Jump to content

Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)


anergos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν έβλεπα αντίστοιχα screenshot με αυτό που θα σας βάλω παρακάτω πίστευα ότι είναι στη σφαίρα κάποια φαντασίας. Πλέον με το snapdragon αυτό το screenshot είναι δικό μου και είμαι πολύ happy.

 

 

 

Screenshot-20190319-101117-Settings.jpg

 

 

 

Μάλιστα να πω ότι δεν έχω κλείσει τίποτα απολύτως ούτε από gps, data, Bluetooth εφαρμογές κτλ. Όλα ανοιχτά, δύο κάρτες sim με σήμα κολλημενο στις 5 γραμμές και μάλιστα οι 3 ώρες ομιλίας είναι μέσω Bluetooth ακουστικού και από τις δύο γραμμες μοιρασμένες

Ναι εδώ μπορώ να πω ότι φαίνεται πράγματι να υπάρχει διαφορά υπέρ του snap και μάλλον μεγάλη. Καλοδουλετη να είναι η συσκευή και πάντα τέτοια νούμερα. Ίσως το επόμενο note μου να είναι με snap και ας απαρνηθω την 2ετη εγγύηση. Απλά θα κοιτάξω από εκεί που θα πάρω να έχω έστω 1 έτος.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 382
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω 2 σοτ που ζητησε και ο Νικος-mod να δει ειναι απο διαφορετικες χρησεις .Δεν γινεται στο πρωτο να δειχνει τελευταιο το 2% υπηρεσιες google play και παρακατω οταν ζητειται αναλυτικη καταναλωση απο εφαρμογες να δειχνει το Viper 3 και ωρες....δεν θα ηταν κατω απο τις υπηρεσιες google play....η το chrome καπου 2-3 ωρες και να μην περνα ουτε το 2%....

 

3ωρες chrome σε συναρτηση με 8 ωρες σοτ ειναι πανω απο 15-20% σε ενδειξη ποσοστου....

 

Στο πρωτο σοτ εγινε σχεδον μονο χρηση κλησεων....

Αυτο εδω--->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7803383#post7803383

 

Στη συνεχεια ζητα ο Νικος-Mod να δει και καταναλωση απο εφαρμογες γιατι στο πρωτο δειχνει μεχρι 2% υπηρεσιες google play...

Δεν εχει λοιπον σχεση με αυτο εδω το οποιο δειχνει καταναλωση εφαρμογων "Μιας εβδομαδας"---->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7803390#post7803390

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Τα παραπανω 2 σοτ που ζητησε και ο Νικος-mod να δει ειναι απο διαφορετικες χρησεις .Δεν γινεται στο πρωτο να δειχνει τελευταιο το 2% υπηρεσιες google play και παρακατω οταν ζητειται αναλυτικη καταναλωση απο εφαρμογες να δειχνει το Viper 3 και ωρες....δεν θα ηταν κατω απο τις υπηρεσιες google play....η το chrome καπου 2-3 ωρες και να μην περνα ουτε το 2%....

 

3ωρες chrome σε συναρτηση με 8 ωρες σοτ ειναι πανω απο 15-20% σε ενδειξη ποσοστου....

 

Στο πρωτο σοτ εγινε σχεδον μονο χρηση κλησεων....

Αυτο εδω--->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7803383#post7803383

 

Στη συνεχεια ζητα ο Νικος-Mod να δει και καταναλωση απο εφαρμογες γιατι στο πρωτο δειχνει μεχρι 2% υπηρεσιες google play...

Δεν εχει λοιπον σχεση με αυτο εδω το οποιο δειχνει καταναλωση εφαρμογων "Μιας εβδομαδας"---->>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7803390#post7803390

 

Εχθές το σεραρα το τηλέφωνο για αυτό ανέβασα εβδομάδας γιατί τα στατιστικά της ημέρας χάθηκαν όταν σήμερα φορτιστήκε πλήρως.

 

Μην το ψάχνεις δεν προσπαθώ να ευνοήσω κανέναν από τους δύο επεξεργαστές. Απλές διαπιστώσεις κάνω.

Και τα δύο τα έχω πληρώσει κοντά στα 2.000 οπότε δεν έχω κανέναν λόγο να ευνοήσω κάποιο

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψαχνω κατι απλα πρεπει να γινεται κατανοητο τι δειχνει καθε εικονα.

