Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ οι βελτιώσεις που φέρνει σε κάμερα αν και θέλει extra δουλειά ή oneplus.

 

Επίσης δηλώνει ευχαριστημένος από μπαταρία both στα 60 η 90hz.

 

Εξίσου βλέπει μια ελαφριά βελτίωση σε in display finger sensor με το νέο update.

 

2ebd196e2368a46f977ab0e2d7537b00.jpg

Μετά το χθεσινό update, οποίοι έχουν Nova και την ρύθμιση για αυτόματο resolution στο κινητό θα παρατηρήσουν ότι δεν σε αφήνει να έχεις shortcut στo Dock.

 

Workaround είναι να γυρίσετε το resolution από αυτόματο σε μια από τις άλλες 2 επιλογές.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

 

Thanks να το έχουμε στα υπόψη μας μιας και nova δουλεύω μόνο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις ξεκλειδωσει bootloader να ρωτησω κατι?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και ο Βλαχάκης στο techblog που τον ρώτησα, έχει το θέμα με το ghost touch όταν έχει NFC ενεργοποιημένο και τρέχει το CPU Z.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και ο Βλαχάκης στο techblog που τον ρώτησα, έχει το θέμα με το ghost touch όταν έχει NFC ενεργοποιημένο και τρέχει το CPU Z.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι αρκετά διαδεδομένο το θέμα(στο νημα του xda οι μισοί το έχουν οι άλλοι μισοί οχι) και φοβάμαι το έχουν ακόμα περισσότεροι απλα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι η απλα δεν κάνουν χρήση NFC η δεν έχουν εγκαταστήσει cpuz και ετσι δεν το παρατήρησαν.

Υπάρχουν βέβαια χρήστες που αναφέρουν θεματα και με άλλες εφαρμογές.

 

Φοβάμαι είναι hardware θέμα(ισως λάθος τοποθέτηση του nfc η καποιο conflict με το panel) και μόνο με νεότερες παρτίδες θα λυθεί.

 

Αν και υπάρχει χρήστης που ανέβασε βιντεο με nfc off και εχει και πολύ χειρότερο θέμα

 

Και υπάρχει η εκδοχή οτι ευθύνεται ο display controller που ειναι της Novatek που φορανε και pocofone και είχαν πολλά περιστατικά με ghost image

https://github.com/OnePlusOSS/android_kernel_oneplus_sm8150/tree/oneplus/SM8150_P_9.0/drivers/input/touchscreen/oneplus_touchscreen/Novatek

Και λύθηκε μόνο με αντικατασταση panel και display controller.

 

Και εδω που τα λεμε δεν υπαρχει περίπτωση να το παραδεχτεί ανοιχτά η oneplus απλά στα μουλωχτά με νέες παρτίδες θα λυθεί η θα προβεί σε αντικατασταση ειτε συσκευών ειτε panel/display controller.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χθες το απόγευμα βρέθηκα με ένα φίλο και το είδα από κοντά κάνα 4ωρο που ήμασταν για καφέ.

Πολύ βαρύ το κινητό ρε παιδιά..

Ο φίλος το πήρε και το δίνει μέσα σε 2 μέρες λόγω του βάρους.

Με το ένα χέρι πάντως είναι πολύ κουραστικό στην χρήση.

Επίσης δεν μου άρεσε καθόλου που είναι τόσο καμπυλοτη η οθόνη στις άκρες...

Η οθόνη αρκετά καλή και η διαφορά ανάμεσα σε 60hz και 90 είναι εμφανής.

Επίσης ο ήχος αρκετά καλός

Οσον αφορά την κάμερα η wide είναι πολύ κακή..

Κανει πολύ θόλωμα στις άκρες και η ποιότητα πολύ μέτρια.

Η βασικη κάμερα θέλει ακόμη δουλειά

Ημουν έτοιμος να κάνω ανταλλαγή με το s10 plus που έχω αλλά έκανα πίσω πιο πολύ λόγω του βάρους...

 

The power of the S10 Plus be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την κάμερα η wide είναι πολύ κακή..

Κανει πολύ θόλωμα στις άκρες και η ποιότητα πολύ μέτρια.

 

The power of the S10 Plus be with you

Ναι ο wide φακος είναι μετριότατος επιεικώς (το ανεφεραν ολοι σχεδον οι reviewer σε σύγκριση με άλλες προτάσεις με wide φακό εξίσου)

Θέλει πολυ δουλεία η oneplus.

Δεν αρκει να βάζουμε ενα εξτρά φακό αλλά και να δουλεύει σωστά.

 

Βεβαια το χθεσινό update βελτίωσε κάποια πράγματα αλλά θελει πολυ δουλεία ακόμα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο wide φακος είναι μετριότατος επιεικώς (το ανεφεραν ολοι σχεδον οι reviewer σε σύγκριση με άλλες προτάσεις με wide φακό εξίσου)

Θέλει πολυ δουλεία η oneplus.

