Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα OnePlus


Tasos19s
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορούμε να βάζουμε όλες τις συζητήσεις περί αλλαγών σε ρυθμίσεις για καλύτερη αυτονομία
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μέσα φιλαράκι

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα τι παίζει.το όλο κόλπο είναι στα δεδομένα παρασκηνίου κ στο κόψιμο επιλεκτικά μαζί με τις ρυθμίσεις του φίλου από το 3Τ.θα επανέλθω

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και γω αυτό και θα το τεσταρω από αύριο δοκιμάζοντας τις εφαρμογές που απενεργοποίησα τα δεδομένα παρασκηνίου και ποια θα είναι η συμπεριφορά τους.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα παρασκηνίου παιδιά προσέξτε σημαίνει όλων υων ειδών τα δεδομένα

Και WiFi και δεδομένα

Οπότε εφαρμογές πχ ιντερνετ μουσικής έχω θέλω να έχουν δεδομένα παρασκηνίου

Το αναφέρω για να σκεφτεί ο καθένας τι θα κλείσει και τι όχι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα παρασκηνίου παιδιά προσέξτε σημαίνει όλων υων ειδών τα δεδομένα

Και WiFi και δεδομένα

Οπότε εφαρμογές πχ ιντερνετ μουσικής έχω θέλω να έχουν δεδομένα παρασκηνίου

Το αναφέρω για να σκεφτεί ο καθένας τι θα κλείσει και τι όχι

Τι σημαίνουν αυτά λοιπόν? Εγώ δεν έχω απενεργοποιεί ας πουμε gmail, tugabrowser, bbm, viber, messages, κλήσεις και ότι έχει σχέση με αυτά. Για παράδειγμα έχω απενεργοποιήσει μανισιες εφαρμογές όπως ρολόι, διαχείριση αρχείων, αριθμομηχανή κλπ.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνουν αυτά λοιπόν? Εγώ δεν έχω απενεργοποιεί ας πουμε gmail, tugabrowser, bbm, viber, messages, κλήσεις και ότι έχει σχέση με αυτά. Για παράδειγμα έχω απενεργοποιήσει μανισιες εφαρμογές όπως ρολόι, διαχείριση αρχείων, αριθμομηχανή κλπ.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πχ στις κλήσεις τι να την κάνεις την λειτουργία στο παρασκήνιο;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε μην απενεργοποιήσετε τα μέσα,δεν κατέβαζε από το play store δείτε στο screenshot που πήγε το playstore από το ψάξιμο για να δω τι φταίει, κανονικά απενεργοποιήσετε playstore και services δεν υπάρχει πρόβλημα

d1f275a5478e1a6470bf9c6f69083e9b.jpg

31865e7bd0a929fdf3e33226956391f6.jpg8fe8bf438cf9ed17cb8c4a49cb85621f.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Πχ στις κλήσεις τι να την κάνεις την λειτουργία στο παρασκήνιο;

Δε ξέρω, γι αυτό ρωτάω τι παίζει η τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτή η διαδικασία στη συμπεριφορά των εφαρμογών.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσέξτε μην απενεργοποιήσετε τα μέσα,δεν κατέβαζε από το play store δείτε στο screenshot που πήγε το playstore από το ψάξιμο για να δω τι φταίει, κανονικά απενεργοποιήσετε playstore και services δεν υπάρχει πρόβλημα

d1f275a5478e1a6470bf9c6f69083e9b.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τα μέσα? Που είναι αυτό στις εφαρμογές?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μου δείχνει ως περιορισμένες μόνο όσες εφαρμογές απενεργοποίησα τα δεδομένα παρασκηνίου.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ το εξής όμορφο.Σε όποια εφαρμογή έκοψα τα δεδομένα παρασκηνίου καταργήθηκε εντελώς το Mobile radio active με συνέπεια να έπεσε και η κατανάλωση της. Σε όλες εκτός από τα services & play store. Εκεί παρόλο που τα κατηργησα είδα εμφανίζει Mobile radio active.