3 ωρες chrome δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να ειναι κατω του 2%.Θα επρεπε να εδειχνε σοτ 90 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το σεραρα το τηλέφωνο για αυτό ανέβασα εβδομάδας γιατί τα στατιστικά της ημέρας χάθηκαν όταν σήμερα φορτιστήκε πλήρως.

 

Μην το ψάχνεις δεν προσπαθώ να ευνοήσω κανέναν από τους δύο επεξεργαστές. Απλές διαπιστώσεις κάνω.

Και τα δύο τα έχω πληρώσει κοντά στα 2.000 οπότε δεν έχω κανέναν λόγο να ευνοήσω κάποιο

 

Αγαπητε συμφορουμιτη αρχικα να πω οτι η ενδειξη του σηματος ειναι μεγιστο 4γραμμες(και εγω απο την βιασυνη μου δεν προσεξα καλα την απαντηση.

 

Τωρα στο screenshot που ανεβηκε και ελπιζω με αυτο να ληξει και το θεμα με τα διαφορετικα μοντελα,αυτο που εγινε ειναι οτι

1)Ειδες και μονος σου για αυτα που σου λεγαμε οι αλλοι πιο πριν.Το γεγονος οτι στο παλιο σου Screenshot ηταν πανω απο την οθονη αλλες διεργασιες με τεραστιο ποσοστο σημαινει οτι γιαυτο ειχες τοσο χαλια αυτονομια.Με λιγα λογια κατι σου ετρωγε μπαταρια οταν δεν το δουλευες το κινητο,αρα κακως επεμενες οτι παντα ετσι γινεται στα κινητα που στηνεις γιατι οπως βλεπεις και απο το τελευταιο σου SoT αυτο αλλαξε ολως τυχαιως με νεο στησιμο.

2)Επισης εβγαλες ακυρο τον συμφορουμιτη Βαγγελη που πηρε το μερος σου και εβγαλε τα δικα του βιαστικα συμπερασματα περι κακης αυτονομιας,τραγικου standby και αλλα ωραια. Οταν μια συσκευη εχει χαλια αυτονομια,αυτη θα την εχει και με snap και με exynos.

Στα screenshot που ανεβασες πιο παλια,ειχες χειροτερα νουμερα και απο κατοχους s9+ με μικροτερη μπαταρια και φυσικα πιο ενεργοβορο τσιπακι(οπως ειχε αποδειχθει κιολας).

Ακομα και με λογικη μπακαλικου να παμε,ο snap855 των 7nm μπορει να ειναι λιγο πιο ενεργειακα καλος σε σχεση με τον exynos των 8.

Και για το σημα μπορει να ειναι λιγο καλυτερο γιατι αλλη κεραια φοραει το ενα και αλλη το αλλο.

 

Περαν τουτου τα αναφερω αυτα γιατι σιγουρα θα ισχυουν και στο νεο Galaxy note,και επιλογες υπαρχουν για οποιον θελει την εκδοση με snapdragon απλα θα εχει αναλογα θεματα και στην εγγυηση(λιγοτερη και αποκλειστικα απο το καταστημα αγορας)αλλα και στην μεταπωληση και αν θελει καποιος να κρατησει την συσκευη για 2χρονια,μιας και μετα τον 1ο χρονο εισαι εκτος εγγυησης.

Και βασικα αν δεν κανω λαθος η εδω Smartec δεν επισκευαζει κινητα εκτος Ευρωπης,αλλα για το τελευταιο δεν ειμαι 100% σιγουρος μπορει και να κανω λαθος.

 

Οπως και να εχει μιας και καλως ή κακως τραβηξες αρκετα με την εν λογω συσκευη μακαρι να την απολαυσεις τωρα και να ηρεμισεις λιγο και εσυ,και οι αλλοι που τρωγονται οτι το S10+ εχει γενικα κακη αυτονομια.

Και εγω παντως την εκδοση του snapdragon θα ηθελα να παρω λογω ραδιοφωνου,αλλα δεν πειραζει δεν θα το παντρευτω το κινητο,μπορει να το δωσω για το note10 με snapdragon(αν το note ερθει με τιποτα μπαταρια 4500+ και πολυ καλυτερη καμερα,θα δειξει).

 

Βεβαια εχε υποψη σου οτι και το score στο Antutu για snap μοντελο δεν ειναι υψηλο.Σιγουρα οπως και περυσι θα δουμε επομενα μοντελα να το ξεπερνανε το S10(s855)οπως ηδη το περναει το xiaomi.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και βίντεο συγκριτικό. Μέχρι να το ανεβάσω δείτε και τα αποτελέσματα των δύο διπλά δίπλα.

