Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαφωνώ παρά πολύ σε ότι λέει ι Άλεξ. Χωρίς δρακουλοδοντες έχουν βγάλει και η σαμμυ και η χουαουει πλέον με σειρά Α και p smart.

 

Διαφωνώ επίσης και στο ότι δε πρέπει να βλέπουμε την μπαταρία και sot by default. Εγώ πλέον μόνο αυτό κοιτάω. Δε πρόκειται ούτε ρουτ ούτε Μάτζικ να βάλω. Όλα τα κινητά μου πλέον μαμά θα τα βλέπω διότι ούτε χρόνο έχω ούτε με ενδιαφέρει τόσο πολύ πλέον η ασχολία.

 

Αναγκαστικά θα περιμένω λίγο καιρό να δώ και περισσότερα ριβιου. Μέχρι τώρα πάντως οι βελτιώσεις που διαβάζω δεν με τραβάμε να τρέξω. Κάθε χρονιά πάθαινα σοκ με κάθε1+ ΜΕΤΑ την εμπειρία του 3. Δε ξέρω αν μου έχει κάτσει τόσο στραβά η απότομη αύξηση τιμής και το πλέον overpriced (στα μάτια μου) κινητό, αλλά εγώ που δεν έχω ούτε φωτογραφική ούτε τπτ όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι που απλά θέλουμε καλή φωτογραφική με όλα auto σε τέτοια τιμή πρέπει να είναι εργαλείο το κινητό.

 

Αναμονή που είναι αρετή. Και απλά λύπη για την πορεία που διάλεξε η εταιρεία.

 

Υγ:τα κινητά πλέον όλα μειώνουν τις τιμές τους. Με 1+ δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Ειδικά για κάποιον που κρατάει απλά το κινητό για 2+ χρόνια και δεν ενδιαφέρεται για αλλαγές και πωλήσεις μετράει πάρα πολύ. Και όπως έχει αναφερθεί ξανά δεν είμαστε στα Γκάλαξι 6 και στα honor & p9. Τουλάχιστον για εμένα προσωπικά.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Αναφερόμουν σε flagship σειρά αποκλειστικά.

Αυτή την κατηγορία κοιτάζω.

 

A η P σειρά δεν με καλύπτουν για διάφορους λόγους.

 

Τώρα τα της μπαταρίας που ανέφερες δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.

 

Τα sot από μόνα τους δεν λένε τίποτα και είναι τέρμα υποκειμενικό διότι κάθε ένας έχει τη δικιά του μοναδική χρήση, δικό του σεταρισμα και στήσιμο συσκευής, διαφορετικα app και χίλιοι δυο άλλοι παράγοντες.

 

Αν ο τάδε reviewer βγάζει 4 ώρες sot δεν σημαίνει τόσο θα βγάλω εγώ ή εσυ η ο καθένας μας.

 

Ούτε αποτελεί κριτήριο αυτονομίας μιας συσκευής.

 

Η αυτονομία συσκευής είναι καθαρά υποκειμενική και αφορά τον κάθε έναν προσωπικά.

 

Είναι απλά μια ένδειξη τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο κάθε φορά από κάθε έναν ξεχωριστά reviewer.

 

Μετρητής δεν τα λαμβάνουμε ποτέ.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το φίλο.

Αν και περίμενα με μεγάλη λαχτάρα το κινητό εδώ και μήνες, θα προχωρήσω σε p30 pro.

Οι προσωπικοί λόγοι που δε θα πάρω το οπ7 είναι

- υπερβολικό μέγεθος

- η κάμερα παραμένει β διαλογής και για μένα προσωπικά είναι πολύ σημαντική

- το δυνατό σημείο της μπαταρίας που είχαμε στα προηγούμενα μοντέλα δε θα ισχύει λόγω του 90hz και λόγω μεγέθους και ανάλυσης φυσικά

 

