Jump to content

Επιλογή μεταξύ P30 Pro και Galaxy S10+


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος p30 pro 256gb Aurora εδώ και 10 μέρες.

Υπερευχαριστημενος με την συσκευή σε όλα τα επίπεδα.

Μου έχει μπει η ιδέα να δοκιμάσω το s10 plus και το oneui μια και πότε μου δεν είχα samsung.

Τι λέτε εσείς, αξίζει η να καθίσω στα αυγά μου?

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Το είπες μόνος σου. Κάτσε στα αυγά σου!
Χαχαχαχχαχα! Τις είχες και τις 2 συσκευές φίλε μου? Έχεις κάποια γνώμη να μας πεις??

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος p30 pro 256gb Aurora εδώ και 10 μέρες.

Υπερευχαριστημενος με την συσκευή σε όλα τα επίπεδα.

Μου έχει μπει η ιδέα να δοκιμάσω το s10 plus και το oneui μια και πότε μου δεν είχα samsung.

Τι λέτε εσείς, αξίζει η να καθίσω στα αυγά μου?

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Για εμένα αξίζει μια δοκιμή σε επίπεδο λογισμικού ειδικά το one UI είναι σαφέστατα πολυ ανώτερο και σε features και μοντέρνο και καλαίσθητο σχεδιασμό και smooth εξίσου.

 

Το p30 pro με χάλασαν πολλά περισσότερα σε επίπεδο λογισμικό, τα έχω γράψει στο νήμα του αναλυτικά

 

Προσωπικά στο p30 pro δίνω το πάνω χέρι μονο σε επίπεδο σχεδιασμό εργονομία(σε Sammy με χάλασε η άκυρη αντί εργονομική θέση πολύ υψηλά power button, οι 2 τρύπες σαφέστατα πολύ χειρότερο από το πολύ μικρό σταγόνα notch σε p30 pro όπως και το βαμμένο, glossy περιμετρικά αλουμίνιο ενώ σε p30 pro είναι mat και αυθεντικό χρώμα του μετάλλου) και σε αυτονομία ειδικά με το exynos διότι με Qualcomm που δούλεψα καμία εβδομάδα η διαφορά ήταν αμελητέα.

 

Επίσης σε απόδοση λευκού στην οθόνη το p30 pro ανώτερο ξεκάθαρα, στο Sammy ολίγων κατρουλιαρικο που δεν πολύ χώνεψα :lol:

 

Από εκεί και πέρα σε Sammy θα βρεις και θύρα ακουστικών και stereo speakers τα 2 βασικά που υπερτερεί αν τα εκτιμάς τα συγκεκριμένα.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αξίζει μια δοκιμή σε επίπεδο λογισμικού ειδικά το one UI είναι σαφέστατα πολυ ανώτερο και σε features και μοντέρνο και καλαίσθητο σχεδιασμό και smooth εξίσου.

 

Προσωπικά στο p30 pro δίνω το πάνω χέρι μονο σε επίπεδο σχεδιασμό εργονομία(σε Sammy με χάλασε η άκυρη αντί εργονομική θέση πολύ υψηλά power button, οι 2 τρύπες σαφέστατα πολύ χειρότερο από το πολύ μικρό σταγόνα notch σε p30 pro όπως και το βαμμένο, glossy περιμετρικά αλουμίνιο ενώ σε p30 pro είναι mat και αυθεντικό χρώμα του μετάλλου) και σε αυτονομία ειδικά με το exynos διότι με Qualcomm που δούλεψα καμία εβδομάδα η διαφορά ήταν αμελητέα.

 

Από εκεί και πέρα σε Sammy θα βρεις και θύρα ακουστικών και stereo speakers τα 2 βασικά που υπερτερεί αν τα εκτιμάς τα συγκεκριμένα.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Αξίζει όμως μόνο για μόνο για το oneui?

Με το emui 9.1 δεν έχω κανένα θέμα.

Όλα δουλεύουν άψογα είναι ταχύτατο και η μπαταρία από άλλο πλανήτη..

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει όμως μόνο για μόνο για το oneui?

Με το emui 9.1 δεν έχω κανένα θέμα.

Όλα δουλεύουν άψογα είναι ταχύτατο και η μπαταρία από άλλο πλανήτη..

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Κοίτα εφόσον το πάρεις το Sammy και δεν σε καλύψει άνετα το ανταλλάσεις με p30 pro η πώληση και αγορά.

 

Χωρίς να χάσεις φράγκο ουσιαστικά.

 

Όταν δουλέψεις το one UI θα σου φανεί το EMIU απαρχαιωμένο και φτωχό λειψό πίστεψε με.

Έχει πολύ δουλειά ή Huawei στο skin της.

