Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα OnePlus


Tasos19s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα μπεις εφαρμογές θα βρεις τα services και θα κάνεις καθαρισμό δεδομένων της εφαρμογής και μετά reboot

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέχασα να αναφέρω ότι το έκανα αυτό και μετά reboot και πλήρη φόρτιση αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση έχεις και πώς την πέρασες;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε beta 5 και τα στατιστικά έχουν φτιάξει. Φίλος είπε ότι έφταιγε η Google για τα services. Δεν έχω πειραγμένα πολλά πράγματα. Dark theme. a96a8f24685d867d2aff2a171a8ba8c4.jpg887e4308f1dcc2bacd90932c527f60e0.jpgd68acddf8c751f6bc784393ee035b6dd.jpgdb379ea0d6e2adc39a1c2ddc8ad4b049.jpg16955a29de074f23999eff8c310a87dd.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3η μέρα φουλ λειτουργίας και με την επίσημη αναβάθμιση OTA νομίζω έχω πολύ καλά νούμερα και συνολικά και οθόνης. Έκανα βέβαια κάποιες ρυθμίσεις που διάβασα και εδώ και σε άλλα φόρουμ, κάποιες δεν τις θυμάμαι καν.

Το Wifi είναι πάντα ανοιχτό ακόμη και στον ύπνο, απλά απενεργοποίησα εκείνες τις λειτουργίες που έχει που είναι συνδεδεμένο αλλά ψάχνει ταυτόχρονα για δίκτυα με καλύτερο σήμερα και το άλλο που αλλάζει δίκτυα μόνο του. Κάτι ανάλογο έκανα και στο Bluetooth. Έχω την οθόνη στο αυτόματο. Το facebook και το messenger και το Viber/Whats up έχουν κανονικά ειδοποιήσεις και το google Κάνει sync τα mail αλλά χωρίς ειδοποιήσεις. Έβγαλα κάτι επιλογές που έχει να κάνει back up συνέχεια και να στέλνει στοιχεία για να βελτιώνεται η εμπειρία χρήσης μας.

 

http://i.imgur.com/H6rAi0n.jpg

http://i.imgur.com/Db1aZoI.jpg

Edited by Noroimaru
Link to comment
Share on other sites

3η μέρα φουλ λειτουργίας και με την επίσημη αναβάθμιση OTA νομίζω έχω πολύ καλά νούμερα και συνολικά και οθόνης. Έκανα βέβαια κάποιες ρυθμίσεις που διάβασα και εδώ και σε άλλα φόρουμ, κάποιες δεν τις θυμάμαι καν.

Το Wifi είναι πάντα ανοιχτό ακόμη και στον ύπνο, απλά απενεργοποίησα εκείνες τις λειτουργίες που έχει που είναι συνδεδεμένο αλλά ψάχνει ταυτόχρονα για δίκτυα με καλύτερο σήμερα και το άλλο που αλλάζει δίκτυα μόνο του. Κάτι ανάλογο έκανα και στο Bluetooth. Έχω την οθόνη στο αυτόματο. Το facebook και το messenger και το Viber/Whats up έχουν κανονικά ειδοποιήσεις και το google Κάνει sync τα mail αλλά χωρίς ειδοποιήσεις. Έβγαλα κάτι επιλογές που έχει να κάνει back up συνέχεια και να στέλνει στοιχεία για να βελτιώνεται η εμπειρία χρήσης μας.

 

http://i.imgur.com/H6rAi0n.jpg

http://i.imgur.com/Db1aZoI.jpg

Φιλαράκι θέλω αναλυτικά τις ρυθμίσεις σου γιατί εμένα πάλι drain μου κάνει.... 2e1406a4e53b0757999d7f87f522c324.jpg4a9d7ff63eab0b507b60acfab839bc22.jpg67ccb8084ff950528a74da7380811a17.jpg4d835b951b42912149a63147f5297516.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα προσπαθήσω αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω έκανα πολλά μαζί και δεν τα θυμάμαι όλα με ακρίβεια. Βασικά όλα όσα έκανα είναι είτε εδώ στο ποστ του 3τ ή σε ποστ στο επίσημο φόρουμ του κινητού.

 

Διαφέρει μάλλον και η χρήση μας. Πχ εγώ έχω ανοιχτό το WIFI πάντα αλλά κάνω πολύ λίγες κλήσεις (Εσύ νομίζω αρκετές) και ανοίγω σπάνια τα δεδομένα καιτο Bluetooth. Μόνο μια ώρα σε όλη τη χρήση που βλέπεις άνοιξα το Bluetooth, στο γυμναστήριο για να ακούω μουσική στα ακουστικά. Επίσης δεν έχω κάνει ποτέ Root, ή να έχω βάλει beta ή κάτι άλλο πλην του στοκ λειτουργικού.

 

Γράφω ότι θυμάμαι:

1) Έβαλα σκούρο θέμα. Αρχικά επειδή μου άρεσε αλλά μετά διάβασα ότι στις amoled οθόνες βοηθάει.