Δεν αρκει να βάζουμε ενα εξτρά φακό αλλά και να δουλεύει σωστά.

 

Βεβαια το χθεσινό update βελτίωσε κάποια πράγματα αλλά θελει πολυ δουλεία ακόμα.

Αλεξ ακόμη σκέφτομαι να το πάρω από τον φίλο μου αλλά το βάρος με βάζει σε πολλές σκέψεις.

Ειδικά σε σχέση με το s10 plus είναι 30 γραμμάρια διαφορά...

Προτού βρεθούμε μου λεγε είναι πολύ βαρύ κτλ και έλεγα αντε μωρέ σιγά αλλά όταν το δούλεψα από κοντά κατάλαβα πόσο δίκιο είχε...

 

The power of the S10 Plus be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ακόμη σκέφτομαι να το πάρω από τον φίλο μου αλλά το βάρος με βάζει σε πολλές σκέψεις.

Ειδικά σε σχέση με το s10 plus είναι 30 γραμμάρια διαφορά...

Προτού βρεθούμε μου λεγε είναι πολύ βαρύ κτλ και έλεγα αντε μωρέ σιγά αλλά όταν το δούλεψα από κοντά κατάλαβα πόσο δίκιο είχε...

 

The power of the S10 Plus be with you

Το βαρος δεν με απασχολεί εμένα.

Εχω συνηθίσει σε τετοια επιπδα βάρους:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

τωρα ανοιξα nfc κατεβασα cpuz το κανει και μενα. αλλα δν με απασχολει καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω τπτ απο τα 2.!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ανοιξα nfc κατεβασα cpuz το κανει και μενα. αλλα δν με απασχολει καθολου γιατι δεν χρησιμοποιω τπτ απο τα 2.!
Για δες εάν το κάνει και στα 60Hz με το NFC και το CPU Z.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι αρκετά διαδεδομένο το θέμα(στο νημα του xda οι μισοί το έχουν οι άλλοι μισοί οχι) και φοβάμαι το έχουν ακόμα περισσότεροι απλα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι η απλα δεν κάνουν χρήση NFC η δεν έχουν εγκαταστήσει cpuz και ετσι δεν το παρατήρησαν.

Υπάρχουν βέβαια χρήστες που αναφέρουν θεματα και με άλλες εφαρμογές.

 

Φοβάμαι είναι hardware θέμα(ισως λάθος τοποθέτηση του nfc η καποιο conflict με το panel) και μόνο με νεότερες παρτίδες θα λυθεί.

 

Αν και υπάρχει χρήστης που ανέβασε βιντεο με nfc off και εχει και πολύ χειρότερο θέμα

 

Και υπάρχει η εκδοχή οτι ευθύνεται ο display controller που ειναι της Novatek που φορανε και pocofone και είχαν πολλά περιστατικά με ghost image

https://github.com/OnePlusOSS/android_kernel_oneplus_sm8150/tree/oneplus/SM8150_P_9.0/drivers/input/touchscreen/oneplus_touchscreen/Novatek

Και λύθηκε μόνο με αντικατασταση panel και display controller.

 

Και εδω που τα λεμε δεν υπαρχει περίπτωση να το παραδεχτεί ανοιχτά η oneplus απλά στα μουλωχτά με νέες παρτίδες θα λυθεί η θα προβεί σε αντικατασταση ειτε συσκευών ειτε panel/display controller.

Κρίμα και είχα σκοπό να το χτυπήσω. Και εγώ αμφιβάλλω πως είναι θέμα software. Και αν δεν είναι, εδώ θέλω να δω η OnePlus τι θα κάνει και πως θα αντιδράσει. Θα κάνει καμία ανάκληση;

 

Στο OP1 δεν ξέρω εάν το είχε φτιάξει όταν υπήρχε ανάλογο θέμα με ghost touch. Σίγουρα άλλη περίπτωση όμως.

Στο OP5 εγώ προσωπικά δεν παρατήρησα να έχω το jelly effect που πολλοί έλεγαν πως έχουν. Η OnePlus βέβαια έλεγε ότι είναι "feature" :p

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Για δες εάν το κάνει και στα 60Hz με το NFC και το CPU Z.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το κανει παλι.!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε μου! Πάντως στο xda διαβάζω ότι παρουσιάζονται ghost touches ακόμα και με το nfc κλειστό και σε άλλες εφαρμογές! Πραγματικά κρίμα! Και είχα ψηθεί να το αγοράσω την επόμενη βδομάδα! Τώρα έχω μπει σε σκέψεις!