Τα συμπεράσματα δικά σας αν και τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

 

(σημειώστε ότι και τα δύο κινητά είναι χωρίς σιμ με φωτεινότητα 100% και ανάλυση 2κ)

 

IMG-20190319-165250.jpg

 

IMG-20190319-165241.jpg

 

IMG-20190319-165258.jpg

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και βίντεο συγκριτικό. Μέχρι να το ανεβάσω δείτε και τα αποτελέσματα των δύο διπλά δίπλα.

Τα συμπεράσματα δικά σας αν και τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

 

(σημειώστε ότι και τα δύο κινητά είναι χωρίς σιμ με φωτεινότητα 100% και ανάλυση 2κ)

 

https://i.ibb.co/rZdHRFf/IMG-20190319-165250.jpg[/ig]

 

https://i.ibb.co/dKdPjK4/IMG-20190319-165241.jpg[/ig]

 

https://i.ibb.co/wrLDqnJ/IMG-20190319-165258.jpg[/ig]

 

δε νομιζω οτι αμφεβαλλε κανεις για τα νουμερα αυτα..ειναι δεδομενα.

Το ολο θεμα αφορα την διαφορα στην αυτονομια και αν ειναι της ταξεως του 50% οπως ειπωθηκε και εκανε εντυπωση, αν ειναι 30%, αν ειναι 10 ή 5 τελος παντων...

Προφανως αλλο 5 αλλο 50..και αυτο περιμενουμε να δουμε, που θα κατσει η μπιλια τελικα, εγω προσωπικα θεωρω οτι ειναι κοντα στο 5 με 10 βασει οσων εχω δει.

Απο εκει και περα, οι επιδοσεις δε με απασχολουν, παρολο οτι βιντεο απο τη gopro 7 τα επεξεργαζομαι στο κινητο γιατι κανει πιο γρηγορα, δε με απασχολει αν θα τελειωσει μερικα δευτερολεπτα πιο γρηγορα. games κλπ που να εχουν διαφορα νομιζω αφορουν λιγους.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και βίντεο συγκριτικό. Μέχρι να το ανεβάσω δείτε και τα αποτελέσματα των δύο διπλά δίπλα.

Τα συμπεράσματα δικά σας αν και τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

 

 

Το οτι ο snap ειναι μπροστα στα benchmarks το ξερουμε εδω και πολυ καιρο δεν ειναι κατι νεο,ουτε ειπε κανεις οτι δεν ισχυει.

Ουτως ή αλλως ο snap ειναι στα 7νανομετρα ενω ο exynos οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μιας και το ανεφερες,βρηκα τον παραπανω οδηγο που ανεφερε ενας κατοχος S10+ με τον exynos για battery optimisation οπως λεει

 

https://forum.xda-developers.com/s10-plus/how-to/galaxy-s10-battery-optimisation-guide-t3911988

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο snap ειναι μπροστα στα benchmarks το ξερουμε εδω και πολυ καιρο δεν ειναι κατι νεο,ουτε ειπε κανεις οτι δεν ισχυει.

Ουτως ή αλλως ο snap ειναι στα 7νανομετρα ενω ο exynos οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μιας και το ανεφερες,βρηκα τον παραπανω οδηγο που ανεφερε ενας κατοχος S10+ με τον exynos για battery optimisation οπως λεει

 

https://forum.xda-developers.com/s10-plus/how-to/galaxy-s10-battery-optimisation-guide-t3911988

 

Ιδιος οδηγος με του swind στo s9+ thread.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και βίντεο συγκριτικό. Μέχρι να το ανεβάσω δείτε και τα αποτελέσματα των δύο διπλά δίπλα.

Τα συμπεράσματα δικά σας αν και τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους.

 

(σημειώστε ότι και τα δύο κινητά είναι χωρίς σιμ με φωτεινότητα 100% και ανάλυση 2κ)

 

IMG-20190319-165250.jpg

 

IMG-20190319-165241.jpg

 

IMG-20190319-165258.jpg

 

 

Καλησπερα.. τα benchmarks ειναι καπως υποκειμενικα.. θα σταθω στο geekbench οπου στο δικο μου στο single core εχει 4453 και multi core 10783.

 

Στο antuntu εχω 354627..

