Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου θυμίζετε σε πιο μενού βρίσκονται οι ρυθμίσεις για το volte, vowifi, στην τελευταία επίσημη έκδοση του λειτουργικού ;

 

Ρυθμίσεις -> Wifi & Internet -> SIM και Δίκτυο -> SIM 1 ή 2

Link to comment
Share on other sites

Σε καρτα sim της cosmote,αν δεν εχει ποτε ενεργοποιηθει volte-vowifi,θα χρειαστει να σου ενεργοποιησουν τηλεφωνικα την υπηρεσια στο τμημα εξυπηρετησης τους.Μολις το κανουν και μετα εμφανιζονται αυτες οι επιλογες στις ρυθμισεις του κινητου. Με sms απο oneplus συσκευη δεν μπορει να γινει επειδη δεν μας εχουν στην λιστα με τις συσκευες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά και την ενεργοποίηση vowifi και volte νομίζω δεν λείπει τίποτα από την συσκευή μας
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα thread με οδηγίες για την ενεργοποίηση του VoLTE και VoWifi

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477898

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένα thread με οδηγίες για την ενεργοποίηση του VoLTE και VoWifi

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477898

 

Για ''τα παλιά χρόνια'' καλό το thread και οι οδηγίες, σήμερα μας είναι άχρηστο έπειτα απο την μαμά ενεργοποίηση.

Απλά μια ενεργοποίηση της κάρτας απο τον πάροχο με συμβατή συσκευή και έτοιμος :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έχετε παρατηρήσει ότι κάποιες φορές σαν να σκαλώνει η εναλλαγή από Volte σε Vowifi και ενώ έχει συνδεθεί, κανονικά στο wifi, η ένδειξη να παραμένει volte αντί vowifi, ως ώφειλε;

Εννοείται ότι είναι ενεργή η προτίμηση σε vowifi

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Έχετε παρατηρήσει ότι κάποιες φορές σαν να σκαλώνει η εναλλαγή από Volte σε Vowifi και ενώ έχει συνδεθεί, κανονικά στο wifi, η ένδειξη να παραμένει volte αντί vowifi, ως ώφειλε;

Εννοείται ότι είναι ενεργή η προτίμηση σε vowifi

στο δικο μου μολις συνδεθω σε wifi γυρναει η τελεφωνια σε vo-wifi. εννοειται οτι εχω φουλ σημα τ/φ

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μου μολις συνδεθω σε wifi γυρναει η τελεφωνια σε vo-wifi. εννοειται οτι εχω φουλ σημα τ/φ

 

Εμένα με Vodafone ο μόνος τρόπος να γυρίσει σε VoWiFi είναι να το βάλω σε λειτουργία πτήσης αλλιώς είναι μόνιμα σε VoLTE.

Δεν έχω δοκιμάσει σε ασθενές σήμα, σπίτι έχω 3/4 γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

εμένα γύρναγε κ με φουλ σημα. αναγκάστηκα να ξανα κάνω τη παλιά διαδικασία UK TELEFONICA και έκτοτε γυρνάει σε vowifi μονο οταν εχω ασθενές σήμα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,επειδη με ενδιαφερει το κινητο και κοιτάω τα μεταχειρισμενα υπηρχε καποιο πρόβλημα σε παρτιδες που εχει βγαλει συγκεκριμενο ωστε να το προσέξω ?

επίσης αν ειναι ξεκλειδομενος ο bootloader υπάρχει θεμα για εγγύηση κλπ?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,επειδη με ενδιαφερει το κινητο και κοιτάω τα μεταχειρισμενα υπηρχε καποιο πρόβλημα σε παρτιδες που εχει βγαλει συγκεκριμενο ωστε να το προσέξω ?

 

επίσης αν ειναι ξεκλειδομενος ο bootloader υπάρχει θεμα για εγγύηση κλπ?

 

Όχι και όχι,προχώρα άφοβα απλά κοιτάς στα μεταχειρισμενα τα κλασικά δηλαδή γρατζουνιες,χτυπήματα,pop up camera,δαχτυλικο,ήχος,ακούστικο ότι δουλεύουν καλά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι και όχι,προχώρα άφοβα απλά κοιτάς στα μεταχειρισμενα τα κλασικά δηλαδή γρατζουνιες,χτυπήματα,pop up camera,δαχτυλικο,ήχος,ακούστικο ότι δουλεύουν καλά.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ok φιλε μου σε ευχαριστω πολυ.

