Jump to content

Google Pixel 3a


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εσυ εχεις μια esim και μια κανονικη σιμ κ ολα δουλευουν οκ?

 

Εννοείς στο κινητό μου;

Ναι, έχω μια κανονική SIM της Wind και την eSIM της Cosmote.

Έχω δηλώσει ότι θα παίρνω κλήσεις/στέλνω sms με τη Wind και δεδομένα με την Cosmote. Μπορείς αν θέλεις να επιλέξεις κάθε φορά να σε ρωτάει με ποια κάρτα θέλεις να κάνεις κλήση/στείλεις sms.

Δέχομαι κλήσεις/μηνύματα και από τις δύο.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις το απόκτησα (Pixel 3a XL) και ενεργοποίησα την eSIM της Cosmote. Απλώς σκανάρεις το QR code που σου δίνει η Cosmote και όλα γίνονται αυτόματα. Προϋπόθεση να είσαστε συνδεδεμένοι σε WiFi όταν θα σκανάρετε το QR Code.

 

Μπορείς να έχεις δεδομένα μόνο από τη μία SIM, αλλά λαμβάνεις SMS και κλήσεις και από τις δύο κάρτες.

Επίσης μπορείς να επιλέξεις κάποια κάρτα ως προεπιλογή για SMS και κλήσεις, ή να διαλέγεις κάθε φορά με ποια SIM θέλεις να πραγματοποιήσεις SMS και κλήσεις.

 

Μόλις απέκτησα και εγώ ένα Pixel 3a, προερχόμενος από Pixel 2XL. Ο λόγος που έκανα τη μετάβαση είναι η λειτουργία DSDS που έδωσαν στο 3a. Έχω πλέον μία Cosmote eSIM και μία κανονική Vodafone και δουλεύουν μαζί άψογα. (Για να απενεργοποιηθεί η "κανονική" sim, πρέπει να αφαιρεθεί η κάρτα από τη συσκευή, δεν υπάρχει επιλογή).

Σε σχέση με το προηγούμενο κινητό, μου άρεσε το μικρότερο μέγεθος και τα ηχεία που για κάποιο λόγο μου φαίνονται πιο ποιοτικά. Δε μου άρεσε κυρίως η ποιότητα των χρωμάτων στην οθόνη και το ότι δεν έχει πιστοποίηση IP67.

992
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα και εγώ ένα Pixel 3a, προερχόμενος από Pixel 2XL. Ο λόγος που έκανα τη μετάβαση είναι η λειτουργία DSDS που έδωσαν στο 3a. Έχω πλέον μία Cosmote eSIM και μία κανονική Vodafone και δουλεύουν μαζί άψογα. (Για να απενεργοποιηθεί η "κανονική" sim, πρέπει να αφαιρεθεί η κάρτα από τη συσκευή, δεν υπάρχει επιλογή).

Σε σχέση με το προηγούμενο κινητό, μου άρεσε το μικρότερο μέγεθος και τα ηχεία που για κάποιο λόγο μου φαίνονται πιο ποιοτικά. Δε μου άρεσε κυρίως η ποιότητα των χρωμάτων στην οθόνη και το ότι δεν έχει πιστοποίηση IP67.

 

καλοριζικο

απο καμερα πως το βλεπεις;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο απειρα review παραγγειλα και περιμενω το ασπρο Pixel 3a απο γερμανικο ebay στα 290 (σφραγισμενο με αποδειξη αγορας Saturn, σκοτωνουν αρκετα τετοια απο ανανεωσεις συμβολαιου, απλα πολλοι δε στελνουν Ελλαδα, δειτε τα στο ebay.de).

 

Μπαινοντας στο reddit ανακαλυψα οτι αρκετα 3a/3a XL ... στραβωνουν !!!

Ειδα στο Google support site οτι οντως πολλοι διαμαρτυρονται, ακομα και με θηκη, χωρις κακοποιηση ή τοποθετηση σε τσεπη, τα κινητα τους στραβωσαν!

Ενα χαρακτηριστικο βιντεο απο youtuber

Βεβαια ειναι μειοψηφια αυτοι καθως οι περισσοτεροι δηλωνουν υπερ-ευχαριστημενοι απο το κινητο, αλλα δε περιμενα κατι τετοιο απο την Google, και υποψιαζομαι οτι επεσε λαδωμα στα διαφορα site για αποσιωπηση του γεγονοτος...

