Jump to content

Samsung Galaxy A70


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχουν και τα δύο πολύ μακρόστενες αναλογίες, σκέψου ότι αυτό που έχεις τώρα είναι 18:9 και τα Α50/70 έχουν 20:9. Πιστεύω ότι επειδή το κρατάς για χρόνια, τα 6GB θα είναι μονόδρομος. Κάμερες είναι ίδιες. Επίσης και τα δύο έχουν στο πίσω μέρος μίξη πλαστικού και γυαλιού (όπως αρκετά σήμερα) αλλά το Α70 έχει μεταλλικό πλαίσιο αντί για πλαστικό όπως του Α50.

 

Αρα στην ουσία ειναι ενα α50 με λίγο πιο μεγάλη οθόνη, με λίγο μικρότερα bezzels, λίγο καλύτερο αισθητήρα αποτυπωμάτων, λίγο καλύτερη μπαταρία και λίγο καλύτερο επεξεργαστή! Ολα αυτα για 60 ευρώ επάνω περίπου στο σκρουτζ. Πρέπει κατά την αγορά του να προσέξω κατικατα την αγορά του ώστε να μην πέσω θυμα απο μαγαζί του σκρουτζ;;; μπορεί κάποιος σε pm να μου προτείνει κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 790
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Να ζητήσει το κινητό να έχει ευρωπαϊκή εγγύηση,, ΟΧΙ από το κατάστημα.

Να σου στείλουν το imei, και να πάρεις τηλέφωνο στην Αθήνα στην σαμσουνγκ, και να ρωτήσεις αν έχει εγγύηση στην Ελλάδα.

Είχα το νοτ 9, δεν συγκρίνεται, προσωπικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ζητήσει το κινητό να έχει ευρωπαϊκή εγγύηση,, ΟΧΙ από το κατάστημα.

Να σου στείλουν το imei, και να πάρεις τηλέφωνο στην Αθήνα στην σαμσουνγκ, και να ρωτήσεις αν έχει εγγύηση στην Ελλάδα.

Είχα το νοτ 9, δεν συγκρίνεται, προσωπικά δεν το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι εισαγωγή μέσα από την Ευρώπη έχει κανονικά.

Εννοείται πως δεν συγκρίνεται με το Note 9, το ένα είναι ναυαρχίδα και το άλλο ένα mid range κινητό. Δεν γίνεται να κάνεις σύγκριση με τέτοια διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί φέρνουν ασιατικά από χονκ κογκ, που είναι πιο φθηνά,,,

Μου την έφεραν σε άλλη εταιρεία,, με κλέψανε δηλαδή, το ασιατικό έκανε 300€ φθηνότερα, μέχρι και στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος απευθύνθηκα, και μου είπανε να τους πάω στα δικαστήρια,, δεν υπάρχει μια για δικηγόρο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί φέρνουν ασιατικά από χονκ κογκ, που είναι πιο φθηνά,,,

Μου την έφεραν σε άλλη εταιρεία,, με κλέψανε δηλαδή, το ασιατικό έκανε 300€ φθηνότερα, μέχρι και στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος απευθύνθηκα, και μου είπανε να τους πάω στα δικαστήρια,, δεν υπάρχει μια για δικηγόρο κλπ.

 

Απο ποιο κατάστημα αγόρασες; πως μπορούμε να μην πέσουμε στην παγίδα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά σαμσουνγκ, δεν το λέω, , για να μην κατηγορηθω για συκοφαντική δυσφήμιση, και ούτε σε προσωπικό μήνυμα.

Είπαμε στην σαμσουνγκ, παίρνεις τηλέφωνο, με το imei κλπ.

Λεπτομέρεια: αν στο στείλουν, Δεν κόβει ς την ταινία ασφαλείας, μέχρι να γίνει ο έλεγχος, για να μπορείς να το επιστρέψει ς, εγώ το άνοιξα το άλλο κινητό, και έτσι δεν μπορούσα να το επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως μπορεί να είναι παραεισαγωγη εκτός της ΕΕ. Αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να βεβαιωθείτε καταρχάς ότι το μοντέλο είναι το A705FN (F= Global, N=NFC) και όταν έρθει να δείτε το ΙΜΕΙ του κινητού σε ένα από τα site που κάνουν έλεγχο της προέλευσης.

 

Edit: ή να καλέσετε την Samsung, φυσικά

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς κιτ ασύρματης φόρτισης που μπαίνει στην πλάτη του κινητού? Σκέφτομαι να παρω ενα και να το συνδυάσω με εναν ασύρματο φορτιστή που να έχει fast charge, ας μην είναι 25w.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω η σειρά Α δεν έχει μηνιαίες ενημερώσεις...

 

Όλα τα Samsung παίρνουν μηνιαία updates. Απλώς καμιά φορά αργούν λίγο παραπάνω...

Edited by ged
Link to comment
Share on other sites

Έχουν και τα δύο πολύ μακρόστενες αναλογίες, σκέψου ότι αυτό που έχεις τώρα είναι 18:9 και τα Α50/70 έχουν 20:9. Πιστεύω ότι επειδή το κρατάς για χρόνια, τα 6GB θα είναι μονόδρομος. Κάμερες είναι ίδιες. Επίσης και τα δύο έχουν στο πίσω μέρος μίξη πλαστικού και γυαλιού (όπως αρκετά σήμερα) αλλά το Α70 έχει μεταλλικό πλαίσιο αντί για πλαστικό όπως του Α50.