Όσοι το πάρουν εύχομαι να το χαρούν γιατί τα χρήματα είναι πολλά πλέον

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Ένα ακόμα που με κρατάει στην θέση μου, είναι το βάρος εκτός από το μέγεθος της συσκευής. Και απ' ότι διάβασα σε review ανθρώπου που έχουν περάσει δεκάδες εάν όχι εκατοντάδες συσκευές από τα χέρια του, το βάρος του και το μήκος του είναι αποτρεπτικοί παράγοντες. Έλεγε χαρακτηριστικά, ότι ακόμα και τα 35 παραπάνω γραμμάρια από το S10 plus, τα καταλαβαίνεις στην καθημερινότητα σου. Γι αυτό θα περιμένω να δω τι έχουν να πουν τα παιδιά που θα παραλάβουν σε λίγες ημέρες, για όλους τους παραπάνω προβληματισμούς μου. Αυτονομία, κάμερα και μέγεθος/βάρος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα που με κρατάει στην θέση μου, είναι το βάρος εκτός από το μέγεθος της συσκευής. Και απ' ότι διάβασα σε review ανθρώπου που έχουν περάσει δεκάδες εάν όχι εκατοντάδες συσκευές από τα χέρια του, το βάρος του και το μήκος του είναι αποτρεπτικοί παράγοντες. Έλεγε χαρακτηριστικά, ότι ακόμα και τα 35 παραπάνω γραμμάρια από το S10 plus, τα καταλαβαίνεις στην καθημερινότητα σου. Γι αυτό θα περιμένω να δω τι έχουν να πουν τα παιδιά που θα παραλάβουν σε λίγες ημέρες, για όλους τους παραπάνω προβληματισμούς μου. Αυτονομία, κάμερα και μέγεθος/βάρος.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα το νιώσεις το βάρος όπως και το μέγεθος αδιαμφισβητητα Βαιε.

 

Και ειδικά που έρχεσαι από 5 η διαφορά είναι χαώδης.

 

Για εμένα όχι που προηγουμένα κινητά ήταν το Nex S με παρόμοιο βάρος και μέγεθος.

 

Και το dual display Vivo που έχω τώρα παρ όλο έχει μέγεθος οσο το s10 plus παρ όλα αυτά είναι 200 γραμμάρια εξίσου όσο ήταν το Nex S.

 

Και εννοείται θα είναι συσκευή δύσχρηστη σε κράτημα χειρισμό με ενα χέρι.

 

Το μόνο θετικό σε σχέση με Nex S ότι έχει μικρότερο πλάτος άρα ένα + θα το έχει το 7 Pro σε καθημερινή συμβίωση

Τωρα αυτονομία θα την κρίνω σε σχέση με τα 2 Vivo που δούλεψα /δουλεύω περισσότερα τελευταίο 1 έτος σχεδόν.

 

Βέβαια έχω εικόνα από p30 pro και s10 plus Qualcomm variant θα συγκρίνω και με εκεί μιας και μια εβδομάδα που δούλεψα το κάθε ένα έβγαλα τα συμπέρασματα μου.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το νιώσεις το βάρος όπως και το μέγεθος αδιαμφισβητητα Βαιε.

 

Και ειδικά που έρχεσαι από 5 η διαφορά είναι χαώδης.

 

Για εμένα όχι που προηγουμένα κινητά ήταν το Nex S με παρόμοιο βάρος και μέγεθος.

 

Και το dual display Vivo που έχω τώρα παρ όλο έχει μέγεθος οσο το s10 plus παρ όλα αυτά είναι 200 γραμμάρια εξίσου όσο ήταν το Nex S.

 

Και εννοείται θα είναι συσκευή δύσχρηστη σε κράτημα χειρισμό με ενα χέρι.

 

Το μόνο θετικό σε σχέση με Nex S ότι έχει μικρότερο πλάτος άρα ένα + θα το έχει το 7 Pro σε καθημερινή συμβίωση

Τωρα αυτονομία θα την κρίνω σε σχέση με τα 2 Vivo που δούλεψα /δουλεύω περισσότερα τελευταίο 1 έτος σχεδόν.

 

Βέβαια έχω εικόνα από p30 pro και s10 plus Qualcomm variant θα συγκρίνω και με εκεί μιας και μια εβδομάδα που δούλεψα το κάθε ένα έβγαλα τα συμπέρασματα μου.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Αυτό που θέλω να πω Άλεξ είναι ότι το μήκος του και το βάρος του είναι αδικαιολόγητα. Ok είναι 6,7 ιντσες η οθόνη οπότε πες το μήκος είναι κάπως δικαιολογημένο. Το βάρος όμως είναι μεγάλο. Όπως και το πάχος του είναι αδικαιολόγητο. Η Samsung και η Huawei με τα μοντέλα που αναφέρεις, είναι και πιο λεπτά, εχουν μπαταρίες μεγαλύτερες και έχουν audio jack αν δεν απατωμαι επίσης. Με αυτή την λογική ας το έκανε slider όπως το Mix 3.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το νιώσεις το βάρος όπως και το μέγεθος αδιαμφισβητητα Βαιε.