Παράδειγμα που είναι 1000% αξιόπιστο.παιζω ένα βαρύ παιχνίδι 4 χρόνια.το clash of clans.Ξερω με κλειστά μάτια πως λειτουργεί κ πόσο ενεργοβορο είναι. Μπήκα λοιπόν εκεί και είδα τρομερά μικρότερη κατανάλωση κ καθόλου Mobile radio active!

Για μένα εδώ είναι το κουμπί της υπόθεσης.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε μην απενεργοποιήσετε τα μέσα,δεν κατέβαζε από το play store δείτε στο screenshot που πήγε το playstore από το ψάξιμο για να δω τι φταίει, κανονικά απενεργοποιήσετε playstore και services δεν υπάρχει πρόβλημα

d1f275a5478e1a6470bf9c6f69083e9b.jpg

31865e7bd0a929fdf3e33226956391f6.jpg8fe8bf438cf9ed17cb8c4a49cb85621f.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εσπαγα το κεφάλι μου 2 ωρες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει το γεγονός ότι ενώ με τις ρυθμίσεις που συζητάμε αυτές τις μέρες κέρδισα ότι οι ενεργοβορες εφαρμογές μου πλέον καταναλώνουν πολύ πολύ λιγότερο μιας και δεν τρώνε μπαταρία στο παρασκήνιο, αυτό δεν αντικατοπτρίζεται σε χρόνο οθόνης αλλά αναμονής.

Δηλαδή πλέον με την ίδια χρήση βγάζω ακοπα μέρα ίσως και μιάμιση αλλά συνολικά χρόνο οθόνης 4 με 4μιση ώρες. Μικτή χρήση δεδομένα WiFiκ κλήσεις σε λογικά πλαίσια κ ένα βαρύ παιχνίδι μισή ώρα με τρία τέταρτα σύνολο. Δεν έχει σημασία για αυτό δεν αναφέρω λεπτομέρειες.

Οκ μαματο που κερδίσαμε τρελή αναμονή εννοείται αλλά εμπειρικά καταλήγω ότι άμα ανάβει ο οθόνη καληνύχτα ότι και να είναι.

Δεν χάλασε ο κόσμος απλά για χάρη της κουβέντας

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Χαζα χαζά είχα 46 λεπτά κλήσεων αν παίζει ρόλο

Apps γρανάζι, advanced, special access, usage access έχει το Googl services και το play store και λέει ότι απλά μαζεύουν δεδομένα από τι άλλες εφαρμογές χρησιμοποιούμε.Το απενεργοποιησα το θεωρώ ασφαλές

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Μα το πρόβλημα στην αναμονή είναι όταν το δουλεύεις την μπαταρία κατά 99% τη καταναλώνει η οθόνη

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δε νομιζω οτι ειχαμε ποτε προβλημα με την αναμονη κατα την διαρκεια της νυχτας ας πουμε που κοιμομαστε. 1 με 2% να εχανε μεσα σε ενα 8ωρο με κλειστα wifi, data κλπ εννοειται.

Ο σκοπος πιστευω ειναι να πετυχουμε (κατι που πιθανοτατα δεν γινεται) κατα τη χρηση της συσκευης να πεφτει πιο αργα η μπαταρια. Δηλαδη οριμενες φορες μπορει να χασεις ενα 4% κατα την χρηση μεσα σε 10 λεπτα η και λιγοτερο, χωρις να κανεις κατι βαρυ η απαιτητικο.