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος p30 pro 256gb Aurora εδώ και 10 μέρες.

Υπερευχαριστημενος με την συσκευή σε όλα τα επίπεδα.

Μου έχει μπει η ιδέα να δοκιμάσω το s10 plus και το oneui μια και πότε μου δεν είχα samsung.

Τι λέτε εσείς, αξίζει η να καθίσω στα αυγά μου?

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει να καταναλώνεσαι στο να ψάχνεσαι για διαφορές ανάμεσα στα δύο μοντέλα (ειδικά αν έχεις στο νου σου να αγοράσεις το S10 μόνο και μόνο για δοκιμή).

Αν υπήρχε κινητό με τις κάμερες του P30 Pro με SnapDragon, το λειτουργικό, την jack port και τα stereo ηχεία του S10+.... τότε... θα σε είχα προλάβει εγώ στην μετάβαση!!!

Αν έχεις μάθει με το P30 και σε βολεύει σε όλους τους τομείς, τότε μείνε μ'αυτό και να το χαρείς όσο δεν παίρνει!

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

To οτι υστερει μια συσκευη σε 1-2 σημεια δεν σημαινει οτι δεν αξιζει η μεταβαση.

 

Το mi9 για μενα ηταν και ειναι πολυ καλυτερο απο το Mi8 σε ολα.

 

Τωρα επειδη εμενα δεν μου εφτανε το 64αρι αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Οπως επισης και το p30 pro ειναι ανωτερο απο ολα και απο οτι εχω δοκιμασει τον τελευταιο καιρο.

 

Δημοσιο φορουμ ειμαστε και υποτιθεται βοηθαμε ο ενας τον αλλον ειδικα σε θεμα επιλογης συσκευης και απο ατομα που εχουν δουλεψει ολες τις συσκευες.

 

Το δικο σου προβλημα πιο ειναι αυτη την στιγμη πραγματικα απορω....

 

Ο μονος που με απαντησε αντικειμενικα ειναι ο φιλος alextrela και τον ευχαριστω πολυ

 

Απο κει και περα κινουμε οπως θελω εγω ασχετα τι με εχουν προτεινει...

 

Συγγνωμη για το offtopic παιδια.

Μιας και βλέπω ότι είσαι "ανήσυχος" σαν και εμένα και για μένα καλά κάνεις αφού μπορείς. Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το s10+ για τους εξής λόγους

Ποιο μαζεμένη και ελαφριά συσκευή

Καλύτερη οθόνη 2κ

Φοβερά ηχεία

Υποδοχή για ακουστικά

Πολύ καλύτερο ui

Αξιοπρεπεστατη κάμερα και selfie

Καλύτερο βίντεο

Ποιο εξελιγμένο και ποιο ασφαλή δακτυλικο αποτύπωμα

Samsung pass

Προεγκατεστημενη εργοστασιακή μεμβράνη άριστη

Led ειδοποιήσεων με εφαρμογή προς το παρόν αλλά δουλεύει άψογα

 

Θα χάσεις σε κάμερα μπαταρία και τα φοβερά χρώματα των huawei aurora και brieth αν θυμάμαι καλά. Στη Samsung είναι πίσω στις επιλογές χρωμάτων των συσκευών της.

 

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακό screen protector οντως ειναι προσον σε οποιαδήποτε συσκευή και όταν ειναι ποιοτικό ακόμα περισσότερο.

Διότι όσο να προσέχεις θα αποκτήσεις σημάδια γυμνή οθόνη.

Τραγική η Huawei με το p30 pro που δεν έβαλε ειδικά για σεβαστή μερίδα δεν έχει εμπειρία πόσο μάλλον σε curved οθόνη που τα πράγματα δυσκολεύουν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω ότι είσαι "ανήσυχος" σαν και εμένα και για μένα καλά κάνεις αφού μπορείς. Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το s10+ για τους εξής λόγους

Ποιο μαζεμένη και ελαφριά συσκευή

Καλύτερη οθόνη 2κ

Φοβερά ηχεία

Υποδοχή για ακουστικά

Πολύ καλύτερο ui

Αξιοπρεπεστατη κάμερα και selfie

Καλύτερο βίντεο

Ποιο εξελιγμένο και ποιο ασφαλή δακτυλικο αποτύπωμα

Samsung pass

Προεγκατεστημενη εργοστασιακή μεμβράνη άριστη

Led ειδοποιήσεων με εφαρμογή προς το παρόν αλλά δουλεύει άψογα

 

Θα χάσεις σε κάμερα μπαταρία και τα φοβερά χρώματα των huawei aurora και brieth αν θυμάμαι καλά. Στη Samsung είναι πίσω στις επιλογές χρωμάτων των συσκευών της.