 

Και ειδικά που έρχεσαι από 5 η διαφορά είναι χαώδης.

 

Για εμένα όχι που προηγουμένα κινητά ήταν το Nex S με παρόμοιο βάρος και μέγεθος.

 

Και το dual display Vivo που έχω τώρα παρ όλο έχει μέγεθος οσο το s10 plus παρ όλα αυτά είναι 200 γραμμάρια εξίσου όσο ήταν το Nex S.

 

Και εννοείται θα είναι συσκευή δύσχρηστη σε κράτημα χειρισμό με ενα χέρι.

 

Το μόνο θετικό σε σχέση με Nex S ότι έχει μικρότερο πλάτος άρα ένα + θα το έχει το 7 Pro σε καθημερινή συμβίωση

Τωρα αυτονομία θα την κρίνω σε σχέση με τα 2 Vivo που δούλεψα /δουλεύω περισσότερα τελευταίο 1 έτος σχεδόν.

 

Βέβαια έχω εικόνα από p30 pro και s10 plus Qualcomm variant θα συγκρίνω και με εκεί μιας και μια εβδομάδα που δούλεψα το κάθε ένα έβγαλα τα συμπέρασματα μου.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Φίλε Αλέξ να σε ρωτήσω, για το p30 pro ποια είναι τα συμπεράσματα σου; Εννοώ σε σχέση με το op7

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω Άλεξ είναι ότι το μήκος του και το βάρος του είναι αδικαιολόγητα. Ok είναι 6,7 ιντσες η οθόνη οπότε πες το μήκος είναι κάπως δικαιολογημένο. Το βάρος όμως είναι μεγάλο. Όπως και το πάχος του είναι αδικαιολόγητο. Η Samsung και η Huawei με τα μοντέλα που αναφέρεις, είναι και πιο λεπτά, εχουν μπαταρίες μεγαλύτερες και έχουν audio jack αν δεν απατωμαι επίσης. Με αυτή την λογική ας το έκανε slider όπως το Mix 3.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα αν δεν ήταν 210 θα ήταν 195-200.

Κλαιν μαιν δηλαδή.

Κατω από 190 αποκλείεται να ήταν.

 

Ίσως παίζει ρόλο η pop up camera για βάρος /πάχος

Άλλωστε υπάρχει το προηγούμενο με Nex S και Oppo Reno x10 zoom που είναι ίδια κυβικά και που έχουν και τα 3 pop up camera.

 

Σε μήκος μην νομίζεις ίσο είναι με note 9 η Nex S που θα έχουν και παρόμοιο πάχος

 

Audio jack έχει μόνο το Sammy όχι Huawei.

 

Πάντως δεν τα βλέπω καλα τα πράγματα με Pixel 4

https://www.phonearena.com/news/Google-Pixel-4-no-physical-buttons-features-leak_id116059

 

Ημουν σίγουρος ότι θα έχει είτε δρακουλοδοντα, είτε τρύπες.

Διότι pop up camera ούτε 0.1% δίνω πιθανότητα.

 

Άρα δεδομένο δεν θα το σκεφτόμουν καν για εναλλακτική για εμένα τουλάχιστον.

 

Φίλε Αλέξ να σε ρωτήσω, για το p30 pro ποια είναι τα συμπεράσματα σου; Εννοώ σε σχέση με το op7

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Τα έχω γράψει πολύ αναλυτικά στο νήμα του και σε σύγκριση με s10 plus.

 

7αρι δεν πήραμε ακόμα να το συγκρίνω :p

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν δεν ήταν 210 θα ήταν 195-200.

Κλαιν μαιν δηλαδή.

Κατω από 190 αποκλείεται να ήταν.

 

Ίσως παίζει ρόλο η pop up camera.

 

Σε μήκος μην νομίζεις ίσο είναι με note 9 η Nex S που έχουν παρόμοιο πάχος

 

Audio jack έχει μόνο το Sammy όχι Huawei.

 

Πάντως δεν τα βλέπω καλα τα πράγματα με Pixel 4

https://www.phonearena.com/news/Google-Pixel-4-no-physical-buttons-features-leak_id116059

 

Ημουν σίγουρος ότι θα έχει είτε δρακουλοδοντα, είτε τρύπες.

Διότι pop up camera ούτε 0.1% δίνω πιθανότητα.

 

Τα έχω γράψει πολύ αναλυτικά στο νήμα του και σε σύγκριση με s10 plus.