 

Στα benchmarks παιζει ρολο η θερμοκρασια, η διαθεσιμη μνημη την δεδομενη στιγμη, το συνολο των εγκατεστημενων εφαρμογων, τα processes που απασχολουν την cpu κτλπ.. η διαφορα στο geekbench αμελητεα, η διαφορα στο antuntu της ταξης του 2-3%.

 

Θεωρω οτι γινεται ντορος για την αποδοση για το τιποτα.. Προσωπικη αποψη σαφως..

 

 

Με εκτιμηση

Link to comment
Share on other sites

Ιδιος οδηγος με του swind στo s9+ thread.

 

Με αντεγραψε ετσι;:lol:

 

Ρε...μας παρακολουθανε;:p

 

Αλλα πλεον τρωει σκονη με τον καινουργιο (update2) μια και εχει διανεμηθει μεσο pm...Ουτε προκειται να τον ανακαλυψουν ποτε να μας αντιγραψουν παλι....:lol:

Καληνυχτα Xda...Made in greece καργα...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Ιδιος οδηγος με του swind στo s9+ thread.

 

Ναι αλλα στο θεμα αυτο δεν εχει αναφερθει κατι αντιστοιχο αν δεν κανω λαθος και δεν προερχομαστε ολοι απο S9+ για να εχουμε βρει τον εν λογω οδηγο αυτο ειναι το θεμα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

το modem τις qualcmomn σιγουρα ειναι ποιο ισχυρο οπως ειναι και ποιο ευκολο να ξεκλειδωσεις τις bands lte!οσο αναφορα τις επιδοσεις και των δυο ειναι μηδαμινες οι διαφορες οπως ειπαν και η προηγουμενοι.επισης αυτο που εχεις το G9750 εχει sony imx αισθητηρα και οχι isocell!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

το modem τις qualcmomn σιγουρα ειναι ποιο ισχυρο οπως ειναι και ποιο ευκολο να ξεκλειδωσεις τις bands lte!οσο αναφορα τις επιδοσεις και των δυο ειναι μηδαμινες οι διαφορες οπως ειπαν και η προηγουμενοι.επισης αυτο που εχεις το G9750 εχει sony imx αισθητηρα και οχι isocell!

 

Και τα δύο τα έχω

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

το modem τις qualcmomn σιγουρα ειναι ποιο ισχυρο οπως ειναι και ποιο ευκολο να ξεκλειδωσεις τις bands lte!οσο αναφορα τις επιδοσεις και των δυο ειναι μηδαμινες οι διαφορες οπως ειπαν και η προηγουμενοι.επισης αυτο που εχεις το G9750 εχει sony imx αισθητηρα και οχι isocell!

 

Πίσω έχουν isocell όλα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το note 9 το μεγάλο με τα 8 γίγα. Παρακολουθώ το νήμα από την αρχή όμως. Χαρείτε τη συσκευή σας, όσοι την πήρατε day 1. Γνωρίζετε ότι θα έχει "ελαττωματακια" τα οποία όμως ενδέχεται να στρώσουν. Μην αναλωνεστε άσκοπα σε συγκρίσεις μεταξύ exynos και Qualcomm, ξέρουμε ότι ο 2ος είναι πιο δυνατός αλλά δεν καλύπτεται από εγγύηση εδώ η να λέτε ότι είναι άχρηστο το κινητό επειδή δεν έχει τέλεια μπαταρία από τη 1η φόρτιση, θα βελτιωθεί και η μπαταρία. Απλά χαρείτε τη συσκευή σας, αυτό λέω, οκ να καταλάβω 1000 ευρω δωσατε αλλά εν γνώση σας, ξέρατε ότι day one θα έχει μικροθεματα. Η συσκευή είναι μαζί με το mate 20 pro ότι καλύτερο υπάρχει, αλλού είναι λίγο καλύτερο το ένα αλλού το άλλο. Εγώ θα περιμένω να πέσει η τιμή του μήπως το τσιμπήσω σε καμία ευκαιρία αλλιώς θα περιμένω το επόμενο note. Αυτά φιλικά πάντα :):)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου ποιο είναι και τρώγεται με εμένα να καταλάβω??

Εδώ και 3 χρόνια ο exynos είναι πίσω,εγώ φταίω σε αυτό η ή Sammy?

Αν δεν το ανέφερα πριν και το αναφέρω τώρα αλλάζει κάτι επί της ουσίας ότι στην Ευρώπη μας πλασάρει χειρότερη έκδοση??