2) Χρόνος αδράνειας 10 λεπτά.

3) Άφησα κλειστή την αφύπνιση οθόνης και την αυτόματη περιστροφή.

4) Wifi πάντα ανοικτό αλλά στις ρυθμίσεις του έκλεισα την έξυπνη εναλλαγή, την πάντα διαθέσιμη σάρωση και την ειδοποίηση δικτύου. Νομίζω με αυτό είδα άμεσα διαφορά.

5) Απενεργοποίησα τον οπίσθιο φωτισμό των πλήκτρων

6) Απενεργοποίησα όλες τις επιλογές στις χειρονομίες.

7) Ενεργή προσαρμοσμένη φωτεινότητα

8) Έκλεισα δόνηση στις κλήσεις και όλες τις επιλογές στο μενού όπως δόνηση και ήχοι αφής και πληκτρολογίου.

9) Ανενεργή δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας

10) ανενεργή λειτουργία τσέπης (Δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα αυτό) και Δεν είμαι μέλος στο πρόγραμμα εμπειρίας.

 

Αυτά θυμάμαι, τα πιο πολλά τα έκανα από δική μου προτίμηση όχι για μπαταρία και δεν ξέρω πόσα από αυτά έπαιξαν ρόλο ή είναι άσχετα, απλά είπα να τα βάλω. Το σίγουρο είναι ότι για την δική μου χρήση δεν έχω στερηθεί τίποτα από τα παραπάνω. Στις εφαρμογές, τα μόνο που μου στέλνουν ειδοποιήσεις Live είναι το facebook και το Messenger, α και το Viber και το Whats up αλλά δεν τα πολύ χρησιμοποιώ αυτά. Τα email κάνουν sync αλλά δεν στέλνουν ειδοποιήσεις.

 

Αν είναι κάποια άλλη ρύθμιση που σε απασχολεί και δεν την ανέφερα πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση έχεις και πώς την πέρασες;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την τελευταία stock και την πέρασα με ota και clear cache μετά.

Link to comment
Share on other sites

Link για τα τελευταία Google services

 

http://pollux.androidapksfree.com/polluxdata/6c7ae35f038bd87b956a81e5c345954b/com.google.android.gms_v10.5.62-(448-153733333)-10562448_Android-6.0.apk

 

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, μετά από αρκετά πειράματα με τις ρυθμίσεις που αναφέρονται, έχω να πω πως όντως η κατανάλωση των Google services έχει μειωθεί σε φυσιολογικά επίπεδα. (από τα 500mAh σε περίπου 100mAh την ημέρα).

Το κακό είναι ότι αυξήθηκε κατά πολύ η κατανάλωση του λειτουργικού android​ (από 100mAb σε 350 mAh την ημέρα.)

Όλα τα παραπάνω με την ίδια περίπου χρήση , δοκιμασμένο σε 2g,3g και 4g.

Τι να πω. Υπάρχει ένα θετικό ισοζύγιο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι αύξησε έτσι την κατανάλωση του λειτουργικού android;

Η συσκευή μου είναι Motorola Moto x play.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτές οι ρυθμίσεις κάνουν δουλειά στην στοκ ρομ της OnePlus δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει σε εντελώς στοκ android όπως είναι της Motorola

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αυτές οι ρυθμίσεις κάνουν δουλειά στην στοκ ρομ της OnePlus δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει σε εντελώς στοκ android όπως είναι της Motorola

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα έκαναν δουλειά και σε μένα όσον αφορά τις υπηρεσίες Google. Και πολύ καλή δουλειά μάλιστα.

Απλώς περιέργως ανέβηκε η κατανάλωση του λειτουργικού android( έτσι το αναφέρει στα στατιστικά μπαταρίας).

Στα υπόλοιπα η κατανάλωση είναι νορμάλ.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να αφήσεις μερικές μέρες την συσκευή να τρέξει με αυτές τις ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να αφήσεις μερικές μέρες την συσκευή να τρέξει με αυτές τις ρυθμίσεις

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό θα κάνω. Οψόμεθα.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Επανέρχομαι σχετικά με τις ρυθμίσεις που είχα κάνει γιατί πλέον έχω βρει την υγειά μου.

Συγκεκριμένα, μετά από την πρώτη απόπειρα που έκανα και αφού τα αποτελέσματα δεν με ικανοποίησαν, ακύρωσα όλες τις ρυθμίσεις που είχα κάνει. Λειτούργησα το κινητό με τα πάντα ενεργοποίημενα κάνοντάς του και ένα clear cache. Μετά από δύο μέρες δοκίμασα ξανά να κάνω τις προτεινόμενες ρυθμίσεις κάνοντας και κάτι επιπλέον. Απενεργοποίησα το Gboard και χρησιμοποίησα το πολυαγαπημένο μου SwiftKey.

Τα αποτελέσματα ήταν άκρως ικανοποιητικά αυτή τη φορά.