 

7αρι δεν πήραμε ακόμα να το συγκρίνω :p

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Και έχει και μικρότερο screen to body ratio από τα S10+ και P30 Pro. Είναι αρκετά πιο παχύ, ειδικά από το S10+ και πολύ πιο βαρύ. Οπότε κάπου το χάνει λίγο. Ναι η pop up κάμερα σίγουρα ευθύνεται κατά πολύ. Αλλά με τέτοιο πάχος και μπαταρία μεγαλύτερη θα μπορούσε να έχει και θύρα ακουστικών που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Έστω όμως να την έχει.

 

Τέλος πάντων, όταν παραλάβεις θέλω πλήρες review :p Αν είσαι και Αθήνα θα ήθελα πολύ να το τσεκαρω και από κοντά αν είχες χρόνο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και έχει και μικρότερο screen to body ratio από τα S10+ και P30 Pro. Είναι αρκετά πιο παχύ, ειδικά από το S10+ και πολύ πιο βαρύ. Οπότε κάπου το χάνει λίγο. Ναι η pop up κάμερα σίγουρα ευθύνεται κατά πολύ. Αλλά με τέτοιο πάχος και μπαταρία μεγαλύτερη θα μπορούσε να έχει και θύρα ακουστικών που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Έστω όμως να την έχει.

 

Τέλος πάντων, όταν παραλάβεις θέλω πλήρες review :p Αν είσαι και Αθήνα θα ήθελα πολύ να το τσεκαρω και από κοντά αν είχες χρόνο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά σε θύρα ακουστικών είναι τέρμα αδικαιολογητη η oneplus.

Πως βάζει η Vivo και έχει παράλληλα 4000 μπαταρία και pop up camera.

 

Είναι καθαρά θέμα επιλογής της και καθόλου χωροταξικά.

 

Και ασύρματη φόρτιση δεν έχει δικαιολογία που δεν έβαλε, εδώ βάζει xiaomi πλέον.

 

Να αμέ να βρεθούμε δεν έχω θέμα.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά περίεργο τρόπο αυτή τη φορά κατά την διάρκεια της παρουσίασης,δεν είχα τον ενθουσιασμό σε σχέση με προηγούμενες συσκευές...

Την είδα οκ τούμπανο συσκευή,αλλά ως εκεί...Ούτε κρύο ούτε ζέστη...

Καλοδουλευτη σε όσους την πάρουνε....και πραγματικά θα περιμένω εντυπώσεις από εσάς,παρά από τον οποιοδήποτε reviewer...

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να το χτυπησουμε απο κινα σε καμια καλη προσφορα 150-200 ευρω παρακατω; Οπως ειχα πετυχει για το oneplus5 πριν 2 χρονια; Γιατι παραειναι ακριβο για τα δεδομενα μου.. Οχι και 6gb η βασικη εκδοση και 700 ευρω.. Εγω με 379 ειχα παρει το 5αρι με τα 8gb..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με κάνει πίσω ειναι το βάρος και λίγο οι κάμερες σε σχέση με το p30 pro που έχω...

Ειμαι σε δίλημμα...

Υπάρχει περίπτωση από την pop up camera να μπαίνει σκόνη μέσα στην συσκευή???

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με κάνει πίσω ειναι το βάρος και λίγο οι κάμερες σε σχέση με το p30 pro που έχω...

Ειμαι σε δίλημμα...

Υπάρχει περίπτωση από την pop up camera να μπαίνει σκόνη μέσα στην συσκευή???

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

Το P30 Pro πιστεύω είναι το καλύτερο στις νυχτερινές λήψεις. Αντίθετα σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, χάνει σχεδόν παντού και από το 7 pro και από το S10 plus. Ειδικά στα βίντεο και στην μπροστινή κάμερα το P30 Pro χάνει σε όλα τα σενάρια. Ακόμα βέβαια έχει μέλλον ακόμα, εφόσον θεωρητικά έχει να πάρει πολλά updates το OnePlus και μπορεί να υπάρξουν κάποιες βελτιώσεις. Εάν όμως σου αρέσει το P30 Pro γενικότερα, δε βλέπω τον λόγο να είσαι σε δίλημμα.

 

Το βάρος και μέγεθος όμως της συσκευής είναι κάτι που και μένα με βάζει σε σκέψεις. Όπως και η αυτονομία του, είτε με την υψηλότερη ανάλυση, είτε με FHD.

 

Δεν ξέρω αν θα μαζεύει σκόνη. Όλα παίζουν.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με κάνει πίσω ειναι το βάρος και λίγο οι κάμερες σε σχέση με το p30 pro που έχω...

