Jump to content

Ρυθμισεις για internet σε δικτυο με AP


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρα και παλι σε ολους

Δεν γραφω πολυ συχνα θεματα στο fotum ,γιατι ειμαι λιγο ασχετος με αυτα τα θεματα αλλα το παρακολουθω σιωπηρα και με μεγαλο ενδιαφερον.

Θα ηθελα λοιπον λιγη βοηθεια για το εξης θεμα:

Πριν απο λιγο καιρο εφτιαξα ενα δικτυο σε ad-hoc μεταξυ ενος pc(xp-sp2) και ενος pda (mio 168 -win mobile 2003).Ολα δουλευαν ρολοι (ειχα και ιντερνετ στο pda μεσω του pc -κοινοχρηστη συνδεση),αλλα ειχα προβλημα με την εμβελεια,για αυτο αποφασισα να παρω ενα AP(Micronet SP918GL).Αφου λοιπον εφτιαξα το δικτυο με το AP ,το προβλημα ειναι πως δεν εχω ιντερνετ στο pda.

Μηπως θελει καποιες αλλες ρυθμισεις?

Αυτα με λιγα λογια,και ευχαριστω προκαταβολικα οποιον ασχοληθει μαζι μου. :)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

1) Πως έχει ίντερνετ το PC σου ?

2) Ping μεταξύ τους κάνεις ?

 

Θα στα πω εν τάχυ, μου λες κάποιες διευκρινήσεις και θα το βρούμε το θέμα :)

 

Βάλε το AP να έχει DHCP και να μοιράζει αυτόματα ρυθμίσεις, ώστε να πάρει αυτόματα το PDA σου.

 

Gateway και DNS στο ΑΡ θα βάλεις την ΙΡ που έχει το desktop, εάν έχεις Internet με Modem (usb, σηρειακό, εσωτερικό, ή dsl με usb)

 

Εάν το PC συνδέετε με την ασύρματη κάρτα με το AP τότε μην την βάλεις να πέρνει αυτόματα ΙΡς, και φυσικά θα την βάλεις πάρει να κάνει Internet sharing.

 

Eάν το PC το συνδέσεις μέσω ethernet με το ΑΡ, τότε θυμίσου να ενεργοποιήσεις το ιντερνετ sharing στην ethernet (γιατί θα έχει μήνει στην ασύρματη κάρτα δικτύου)

 

(Εάν έχεις adsl router και συνδέσεις με ethernet το ΑΡ, τότε θα βάλεις gateway & dns την ΙΡ του router.)

Link to comment
Share on other sites

1) Πως έχει ίντερνετ το PC σου ?

2) Ping μεταξύ τους κάνεις ?

 

Θα στα πω εν τάχυ, μου λες κάποιες διευκρινήσεις και θα το βρούμε το θέμα :)

 

Βάλε το AP να έχει DHCP και να μοιράζει αυτόματα ρυθμίσεις, ώστε να πάρει αυτόματα το PDA σου.

 

Gateway και DNS στο ΑΡ θα βάλεις την ΙΡ που έχει το desktop, εάν έχεις Internet με Modem (usb, σηρειακό, εσωτερικό, ή dsl με usb)

 

Εάν το PC συνδέετε με την ασύρματη κάρτα με το AP τότε μην την βάλεις να πέρνει αυτόματα ΙΡς, και φυσικά θα την βάλεις πάρει να κάνει Internet sharing.

 

Eάν το PC το συνδέσεις μέσω ethernet με το ΑΡ, τότε θυμίσου να ενεργοποιήσεις το ιντερνετ sharing στην ethernet (γιατί θα έχει μήνει στην ασύρματη κάρτα δικτύου)

 

(Εάν έχεις adsl router και συνδέσεις με ethernet το ΑΡ, τότε θα βάλεις gateway & dns την ΙΡ του router.)

 

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Τελικα το προβλημα ηταν οτι ειχα κανει λαθος στην default gate του pda και ειχα βαλει την IP του AP.

Οταν τη αλλαξα με την IP toy pc ειναι ολα οκ.

Παντως ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σου.Εις το επανειδειν. :)

----------------

VW GOLF V 1.4 TSi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...