 

Και οτι ελεγα οτι δε θα του βαλω θηκη (τα προσεχω πολυ) με βλεπω καρφι για spigen...

Δε θελω να γινει μπαουλο το κινητο, σκεφτομαι αυτην εδω Spigen Thin Fit απλα δε βγαινει σε ασπρο.

 

Εκτος αυτου διαβασα καλα λογια για αυτα τα τζαμακια, τι λετε?

Google Pixel 3a Screen Protector Glass

TAURI [3-Pack] Screen Protector for Google Pixel 3a

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι πέφτει κάποιο λάδωμα, απλώς το θέμα δεν υφίσταται.

Για τις οθόνες π.χ. στα 2XL είχε γίνει χαμός, έγραφαν όλα τα site. Για το ξεκλείδωμα με τα κλειστά μάτια επίσης. Δεν είναι ότι η Google δεν δέχεται κριτική. Κάθε χρόνο γίνεται χαμός.

Το να βρεθούν κάποιοι χρήστες με κάποιο θέμα δεν σημαίνει ότι είναι γενικευμένο. Ειδικά όταν είναι και κάτι που δεν μπορείς να ελέγξεις αν έγινε από κακή χρήση ή όχι.

Παρακολουθώντας τα Pixel τα τελευταία χρόνια, νομίζω ότι το κινητό που από την αρχή είχε τα πιο πολλά θετικά σχόλια ήταν το 3α.

Και συνεχίζονται και ακόμα και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

στο ιταλικο amazon που ηταν διαθέσιμο μόνο σε λογική τιμή... ξαφνικά πήγε στα 550€..
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι κι εγώ να παραγγείλω το Pixel 3a μέσω κάποιου σκρουτζομάγαζου. Αυτή τη στιγμή είμαι ευχαριστημένος χρήστης pixel 1 αλλά μου άρεσε η ιδέα με την esim και τους δύο αριθμούς σε μια συσκευή, μιας και έχω προσωπικό και επαγγελματικό τηλέφωνο και αναγκάζομαι να κουβαλάω δύο συσκευές. Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας σε αυτό όμως!

 

Βλέπω και υπάρχουν single SIM και dual SIM συσκευές στο skroutz. Απ'οσο ξέρω δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις εκδόσεις του 3a. Απλά μετά από την τελευταία αναβάθμιση μπορεί να πάρει και eSIM. Ισχύει; Πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον; Σκέφτομαι να βάλω eSIM cosmote όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, αφού δοκιμασμένα δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Σκέφτομαι κι εγώ να παραγγείλω το Pixel 3a μέσω κάποιου σκρουτζομάγαζου. Αυτή τη στιγμή είμαι ευχαριστημένος χρήστης pixel 1 αλλά μου άρεσε η ιδέα με την esim και τους δύο αριθμούς σε μια συσκευή, μιας και έχω προσωπικό και επαγγελματικό τηλέφωνο και αναγκάζομαι να κουβαλάω δύο συσκευές. Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας σε αυτό όμως!

 

Βλέπω και υπάρχουν single SIM και dual SIM συσκευές στο skroutz. Απ'οσο ξέρω δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στις εκδόσεις του 3a. Απλά μετά από την τελευταία αναβάθμιση μπορεί να πάρει και eSIM. Ισχύει; Πρέπει να προσέξω κάτι επιπλέον; Σκέφτομαι να βάλω eSIM cosmote όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, αφού δοκιμασμένα δουλεύει.

 

Δεν μπορώ να σου πω αν θα δουλέψει το "κόλπο" με σιγουριά, αλλά σίγουρα δεν υπάρχουν single SIM-dual SIM. Μία έκδοση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Απ' ότι έχει γράψει ο @spookype20 , δουλεύει κανονικά με eSIM Cosmote. :)

 

Είχα πάρει το Pixel 3a (XL) από το ebay. Ο πωλητής έγραφε στην περιγραφή single SIM και θεωρώ ότι όλοι εννοούν την ΜΙΑ φυσική SIM.

Τα κουτιά γράφουν πάνω δύο IMEI.

