Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα OnePlus


Tasos19s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόνο εγώ το θεωρώ ότι τρομερό επικοινωνιακό σφάλμα, ειδικά για μια εταιρεία σαν OnePlus ή συνηθίσαμε τέτοιας φύσεως ζητήματα;
Προς το παρόν τουλάχιστον είναι μόνο για Ινδία. Αν έρθει και κατά εδώ μεριά σε μελλοντικά updates, ξηλωμα κατευθείαν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Η Xiaomi βγάζει και συσκευές με τιμή έναρξης τα 80 ευρώ. Με τα 800 της OnePlus ούτε αγοράζω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, ούτε υπέροχο design κτλ. Αγοράζω ένα γενικευμένα καλό πακέτο στην χαμηλή άνω κατηγορία.

 

Δεν με νοιάζει ο ακτιβισμός της προσωπικότητας των δεδομένων, αυτός δεν θα γίνει κάτω από ένα μικρό brand. Με νοιάζει μήπως αυτό το brand έχει καταστεί άνευ αντικειμένου και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι. :)

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό ξεκλειδώνουμε bl day 1 και ξηλώνουμε το oxygen. :)
Καλά δεν χρειάζεται ξυλωσεις απαραίτητα το Oxygen απλά τις υπηρεσίες οι εφαρμογές που στέλνουν δεδομένα που είναι εύκολη διαδικασία με root.

Μάλιστα θυμάμαι και XxX No limits Magisk rom είχες επιλογή να σουτάρεις οτιδήποτε και να το φέρεις σε επίπεδα Pico ξυλωνοντας σχεδόν όλο Google /Oneplus υπηρεσίες/εφαρμογές.

 

Απλά επιλέγοντάς σε Aroma τις σχετικές επιλογές.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ το θεωρώ ότι τρομερό επικοινωνιακό σφάλμα, ειδικά για μια εταιρεία σαν OnePlus ή συνηθίσαμε τέτοιας φύσεως ζητήματα;

 

Δεν ειναι το μοναδικο συμβαν που εχουμε δει απο την εν λογω εταιρεια για να πεσουμε απο τα συννεφα.

 

Το 2016 ειχε βγει στην φορα πρωτη φορα με τα Imei

https://www.xda-developers.com/be-warned-oneplus-is-still-leaking-your-imei-when-you-check-for-updates/

 

Το 2017 ειχε μετα γινει το μεγαλο μπαμ με την συλλογη προσωπικων δεδομενων απο την εταιρεια

https://www.engadget.com/2017/10/11/oneplus-oxygenos-data-anonymity/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuaG93dG9nZWVrLmNvbS8zNDAxNzQvaXRzLXRpbWUtdG8tc3RvcC1idXlpbmctcGhvbmVzLWZyb20tb25lcGx1cy8&guce_referrer_sig=AQAAAFmIB1os5bLnGUxJ8CeBmn6CqffxafxRRDu7Kvt3sFJjMqK048PMrcSWo8zbSEffFEIuuXgAD81EWHeW95RMDzfLeuz-6JoVU0v2VRRq7VSor_LLof1snjq7a9O3gNpMvoAL-O7TQBKWsrZ3nWDDtnQ87ghh3i3zBGZuSj2TviXM

 

Περυσι ειχαμε το θεμα με τις κλοπες στοιχειων πιστωτικων καρτων απο επιθεση που δεχτηκαν οπως ειπαν.

 

Αρα με λιγα λογια πλεον τιποτα δεν προκαλει εντυπωση με την Oneplus.

Link to comment
Share on other sites

Αρα με λιγα λογια πλεον τιποτα δεν προκαλει εντυπωση με την Oneplus.

Διακρίνω μια ευρεία δυσαρέσκεια με το brand της OnePlus; :worry:

Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω μια ευρεία δυσαρέσκεια με το brand της OnePlus; :worry:

Δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα...

 

Προφανως αν σκεφτεις οτι ημουν στους ''τυχερους''περυσι που αγορασα το Oneplus5t με το ζητημα των καρτων(μου την ακυρωσε η τραπεζα απο μονη της για παν ενδεχομενο),και βλεπω οτι η εταιρεια πλεον οδευει προς αλλα μονοπατια αν ισχυουν οι τιμες που ακουγονται για το Oneplus7pro ή ακομα και το απλο 7ρι.

 

Οπως ειχα πει παλιοτερα,ειναι ισως το χειροτερο timing που επελεξε η εταιρεια για να βγαλει 1 ακριβοτερο μοντελο,την ιδια στιγμη που οι αλλες εταιρειες βγαζουν φθηνοτερα μοντελα.