 

Η μήπως η ενόχληση πηγάζει στο ότι φέτος πήρες Sammy και νιώθεις θιγμενος αν χρήστες αναφέρουν τα αρνητικά??

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μα δεν ειναι μονο για την Samsung που εχεις μπει να τα γραψεις αυτα.

Σε ολες τις αλλες εταιρειες θα δουμε στα σχολια τον Alextrela να λεει οτι για τον εαυτο του για τον χ,ψ λογο τρωει ακυρο για αγορα.

Τραγικη η Huawei,τραγικη η Samsung,τραγικη η Apple,τραγικη η Xiaomi,τραγικη η Sony,τραγικη η LG και παει λεγοντας.

Ολες οι εταιρειες tragic με λιγα λογια.....

Για το S10 λοιπον ειχες γραψει ηδη οτι του ριχνεις ακυρο γιατι δεν θελεις τρυπες στα κινητα κατι που ειναι απολυτως δεκτο και σεβαστο οπως και το ιδιο ειχες πει και για το notch γενικα.

Οταν ομως ερχεσαι τωρα και λες οτι,τελικα σε χαλαει ο exynos(λες και αν ηθελες δεν μπορουσες να αγοραζες το μοντελο του snapdragon απεξω οπως πηρες και το vivo)και γιαυτο δεν αγοραζεις το κινητο τωρα ή στο μελλον(παρολο που το Note9 το αγορασες τελικα για λιγο καιρο στην εκδοση του exynos,περυσι δηλαδη δεν σε πειραζε τοσο),ειναι σαν να κοροιδευεις τους υπολοπους που αλλα λες την μια και αλλα κανεις.

Προφανως δικα σου χρηματα ειναι και φυσικα εισαι ελευθερος να αγορασεις κυριολεκτικα το οτιδηποτε.Στα γραφομενα σου ειναι το θεμα.

Και μαλιστα και εσυ ο ιδιος το ειχες γραψει πιο παλια,οτι γενικα η Oneplus σε τραβαει περισσοτερο γιατι σαρεσει να σκαλιζεις τις συσκευες χωρις να χανεις την εγγυηση και ας εχει ποσες ελλειψεις.

Αυτο λοιπον που θελω απο σενα(οσον αφορα τα σχολια σου μιας και εισαι αρκετα ενεργος)ειναι να εισαι ειλικρινης και αντικειμενικος με αυτα που γραφεις,τοσο απλα.

 

Εγω πχ ειχα πει πιο παλια οτι Samsung συσκευη δεν θα παρω οσο εχει το παλιο τραγικο Touchwiz και τσιγκουνευεται σε μπαταριες και ram το οποιο και αλλαξε,αρα ναι θελω να δοκιμασω την συσκευη για να δω τι λεει(ειδικα μιας και την πετυχα σε φοβερη day one τιμη). Προφανως αν δω σε βαθος χρονου τιποτα στραβα και με χαλασει το κινητο θα φυγει. Δεν ειμαι ουτε μετοχος της Samsung,ουτε της Huawei,ουτε της Apple.

Απλα εκει που βλεπω ολοκληρωμενες και καλες συσκευες,εννοειται οτι θα πω καλα λογια και αν μπορω θα τις τιμησω.

 

Ασε που ουτως ή αλλως το αν εχουμε exynos ή snapdragon στην Ευρωπη δεν ειναι πραγματικο αρνητικο της συσκευης οπως αν εχει πχ ενα κινητο θυρα ακουστικων ή micro sd για οποιον τα χρειαζεται/θελει.

 

Καποιος αλλος ειπε οτι η ενσυρματη φορτιση του S10 ειναι πιο αργη απο τον ανταγωνισμο.Αυτο ειναι αληθεια,και υπαρχουν εταιρειες που γενικα φορτιζουν τα κινητα τους πολυ πιο γρηγορα. Εγω ομως αυτο που ειδα στα θεματα αυτων των εταιρειων οπως του mate20pro,ειναι ορισμενοι απο αυτους,να φορτιζουν με αργους φορτιστες για να μην χαλασουν την αποδοση της μπαταριας.Το τελευταιο μηπως τελικα πρεπει να μας βαλει σε σκεψη για το ποια ειναι τα πραγματικα θετικα και αρνητικα σε μια συσκευη?

