Jump to content

Google Pixel 3a


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχει το κιτρινομαγαζο 369 νομιζω ΑΛΛΑ δινει 2ετη εγγύηση (το στελνει εξω εμαθα) και σε καλύπτει αν θες κάτι και υπάρχει ανταλλακτικο (δεν το πιανουν εκείνοι δηλαδή)

 

Να πω την αλήθεια μου με εψησε και εχω μπει σε μεγαλο διλημμα μεταξύ του και του 1+ Nord (με σταματά το γενονός του πλαστικού, και οτι λυγίζει εύκολα οπως ειδα, οχι οτι και το 3Α δεν λυγίζει,αλλά τουλάχιστον δεν σπαει η οθονη)

Εγώ πάντως το Nord δε θα το πρότεινα σε κανέναν. Έχει κάνει αρκετές εκπτώσεις η OnePlus. Μπορει να δείχνει ότι προσφέρει περισσότερα με μια πρώτη ματιά, αλλά υστερεί σε όλα.

 

Οι κάμερες του πχ, αν και περισσότερες, σε σύγκριση με οποιοδήποτε Pixel, είναι η νύχτα με την μέρα, τα 90Hz δεν φαίνεται να κάνουν την διαφορά που θα δεις σε άλλες OnePlus συσκευές και γενικά πολύ ντόρος για το τίποτα. Εκτός αυτού, μια τέτοια συσκευή χαλάει και την εικόνα της εταιρείας και των ναυαρχιδων της στον μέσο καταναλωτή. Αν δηλαδή το πρώτο σου OnePlus είναι το Nord, δεν ξέρω μετά αν θα ήθελες να ξαναπάς σε OnePlus, ακόμα και σε ναυαρχίδα της.

 

Χτυπάς 4a από Amazon, όταν φυσικά γίνει διαθέσιμο και ξενοιάζεις.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους!

Προσφατα απεκτησα το 3a xl ως μεταχειρισμενο,και ειναι η πρωτη μου συσκευη Google,μετα απο 6 χρονια με LG.

Ο προηγουμενος κατοχος το ειχε προχωρησει με τις αναβαθμισεις,και αυτη τη στιγμη εχει την android 11 beta.

Εδω και λιγες μερες μου εχει ερθει ειδοποιηση ενημερωσης για την beta 3,μεγεθους 1.33gb,αλλα το σκεφτομαι να προχωρησω.

Την εχει δοκιμασει καποιος απο εσας;

Αξιζει να την εγκαταστησω;

Επισης θελω να ρωτησω αν γινεται με καποιο τροπο να φυγω απο την εκδοση beta και να γυρισω στη σταθερη 10 για να δω πως ειναι,μιας και λογω LG δεν ειχα την ευκαιρια να τη δοκιμασω.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπερα. Φημες λεγανε οτι το rollout του Android 11 stable θα αρχιζε σημερα, αν και η Google λεει απλως "3ο τεταρτο του 2020"

 

Εχει δουλεψει κανεις την τελευταια beta να μας πει εντυπωσεις και αν εiχε σοβαρα προβληματα?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα. Φημες λεγανε οτι το rollout του Android 11 stable θα αρχιζε σημερα, αν και η Google λεει απλως "3ο τεταρτο του 2020"

 

Άρχισε όντως σήμερα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8072892#post8072892

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

ω ναι, το πηρα. Τσακ μπαμ εγκατασταση, προς ωρας ολα φαινονται οκ. Δε το σκαλιξα ακομα να δω νεες λειτουργιες.

Αναβαθμιστηκε και η καμερα απο το playstore σε 7.5

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα, καποιον καλο φορτιστή εχετε να προτείνετε για το 3a? Ειτε απο αμαζον ειτε απο Ελλάδα, φορτιστή και καλωδιο ψάχνω που να είναι 100% συμβατα, αν είναι και μαγνητικο ακομη καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εαν σας εχουν κολλησει τα Google play services σε παλιοτερη εκδοση (εμενα ειχε μεινει σεπτεμβριο) και πατωντας update σας δειχνει up to date, μπορειτε να αναβαθμισετε στην πιο προσφατη εκδοση κατεβαζοντας το τελευταιο APK απο εδω: https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/main-components/

 

Τι αναβαθμιζεται:

Security: Media Codecs, Media Framework Components, DNS Resolver, Conscrypt

Privacy: Documents UI, Permission Controller, ExtServices

Consistency: Timezone data, ANGLE (developers opt-in), Module Metadata, Networking components, Captive Portal Login, Network Permission Configuration

 

Πηγη: XDA

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι κάνει για όλα τα pixel?....γιατί σε pixel 4 δεν υπάρχει καν εφαρμογή συστήματος main components
Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι κάνει για όλα τα pixel?....γιατί σε pixel 4 δεν υπάρχει καν εφαρμογή συστήματος main components

 

Δεν ξερω για το 4ρι φιλε, εμενα απο σεπτεμβρη με πηγε οκτωβρη παντως.... τσεκαρε στο αντιστοιχο θεμα στο XDA, εχω δει το λινκ και σε αλλα pixel....

