Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, χθες 15 Ιανουαρίου, μου ήρθε καινούρια αναβάθμιση, σαν να έστρωσε μου φαίνεται στην διαχείριση ενέργειας... Δοκιμάστε το και εσείς.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by apollwnas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους, χθες 15 Ιανουαρίου, μου ήρθε καινούρια αναβάθμιση, σαν να έστρωσε μου φαίνεται στην διαχείριση ενέργειας... Δοκιμάστε το και εσείς.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε μένα δεν βρίσκει άλλη αναβάθμιση. Τελευταία φορά έκανε 18 Δεκεμβρίου.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ηρθε καινουρια αναβαθμιση, αλλα πουθενα δεν βρηκα το aod, που υποτιθεται θα εφερνε η αναβαθμιση

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε καινουρια αναβαθμιση, αλλα πουθενα δεν βρηκα το aod, που υποτιθεται θα εφερνε η αναβαθμιση

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποιος έλεγε οτι θα έβαζαν AOD στο ταπεινό Α40;

Θα θέλαμε βέβαια γιατί είναι πολύ χρήσιμο, αλλά η Samsung δεν έχει υποσχεθεί κάτι τέτοιο, παρότι έχει ζητηθεί απο τους χρήστες επανειλημμένα. Μάλιστα δικαιολογεί την άρνησή της στο θέμα της κατανάλωσης, η οποία είναι αυτονόητο πως θα αυξηθεί τρελά αφού το AOD αποδεδειγμένα τρώει ημερησίως τουλάχιστον 15% της μπαταρίας. Και λόγο της μικρής χωρητικότητας της μπαταρίας του, φυσικά και δεν το βάζει, παρότι αν θέλει κανείς το ενεργοποιεί. Είναι και μάρκετινγκ φυσικά (πάρε το ακριβότερο μοντέλο που λόγο της μεγαλύτερης μπαταρίας το σηκώνει κλπ) αλλά έχει και αλήθεια.

 

Υποθέτω πως η αναβάθμιση που λες αφορά ενημερώσεις ασφαλείας. Η μήπως δώσαν το One UI 2.5 ???

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το Android 11 (One UI 3.1) :D

 

Υποθέτω πως αυτή ήταν η αναβάθμιση που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω, και παρότι στην περιγραφή αναφέρει το Allways On Display που τόσο πολύ θέλαμε, τελικά δεν το περιλαμβάνει όπως ήταν αναμενόμενο. Το πακέτο είναι περίπου 2giga και απο την σύντομη περιπλάνηση που του έκανα δείχνει λειτουργικότατη και με αρκετές αισθητικές βελτιώσεις. Το ποιο εμφανές είναι η προσθήκη της οθόνης Edge που δίνει αρκετή παραμετροποίηση σε εφαρμογές και ειδοποιήσεις. Τα υπόλοιπα στην συνέχεια...

 

Καλώς να την δεχθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση, και σε βιντεοκλήση viber μια χαρά δούλεψε.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς είναι η οθόνη edge που αναφέρθηκε πιο επανω?
https://www.samsung.com/gr/support/mobile-devices/how-can-i-set-the-edge-screen-function-in-my-s8-device/

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μια ακόμη ενημέρωση μόλις εμφανίστηκε στο δικό μου.

 

"Η συνολική σταθερότητα των λειτουργιών έχει βελτιωθεί" λέει. Τώρα ποιων λειτουργιών, μόνο η Samsung ξέρει και δεν θέλει να μάθουμε κι εμείς :p

Δεν είναι ενημέρωση ασφαλείας πάντως (αυτή ήταν ενσωματωμένη στο Android 11) .