 

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Πιο πολύ με δελεάζει να δοκιμάσω το s10 plus λόγω του oneui το οποίο είδα είναι εξαιρετικο.

Αυριο κατά 99% θα βρεθω με ένα φίλο που το αγόρασε χθες να το δω καλύτερα γιατί από τις μεγάλες αλυσίδες που πας και το σκαλίζεις λίγο δεν γίνεται δουλειά! :)

Ξες απλά από ένα σημείο και μετά διηλιζουμε τον κονοπα χαχα!

Οπως και να χει θα φανεί τις επόμενες μέρες!

Την καλημέρα μου :)

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική ερευνά πάντα κάνω από όλες τις μεριές και το εξάντλω μέχρι να αποφασίσω..

Το p30 pro ήρθε εντελώς τυχαία διότι μέσω φίλου το πήρα σε πάρα πολύ καλή τιμή σφραγισμένο και είπα να προχωρήσω.

Εννοείται ότι την ίδια στιγμή άμα είχα την ίδια καλη τιμή και για το s10 plus θα το έψαχνα πιο πολύ μέχρι αγοράσω ένα από τα 2.

Πάντα είχα ταβάνι τα 500 ευρώ για συσκευή και πρώτη φορά είπα να κάνω την υπέρβαση που μέχρι στιγμής αξίζει, δεν το μετάνιωσα καθόλου.

 

Άμα δεν έμεινε ευχαριστημένος γιατί να μην μου πει κοίταξε Γιάννη δεν αξίζει για τον τάδε λόγο, δεν είναι παράλογο.

 

Καλή καρδιά και όλα καλά!

 

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εφόσον το πάρεις το Sammy και δεν σε καλύψει άνετα το ανταλλάσεις με p30 pro η πώληση και αγορά.

 

Χωρίς να χάσεις φράγκο ουσιαστικά.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

 

Δεν παιζει το σεναριο που περιγραφεις Alex,γιαυτο και ολοι του λενε να κατσει στα αυγα του.

 

Δες τι τιμη εχει το p30pro 256 που εχει https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=autocomplete&keyphrase=p30+pro

και δες και το S10+ https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/m/28/Samsung.html?keyphrase=s10%2B&order_by=pricevat

 

Φραγκο δεν θα δωσει μονο αν παει απο το p30pro στο S10+,αν παει στο S10+ και μετα ξαναγυρισει στο P30pro θα πρεπει να δωσει και αλλα χρηματα μιας και το τελευταιο ειναι ακριβοτερο.

 

Περαν τουτου αν υπηρχαν καποια σοβαρα μειονεκτηματα που δεν τον καλυπταν απο το τωρινο κινητο,ναι να καταλαβω γιατι να κοιταζει σε μεταβαση. Αλλα αφου ειναι που ειναι πληρως ικανοποιημενος οπως λεει,δεν αξιζει να παει στο S10+ μονο για να δει το oneui.

 

Το OneUI το βλεπει αν παει σε μια αλυσιδα και παιξει με το κινητο και τα μενου του για 15λεπτα ξερω γω.

Link to comment
Share on other sites

Η Huawei είναι λίγο βαρετή στο λειτουργικό και ελαφρά πιο δυσλειτουργικη σε σχέση με τη Samsung.

Βασική όμως διαφορά η κάμερα στην οποία υπερτερεί και η μπαταρία μόνο.

Προσωπικά θα αλλάξω και θα πάω σε s10+. Μεγάλες διαφορές δεν έχουν ούτως ή άλλως

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όποιο και να πάρεις παράπονα δεν θα εχεις πιστεύω και τα δυο ειναι super

 

διάβασες καθόλου το πρώτο ποστ ή μόνο τον τίτλο;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

διάβασες καθόλου το πρώτο ποστ ή μόνο τον τίτλο;
Είσαι όνομα και πράγμα που λένε... "punisher"...

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι όνομα και πράγμα που λένε... "punisher"...

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

τίποτα δεν είναι τυχαίο..:lol:

 

on topic.. Γιάννη αν θες δοκίμασε την αλλαγή, έχει βγει και gcam απ οτι είδα για τον exynos του S10 οπότε θα σε καλύψει πιστεύω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη επειδή σε ξέρω και δίνεις ιδιαίτερη βαρύτητα στη φώτο, κάτσε στα αυγά σου :)

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο καθημερινά πράγματα εχουν διάφορες;

Καποιος που ειχε και τα δύο μπορει να μας πει πως τα παει το dual sim Galaxy S10+ απο σημα κινητης, wifi και λοιπα;

Εγω που εχω Huawei εχω καταλαβει οτι υπάρχει προβλημα στην υλοποίηση του Bluetooth τους, ενω σε wifi και σημα κινητης ειμαι υπέρ ευχαριστημένος. Θα αλλαζα κατασκευαστή αν μου ελεγε καποιος οτι το S10+ ειναι αψογο και στο Bluetooth.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στα δύο και θα ήθελα την γνώμη σας. Τώρα έχω το galaxy s8. Από άποψη launcher δεν με ενδιαφέρουν γιατί τώρα έχω τον Microsoft launcher και μάλλον και μετά αυτόν θα βάλω αν και αναγνωρίζω ότι στο one ui έχει γίνει καλή δουλειά.