 

Βεβαια αναμενω στα σιγουρα τις 14 του μηνα,αλλα με αυτα που εχω δει ως τωρα περι τιμων ειμαι προσωπικα απαισιοδοξος(για τα δικα μου θελω παντα).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο η αύξηση στις τιμές, καθώς η καινοτομία στα κινητά έχει γίνει ακόμη περισσότερο δυσεύρετη και σίγουρα αυτό δεν το βοηθάει ούτε το γεγονός ότι σαν καταναλωτές έχουμε κορεστεί.

 

Αυτό που μάλλον με έχει ξενερώσει στην OnePlus είναι κάποιες τυχαίες εκρήξεις της που λίγο πολύ πιέζουν τον καταναλωτή να προβεί στην αγορά του νέου μοντέλου. Το ίδιο όταν επιδεικνύει προχειρότητα σαν εταιρεία, π.χ. αναβαθμίσεις, προσωπικά δεδομένα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Για αναβαθμισεις και Updates προσωπικα με ξενερωσαν σχολια που διαβασα(δεν γνωριζα) για την κατασταση με τα security patches/updates στα προσφατα 6 και 6t.

 

Υποτιθεται οτι ενας απο τους λογους του να εχει καποιος stock android συσκευη,ειναι για να εχει ολα τα update στην ωρα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα OnePlus
  • The topic was pinned
  • 2 months later...

Καλήμερα τρέχει προσφορά για το 8Τ στα 374 στο official store (2 χρόνια εγγύηση) η έκπτωση γίνεται αυτόματα στο καλάθι. 

Edited by VaggD
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να παραλάβω το 8Τ αγορασμένο από το επίσημο eshop, με βάση το tracking number βλέπω ότι από την DHL θα παραδοθεί στην ΕΛΤΑ. Γνωρίζετε αν στα μεγάλης αξίας δέματατα τα μετάχειρίζονται ως συστημένα ή κλασικά τα παρατάνε στην πυλωτή όπως με τα δέματα από banggood, κλπ? 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα σας! 

Μολις πηγα απο Oneplus 7t pro σε oneplus 10t 5g και η ερωτηση μου ειναι η εξης! 

Εχω 2 καρτες sim ( what's up & wind f2g ) και στης 2 πιανω 4g+ και μενω κεντρο ροδου στο οποιο μερος και στης 2 εταιρεις λενε οτι υπαρχει καλυψη! Μηπως δεν εχει πιστοποιηθει ακομα απο της 2 εταιρειες και γιαυτο δεν πιανω 5g ακομα;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά το 10t δουλεύει με Cosmote κανονικά στο 5g; Σίγουρα επίσημα δεν το υποστηρίζει.

Θα δούλευε το να ενεργοποιήσει κανείς το 5g σε κάποια που υποστηρίζεται;

Edit: τελικά το 5g δεν θέλει ενεργοποίηση. Οπότε άκυρο σαν σκέψη. Προς το παρόν δεν δουλεύει.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για την αγορά του oneplus nord ce 3 lite 5g. Είμαι σε δίκτυο cosmote, ξέρει κανείς αν δουλεύει με το wifi calling?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/7/2023 at 4:02 ΜΜ, kalitexnis_g said:

Παιδιά το 10t δουλεύει με Cosmote κανονικά στο 5g; Σίγουρα επίσημα δεν το υποστηρίζει.

Θα δούλευε το να ενεργοποιήσει κανείς το 5g σε κάποια που υποστηρίζεται;

Edit: τελικά το 5g δεν θέλει ενεργοποίηση. Οπότε άκυρο σαν σκέψη. Προς το παρόν δεν δουλεύει.

Βαλε την καρτα sim σε κάποιο αλλο κινητο που πιάνει ηδη 5g μετα βγαλτην και βαλτην ξανα στο 10t ετσι το εκανα εγω και πιάνω παντα 5g απο cosmote

Edited by Klaudio97
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να τοποθετήσω τα εικονίδια data και airplane mode στην home screen ώστε να μην χρειάζεται να κατεβάζω το συρτάρι απο πάνω και να τα χρησιμοποιώ.

Γίνεται αυτό στο oxygen os?

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, kinezos69 said:

Θέλω να τοποθετήσω τα εικονίδια data και airplane mode στην home screen ώστε να μην χρειάζεται να κατεβάζω το συρτάρι απο πάνω και να τα χρησιμοποιώ.

Γίνεται αυτό στο oxygen os?

Δεν έχω δει τέτοια επιλογή σε OP 9 Pro πάντως.

Στο homescreen μπαίνουν σηνύθως μόνο εικονίδια από εφαρμογές.

Σε ποια άλλα κινητά έχεις δει να γίνεται αυτό που ζητάς;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο MIUI στο Xiaomi που είχα μέσα από τα widget το έβαζα στην home screen.

