Jump to content

Samsung TAB S5e


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξίζει ακόμα σαν συσκευή η να πάω στο s6;

Με ενδιαφέρει για browsing, Netflix, social. Παιχνίδια ποτέ.

Με φοβίζει ο s670 θέλω σπιρτάδα όπως τα hi end κινητά, όχι αργοκινητο καράβι. Επίσης τι one ui τρέχει αυτή τη στιγμή;

 

Λάζαρος.. Note 10+

 

Αν ειχες διαβασει τα μηνύματα του εδω κ. Στο σκρουτζ θα ήξερες... Εγω εχω αφησει στην ακρη το s10 plus κ δουλευω τις περισσότερες ωρες μονο το tab.. Απο τις καλυτερες αγορες μου μεχρι τωρα.. Καλα μη τρελαθουμε δεν πηραμε tab με εκατο ευρω αλλα των 400... Παριμενουνε αναβάθμισή για το νεο ui. Σε ολα τα κανει πολυ καλά... Αν δεις vs μεταξυ του s6 ανοιγει τις περισσότερες φορές πιο γρηγορα μισο δευτερολεπτο το πιο ακριβο ε και τι έγινε;;; κανένα παραπονο μεχρι τωρα... Πέρα απο του youtube που δεν εχει πλήρη οθονη κ καποιες εφαρμογές δεν δουλευουν οριζοντια παρα μονο κάθετα οπως στα κινητα δηκαδη ινστα κτλ εγω το νιωθω σαν ναυαρχιδα.. Κ πολυ ποιοτικο εξωτερικα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Αν ειχες διαβασει τα μηνύματα του εδω κ. Στο σκρουτζ θα ήξερες... Εγω εχω αφησει στην ακρη το s10 plus κ δουλευω τις περισσότερες ωρες μονο το tab.. Απο τις καλυτερες αγορες μου μεχρι τωρα.. Καλα μη τρελαθουμε δεν πηραμε tab με εκατο ευρω αλλα των 400... Παριμενουνε αναβάθμισή για το νεο ui. Σε ολα τα κανει πολυ καλά... Αν δεις vs μεταξυ του s6 ανοιγει τις περισσότερες φορές πιο γρηγορα μισο δευτερολεπτο το πιο ακριβο ε και τι έγινε;;; κανένα παραπονο μεχρι τωρα... Πέρα απο του youtube που δεν εχει πλήρη οθονη κ καποιες εφαρμογές δεν δουλευουν οριζοντια παρα μονο κάθετα οπως στα κινητα δηκαδη ινστα κτλ εγω το νιωθω σαν ναυαρχιδα.. Κ πολυ ποιοτικο εξωτερικα
Jim ευχαριστώ. Ωραία ανάλυση. Όντως δεν διάβασα όλο το νήμα. Είναι τόσο smooth όσο το s10; ομολογώ δεν το περίμενα. Ξέρω ότι η συσκευή είναι πολύ καλή απλά ακόμη είμαι ανάμεσα στις 2 επιλογές

1ον διαφορά επεξεργαστών

2ον spen

Επίσης και της θήκης με το keyboard αλλά και το track pad που υπάρχει στο s6 ενώ στο 5 εχει μόνο πληκτρολόγιο.

Μάλλον θα καταλήξω εδώ όμως μιας και η διαφορά των 300 ευρώ είναι μεγάλη.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Jim ευχαριστώ. Ωραία ανάλυση. Όντως δεν διάβασα όλο το νήμα. Είναι τόσο smooth όσο το s10; ομολογώ δεν το περίμενα. Ξέρω ότι η συσκευή είναι πολύ καλή απλά ακόμη είμαι ανάμεσα στις 2 επιλογές

1ον διαφορά επεξεργαστών

2ον spen

Επίσης και της θήκης με το keyboard αλλά και το track pad που υπάρχει στο s6 ενώ στο 5 εχει μόνο πληκτρολόγιο.

Μάλλον θα καταλήξω εδώ όμως μιας και η διαφορά των 300 ευρώ είναι μεγάλη.

 

Λάζαρος.. Note 10+

 

Να σαι καλα. Ναι ειναι μεγάλη η διαφορα στα λεφτα πενακι, πληκτρολογιο παιρνεις κ εδω με 50 ευρω μαζι οκ δεν θα ειναι το ιδιο αλλα...