Με wifi μόνιμα ανοιχτό, 4g δεδομένα (5-6 ώρες ) , ακουστικό Bluetooth μόνιμα συνδεδεμένο έχω στο τέλος της ημέρας περίπου 40 με 50% μπαταρία με 30-40' κλήσεις, άλλο τόσο ίντερνετ, αρκετό viber και sot 2,5 με 3 ώρες.

Για μένα πολύ καλοί χρόνοι.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To ξεθάβω μπας και υπάρχουν νέα πάνω στο θέμα .

Μια παρατήρηση που έχω να κάνω από την στιγμή που έβαλα την 4.1.7, είμαι με πρώτο σε κατανάλωση το ΄΄σύστημα android΄΄ και με soc γύρω στις 4 ώρες , παλιότερα πήγαινα και στις 4,5 σχετικά εύκολα.

Σε γενικές γραμμές είμαι με root greenify και τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από εδώ https://forums.oneplus.net/threads/op3-3t-battery-and-heating-tips-nougat.542075/.

Μια ερώτηση στο ρυθμίσεις/εφαρμογές/γρανάζι/συνθετες ρυθμίσεις-ειδική πρόσβαση υπάρχει πεδίο βελτιστοποιηση μπαταρίας , εκεί λοιπόν είναι στην ένδειξη ΄΄χωρίς βελτιστοποίηση΄΄, είναι αυτό σωστό και αν όχι γιατί όταν πατάω ΄΄ολες οι εφαρμογές΄΄ αφήνει τα πεδια ανοιχτά αλλά αν βγω και ξαναμπώ έχει γυρίσει ξανά στο ΄΄χωρίς βελτιστοποίηση ΄΄ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

To ξεθάβω μπας και υπάρχουν νέα πάνω στο θέμα .

Μια παρατήρηση που έχω να κάνω από την στιγμή που έβαλα την 4.1.7, είμαι με πρώτο σε κατανάλωση το ΄΄σύστημα android΄΄ και με soc γύρω στις 4 ώρες , παλιότερα πήγαινα και στις 4,5 σχετικά εύκολα.

Σε γενικές γραμμές είμαι με root greenify και τις προτεινόμενες ρυθμίσεις από εδώ https://forums.oneplus.net/threads/op3-3t-battery-and-heating-tips-nougat.542075/.

Μια ερώτηση στο ρυθμίσεις/εφαρμογές/γρανάζι/συνθετες ρυθμίσεις-ειδική πρόσβαση υπάρχει πεδίο βελτιστοποιηση μπαταρίας , εκεί λοιπόν είναι στην ένδειξη ΄΄χωρίς βελτιστοποίηση΄΄, είναι αυτό σωστό και αν όχι γιατί όταν πατάω ΄΄ολες οι εφαρμογές΄΄ αφήνει τα πεδια ανοιχτά αλλά αν βγω και ξαναμπώ έχει γυρίσει ξανά στο ΄΄χωρίς βελτιστοποίηση ΄΄ ?

 

Root και χωρίς greenify με 4.1.7 και παω 4.20 soc. Για δες το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Root και χωρίς greenify με 4.1.7 και παω 4.20 soc. Για δες το λιγο.
Λες δηλαδή να ξηλωσω το greenify και να αφήσω τις ρυθμίσεις του doze σύμφωνα με το link που ποσταρα μόνο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS+A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εγώ είδα πάντως πως το σκαιπ έχει στο τέρμα τους σενσορες και έτσι του έκοψα τα δικαιώματα απο το appopsx
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

εγώ είδα πάντως πως το σκαιπ έχει στο τέρμα τους σενσορες και έτσι του έκοψα τα δικαιώματα απο το appopsx

 

βασικά το skype το χρησιμοποιώ ελάχιστα και δεν τον έχω δει στα στατιστικά της μπαταρίας πάνω από 1 %

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

αν πας στο sensors στο bbs Θα δεις ότι είναι στο 90%

 

από την στιγμή όμως που δεν φαίνεται στην μπαταρία ?

Αν θες δώσε πιο αναλυτικά στοιχεία/ apk και διαδρομές που τους κόβεις

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μην φανταστείς δεν έκανα τίποτα το τρελό.Είδα στο bbs στους σενσορς ότι το skype τρωει πολύ και άνοιξα το appops Και έκοψα ότι σενσορ ειχε το σκαιπ.Βασικά σε μένα είχε πολύ κατανάλωση στην μπαταρία για αυτό το έψαξα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

1)Magisk με το module να κόβει τα google apps.

2)Greenify

3)wakeBlock κόβω ότι wakes θέλω.https://forum.xda-developers.com/android/software/wakeblock-blocking-drain-late-t3526313f324f7a2c0aa7aa86965d4926d0052cb.jpg3815e2b290aca5e8cd1999fe3d7fff45.jpgdb580f10b84a66f1d8fe43892f3e33a8.jpgc2eec0a0cbe51fd42cf0309b1cc287e1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα OnePlus
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...