 

Το Α70 δεν εχει μεταλλικο πλαισιο, πλαστικο ειναι και αυτο

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Πως κάνετε μεταφορά αρχείων από το κινητό στον υπολογιστή; Το καλώδιο που έχει είναι type c και από τις δύο πλευρές...Ένα άλλο που είχα (usb to type c ) δεν κάνει μεταφορά, μόνο φόρτιση παρόλο που αλλάζω την επιλογή στο μενού προγραμματιστή. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ή πρέπει να βρούμε "ειδικό" καλώδιο;
Link to comment
Share on other sites

Το Α70 δεν εχει μεταλλικο πλαισιο, πλαστικο ειναι και αυτο
Σε αρκετά site λέει ότι είναι μεταλλικό, εγώ προσωπικά διαφορά δεν βλέπω

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά...Πως κάνετε μεταφορά αρχείων από το κινητό στον υπολογιστή; Το καλώδιο που έχει είναι type c και από τις δύο πλευρές...Ένα άλλο που είχα (usb to type c ) δεν κάνει μεταφορά, μόνο φόρτιση παρόλο που αλλάζω την επιλογή στο μενού προγραμματιστή. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ή πρέπει να βρούμε "ειδικό" καλώδιο;
Δεν υποστηρίζουν όλα τα καλώδια μεταφορά δεδομένων, ίσως αν το καλώδιο που χρησιμοποιείς είναι από κάποιο powerbank να μην μπορείς για αυτό τον λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το καλώδιο από το note 8. Πήγαινε σε ένα κατάστημα και πάρτο, αλλά να τους πεις, και για μεταφορά δεδομένων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Πως κάνετε μεταφορά αρχείων από το κινητό στον υπολογιστή; Το καλώδιο που έχει είναι type c και από τις δύο πλευρές...Ένα άλλο που είχα (usb to type c ) δεν κάνει μεταφορά, μόνο φόρτιση παρόλο που αλλάζω την επιλογή στο μενού προγραμματιστή. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ή πρέπει να βρούμε "ειδικό" καλώδιο;

 

Εγω πηγα και πηρα αυτο:

 

https://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/aksesouar-kiniton/178760-samsung-type-c-1.5m-black

 

Σιγουρα θα υπαρχουν και φθηνοτερα για να κανεις την δουλεια σου!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Πως κάνετε μεταφορά αρχείων από το κινητό στον υπολογιστή; Το καλώδιο που έχει είναι type c και από τις δύο πλευρές...Ένα άλλο που είχα (usb to type c ) δεν κάνει μεταφορά, μόνο φόρτιση παρόλο που αλλάζω την επιλογή στο μενού προγραμματιστή. Υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση ή πρέπει να βρούμε "ειδικό" καλώδιο;

 

Εγω πήρα αυτό και λειτουργεί μια χαρά

https://www.e-shop.gr/samsung-usb-type-c-data-cable-ep-dg950cbe-black-bulk-p-TEL.034000

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω η σειρά Α δεν έχει μηνιαίες ενημερώσεις...

 

Όλα τα Samsung παίρνουν μηνιαία updates. Απλώς καμιά φορά αργούν λίγο παραπάνω...

 

Τελικά όντως τα περισσότερα A-series είναι σε κύκλο τριμηνιαίων security updates.

Σχετικό άρθρο:

https://www.sammobile.com/2019/05/13/samsung-galaxy-security-updates

Για το A70 πάντως, αναμένεται update μέσα στον Ιούλιο (έχει κυκλοφορήσει ήδη στη Ρωσία/Ουκρανία), παραμένοντας ωστόσο σε security patch Μαϊου.

Δεν ξέρω αν θα έχει και τις βελτιώσεις στην κάμερα που έχουν αναφερθεί για το A50.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σε πειρασμό και το πήρα χθες. Ομολογώ πως στα Samsung είχα πάντα αλλεργία. Κυρίως γιατί τα θεωρούσα υπέρ εκτιμημένα, ακριβά, γεμάτα bloatware κι από ότι έβλεπα από συγγενείς και φίλους δεν έπαιρναν σχεδόν ποτέ updates. Σαν να άλλαξε κάτι τελευταία. Τουλάχιστον στο ui τους και στο γεγονός ότι ασχολήθηκε με μεγαλύτερη φροντίδα στο mid range κομμάτι.

Πριν από αυτό είχα το mate 10 lite, από το οποίο ήμουν πραγματικά πολύ ευχαριστημένος.

Οι λόγοι που με οδήγησαν στην αγορά του a70 και πάντα σε σχέση με την προηγούμενη μου συσκευή ήταν:

Ουσιαστικό upgrade επιδόσεων. Άλλο 4 άλλο 6gb ram..

Ποιοτική οθόνη.

Μεγάλη μπαταρία και το πιο σημαντικό η ύπαρξη πραγματικού fast charge. Φεύγω για δουλειά σε μισή ώρα, χωρίς δυνατότητα φόρτισης και θέλω να βγάλω 10-12 ώρες ,με ανοιχτά data, bt κλπ.

Μια καλύτερη κάμερα από αυτή που είχα.

Με τράβηξε κι ο αισθητήρας δακτυλικών στο γυαλί (Δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα).

Χωρίς να έχω ολοκληρωμένη άποψη ακόμη αυτό που με εντυπωσίασε περισσότερο είναι η ποιότητα του ήχου που μου έδωσε στα ακουστικά μου, με Spotify.

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να έρθει, ήρθαν θήκες τζαμακια κλπ και περιμένω το κινητο :p

Μια ερώτηση, το κινητό το αγόρασες από Σκρουτζ ή από αλυσίδα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A70

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...