την διαδικασια του pairing.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαι και εγώ φίλος των Bluetooth ακουστικών και σχεδόν όλες οι κλήσεις μου γίνονται με αυτά.

Είχα το Plantronics M165 και δυστυχώς το έχασα. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με το ακουστικό αυτό. Επειδή σκέφτομαι να το ξανά πάρω ή να πάω προς Plantronics Voyager Edge τι προτείνετε;

Βέβαια έχουν μεγάλη διαφορά σε τιμή και αυτό είναι ένα θέμα. Έχουν μεγάλη διαφορά σε απόδοση λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...