Γιατι και για την ασυρματη φορτιση διαβαζω απο μερικους οτι τους ειναι αδιαφορη,αλλα αν τους κανει δωρο καποιος μια ασυρματη βαση και αρχιζουν και την δουλευουν,εκει ειμαι σιγουρος οτι θα αλλαξουν γνωμη(ειδικα και οπου υποστηριζεται γρηγορη ασυρματη φορτιση).

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειναι μονο για την Samsung που εχεις μπει να τα γραψεις αυτα.

Σε ολες τις αλλες εταιρειες θα δουμε στα σχολια τον Alextrela να λεει οτι για τον εαυτο του για τον χ,ψ λογο τρωει ακυρο για αγορα.

Τραγικη η Huawei,τραγικη η Samsung,τραγικη η Apple,τραγικη η Xiaomi,τραγικη η Sony,τραγικη η LG και παει λεγοντας.

Ολες οι εταιρειες tragic με λιγα λογια.....

Για το S10 λοιπον ειχες γραψει ηδη οτι του ριχνεις ακυρο γιατι δεν θελεις τρυπες στα κινητα κατι που ειναι απολυτως δεκτο και σεβαστο οπως και το ιδιο ειχες πει και για το notch γενικα.

Οταν ομως ερχεσαι τωρα και λες οτι,τελικα σε χαλαει ο exynos(λες και αν ηθελες δεν μπορουσες να αγοραζες το μοντελο του snapdragon απεξω οπως πηρες και το vivo)και γιαυτο δεν αγοραζεις το κινητο τωρα ή στο μελλον(παρολο που το Note9 το αγορασες τελικα για λιγο καιρο στην εκδοση του exynos,περυσι δηλαδη δεν σε πειραζε τοσο),ειναι σαν να κοροιδευεις τους υπολοπους που αλλα λες την μια και αλλα κανεις.

Προφανως δικα σου χρηματα ειναι και φυσικα εισαι ελευθερος να αγορασεις κυριολεκτικα το οτιδηποτε.Στα γραφομενα σου ειναι το θεμα.

Και μαλιστα και εσυ ο ιδιος το ειχες γραψει πιο παλια,οτι γενικα η Oneplus σε τραβαει περισσοτερο γιατι σαρεσει να σκαλιζεις τις συσκευες χωρις να χανεις την εγγυηση και ας εχει ποσες ελλειψεις.

Αυτο λοιπον που θελω απο σενα(οσον αφορα τα σχολια σου μιας και εισαι αρκετα ενεργος)ειναι να εισαι ειλικρινης και αντικειμενικος με αυτα που γραφεις,τοσο απλα.

 

Εγω πχ ειχα πει πιο παλια οτι Samsung συσκευη δεν θα παρω οσο εχει το παλιο τραγικο Touchwiz και τσιγκουνευεται σε μπαταριες και ram το οποιο και αλλαξε,αρα ναι θελω να δοκιμασω την συσκευη για να δω τι λεει(ειδικα μιας και την πετυχα σε φοβερη day one τιμη). Προφανως αν δω σε βαθος χρονου τιποτα στραβα και με χαλασει το κινητο θα φυγει. Δεν ειμαι ουτε μετοχος της Samsung,ουτε της Huawei,ουτε της Apple.

Απλα εκει που βλεπω ολοκληρωμενες και καλες συσκευες,εννοειται οτι θα πω καλα λογια και αν μπορω θα τις τιμησω.

 

Ασε που ουτως ή αλλως το αν εχουμε exynos ή snapdragon στην Ευρωπη δεν ειναι πραγματικο αρνητικο της συσκευης οπως αν εχει πχ ενα κινητο θυρα ακουστικων ή micro sd για οποιον τα χρειαζεται/θελει.

Αφου ολες οι συσκευες εχουν αρνητικα ρε ανθρωπε.

Υπαρχει συσκευη τελεια στην αγορα με ολα τα feature και ολα τα χαρακτηριστικα που να καλυπτει ολους.

Οχι η απαντηση.

Στο τελος τα σταθμιζεις ποια σε επηρεάζουν λιγότερο και προχωράς σε απόκτηση.

Δεν ειναι ολα τα αρνητικά ιδια βαρύτητα για ολους και ουτε η αναφορά σε αυτα ειναι αρνητικό

 

Τι δεν καταλαβαινεις η εχεις ορεξη καθε φορα για flames κουβέντα χωρις κάποιο νόημα?