Ειμαι σε δίλημμα...

Υπάρχει περίπτωση από την pop up camera να μπαίνει σκόνη μέσα στην συσκευή???

 

P30 Pro 256gb Aurora Power

 

Από την στιγμή που υπάρχει κινούμενο μέρος,δεν το θεωρώ καθόλου απίθανο,όσο καλή εφαρμογή και να έχει γινει.....Ας πούμε εγώ τον χειμώνα έρχομαι αντιμέτωπος με βροχές,και το καλοκαίρι υπάρχει μέρα που είμαι 4-5 ώρες σε χωματόδρομο,στην δουλειά μου...Και είναι σχεδόν καθημερινό αυτό που περιγράφω...Οι ώρες που περνάω σε χωματόδρομους αλλάζουν...Γι'αυτό είμαι απόλυτος για ΙΡ πιστοποίηση...

Αν ειμουν σε γραφείο π.χ δεν θα με ένοιαζε...Αλλά ξερεις πως είναι να γυρνάς σπίτι και να έχεις μια συσκευή καφέ από το χώμα;;;;Γι'αυτό έχω αραξει στο Ν8,και σε βροχή,και πέρυσι το καλοκαίρι ιδίως,δεν καταλάβαινε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα έχει θέμα με σκόνη! Δεν γίνεται να μην το έχουν σκεφτεί αυτό!νερό πάντως δεν φαίνεται να περνάει από βίντεο που είδα στο YouTube.
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα είχαμε έχουμε και την Google τώρα

Τύφλα να έχει η Xiaomi :lol:

https://www.phonearena.com/news/Google-mobile-ads_id116045

 

Βλέπω να σουτάρω σύνολο Google bloatware η αλλιώς μόνιμα adguard η adaway με root.

 

Για την σκόνη που αναφέρθηκε ναι μαζεύει λίγο γύρω γύρω από κάμερα(στο εξωτερικό μέρος) στο 10μηνο με Nex S και θέλει μια στο τόσο λίγο καθάρισμα με πανάκι.

 

Μία συμβουλή είναι όσοι βάζουν το κινητό σε τσέπες παντελονιού μπροστά η πίσω να είναι με την pop up camera προς τα πάνω και όχι προς κάτω διότι συνήθως οι τσέπες στο πάτο μαζέυουν σκόνη, σκουπιδακια κλπ.

 

Έτσι θα περιορίσουν να μπαίνει σκόνη μέσα στη υποδοχή της κάμερας(στο εξωτερικό μέρος)

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό - άσχετο :

https://www.phonearena.com/news/best-wallpaper-app-abstruct-oneplus_id116032

Εφαρμογή με καταπληκτικά wallpapers του δημιουργού των wallpapers της one plus Hampus Olsson.

 

Και επίσης βρήκε ευκαιρία η Xiaomi να κάνει την πλακιτσα της.

Υπάρχει όντως πλέον ζωτικός χώρος για ένα τούμπανο Redmi με SD 855 , full screen με pop up camera ,oled οθόνη , καλή φωτογραφική , audio jack , SD card κλπ έως 500 ευρώ για να κλέψει δίκαια τον τίτλο του flagship killer.

 

 

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

923d3efdd28338efdf411d5570069b92.jpg

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Σχετικό - άσχετο :

https://www.phonearena.com/news/best-wallpaper-app-abstruct-oneplus_id116032

Εφαρμογή με καταπληκτικά wallpapers του δημιουργού των wallpapers της one plus Hampus Olsson.

 

Και επίσης βρήκε ευκαιρία η Xiaomi να κάνει την πλακιτσα της.

Υπάρχει όντως πλέον ζωτικός χώρος για ένα τούμπανο Redmi με SD 855 , full screen με pop up camera ,oled οθόνη , καλή φωτογραφική , audio jack , SD card κλπ έως 500 ευρώ για να κλέψει δίκαια τον τίτλο του flagship killer.

 

 

 

Sent from my PRO 6 Plus using Tapatalk

923d3efdd28338efdf411d5570069b92.jpg

 

Με τετοιο λογισμικο που εχει, μονο στο flagship θα μεινει.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν σε flagship σειρά αποκλειστικά.

Αυτή την κατηγορία κοιτάζω.

 

A η P σειρά δεν με καλύπτουν για διάφορους λόγους.

 

Τώρα τα της μπαταρίας που ανέφερες δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.