Εδωσα στην γυναικα μου το Pixel 3 που ειχα και επειδη ειχα σκοπο να παω στο 4αρη αλλα ειναι δυσευρεστα στα μεταχειρισμενα λεω να δοκιμάσω το 1Plus μιας και το γυμνό android του Pixel μοιάζει με του 1plus και το αγαπησα. Μακαρι να μην απογοητευτω σε καμερα γιατι οπως και να το κανουμε εκει το πιξελ ειναι παρα πολυ καλο.ειδικα σε κλειστους χωρους και πρόσωπα και τωρα με το παιδί βγαζουμε αρκετες φωτο η αληθεια ειναι.

Σε κλειστους χωρους στο σπιτι πχ με φως λάμπας εστιαζει γρηγορα σε προσωπα και παιδια ή βγαίνουν τα παντα κουνημένα οσο να τραβηξεις?

επισης μια τιμη στα 450 ευρω για μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση με 1 χρονο εγγυηση πχ ειναι καλη τιμη για το 12/256?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Ok φιλε μου σε ευχαριστω πολυ.

Εδωσα στην γυναικα μου το Pixel 3 που ειχα και επειδη ειχα σκοπο να παω στο 4αρη αλλα ειναι δυσευρεστα στα μεταχειρισμενα λεω να δοκιμάσω το 1Plus μιας και το γυμνό android του Pixel μοιάζει με του 1plus και το αγαπησα. Μακαρι να μην απογοητευτω σε καμερα γιατι οπως και να το κανουμε εκει το πιξελ ειναι παρα πολυ καλο.ειδικα σε κλειστους χωρους και πρόσωπα και τωρα με το παιδί βγαζουμε αρκετες φωτο η αληθεια ειναι.

Σε κλειστους χωρους στο σπιτι πχ με φως λάμπας εστιαζει γρηγορα σε προσωπα και παιδια ή βγαίνουν τα παντα κουνημένα οσο να τραβηξεις?

επισης μια τιμη στα 450 ευρω για μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση με 1 χρονο εγγυηση πχ ειναι καλη τιμη για το 12/256?

 

εχω το 7 pro και η γυναικα μου το pixel xl(2016). To pixel δεν παιζεται σε κλειστους χωρους και φωτο της 2χρονης κορης μου. Το 7 pro ειναι πολυ κακο στο συγκεκριμενο θεμα οπως ηταν και το Galaxy S9+ που ειχα πριν απο αυτο. Πολυ δυσκολα να μη βγει θολη η φωτο. Ευτυχως εχω βρει την υγεια μου με Gcam και οι φωτος της βγαινουν εκπληκτικες. Σε ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο αλλα με γρηγορο διπλο κλικ του power button απο lock screen δεν μπορεις (χωρις ρουτ τουλαχιστον) να ανοιξεις την gcam, εχε αυτο κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

εχω το 7 pro και η γυναικα μου το pixel xl(2016). To pixel δεν παιζεται σε κλειστους χωρους και φωτο της 2χρονης κορης μου. Το 7 pro ειναι πολυ κακο στο συγκεκριμενο θεμα οπως ηταν και το Galaxy S9+ που ειχα πριν απο αυτο. Πολυ δυσκολα να μη βγει θολη η φωτο. Ευτυχως εχω βρει την υγεια μου με Gcam και οι φωτος της βγαινουν εκπληκτικες. Σε ολα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο αλλα με γρηγορο διπλο κλικ του power button απο lock screen δεν μπορεις (χωρις ρουτ τουλαχιστον) να ανοιξεις την gcam, εχε αυτο κατα νου.

 

2 χρονων ειναι και η δικια μας και ειχα βρει την υγεια με το pixel και το double tap που σε εβαζε με την μια στην καμερα και τραβαγες αμεσως φωτογραφια που κατα 90% εβγαινε παρα πολυ καλη.

Φιλε τωρα με προβληματισες με αυτο που ειπες γιατι τωρα με την μικρη η φωτογραφία σε διάφορες στιγμές έχει γινει καθημερινοτητα .