Ειπα οτι δεν με χαλαει ο exynos αφου θα το φερω στα μετρα μου το κινητό αν έδινα βαρύτητα σε service αλλά δεν παυει να υπάρχει καταφανής διακριση απο πλευρας της εταιριας με δυο μετρα και δυο σταθμα.

Και προσωπικά αν δεν με χαλούσαν οι ********ες ναι θα έπαιρνα το 855 αφου 20 χρονια με δεκάδες συσκευές ουδέποτε μου χάλασε εστω 1 συσκευή και να χρειαστεί service.

Τωρα αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι δεν θα πεθάνουμε για ενα άψυχο αντικείμενο

 

Αν υπηρχε επιλογή ανάμεσα στα 2 soc το 99% θα επελεγε Qualcomm αντί exynos.

Υπάρχει αντίλογος σε αυτο?

Μονο μαζόχας θα επέλεγε exynos αν ειχε την επιλογή χωρίς να επηρεάζει την εγγύηση.

Αυτη ειναι η αλήθεια.

 

Οπως εχω γράψει τα Samsung απο Note 9 και επειτα παρέχουν την πιο ολοκληρωμένη πρόταση στην αγορα ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαίνει οτι καλύπτει όλους τους χρήστες η δεν εχει αρνητικά.

 

Αν ηταν ετσι ολοι οι Κινέζοι που παρέχουν λιγοτερα feature θα ειχαν κλείσει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα αρνητικά ιδια βαρύτητα για ολους και ουτε η αναφορά σε αυτα ειναι αρνητικό

 

 

Σε αυτο συμφωνω,βεβαια οταν σχολιαζουμε σε ενα forum πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας και τους υπολοιπους που σχολιαζουν σε αυτο.

 

Οπως ειπα οταν σε ενα forum συμμετεχεις και μου βγαζεις ολες τις γνωστες εταιρειες τραγικες,εκει δινεις στους υπολοιπους μια συγκεκριμενη εικονα που σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη ακομα και να μην το θελεις ή να εννοεις αλλο πραγμα(κυριως στα νεωτερα μελη).

 

Εχει τεραστια διαφορα ο προφορικος απο τον γραπτο λογο σε τετοια πραγματα,στον γραπτο λογο δεν υπαρχουν υπονοουμενα για να ξερει ο αλλος πως σκεφτεσαι,και εκει πηγαινε και το αρχικο μου σχολιο.

Και φανταζομαι θα γνωριζεις οτι ουτε εγω οταν ειναι καποιο αρνητικο να το πω δεν θα το πω.Μετα το καλοκαιρι πχ που θα αρχισει το γνωστο θεμα με τα updates,νομιζω ξερεις απο τωρα τι θα γραφτει στο θεμα αυτο οπως και πιο παλια.

 

Και για να τελειωνει και το θεμα εδω(και ζητω συγνωμη εκ μερους μου μιας και δεν ειμαι τοσο παλιο μελος για να ξερω τι εννοει ο καθενας σε αυτα που γραφει),να σου πω μονο οτι στην περιπτωση μου το S10+ το πηρα day one κοντα 620ευρω(δηλαδη λιγα χρηματα παραπανω απο οσο θα ζηταει πχ το νεο Oneplus),αρα ναι προφανως μπορω να παραβλεψω το αν φοραει exynos ή snapdragon η συσκευη.

 

Αν μου ελεγες στα 1000ευρω αν θα αγοραζα day one το exynos μοντελο,η απαντηση ειναι προφανως και οχι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο συμφωνω,βεβαια οταν σχολιαζουμε σε ενα forum πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας και τους υπολοιπους που σχολιαζουν σε αυτο.

 

Οπως ειπα οταν σε ενα forum συμμετεχεις και μου βγαζεις ολες τις γνωστες εταιρειες τραγικες,εκει δινεις στους υπολοιπους μια συγκεκριμενη εικονα που σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη ακομα και να μην το θελεις ή να εννοεις αλλο πραγμα(κυριως στα νεωτερα μελη).

 

Εχει τεραστια διαφορα ο προφορικος απο τον γραπτο λογο σε τετοια πραγματα,στον γραπτο λογο δεν υπαρχουν υπονοουμενα για να ξερει ο αλλος πως σκεφτεσαι,και εκει πηγαινε και το αρχικο μου σχολιο.