 

Τα sot από μόνα τους δεν λένε τίποτα και είναι τέρμα υποκειμενικό διότι κάθε ένας έχει τη δικιά του μοναδική χρήση, δικό του σεταρισμα και στήσιμο συσκευής, διαφορετικα app και χίλιοι δυο άλλοι παράγοντες.

 

Αν ο τάδε reviewer βγάζει 4 ώρες sot δεν σημαίνει τόσο θα βγάλω εγώ ή εσυ η ο καθένας μας.

 

Ούτε αποτελεί κριτήριο αυτονομίας μιας συσκευής.

 

Η αυτονομία συσκευής είναι καθαρά υποκειμενική και αφορά τον κάθε έναν προσωπικά.

 

Είναι απλά μια ένδειξη τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο κάθε φορά από κάθε έναν ξεχωριστά reviewer.

 

Μετρητής δεν τα λαμβάνουμε ποτέ.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Έχεις δίκιο σε ότι έγραψες αλλά πολύ πιο κοντά στο μέσο χρήστη η μπαταρία θα φτάσει SOT χωρίς οποιοδήποτε ρουτ και επεξεργασία κερνελ etc. Ακόμα και τα τέστ στα κινητά δεν έχουν συνήθως ρουταρισμενα κινητά και επεξεργασμένους κερνελ. Σε σχέση με παλαιότερα όλο και πιο λίγο ο κόσμος απασχολείται με το άθλημα.

 

Όμως σωστά το έγραψες ξαναλέω. Ο καθένας διαφορετικά app χρησιμοποιεί και διαφορετική χρήση κάνει. Χώρια το ότι και οι δύο σειρές των αντίστοιχων σημερινών ανταγωνιστών των τοπ εταιρειών είναι midrange από θέμα hw.

 

Εμένα μου έχει κάτσει πολύ άσχημα που η ΒΒΚ δίνει τα ίδια πράγματα σε άλλες εταιρείες του ομίλου και τα χρεώνει σχεδόν μισή τιμή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο από μένα στην 1+ για την φιλότιμη προσπάθεια που έκανε. Αλλά δεν μπορείς να αναφέρεις pro μια συσκευή από την οποία λείπουν

1)Ασύρματη φόρτιση (αποτρεπτικος παράγοντας αγοράς για μένα)

2)Απουσία audio jack

3)Απούσα και η Αδιαβροχοποιηση

4)Μετριες κάμερες

5)Αυτονομία?

Διαφιμηζεις τα 90hz και την φανταστική οθόνη αλλά η αυτονομία πάει περίπατο.

206 γραμμάρια με αυτό το μέγεθος και πάχος το s10+ δείχνει μικρό μπροστά του όπως και το p30 pro ακόμη και το οριακό σε νορμάλ χρήση Note 9 που εκεί βέβαια έχουμε και την πένα οπότε ήμαστε σε άλλη κατηγορία.

Για το οικονομικό τι να πω νορμάλ τιμή εκκίνησης αλλά σε κακή εποχή πλέον με αυτά τα χρήματα παίρνεις όλες τις top συσκευές και αν έχεις δυνατότητα τιμολογίου πολύ φθηνότερα.

Θέλει σκέψη το πράγμα.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε ότι έγραψες αλλά πολύ πιο κοντά στο μέσο χρήστη η μπαταρία θα φτάσει SOT χωρίς οποιοδήποτε ρουτ και επεξεργασία κερνελ etc. Ακόμα και τα τέστ στα κινητά δεν έχουν συνήθως ρουταρισμενα κινητά και επεξεργασμένους κερνελ. Σε σχέση με παλαιότερα όλο και πιο λίγο ο κόσμος απασχολείται με το άθλημα.

 

Όμως σωστά το έγραψες ξαναλέω. Ο καθένας διαφορετικά app χρησιμοποιεί και διαφορετική χρήση κάνει. Χώρια το ότι και οι δύο σειρές των αντίστοιχων σημερινών ανταγωνιστών των τοπ εταιρειών είναι midrange από θέμα hw.

 

Εμένα μου έχει κάτσει πολύ άσχημα που η ΒΒΚ δίνει τα ίδια πράγματα σε άλλες εταιρείες του ομίλου και τα χρεώνει σχεδόν μισή τιμή.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Δεν ανέφερα ότι θέλει root και custom kernel για καλή μπαταρία.

Μπαταρία παίρνω το maximum και stock σε όλα τα κινητά τηλέφωνα απλά εφαρμόζοντας κάποια tips..