Εδώ και ένα μήνα το Pixel 3a (XL) που έχω στην κατοχή μου δουλεύει απροβλημάτιστα με φυσική SIM Wind και eSIM της Cosmote.

Απλώς μια συμβουλή, αν πας σε Cosmote, Γερμανό για eSIM και σε ρωτήσουν για ποια συσκευή είναι να μην αναφέρεις το Pixel 3a, γιατί θα σου πουν ότι δεν ανήκει στις υποστηριζόμενες συσκευές. :X:cry::blink: Πες καλύτερα iPhone!!! :p:D

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το Pixel 3a (XL) από το ebay. Ο πωλητής έγραφε στην περιγραφή single SIM και θεωρώ ότι όλοι εννοούν την ΜΙΑ φυσική SIM.

Τα κουτιά γράφουν πάνω δύο IMEI.

Εδώ και ένα μήνα το Pixel 3a (XL) που έχω στην κατοχή μου δουλεύει απροβλημάτιστα με φυσική SIM Wind και eSIM της Cosmote.

Απλώς μια συμβουλή, αν πας σε Cosmote, Γερμανό για eSIM και σε ρωτήσουν για ποια συσκευή είναι να μην αναφέρεις το Pixel 3a, γιατί θα σου πουν ότι δεν ανήκει στις υποστηριζόμενες συσκευές. :X:cry::blink: Πες καλύτερα iPhone!!! :p:D

 

Στη χειρότερη ας κολλήσει και ένα αυτοκόλλητο μήλο από πίσω βρε αδερφέ, όπως κάνουν σε κάτι παρμπρίζ και το βγάζει μετά.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα κάνω, ναι! χαχαχα

 

Το παρήγγειλα σήμερα από onething.gr στα 390,82€ και το περιμένω! Ο Γιώργος, που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, κατατοπιστικότατος και πολύ εξυπηρετικός.

 

Όπως σας έγραψα και πιο πάνω ο βασικός λόγος που κάνω την αναβάθμιση σε Pixel 3a είναι ώστε να μπορώ να έχω πλέον μια συσκευή με 2 αριθμούς. Λίγη ώρα, λοιπόν, αφού τελείωσα με την παραγγελία πάγωσα γιατί σκέφτηκα ότι θα χρειαστώ 2 λογαριασμούς Viber & What's app στο ίδιο τηλέφωνο.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές όπως πχ. parallel space, dual apps, dual space κ.α. που μπορούν να το κάνουν. Έχετε κάποια πρόταση σε αυτό; Είδα σε αρκετά σχόλια προβλήματα με android 10.

 

Ωραίο το stock Android και πλέον δεν ανέχομαι ενοχλητικές παρεμβάσεις όπως στα Samsung κινητά, αλλά αυτό θα το ήθελα in-built, από τη στιγμή που το κινητό υποστηρίζει 2 SIM, όπως και στον ανταγωνισμό (Huawei, Xiaomi πχ το έχουν κάνει τέλειο).

Edited by tony_l
Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα κάνω, ναι! χαχαχα

 

Το παρήγγειλα σήμερα από onething.gr στα 290,82€ και το περιμένω! Ο Γιώργος, που μιλήσαμε στο τηλέφωνο, κατατοπιστικότατος και πολύ εξυπηρετικός.

 

Όπως σας έγραψα και πιο πάνω ο βασικός λόγος που κάνω την αναβάθμιση σε Pixel 3a είναι ώστε να μπορώ να έχω πλέον μια συσκευή με 2 αριθμούς. Λίγη ώρα, λοιπόν, αφού τελείωσα με την παραγγελία πάγωσα γιατί σκέφτηκα ότι θα χρειαστώ 2 λογαριασμούς Viber & What's app στο ίδιο τηλέφωνο.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν εφαρμογές όπως πχ. parallel space, dual apps, dual space κ.α. που μπορούν να το κάνουν. Έχετε κάποια πρόταση σε αυτό; Είδα σε αρκετά σχόλια προβλήματα με android 10.

 

Ωραίο το stock Android και πλέον δεν ανέχομαι ενοχλητικές παρεμβάσεις όπως στα Samsung κινητά, αλλά αυτό θα το ήθελα in-built, από τη στιγμή που το κινητό υποστηρίζει 2 SIM, όπως και στον ανταγωνισμό (Huawei, Xiaomi πχ το έχουν κάνει τέλειο).