Και φανταζομαι θα γνωριζεις οτι ουτε εγω οταν ειναι καποιο αρνητικο να το πω δεν θα το πω.Μετα το καλοκαιρι πχ που θα αρχισει το γνωστο θεμα με τα updates,νομιζω ξερεις απο τωρα τι θα γραφτει στο θεμα αυτο οπως και πιο παλια.

 

Και για να τελειωνει και το θεμα εδω(και ζητω συγνωμη εκ μερους μου μιας και δεν ειμαι τοσο παλιο μελος για να ξερω τι εννοει ο καθενας σε αυτα που γραφει),να σου πω μονο οτι στην περιπτωση μου το S10+ το πηρα day one κοντα 620ευρω(δηλαδη λιγα χρηματα παραπανω απο οσο θα ζηταει πχ το νεο Oneplus),αρα ναι προφανως μπορω να παραβλεψω το αν φοραει exynos ή snapdragon η συσκευη.

 

Αν μου ελεγες στα 1000ευρω αν θα αγοραζα day one το exynos μοντελο,η απαντηση ειναι προφανως και οχι.

Τραγικές βγαζω συγκεκριμένα feature ειτε στην υλοποίηση τους σε hardware η ντιζαιν η σε software η στην έλλειψη τους σε οσες συσκευές σχολιάζω που δινω βαρύτητα και που με χαλανε περισσότερο.

Και εννοειται οχι 620 και 720 να δώσεις αν σε ενδιαφερει η πληρότητα σε συσκευή πας εκει και δικαιολογημενα,απλα οπως ειπα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ολοι πληρότητα σε features αλλιως οι κινεζοι θα ειχαν κλεισει που παντα δινουν λιγότερα αφου παιζουν ρολο δεκαδες αλλοι παραγοντες και αντικειμενικοι και υποκειμενικοι που να προτιμήσει καποιος λιγότερο προικισμένη συσκευή ακόμα και ίδια τιμή να ήταν.

 

Πιστευω να κατανοησες οπως κατανοησα εσενα και να σταματησουμε εδω διοτι δεν εχει νοημα να μετατρέψουμε το νημα σε διαλογο 2 ατόμων.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδη σκεφτομαι για την εκδοση με τον 855.

Αξιζει;

Απο wondamobile τη βρηκα. Υπάρχει καποιο θεμα;

Απο εγγυηση τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδη σκεφτομαι για την εκδοση με τον 855.

Αξιζει;

Απο wondamobile τη βρηκα. Υπάρχει καποιο θεμα;

Απο εγγυηση τι γινεται;

 

Απο εγγυηση αν παθει κατι το κινητο σε καλυπτει μονο το καταστημα αγορας/πωλητης.Δεν γνωριζω(μιας και δεν εχω αγορασει ποτε)αν υπαρχει προβλημα στην μεταπωληση της συσκευης.

 

Η εδω Samsung καλυπτει μονο τα Ευρωπαικα μοντελα οσον αφορα την εγγυηση.Τα μοντελα των snapdragon που ειναι για Ασια και Αμερικη δεν τα καλυπτει,και δεν γνωριζω αν τα επισκευαζει(επι πληρωμη βεβαια)τα συγκεκριμενα ή οχι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως χωρίς την ενεργοποίηση του αποτυπωματος η μπαταρια νομίζω κρατάει πολύ παραπάνω...

 

Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και στο S10,αλλα αυτο που λες σιγουρα ισχυει στην περιπτωση αλλων κινητων με τον δακτυλικο κατω απο την οθονη οπως στο mate20pro που στο gsmarena εχει γραψει το εξης

''If you turn the under-display fingerprint sensor off, you can get a few extra hours due to the improved standby performance''.

Δεν ξερω αν ισχυει και στην περιπτωση του s10 αυτο και για τι διαφορες μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Επειδη σκεφτομαι για την εκδοση με τον 855.

Αξιζει;

Απο wondamobile τη βρηκα. Υπάρχει καποιο θεμα;

Απο εγγυηση τι γινεται;

 

Κοίταξε και στο eglobalcentral.eu

Ένας χρόνος εγγύηση, και σε βλάβη, όπως γράφει στο σάιτ, πηγαίνει χονκ κογκ , για επισκευή..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά το update ακόμα καλύτερα αποτελέσματα37f7de39cf241e75fa609f236dfa2398.jpgd748b90b8dcdc528ead05130fe071c62.jpg

 

S10 plus(Snapdragon)

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (Snapdragon version)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...