Εχω γραψει φρεσκια αναλυση στο σκρουτζ μπες να τη δεις οπως κ για το σ10 πλας εχω γραψει ολοκληρο review, αν θες στειλε μ νούμερο η messnegr να σ τραβηξω κανα βιντεο να δεις πόσο γρηγορο ειναι στεικε μ στα εισερχόμενα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα. Ναι ειναι μεγάλη η διαφορα στα λεφτα πενακι, πληκτρολογιο παιρνεις κ εδω με 50 ευρω μαζι οκ δεν θα ειναι το ιδιο αλλα...

 

Εχω γραψει φρεσκια αναλυση στο σκρουτζ μπες να τη δεις οπως κ για το σ10 πλας εχω γραψει ολοκληρο review, αν θες στειλε μ νούμερο η messnegr να σ τραβηξω κανα βιντεο να δεις πόσο γρηγορο ειναι στεικε μ στα εισερχόμενα

Εννοείται ότι πιστεύω αυτά που αναφέρεις δε χρειάζεται βίντεο επιβεβαίωσης, αν ήταν έτσι δεν θα ρωτούσα εξ αρχής. Προχωράω σε αγορά μιας και η τιμή του είναι πολύ καλή.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα κινητά (ανεξαρτήτου μάρκας και κατασκευής), έτσι και τα tablet έχουν τα θετικά και αρνητικά τους.

Προσωπικά, για την δουλειά που κάνω στο tablet μου (δεν είμαι gamerας, ούτε χρειάζομαι 100 εφαρμογές να τρέχουν multitasking στο background) είμαι υπερ-ευχαριστημένος με το S5e σε όλους τους τομείς (ακόμη και στην εμβέλεια του WiFi, στην οποία δεν βλέπω καμιά απολύτως διαφορά σε σχέση με το S10 μου).

Για τους απαιτητικούς υπάρχει και το S6 (ΟΧΙ βέβαια το LITE) αλλά για τις δικές μου ανάγκες θα το προτιμούσα μόνο και μόνο για το S-Pen (ένας λόγος που θα άξιζε να απαγχονιστώ αν θα έδινα επιπλέον 300€ μόνο και μόνο για το πενάκι...)

Και μιας και μιλήσαμε γι'αυτό, τελικά έχει δοκιμάσει κανείς κανένα Pen στο S5e για να μας πει την γνώμη του μπας και το αγοράσουμε κι εμείς;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα τα κινητά (ανεξαρτήτου μάρκας και κατασκευής), έτσι και τα tablet έχουν τα θετικά και αρνητικά τους.

 

Προσωπικά, για την δουλειά που κάνω στο tablet μου (δεν είμαι gamerας, ούτε χρειάζομαι 100 εφαρμογές να τρέχουν multitasking στο background) είμαι υπερ-ευχαριστημένος με το S5e σε όλους τους τομείς (ακόμη και στην εμβέλεια του WiFi, στην οποία δεν βλέπω καμιά απολύτως διαφορά σε σχέση με το S10 μου).

 

Για τους απαιτητικούς υπάρχει και το S6 (ΟΧΙ βέβαια το LITE) αλλά για τις δικές μου ανάγκες θα το προτιμούσα μόνο και μόνο για το S-Pen (ένας λόγος που θα άξιζε να απαγχονιστώ αν θα έδινα επιπλέον 300€ μόνο και μόνο για το πενάκι...)

 

Και μιας και μιλήσαμε γι'αυτό, τελικά έχει δοκιμάσει κανείς κανένα Pen στο S5e για να μας πει την γνώμη του μπας και το αγοράσουμε κι εμείς;

Προφανώς και υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ο επεξεργαστής που δεν ξέρω πως θα αποδίδει μετά από κάνα χρόνο. Οι εφαρμογές καθημερινά γίνονται ποιο βαριές και απαιτητικές. Το spen είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο αλλά 300 επιπλέον όχι δεν τα διαθέτω. Έχετε να προτείνετε θήκη με πληκτρολόγιο και track pad; αλήθεια υπάρχει περίπτωση να δουλεύει η θήκη του s6; τα ταμπλετ είναι ολόιδια εκτός από την κάμερα.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ο επεξεργαστής που δεν ξέρω πως θα αποδίδει μετά από κάνα χρόνο. Οι εφαρμογές καθημερινά γίνονται ποιο βαριές και απαιτητικές. Το spen είναι ένα πολύ δυνατό εργαλείο αλλά 300 επιπλέον όχι δεν τα διαθέτω. Έχετε να προτείνετε θήκη με πληκτρολόγιο και track pad; αλήθεια υπάρχει περίπτωση να δουλεύει η θήκη του s6; τα ταμπλετ είναι ολόιδια εκτός από την κάμερα.