 

Καλημέρα φίλε μου,

 

Μπορείς να μου στείλεις ενα λινκ απο το κατάστημα/προιον διότι με ενδιαφέρει κ εμένα η συσκευή αυτη? Η τιμή αυτή σου βγήκε χωρίς ΦΠΑ να φανταστώ ετσι? (Αν το μετανιώσεις στο παίρνω εγω :))

Edited by casabel
Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

 

 

 

Μπορείς να μου στείλεις ενα λινκ απο το κατάστημα/προιον διότι με ενδιαφέρει κ εμένα η συσκευή αυτη? Η τιμή αυτή σου βγήκε χωρίς ΦΠΑ να φανταστώ ετσι? (Αν το μετανιώσεις στο παίρνω εγω :))

Καλημέρα και χίλια συγγνώμη. Έκανα λάθος κατά 100€! 390€ το πήρα, όχι 290€! Η τιμή είναι με απλή απόδειξη και ΦΠΑ, οπότε με τιμολόγιο κατεβαίνει αρκετά πιο κάτω.

 

Το κατάστημα είναι αυτό: https://www.onething.gr/shop/google-pixel-3a-4g-64gb-4gb-ram-clearly-white-eu/?skr_prm=WyIwZTI0NDhlZC1hYTkwLTQ1NTItOTYwYi03OGJhMjMwZjJkNDkiLDE1NzUwMTM5MTM5MzUseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χίλια συγγνώμη. Έκανα λάθος κατά 100€! 390€ το πήρα, όχι 290€! Η τιμή είναι με απλή απόδειξη και ΦΠΑ, οπότε με τιμολόγιο κατεβαίνει αρκετά πιο κάτω.

 

Το κατάστημα είναι αυτό: https://www.onething.gr/shop/google-pixel-3a-4g-64gb-4gb-ram-clearly-white-eu/?skr_prm=WyIwZTI0NDhlZC1hYTkwLTQ1NTItOTYwYi03OGJhMjMwZjJkNDkiLDE1NzUwMTM5MTM5MzUseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Το τίμησα κιεγω απο το ίδιο μαγαζί , μια χαρά εξυπηρετικοί οι άνθρωποι

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χτες το 3a. Το εχω στα αγγλικα για να εχω ολες τις λειτουργιες του assistant, εκανα ολες τις αναβαθμισεις (android 10)

Σαν εμπειρια το κινητο ειναι φοβερο για μενα που ημουν μια ζωη σε midrange συσκευες.

Καμερα, οθονη, λογισμικο αψογα. Το νεο gestures system στο android 10 ισως θελει ακομα δουλιτσα αλλα μαθαινεται ευκολα.

Ελαφρυ, βολικο μεγεθος και βαρος για φωτογραφια. Aρκετα εξτραδακια οπως αναγνωριση τραγουδιου στην Lockscreen.

H ρυθμιση φωτεινοτητας τα παει αρκετα καλα προς ωρας, μονη ενσταση οτι λειτουργει και στην lockscreen με αποτελεσμα να ψαρωνεις νομιζοντας οτι κατι ηρθε οταν ανεβαζει φωτεινοτητα.

Ο assistant το πρωι μετα το ξυπνητηρι αναγγελει εργασιες καιρο κτλ.

 

Αρνητικα/bugs εως τωρα:

-Το πανω ηχειο σε φουλ ενταση βγαζει τριξιματα μερικες φορες και η συνολικη ενταση δεν ειναι και τοσο δυνατη.

-Στις potrait photos μετα απο edit σε google photos, η αποθηκευμενη φωτογραφια αχρηστευεται μερικες φορες, open,edit,move δεν λειτουργουν (μαλλον bug του Gphotos).

-Επισης το night sight στην μπροστινη καμερα μαλλον θελει λιγη δουλιτσα ακομα...

-Παραμενει το σπαστικο με την google searchbar και το at a glance (που δειχνει καιρο οτι ναναι) να μην φευγoυν απο την κεντρικη οθονη. Διορθωνεται με αλλον launcher θα με πειτε, οκ.