Εδώ δεν μου βγάζει αυτά τα εικονίδια ώστε να τα στείλω στην home screen.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα παιδιά πρόκειται να παραλάβω το Nord 3 ..για να έχω 5g+wi fi calling + volte ενεργοποιούνται μόνα τους; Ή πρέπει να στείλει κάπου μνμ απο συμβατό κινητό και να βάλω μέσα στην σιμ μου; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Εχω ένα θέμα με τις επαφές του τηλεφώνου. Κατ' αρχήν στην εφαρμογή "κλήσεις" η ταξινόμηση γίνεται μόνο με το όνομα και όχι με το επίθετο άσχετα με την ρύθμιση που έχω επιλέξει. 

Στην εφαρμογή "επαφές" ενώ η ταξινόμηση γίνεται σωστά, όταν πας να κάνεις αναζήτηση με την χρήση της μπάρας με την αλφάβητο, δεν υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ του γράμματος που επιλέγω και του αρχικού γράμματος του επιθέτου που δείχνει εκείνη την στιγμή. Το πρόβλημα αυτό το παρουσιάζει και στα ελληνικά και στα αγγλικά ονόματα.

Τα ονόματα τα έχω περασμένα κανονικά στα πεδία τους (το όνομα στο όνομα και το επίθετο στο επίθετο) και τα έχω μεταφέρει στο τηλέφωνο από την παλαιά συσκευή μου huawei p20lite με την εφαρμογή google κατά την έναρξη της νέας συσκευής.

Επίσης να αναφέρω ότι τα ίδια προβλήματα έχω και με μια συσκευή realme 7lite που έχω.

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα έχω ένα Nord 3 μόλις πάω να βγάλω βίντεο μέσω της εφαρμογής βαιμπερ ,γουατς απ',μεσεντζερ έχει τρέμουλο το βίντεο που βγάζω;γιατί συμβαίνει αυτό; ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορεί να οφείλεται σε LED φωτισμό, μιας και κάποιοι drivers φθηνών led λαμπών, παράγουν flickering.

Δοκίμασε χωρίς τεχνητό φωτισμό για να βεβαιωθείς πως δεν φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαιρετώ την ομάδα. Θέλω να ρωτήσω, επειδή ενδιαφέρομαι για το Nord 3 αλλά τα 550€ μου φαίνονται πολλά, προτιμώ τα 450€ στα οποία πωλείται στην επίσημη σελίδα. Βέβαια, στα 450€ είναι η έκδοση με τα 128 GB τα οποία κρίνοντας από τη χρήση που κάνω, με καλύπτουν οπότε, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν αξίζει το έξτρα 100αρι για τα 256 GB, δεν το απορρίπτω βέβαια, αν μου πείτε ότι είναι πιο value επιλογή. Άλλο όμως είναι το ερώτημα μου

Έστω ότι το παραγγέλνω από την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας, την έκδοση 128 GB που δεν υπάρχει στον Κωτσόβολο. Ξέρω ότι σε θέμα σέρβις και αν δεν κάνω λάθος, η χώρα μας εξυπηρετείται από το service της Πολωνίας. Έστω λοιπόν ότι Ω μοι γένοιτο παθαίνει κάτι η συσκευή και θέλει σέρβις, θα μπορώ να το πάω στον Κωτσόβολο που είναι ο επίσημος διανομέας (το αναφέρω επειδή είναι ο μοναδικός και ίσως υπάρχει εξαίρεση στον κανόνα) η ακολουθείται άλλη διαδικασία; Πιθανόν δεν θα γίνεται αλλά, ποντάρω στο γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλος επίσημος πωλητής πέραν του Κωτσόβολου, μήπως υπάρχει καποιο "παραθυράκι" επ' αυτού....

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 9:47 ΠΜ, tsimisde said:

...Έστω λοιπόν ότι Ω μοι γένοιτο παθαίνει κάτι η συσκευή και θέλει σέρβις, θα μπορώ να το πάω στον Κωτσόβολο που είναι ο επίσημος διανομέας (το αναφέρω επειδή είναι ο μοναδικός και ίσως υπάρχει εξαίρεση στον κανόνα) η ακολουθείται άλλη διαδικασία; Πιθανόν δεν θα γίνεται αλλά, ποντάρω στο γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλος επίσημος πωλητής πέραν του Κωτσόβολου, μήπως υπάρχει καποιο "παραθυράκι" επ' αυτού....