 

Edit: δεν νομιζω να βρεις εφαρμογη main components, το ονομα του APK που κανει την ενημερωση στο services ειναι αυτο.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Εχει κανεις αλλος προβλημα με το Discover?

Απο χτες με βγαζει προβλημα με την συνδεση στον λογαριασμο, ενω ολες οι αλλες υπηρεσιες google λειτουργουν.

Νομιζα οτι εφταιγε το nova google companion, το αφαιρεσα, τα ιδια και στον pixel launcher.

Αφαιρεσα το microG του youtube vanced μηπως εφταιγε αυτο, παλι τιποτα.

To ιδιο μηνυμα βγαζει και το google app στο 1ο tab (discover) ενω τα αλλα λειτουργουν.

Δοκιμασα καθαρισμο cache και data, δεν εφτιαξε. Παιζει να φταιει η υπηρεσια της Google και οχι το τηλεφωνο?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις αλλος προβλημα με το Discover?

 

Απο χτες με βγαζει προβλημα με την συνδεση στον λογαριασμο, ενω ολες οι αλλες υπηρεσιες google λειτουργουν.

 

Νομιζα οτι εφταιγε το nova google companion, το αφαιρεσα, τα ιδια και στον pixel launcher.

 

Αφαιρεσα το microG του youtube vanced μηπως εφταιγε αυτο, παλι τιποτα.

 

To ιδιο μηνυμα βγαζει και το google app στο 1ο tab (discover) ενω τα αλλα λειτουργουν.

 

Δοκιμασα καθαρισμο cache και data, δεν εφτιαξε. Παιζει να φταιει η υπηρεσια της Google και οχι το τηλεφωνο?

Όλα καλά πάνε εδώ με το discover. Δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθω να εχω το προβλημα του Discover και μετα το update Μαρτιου.

Το περιεργο ειναι οτι αν επιλεξω αλλο Google account λειτουργει, μολις το γυρισω στον main λογαριασμο του κινητου δεν συνδεεται...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το discover ενεργοποιηθηκε αφου πατησα το κουμπι Google lens πανω δεξια, το κινητο ζητησε μια αδεια και την εδωσα... :wacko:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Aπαγοητευση το τελευταιο feature drop για το 3a...

εκτος απο τα καλουδια που ουτως η αλλως δεν δουλευουν στη χωρα μας, υπαρχουν κι αλλα που δε πηραμε καν (πχ astrotimelapse, το ηθελα)

Μαλλον μεχρι εδω ηταν το 3α για την Google. Θα παρουμε και το 12ρι Android και τελε....

 

Βιντεο:

 

2vu25yEic0LLnnpNJlulpQYXO-KNigGWjkXM0IgOdANgOaJiQSms1EUKQZtpUrMH6219wWGqOirjlEgDBwSIluERuNOH9T2lsQD7VfbUv-j0DUUa7PplsRy8NABzLlM

 

Εν τω μεταξυ το 3α ηταν οτι πιο βολικο ειχα ως τωρα σε software και καμερα, και θα το αλλαξω μονο γιατο οτι η οθονη 5.6 πλεον μου ειναι μικρη (γκαβομαριους).

Το διλλημα ειναι, ξανα pixel η oneplus (σε midrange παντα) με τοσες λειτουργιες να μην ειναι διαθεσιμες στα ελληνικα/στην Ελλαδα, ελλειψη αντιπροσωπειας στη χωρα... Αντε να βγει μια το 5a να δουμε τι κανει...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους.

 

Υπάρχει κάποιος τεχνικός (ή και όχι απαραίτητα τεχνικός αλλά με γνώσεις) να μου επαναφέρει το καινούργιο μου pixel 3a; Επί πληρωμή εννοείται.

Επιχείρησα να του περάσω την android 12 beta 3 με sideload και (δυστυχώς) το έκανα με chromebook που έχει πολύ παλιό adb και πλέον δε μπορώ να προχωρήσω στο σετάρισμα του κινητού.