 

Root θέλω για τα θέματα με substratum μιας και έχω αγοράσει καμία 10αρια και μπορώ να παράμετροποίησω πολλές παραμέτρους σε UI και φυσικά να προσθέσω black theme σε πλήθος εφαρμογών που stock δεν σου δίνουν αυτή την επιλογή.

 

 

Διαφιμηζεις τα 90hz και την φανταστική οθόνη αλλά η αυτονομία πάει περίπατο.

206 γραμμάρια με αυτό το μέγεθος και πάχος το s10+ δείχνει μικρό μπροστά του όπως και το p30 pro ακόμη και το οριακό σε νορμάλ χρήση Note 9 που εκεί βέβαια έχουμε και την πένα οπότε ήμαστε σε άλλη κατηγορία.

 

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

 

Αν βγάζεις την ημέρα που ουδεις παραπονεθηκε από τους youtuber,reviewer αυτό αρκεί για το 80-90% κόσμου.

 

Αφού θα μπει φόρτιση το βράδυ είτε είναι στο 35 είτε στο 15%.

 

Και σε τελική αν δεν σου φτάνει υπάρχει η γρήγορη φόρτιση 15-20 λεπτά και σου δίνει το extra αν δεν σε φτάσει πχ έως αργά βράδυ πες πχ βγεις έξω.

 

Και σε τελική η αυτονομία είναι καθαρά υποκειμενικο κριτήριο και παίζουν ρολόι άπειροι διαφορετικοί παράγοντες.

 

Εγώ πχ να βγάλω 6-7 ώρες άλλος 4-5, άλλος μια ημέρα,εγώ δύο.

 

Φυσιολογικά είναι και τα 2.

 

Βαλε και το παράγοντα του λογισμικού όπου κάλλιστα να πάρει τα πάνω της η μπαταρία με 2-3 updates.

 

Το έχουμε δει το έργο άπειρες φορές από όλους τους κατασκεύαστες.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

όλες οι εταιρείες στόχο έχουν να βγάζεις την μέρα και να έχει και ένα περιθώριο. Αν μπορείς να το επιτύχεις είναι οκ. Τα άλλα είναι για τους αρρωστάκηδες του sot ... Αν βγάζω την ημέρα και έχω και μια οθονάρα μπροστά μου που είναι ότι περισσότερο κοιτάς κάθε μέρα σε ένα κινητό... Ε ακόμα καλύτερα... Ολα τα άλλα είναι εγκυκλο-παιδικά να περνάμε την ώρα μας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα ότι θέλει root και custom kernel για καλή μπαταρία.

Μπαταρία παίρνω το maximum και stock σε όλα τα κινητά τηλέφωνα απλά εφαρμόζοντας κάποια tips..

 

Root θέλω για τα θέματα με substratum μιας και έχω αγοράσει καμία 10αρια και μπορώ να παράμετροποίησω πολλές παραμέτρους σε UI και φυσικά να προσθέσω black theme σε πλήθος εφαρμογών που stock δεν σου δίνουν αυτή την επιλογή.

 

 

 

 

 

Αν βγάζεις την ημέρα που ουδεις παραπονεθηκε από τους youtuber,reviewer αυτό αρκεί για το 80-90% κόσμου.

 

Αφού θα μπει φόρτιση το βράδυ είτε είναι στο 35 είτε στο 15%.

 

Και σε τελική αν δεν σου φτάνει υπάρχει η γρήγορη φόρτιση 15-20 λεπτά και σου δίνει το extra αν δεν σε φτάσει πχ έως αργά βράδυ πες πχ βγεις έξω.

 

Και σε τελική η αυτονομία είναι καθαρά υποκειμενικο κριτήριο και παίζουν ρολόι άπειροι διαφορετικοί παράγοντες.

 

Εγώ πχ να βγάλω 6-7 ώρες άλλος 4-5, άλλος μια ημέρα,εγώ δύο.

 

Φυσιολογικά είναι και τα 2.

 

Βαλε και το παράγοντα του λογισμικού όπου κάλλιστα να πάρει τα πάνω της η μπαταρία με 2-3 updates.

 

Το έχουμε δει το έργο άπειρες φορές από όλους τους κατασκεύαστες.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Αλεξ συμφωνώ σε αυτά που γράφεις, τα έχω πει και εγώ αλλά όταν τόσα χρόνια διαφημίζεις την μπαταρία σου και όλοι οι χρήστες ήταν υπερευχαρηστημενοι και το φώναζαν παντού τώρα θα τους κακοφανει. Ο λόγος απλός, μπήκε επιτέλους οθόνη επιπέδου ναυαρχίδας και όχι από το τρίτο ράφι με ανάλυση παλαιολιθικη. Φυσικά αυτό κοστίζει σε μπαταρία και χρήμα.