Πανευκολη διαδικασια (ενεργοποιουμενη μέσω chat) και αποστολή του κινητού στο επισημο ευρωπαικο σερβις (Πολωνια ή Τσεχια) με κουριερ (πληρωμενο και για το πηγαινε και το ελα)

Ασε τον Κωτσο στην άκρη, δεν θα σου χρειαστει!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2024 at 9:47 ΠΜ, tsimisde said:

Χαιρετώ την ομάδα. Θέλω να ρωτήσω, επειδή ενδιαφέρομαι για το Nord 3 αλλά τα 550€ μου φαίνονται πολλά, προτιμώ τα 450€ στα οποία πωλείται στην επίσημη σελίδα. Βέβαια, στα 450€ είναι η έκδοση με τα 128 GB τα οποία κρίνοντας από τη χρήση που κάνω, με καλύπτουν οπότε, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το αν αξίζει το έξτρα 100αρι για τα 256 GB, δεν το απορρίπτω βέβαια, αν μου πείτε ότι είναι πιο value επιλογή. Άλλο όμως είναι το ερώτημα μου

Έστω ότι το παραγγέλνω από την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας, την έκδοση 128 GB που δεν υπάρχει στον Κωτσόβολο. Ξέρω ότι σε θέμα σέρβις και αν δεν κάνω λάθος, η χώρα μας εξυπηρετείται από το service της Πολωνίας. Έστω λοιπόν ότι Ω μοι γένοιτο παθαίνει κάτι η συσκευή και θέλει σέρβις, θα μπορώ να το πάω στον Κωτσόβολο που είναι ο επίσημος διανομέας (το αναφέρω επειδή είναι ο μοναδικός και ίσως υπάρχει εξαίρεση στον κανόνα) η ακολουθείται άλλη διαδικασία; Πιθανόν δεν θα γίνεται αλλά, ποντάρω στο γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλος επίσημος πωλητής πέραν του Κωτσόβολου, μήπως υπάρχει καποιο "παραθυράκι" επ' αυτού....

Εγώ που χρειάστηκα πρόσφατα το service στην Πολωνία, δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Αφορά αλλαγή μπαταρίας και πλάτης σε 7Τ. Απλά πράγματα δηλαδή (όχι αντικατάσταση μητρικής ή οθόνης). Η διαδικασία μέσω chat χάλια, δύσχρηστη και μπερδεμένη. Ζήτησαν ΑΠΥ που δεν είχαν στείλει ποτέ, μιας και η αγορά έγινε από την σελίδα τους, οπότε έστειλα screenshot από την παραγγελία μου...

Στην αρχή που έκανα service request, μου έδωσαν οδηγίες για αποστολή από εμένα του κινητού στην CTDI, με έξοδα δικά μου.

Μετά από 2(!) μέρες ήρθε επιβεβαιωτικό mail με ετικέτα για έξοδα δικά τους, αφού τους όχλησα στο chat και τους ρώτησα εάν θα έπρεπε να λάβω κάποια επιβεβαίωση. Το chat είναι αστείο, αρχές έως μέσα Γενάρη ήταν off (διαδικασία αναβάθμισης έλεγε). Χθες το βράδυ τα ίδια (δοκιμάστε μετά από 48h). Τώρα μόλις μίλησα μαζί τους γιατί έχουν παραλάβει το κινητό από 19 Γενάρη και είναι ακόμα στο στάδιο "inspecting" εδώ και 4+ μέρες. Με κατ΄εκτίμηση ημερομηνία επισκευής, την αυριανή, όπου στο chat μου είπαν ότι δεν δουλεύουν Σάββατο....

Όταν μάλιστα ζήτησα παραπάνω πληροφορίες για το τι ακριβώς περιλαμβάνει και περιέχει το κάθε στάδιο (in service, quality control κλπ), μου είπαν να επικοινωνήσω με την CTDI. Με την οποία επικοινωνείς δια τηλεφώνου.... και η οποία στα στοιχεία επικοινωνίας σε παραπέμπει να μιλήσεις με την OP.... Μιλάω για μπάχαλο.

Το δε κόστος ακόμα άγνωστο. Μου προώθησαν μια λίστα με τις τιμές των ανταλλακτικών αλλά μου τόνισαν ότι δεν είναι οριστικές και αυτές θα καθοριστούν όταν παραλάβει η CTDI (προς τα κάτω ή προς τα πάνω). Εδώ και μια βδομάδα αναμένω να μου πουν τι λεφτά να στείλω, άλλη καθυστέρηση μέχρι να τα λάβουν...

Το κερασάκι μου το είπε στο τέλος ο τύπος στο chat ότι απαιτούνται μέχρι 9 εργάσιμες μέρες για το service... Εγώ δεν θυμάμαι να είδα κάτι τέτοιο. Απορώ με μερικές κριτικές ότι το "έστειλα Δευτέρα και το παρέλαβα μέσα στην βδομάδα".

Κρίμα για την OP, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα τραβάνε φίλοι που δεν το έχουν αγοράσει από την επίσημη σελίδα...

Εξάλλου μια ματιά στα reviews της ctdi polland sp θα σας εκπλήξει...

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε αυτό το νήμα για τέτοια θέματα, αλλα δεν έχει γράψει κανεις εδώ και 1,5 χρόνο...

 

 

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...