Με την gcam σε 1plus7pro έλυσες δηλαδή το πρόβλημα ? ειναι απροβληματιστη και τραβας γρήγορα ?

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

2 χρονων ειναι και η δικια μας και ειχα βρει την υγεια με το pixel και το double tap που σε εβαζε με την μια στην καμερα και τραβαγες αμεσως φωτογραφια που κατα 90% εβγαινε παρα πολυ καλη.

Φιλε τωρα με προβληματισες με αυτο που ειπες γιατι τωρα με την μικρη η φωτογραφία σε διάφορες στιγμές έχει γινει καθημερινοτητα .

Με την gcam σε 1plus7pro έλυσες δηλαδή το πρόβλημα ? ειναι απροβληματιστη και τραβας γρήγορα ?

 

Εγω το εχω λυσει για τα δικα μου δεδομενα, βγαζει εκπληκτικο πορτραιτο αλλα δε μπορεις να χρησιμοποιησεις telephoto και ultrawide αν δεν κανεις ρουτ που δεν εχω κανει συν το οτι θα σε εκνευρισει σε καποιο βαθμο που δε θα εχεις πλεον το double tap με power button. Εγω συμβιβαστηκα και το εχω συνηθισει εσυ που ειχες pixel θα σου κακοφανει αρκετα, εδω εμενα με ενοχλει. Δε ξερω, πρεπει να ζυγισεις τι μετρα περισσοτερο για σενα, design και εμπειρια χρησης, οθονη χωρις notch ,bezels κλπ ή camera? Η δουλεια γινεται με gcam αλλα αλλιως ειναι να εχεις την στοκ καμερα της google οπως και να χει... Απο την αλλη και εγω εχω σκεφτει το γυρισω σε pixel 4 xl αλλα δε το κανω λογω των παραπανω. αν εισαι αθηνα σου δειχνω καποια στιγμη το κινητο και gcam κλπ αν δε το εχεις δει και θελεις πριν το αγορασεις...

Link to comment
Share on other sites

Ποια gcam θα πρότεινες και με ποιες ρυθμίσεις;

 

Δεν κατεχω πολυ περι gcam. Μια απο τις τελευταιες urnyx εχω ουτε θυμαμαι με ποιο xml, δε το ψαχνω και πολυ αφου βγαζει ωραιες φωτο για τα γουστα μου αυτη που εχω. Απλα κοιταω που και που τι update βγαινει και αν ποτε θα γινουν διαθεσιμα τα telephoto+ultrawide χωρις ρουτ αλλα δε το βλεπω να γινεται....

Link to comment
Share on other sites

Με την gcam μπορείς να τραβήξεις βίντεο;

 

Μπορεις κανονικα μεχρι 4Κ 60fps νομιζω πλεον αλλα η ποιοτητα του βιντεο της στοκ καμερας ισως ειναι καλυτερη. Το βιντεο της gcam ομως πιανει πολυ λιγοτερο χωρο, εχω χρησιμοποιω και των 2 καμερων(stock+gcam)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο βίντεο μοιάζει να ανεβάζει αρκετά τον κορεσμό των χρωμάτων, με αποτέλεσμα να υπάρχει μια πορτοκαλοκόκκινη απόχρωση, ψάχνω για εναλλακτική της στοκ κάμερας
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω gcam για απλες φωτο και πορτρετο. Κυριως λογω των υπερκορεσμενων κοκκινων και την μικρης οξυτητας της στοκ.

Για βιντεο και νυχτερινα τοπια σταθερα,η στοκ νομιζω ειναι αρκετα καλυτερη αρκει να βαλεις τη νυχτερινη ληψη στη φωτογραφια.

Απο gcam εχω τωρα αυτην https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1218/

και δοκιμασα μερικα xml απο εδω https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-urnyx-02/

 

Εχω καταληξει να χρησιμοποιω το λιγο παλιοτερο pixel 4 xml το οποιo τροποποιησα ελαφρως και το εφερα 100% στα γουστα μου.

Να βαλω αν θες ενα δειγμα να δεις τι φωτο μπορει να βγαλει η συσκευη με gcam

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...