Αυτά που χλευαζαν χρόνια οι χρήστες της 1+ ήρθε η ώρα να τα βρουν μπροστά τους. Δεν είναι τυχαίο ότι ναυαρχίδες άλλον εταιριών ήταν πολύ ακριβότερες ο νόμος του ότι δίνεις παίρνεις έφτασε και στην 1+. Επίσης αν έδινε όλα τα παραπάνω που ανέφερα θα ήταν αλλο ένα 30% πάνω σε τιμή. Άρα θα έπαιζε σε επίπεδα Apple.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ συμφωνώ σε αυτά που γράφεις, τα έχω πει και εγώ αλλά όταν τόσα χρόνια διαφημίζεις την μπαταρία σου και όλοι οι χρήστες ήταν υπερευχαρηστημενοι και το φώναζαν παντού τώρα θα τους κακοφανει. Ο λόγος απλός, μπήκε επιτέλους οθόνη επιπέδου ναυαρχίδας και όχι από το τρίτο ράφι με ανάλυση παλαιολιθικη. Φυσικά αυτό κοστίζει σε μπαταρία και χρήμα.

Αυτά που χλευαζαν χρόνια οι χρήστες της 1+ ήρθε η ώρα να τα βρουν μπροστά τους. Δεν είναι τυχαίο ότι ναυαρχίδες άλλον εταιριών ήταν πολύ ακριβότερες ο νόμος του ότι δίνεις παίρνεις έφτασε και στην 1+. Επίσης αν έδινε όλα τα παραπάνω που ανέφερα θα ήταν αλλο ένα 30% πάνω σε τιμή. Άρα θα έπαιζε σε επίπεδα Apple.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Δηλαδή αν βάλει ασύρματη φόρτιση, αδιάβροχο και μια κάμερα αξιώσεων πόσο θα κοστίζει άραγε;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα καλα δεν κυκλοφορησε και εσκασε το πρωτο update με διάφορα καλούδια.

Δωστε βαση στο DC Dimming option. Αυτο ισως και να βοηθησει με την μπαταρια και στη καταναλωση της οθονης σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

 

https://9to5google.com/2019/05/14/oneplus-7-pro-models-receiving-day-one-update/

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο από μένα στην 1+ για την φιλότιμη προσπάθεια που έκανε. Αλλά δεν μπορείς να αναφέρεις pro μια συσκευή από την οποία λείπουν

1)Ασύρματη φόρτιση (αποτρεπτικος παράγοντας αγοράς για μένα)

2)Απουσία audio jack

3)Απούσα και η Αδιαβροχοποιηση

4)Μετριες κάμερες

5)Αυτονομία?

Διαφιμηζεις τα 90hz και την φανταστική οθόνη αλλά η αυτονομία πάει περίπατο.

206 γραμμάρια με αυτό το μέγεθος και πάχος το s10+ δείχνει μικρό μπροστά του όπως και το p30 pro ακόμη και το οριακό σε νορμάλ χρήση Note 9 που εκεί βέβαια έχουμε και την πένα οπότε ήμαστε σε άλλη κατηγορία.

Για το οικονομικό τι να πω νορμάλ τιμή εκκίνησης αλλά σε κακή εποχή πλέον με αυτά τα χρήματα παίρνεις όλες τις top συσκευές και αν έχεις δυνατότητα τιμολογίου πολύ φθηνότερα.

Θέλει σκέψη το πράγμα.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

1. Σε καλύπτει πλήρως το wrap charge 30. Για να έχει νόημα η ασύρματη φόρτιση πρέπει να είναι fast wireless charging αλλιώς όταν είναι αργή δεν έχεο νόημα

2. Υπάρχουν τα wireless earbuds πλέον και δεν μπλέκεις με σύρματα

3. Υπάρχει αδιαβροχοποίση απλά δεν έιναι πιστοποιημένη για να διατηρηθεί το χαμηλό κόστος. Ρίξε μια ματιά youtube. Υπάρχει βίντεο όπου το κινητό άντεξε 30 λεπτά στο νερό

4. Το dxo mark δεν λέει ότι είναι μέτρια η κάμερα.

5. αυτονομία θα κριθεί με τις αναβαθμίσεις. Πάντως και το s10 plus με τον eksynos έχει θέματα με την αυτονομία.

 

Ευχαριστώ

Edited by gpx
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...