Βεβαια αυτο λιγο πολυ συμβαινει σε ολα τα smartphones και συνηθως απο το 100% μεχρι το 65-70% πεφτει σχετικα γρηγορα η μπαταρια. Απο εκει και κατω καπως σταθεροποιειται και αποφορτιζεται πιο αργα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το πρόβλημα στην αναμονή είναι όταν το δουλεύεις την μπαταρία κατά 99% τη καταναλώνει η οθόνη

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με έκαψες έτσι όπως το έγραψες! :-))))

Μπορείς να το κάνεις φραγκοδιφραγκα? Φιλικά

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικα δε νομιζω οτι ειχαμε ποτε προβλημα με την αναμονη κατα την διαρκεια της νυχτας ας πουμε που κοιμομαστε. 1 με 2% να εχανε μεσα σε ενα 8ωρο με κλειστα wifi, data κλπ εννοειται.

Ο σκοπος πιστευω ειναι να πετυχουμε (κατι που πιθανοτατα δεν γινεται) καατ τη νχρηση της σσυεκευης να πεφτει πιο αργα η μπαταρια. Δηλαδη οριμενες φορες μπορει να χασεις ενα 4% κατα την χρηση μεσα σε 10 λεπτα η και λιγοτερο, χωρις να κανεις κατι βαρυ η απαιτητικο.

Βεβαια αυτο λιγο πολυ συμβαινει σε ολα τα smartphones και συνηθως απο το 100% μεχρι το 65-70% πεφτει σχετικα γρηγορα η μπαταρια. Απο εκει και κατω καπως σταθεροποιειται και αποφορτιζεται πιο αργα.

Με καλύψες κ συμφωνώ απόλυτα.Στο μόνο που διαφωνώ είναι στον τρόπο που πέφτει η μπαταρία.Σε εμένα πέφτει αργά μέχρι το 75% περίπου με αρκετή οθόνη κ μετά όσο πάει στο 50 και κάτω πάει πιό νερό και δεν είναι ανάλογη η οθόνη

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με έκαψες έτσι όπως το έγραψες! :-))))

Μπορείς να το κάνεις φραγκοδιφραγκα? Φιλικά

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με καλύψες κ συμφωνώ απόλυτα.Στο μόνο που διαφωνώ είναι στον τρόπο που πέφτει η μπαταρία.Σε εμένα πέφτει αργά μέχρι το 75% περίπου με αρκετή οθόνη κ μετά όσο πάει στο 50 και κάτω πάει πιό νερό και δεν είναι ανάλογη η οθόνη

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν έχω τσεκαρει ακριβώς στο one plus 3Tπως πάει η μπαταρία σε αυτά τα ποσοστά, αλλά σε προηγούμενες συσκευές αυτό έβλεπα και ίσως είχα την ίδια εντύπωση και για το one plus.

 

Νομίζω ότι λίγο πολύ και ο vag αυτό λέει που γράφω στην δεύτερη παράγραφο από πάνω. Να πετύχουμε ίσως καλύτερη αυτονομία κατά την χρήση της συσκευής.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάθαμε αν η διαφορά μπαταρίας 3 με 3Τ είναι hardware or software?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Δεν ξέρω αν έχουν καταλήξει κάπου σε αυτό. Πάντως το 3 την μπαταρία του 3Τ την διαβάζει ως 3000mah.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βιντεάκι απαντάει στις περισσότερες απορίες σχετικά με την μπαταρία μεταξύ των δυο κινητών.

 

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τι βρήκα εντελώς τυχαία.Ειμαι 48% μπαταρία και τα 4% το έχασα από μία εφαρμογή του συστήματος που βρήκα στις εφαρμογές

Auto test server

f1925de4f6e967a6c4559278b065afd4.jpg

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το γκουγκλαρα αλλά δεν βρήκα τίποτα

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και το Bugreportlite εμφανίζει σε μένα αυξημένη κατανάλωση.

 

Υπάρχουν και άλλες εφαρμογές συστηματος που συνδέονται όμως. Και όλες μου δείχνουν το ίδιο ποσοστό κατανάλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έγραφα μόλις.ειναι μάλλον ολα μαζί πακέτο του συστεμ, ανάξιο λόγου

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλες εσύ και το παρακάτω που έγραψα, τα έκανα force stop. Εάν δω κάτι παράξενο θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά για τα OnePlus
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...