 

Λάζαρος.. Note 10+

 

Αντε να σ ερθει με το καλο να δεις οτι εχουμε δικιο... Κοιτα υπαρχει στοσκρουτζ αυτο με τη θηκη κ το πληκτρολογιο.. Λογικα με ένα ποντικι με κσλωδιο στη θυρα θα είναι σουπερ.. Πενσκι εχω βρει κ γω μερικα κ ισως με βοηθ0υσαν στην επεξεργασία... Χωρίς φπα γλιτωνεις 80 ευρω...

Κ ενα χρονο μετα μια χαρα τέλεια θα δουλευει.. Αν κ μου κάνει εντυπωση που ζηταει ολη τη μνήμη πολλες φορές αν κ ξερω τι εστι Android... Αν έβρισκα το s4 σε χσμηλη τιμη ισως το σκεφτόμουν αλλα μονο κ μονο για την πολυ καλυτερη επεξεργασία που κανω κ θα για την οθοναρα που ειχσ στραβωθει πριν με τ0 s10 plus χαλαλι τα money... Τώρα άρχισα να το ψηνω για drone

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Αν το Samsung Galaxy SII από το 2012, που το δούλεψα πρόσφατα για πειραματικούς λόγους, δουλεύει ακόμη αυτά που χρειάζομαι (netflix, movies, multimedia, social), τότε σίγουρα και το S5e θα τα δουλεύει άψογα για αρκετά χρόνια στο μέλλον.

Το ταπεινό MLS 10'' tablet που έχω εδώ και 4 χρόνια τα δουλεύει ακόμη τα προγράμματα μια χαρά ακόμη και με τις σημερινές ενημερώσεις, τότε σίγουρα θα τα δουλέψει και το S5e μια χαρά στο μέλλον.

Έχω τον πήχη χαμηλά στις καθημερινές μου εργασίες με το tablet οπότε δεν φοβάμαι πως θα με προδώσει στα επόμενα χρόνια.

Όσο για θήκη / πληκτρολόγιο για το S5e, σε καμιά περίπτωση δεν θα επέλεγα την γνήσια, μιας και είναι μαγνητική (το οποίο σημαίνει ΜΗΔΕΝ προστασία από πτώσεις.)

Επέλεξα την συγκεκριμένη:

https://www.skroutz.gr/s/19611796/Bluetooth-Keyboard-Flip-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Galaxy-Tab-S5e-2019.html?

Αποσπώμενο πληκτρολόγιο και θήκη που προστατεύει άψογα το tablet από πτώσεις. Η διάρκεια μπαταρίας του πληκτρολογίου είναι φαινόμενο! Το φόρτισα για πρώτη φορά αρχές Μαρτίου... και δεν ξέρω πότε θα μου ζητήσει πάλι φόρτιση...

Με ένα extra bluetooth ποντίκι σίγουρα θα σε ικανοποιήσει στο έπακρο!

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι θα πετάει. Το στοίχημα είναι τι θα γίνει μετά από 1 με 2 χρόνια αν και πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει σοβαρό θέμα αλλά και να υπάρχει καλά να ήμαστε θα πάμε στο s7 η όπως αλλιώς θα λέγεται :D

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Την έχω στα χέρια μου εδώ και λίγες ώρες. Είχα μείνει χωρίς ταμπλέτα πολύ καιρό. Η τελευταία που είχα ήταν η g500 lg, για να καταλάβετε.