Μετά τις ρυθμίσεις για να δει το wifi, μου βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει αναβάθμιση (1440Mb, μάλλον η beta 3) και πατώντας το next μου γράφει ότι το σύστημα είναι ενημερωμένο με android 11 και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι ή να πάω πίσω να κάνω έλεγχο για ενημερώσεις που δεν βρίσκει τπτ!

Δε με αφήνει και να προχωρήσω χωρίς να ρυθμίσω δίκτυο.

Έχω κάνει και και factory reset από το fastboot, τπτ δεν άλλαξε.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη, έψαχνα καιρό για το συγκεκριμένο κινητό και έμεινα με τη χαρά.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη, έψαχνα καιρό για το συγκεκριμένο κινητό και έμεινα με τη χαρά.

 

Τσεκαρε λιγο >ΕΔΩ μηπως αυτο με το φλασαρισμα android 9 στο ξαναφερει στα ισια του.

 

*******************************

 

Λογω γκαβομαρας θα αποχωριστω (με μιση καρδια) το Pixel 3a μου συντομα. Εαν κανεις το θελει ας μου κανει ενα PM

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε λιγο >ΕΔΩ μηπως αυτο με το φλασαρισμα android 9 στο ξαναφερει στα ισια του.

 

*******************************

Τελικά το έφτιαξα! Μίλησα και με την Google uk δεν βοήθησαν ώσπου βρήκα αυτόν τον οδηγό και δούλεψε.

 

https://www.techeligible.com/2021/05/21/bypass-frp-google-pixel-432-xl/

 

Τώρα έχω άλλο θέμα:

1. Μετά από λίγη ώρα αφού το ανοίξω, δεν έχω ήχο από τα ηχεία αλλά φαίνεται σα να έχω κουμπώσει ακουστικά! Είναι καινούργια η συσκευή, δεν παίζει σκόνη δηλαδή στην θύρα ακουστικών. Βρήκα ένα workaround αλλά ημίμετρα.

Edited by stivakos
Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα, έχω το 3a ακόμα σαν 3η συσκευή και χθες έκανα την ενημέρωση ασφαλείας Ιουνίου, 9,74 mb. Πολύ μικρότερη από τα 300 περίπου mb του 4a 5g που επίσης έχω. Φαντάστηκα ότι δεν θα περιλαμβάνει το features drop λόγω ότι τελειώνει η υποστήριξη της συσκευής που έκλεισε 3 χρόνια. Αφού τελείωσε η διαδικασία της ενημέρωσης και έγινε επανεκκίνηση, παρατήρησα ότι στην ενημέρωση ασφαλείας έχει παραμείνει στις 5 Μαΐου και όχι 5 Ιουνίου που θα έπρεπε. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος αυτό; Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα ξαφνικά το pixel μου αποφάσισε να μη συνδέετε με το usb stick που εχω σε otg. Σαν να μη το βλέπει, στο usb controlled by λεει connected device και όχι this device και δεν αλλαζει. 

Η συσκευή φορτίζει κανονικά, εχει καθαρή θυρα κτλ. 

Επισης Το usb συνδέεται κανονικά στο pixel 4 της συζηγου μου. 

Καμια ιδεα; 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είναι υπέροχο να ακούω ότι εξακολουθείς να χρησιμοποιείς αυτό το τηλέφωνο και δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα. Οι προβληματισμοί που αναφέρεις σχετικά με την σύνδεση στον λογαριασμό σου και τα μηνύματα σφάλματος που λαμβάνεις μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες.

Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι οι υπηρεσίες της Google αντιμετωπίζουν προσωρινά προβλήματα στην περιοχή σου. Αν και αναφέρεις ότι οι υπόλοιπες υπηρεσίες της Google λειτουργούν κανονικά, είναι πιθανό να υπάρχει μια συγκεκριμένη δυσλειτουργία στην υπηρεσία Discover που προκαλεί αυτό το σφάλμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, συνήθως η Google ενημερώνει και διορθώνει τα προβλήματα στις επόμενες ενημερώσεις των εφαρμογών της.

Έχεις ήδη δοκιμάσει ορισμένα βήματα αποκατάστασης, όπως τον καθαρισμό της cache και των δεδομένων της εφαρμογής. Αυτά είναι καλά πρώτα βήματα και συνήθως βοηθούν στην επίλυση προβλημάτων σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...