 

Οσοι εχετε nova launcher η google διορθωσε το θεμα με τα Android 10 gestures σε 3rd party launchers >αρθρο

 

Για οσους θελουν να δουν κι αλλες πληροφοριες/φωτος για το 3α υπαρχουν αυτες οι σελιδες στο Reddit:

r/pixel3a

r/pixelography

 

Και φυσικα για custom roms, mods κτλ xda-developers.com/pixel-3a

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου είναι ότι η μετάβαση από pixel2 se pixel3a δεν είναι αλλαγή προς το καλύτερο, καμία σύγκριση σε ποιότητα, επεξεργαστή,ίδια κάμερα, παρόμοιες μπαταρίες....δε λέω τίποτα περισσότερο γιατί το γούστο είναι γούστο του καθενός,

 

Στάλθηκε από το Pixel 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χθες ηρθε OTA 159MB.ολα καλα μεχρι τωρα

προστεθηκαν Live captions, gestures to 3rd party launchers (not tested yet), swipe down και styles αντι google wallpapers.

αυτα τουλαχιστον ειδα

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να το αγοράσω άμεσα. Ξέρει κανείς τι γίνεται με την εγγύηση; Άλλα μαγαζιά αναφέρουν 1 χρόνο εγγύηση και άλλα 2 χρόνια. Ξέρει κανείς γιατί; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Android Police: The Pixel 3a is our 2019 Smartphone of the Year

 

Με το motto "Price is a feature." το Android police επελεξε το pixel 3a σαν το κινητο της χρονιας με δευτερα πολυ κοντα τα Οneplus 7 pro / 7t pro

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

απο θηκες πως τα πατε?

βαλατε καμια ομορφη, βαλατε skins ή το έχετε χωρις τιποτα?

 

μολις μου ηρθαν 2 kw mobile χρωματιστες TPU θηκες. 5 ευρω η μια απο ebay kw γερμανια και δωρεαν μεταφορικα.

Πολυ ωραια χρωματα, καλη καλυψη για το κινητο και την καμερα, τα κουμπια δεν εχουν καλυψη και δειχνουν ομορφα, τα active edge πατιουνται φυσικα ανετα, ελαχιστο χειλος προς τα πανω, αν μπει και τζαμακι πιστευω θα ειναι κομπλε.

Και καλυτερο πιασιμο στο χερι, δε γλιστραει.

 

49207777338_77e1da34ab.jpgkw tpu

49207776328_91ba9c9b83.jpgkw tpu

49207776838_48256574cd.jpgkw tpu

 

----------------------------------------

edit: Επισης εβαλα τον lawnchair 2 launcher.

Σαν τον πιξελ, αλλα παραμετροποιησιμος, κυριως για να φυγει απο κατω η searchbar,

στο at a glance ρυθμιζεται ο καιρος απο το openweather (μια απλη εγγραφη θελει για να παρεις κλειδι api και ειναι αρκετα καλο στην ενδειξη)και βγαζει και χαβαλε μυνηματακια κατα καιρους.

Τα gestures λειτουργουν με λιγη εξοικειωση στο previous apps, με προσθετο μπαινει και το google news feed αριστερα, γενικα με βολεψε, ειμαι προερχομενος απο nova σε προηγουμενο τηλεφωνο.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς τρόπο να ενεργοποιήσει το Wi-Fi calling; Έχω θέμα με το σήμα της Vodafone στο σπίτι και ήθελα να το λύσω έτσι. Γκουκλάροντας βρίσκεις οδηγίες, οι οποίες όμως δεν ισχύουν. Το κατήργησαν σε κάποιο update άραγε;

 

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω pixel αλλα δεν γράφεις αν έχεις κάρτα ή συμβόλαιο. Αν έχεις κάρτα μέσα από την εφαρμογή του CU στις υπηρεσίες υπάρχει η επιλογή για να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία συμβατή συσκευή ή να επικοινωνήσεις μαζί τους ώστε να στο ενεργοποιήσουν αυτοί. Έπειτα μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσεις την εφαρμογή vodafone WiFi calling από το play store και τρέχοντας την υπάρχει μία περίπτωση να παίξει στη συσκευή σου.

Αν όμως έχεις android 10 μάλλον δε θα παίξει. Τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο καιρό η εφαρμογή δεν ήταν συμβατή με τη 10

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...