Θεωρώ ότι είναι μια καλή αγορά για τα λεφτά της, αυτή την στιγμή. Εντάξει. Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές σε ταμπλέτες πλέον. Αλλά αν πεις οτι δεν έχεις τα χρήματα για την s6, σε σχέση με την s6 lite την θεωρώ καλύτερη επιλογή. Όταν, ψάχνοντας, βρίσκεις την s5e φθηνότερα και μάλιστα το 4g μοντέλο, παίρνεις μια σαφώς καλύτερη οθόνη, 4 ηχεία, αντί 2, υποστήριξη Dex, αισθητήρα δακτυλικών, snapdragon αντί exymnos, μου είναι αρκετό. Η γραφίδα μου είναι αδιάφορη.Ούτε σχεδιάζω, ούτε γράφω σημειώσεις με αυτόν τον τρόπο. Κι ας είναι παλιότερο μοντέλο. Ίσως πάρει και android 10 με one u 2, θα ναι μια χαρά.

Την μπαταρία θέλω να δω πως πηγαίνει. Επειδή έχω χρόνια σταματήσει να ανοίγω PC σπίτι, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, θα ναι καλά να βγάζει μια μέρα.

Είχα διαβάσει και κάποια σχόλια- παράπονα για το wifi και τον αισθητήρα δακτυλικών και με είχαν λίγο ανησυχήσει. Εκ πρώτης δεν παρατηρώ κάτι. Βέβαια είναι νωρίς ακόμη για συμπεράσματα.

Με τα ηχεία της έχω πάθει πλάκα!

Το σήμα κινητής τηλεφωνίας πώς και το εμφανίζει; Αφού δεν της έχω βάλει κάρτα sim. Ότι δηλαδή υπάρχουν διαθέσιμα δίκτυα;

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Ερχεται σε λιγες μερες android 10

 

Σε Korea ηδη ελαβαν το update

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-tab-s5e/firmware/SM-T720/KOO/download/T720XXU1BTF7/347210/

 

και συνηθως κανει 5-6 μερες να ερθει και Ευρωπη. Για να δουμε ποσο καλυτερα μπορει να πηγαινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ήρθε η αναβάθμιση!

 

Εμενα οχι ακομα γραψε εντυπωσεις, για να δουμε αν θα αλλαξει κατι αν κ δεν μ λειπει κατι περα απο το full screen στο you tube

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι σημαντικό. Οι όποιες αλλαγές έχουν να κάνουν με το skin της Samsung. Έχουν προστεθεί κάποια πράγματα, από το 1 στο 2.1 που πήγε. Πχ smart share, βελτιώσεις και νέες λειτουργίες στο keyboard της.

Το dark mode λειτουργεί πιο σωστά και σε περισσότερες εφαρμογές. Πχ στο Google app/ search.

You tube, που ρώτησες, δεν έχει αλλάξει τίποτα.

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν σε κάποιον δεν αρέσει η version 10, υπάρχει τρόπος να ξαναγυρίσει στην 9, χωρίς όμως να χάσει ότι ρυθμίσεις και προγράμματα έχει εγκαταστήσει;
Link to comment
Share on other sites

Για πενάκι χρησιμοποιώ το adonit mini 4 σε συνδιασμό με το inkredible app και είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

Θα το τσεκάρω ευχαριστούμε, για άλλες εφαρμογές δεν κάνει; π. Χ snapseed

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Μετά την "μεγάλη αναβάθμιση μου ήρθε και μία "μικρή" 177ΜΒ νομίζω (1ΒΤG3)

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε η μικρή ναι. Το tablet έγινε ακόμα καλύτερο με τα gestures.

 

Τι ηχειαρες έχει το tablet με ενεργοποίηση atmos? Rock pop rap ολα τα genres τα απολαμβάνεις. Συν τιμιοτατο μπάσο για ένα tablet 400 γραμμαρίων.

 

Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ. Η ταμπλέτα είναι vfm. Ένα μήνα την έχω κι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Οθόνη, ηχεία, μπαταρία τα πιο δυνατά του σημεία. Σχεδιασμός. Μικρό βάρος.

Σε συνδυασμό και με ένα galaxy κινητό απογειώνεται. Σε άλλο δωμάτιο το κινητό, σε άλλο δίκτυο, με την ταμπλέτα σαλόνι, δεν χάνω κλήση και μηνύματα.

Ευχαριστώ που αναφέρατε το μικρό update. Δεν το είχα πάρει είδηση. Αναφέρει βελτιώσεις στο WiFi. Όντως κάτι λίγα νερά έκανε μετά το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...