Με ενδιαφέρει η κάμερα να είναι καλή, αυτονομία μπαταρίας, ταχύτητα και αξιοπιστία. Παιχνίδια δεν παίζω. Γνωρίζω ότι και τα δύο είναι πολύ καλά κινητά. Προς το παρόν είμαι πιο κοντά σε s10 λόγω μάρκας αν και δεν ήμουν ποτέ Samsung fan, το s8 είναι το πρώτο μου Samsung αλλά την θεωρώ πιο αξιόπιστη εταιρία και μετά την επαφή μου με το s8 το λέω και από εμπειρία, συν ότι λόγω πωλήσεων βρίσκεις άπειρα αξεσουάρ. Επειδή τα λεφτά είναι πολλά θα ήθελα την βοήθεια σας. Ααα και κάποιο άλλο αντίστοιχο κινητό αν θέλετε να προτείνετε δεκτό (αν και offtopic) αρκεί να πωλείται από τους παροχους μιας και μιλάμε για αγορά με επιδότηση.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο καθημερινά πράγματα εχουν διάφορες;

 

Καποιος που ειχε και τα δύο μπορει να μας πει πως τα παει το dual sim Galaxy S10+ απο σημα κινητης, wifi και λοιπα;

 

Εγω που εχω Huawei εχω καταλαβει οτι υπάρχει προβλημα στην υλοποίηση του Bluetooth τους, ενω σε wifi και σημα κινητης ειμαι υπέρ ευχαριστημένος. Θα αλλαζα κατασκευαστή αν μου ελεγε καποιος οτι το S10+ ειναι αψογο και στο Bluetooth.

Τι θέμα υπάρχει με Bluetooth από περιέργεια από χέρια μου πέρασαν πάρα πολλά κινιτα Samsung huawei iPhone xiaomi κλπ πέρα από κανα δύο xiaomi δεν είδα θέμα με Bluetooth και αυτό ήταν θέμα συμβατότητας από μεριά firmware και όχι hardware (κοινός σαπακι λογισμικό)
Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα υπάρχει με Bluetooth από περιέργεια από χέρια μου πέρασαν πάρα πολλά κινιτα Samsung huawei iPhone xiaomi κλπ πέρα από κανα δύο xiaomi δεν είδα θέμα με Bluetooth και αυτό ήταν θέμα συμβατότητας από μεριά firmware και όχι hardware (κοινός σαπακι λογισμικό)

 

Το θεμα που εχω παρατηρησει εγω στα Huawei μου ειναι οτι εχοντας το bluetooth ανοιχτο αργουν να συνδεθουν οι συσκευες ή δεν συνδεονται καθολου και πρεπει να κανω stop/start το bluetooth στο κινητο.(στο P9 Plus κανει soft restart το κινητο οταν παω να ανοιξω το bluetooth αλλα αυτο μαλλον σηκωνει service).

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που εχω παρατηρησει εγω στα Huawei μου ειναι οτι εχοντας το bluetooth ανοιχτο αργουν να συνδεθουν οι συσκευες ή δεν συνδεονται καθολου και πρεπει να κανω stop/start το bluetooth στο κινητο.(στο P9 Plus κανει soft restart το κινητο οταν παω να ανοιξω το bluetooth αλλα αυτο μαλλον σηκωνει service).

 

ποτε δεν μου έτυχε και εχω 3 συσκευές μόνιμα (ακουστικό. smartwatch , και ενα ειδους smart pen)

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν μου έτυχε και εχω 3 συσκευές μόνιμα (ακουστικό. smartwatch , και ενα ειδους smart pen)

Αν βρω την ορεξη θα σου κανω ενα βιντεακι με τα δύο Huawei που εχω μαζι μου.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Αν βρω την ορεξη θα σου κανω ενα βιντεακι με τα δύο Huawei που εχω μαζι μου.

 

μάλλον δεν έχουν όλα το ίδιο hardware δεν εξηγείτε αλλιώς αν είναι ετσι ρεζιλακι για την huawei της ίδιες σάπιο πρακτικές με την xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...