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το κανει το ghost touch ,ποια ειναι η αποψη σας πρεπει να μπουμε σε διαδικασια αντικαταστασης?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και είχα σκοπό να το χτυπήσω. Και εγώ αμφιβάλλω πως είναι θέμα software. Και αν δεν είναι, εδώ θέλω να δω η OnePlus τι θα κάνει και πως θα αντιδράσει. Θα κάνει καμία ανάκληση;

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω θα προχωρήσω σε παραγγελλια οταν βγει διαθέσιμο σε amazon αλλά δεν νομίζω το κρατήσω αν έχω τέτοιο θέμα(δεν ανέχομαι το παραμικρό κουσούρι)

Απλα θα το επιστρέψω και θα ζητήσω αντικατασταση προς το τελος του DOA και και με την ελπίδα να μου δωσουν νεα φρέσκια παρτίδα και με λυμένο το θέμα.

 

Αλλιώς τέρμα μετά αν ούτε και με την δεύτερη παρτίδα δεν εχει λυθεί,οριστικά δεν ασχολουμε με 7 Pro.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το κανει το ghost touch ,ποια ειναι η αποψη σας πρεπει να μπουμε σε διαδικασια αντικαταστασης?

 

Στο κάνει και με nfc κλειστό?

Εγώ στη θέση σου θα το έκανα αντικατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει και με nfc κλειστό?

Εγώ στη θέση σου θα το έκανα αντικατάσταση!

 

οχι με nfc κλειστο κανενα προβλημα,επισης με nfc ανοιχτο δεν το κανει πουθενα μονο στο cpuz

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα το κανει το ghost touch ,ποια ειναι η αποψη σας πρεπει να μπουμε σε διαδικασια αντικαταστασης?
Κανονικά ναι. Είτε χρησιμοποιείς το NFC είτε όχι, δεν λύνεις το θέμα. Και μπορεί να παρουσιαστεί και σε άλλες εφαρμογές εκτός του CPU Z.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχειτε για το bug, εχουν υπαρξει και σοβαροτερα που με την κοινη λογικη ηταν ξεκαθαρα hardware issue αλλα τελικα φτιαχτηκε με software update. πχ το volume bug του αρχαιου πλεον Galaxy Nexus το οποιο συνεβαινε ακομα και στον bootloader οταν πλησιαζες κινητο που ηταν συνδεδεμενο στο δικτυο!

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχειτε για το bug, εχουν υπαρξει και σοβαροτερα που με την κοινη λογικη ηταν ξεκαθαρα hardware issue αλλα τελικα φτιαχτηκε με software update. πχ το volume bug του αρχαιου πλεον Galaxy Nexus το οποιο συνεβαινε ακομα και στον bootloader οταν πλησιαζες κινητο που ηταν συνδεδεμενο στο δικτυο!

Ναι αλλά εδώ μάλλον έχει να κάνει εσωτερικά με τους αισθητήρες και το NFC chip, που μάλλον πατάνε το ένα πάνω στο άλλο. Και με software να λυθεί, θα είναι μέση λύση και κάτι θα δουλεύει, κάτι δε θα δουλεύει. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι μόνο με updates.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εδώ μάλλον έχει να κάνει εσωτερικά με τους αισθητήρες και το NFC chip, που μάλλον πατάνε το ένα πάνω στο άλλο. Και με software να λυθεί, θα είναι μέση λύση και κάτι θα δουλεύει, κάτι δε θα δουλεύει. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει κάτι μόνο με updates.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μοιαζει δυσκολο οντως, θεωρω οτι κατι θα μπορει να γινει. δες το βιντεο παραπανω, το ειχα κι εγω και θεωρουσα αδιανοητα να λυθει με update, κι ομως τα σαινια της google το λυσανε και ολα δουλευαν κανονικα μετα. μακαρι, τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Έριξα και εγώ την παραγγελία μου και αναμονη εως αποσταλεί λογικά αρχές επόμενης εβδομάδας να φύγει από Amazon.

 

Ελπιζω να μην έχουμε παρατράγουδα με ghost touches αλλά είμαι προετοιμασμενος για όλα.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

οχι με nfc κλειστο κανενα προβλημα,επισης με nfc ανοιχτο δεν το κανει πουθενα μονο στο cpuz

 

Αν και δεν το δοκίμασα με τη προηγούμενη ver. 9.5.4 αλλά με την 9.5.5 δεν μου κάνει κανένα πρόβλημα είτε με το NFC on or Off sto CPU-Z. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως,πριν από την αναφορά των ghost touches , δεν είχα παρατηρήσει τίποτα, έβαλα cpuz, το έκανε μια φορά, το έβγαλα και σταμάτησε. Για μένα, πιο πιθανό είναι να φταίει κάποιο πρόγραμμα,παρά το τηλέφωνο,που το κάνει με μια εφαρμογή. Ακόμα και αυτοί που λένε ότι το κάνει και με άλλες, δεν ξέρουμε τι setup έχουν. Αν ήταν hardware defect, δεν θα το έκανε μόνο στο cpuz

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...