 

Δεν υπάρχει κάτι εμφανές. Ότι και να ναι, ελπίζω πάντα για καλό.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Επιδιόρθωση ασφαλείας 1 Μαρτίου λέει σε μένα. Τώρα την κάνω.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω μετά α[ό μια εβδομάδα. Όλοι εσείς που κάνατε αναβάθμιση κάνατε και επαναφορά στο τέλος; Εγώ όχι. Και πάει καλούτσικα. Εντάξει είναι αργό τηλ. αλλά είναι λόγο επεξεργαστή και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό με επαναφορά.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω μετά α[ό μια εβδομάδα. Όλοι εσείς που κάνατε αναβάθμιση κάνατε και επαναφορά στο τέλος; Εγώ όχι. Και πάει καλούτσικα. Εντάξει είναι αργό τηλ. αλλά είναι λόγο επεξεργαστή και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό με επαναφορά.

 

Οπως τα λες ειναι. Ειναι ενα αργο αλλα τιμιο τηλεφωνο και αυτο δεν προκειται να αλλαξει. Τουλαχιστον να παραμεινει αξιοπρεπες και λειτουργικο.

 

Εγω δεν εκανα γιατι εκτος του οτι ειναι μεγαλος μπελας να τα ξαναστεινω ολα απ' την αρχη, δεν υπηρξε και καποια δυσλειτουργια στη συσκευη. Εκανα ομως προληπτικα Wipe Cache (απο το System Menu) το οποιο δεν πειραζει τιποτα απο τα εγκατεστημενα και τις ρυθμισεις.

Γενικα, δεν ειναι απαραιτητο να κανεις ολικη επαναφορα. Συνηθως ειναι η εσχατη λυση οταν κατι παει στραβα. Αν παρολα αυτα καποιος ειναι λιγο ψυχαναγκαστικός, εχει εναν λογο παραπανω :D

Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο με 2 σιμ και μετα την αναβαθμιση αλλαξε ο τροπος επιλογης οταν παω να παρω τηλεφωνο απο ποια σιμ να γινει η κληση.. πριν ειχε και τα 2 κουμπια κατευθιαν και πατουσες και επαιρνε. Τωρα εχει μονο ενα κουμπι κλησης και μετα βγαζει αλλη επιλογη για το ποια σιμ να χρησιμοποιησει. Μπορει να ακουγεται ελαχιστο και χαζο, αλλα εμενα με ενοχλει και πολλες φορες παταω απο συνηθεια μονο μια φορα και δεν ξεκιναει η κληση επειδη πρεπει να ξαναπατησω. Ξερει κανει αν υπαρχει επιλογή να φαινονται κατευθιαν οι 2 επιλογες?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Μόνο αν ορίσεις προεπιλεγμένη, ή αν ορίσεις προεπιλογή ανά επαφή (αν γίνεται ακόμα τουλάχιστον).
Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο με 2 σιμ και μετα την αναβαθμιση αλλαξε ο τροπος επιλογης οταν παω να παρω τηλεφωνο απο ποια σιμ να γινει η κληση.. πριν ειχε και τα 2 κουμπια κατευθιαν και πατουσες και επαιρνε. Τωρα εχει μονο ενα κουμπι κλησης και μετα βγαζει αλλη επιλογη για το ποια σιμ να χρησιμοποιησει. Μπορει να ακουγεται ελαχιστο και χαζο, αλλα εμενα με ενοχλει και πολλες φορες παταω απο συνηθεια μονο μια φορα και δεν ξεκιναει η κληση επειδη πρεπει να ξαναπατησω. Ξερει κανει αν υπαρχει επιλογή να φαινονται κατευθιαν οι 2 επιλογες?
Καλησπέρα. Έχει αλλάξει η διαδικασία και πλέον μπορείς να ορίσεις είτε μεμονωμένα είτε μαζικά default sim για τις επαφές (δε ξέρω εάν υπήρχε και πριν).Και εμένα στην αρχή μου κακοφάνηκε αλλά μετά από λίγες μέρες που δήλωσα στις επαφές από ποια sim θα τις καλεί προτιμώ το νέο τρόπο. Ειδικά στο αυτοκίνητο με κλήση από android auto ή το σύστημα του αυτοκινήτου οι κλήσεις γίνονται κατευθείαν χωρίς να πρέπει να πας στο κινητό να διαλέξεις sim.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει αλλάξει η διαδικασία και πλέον μπορείς να ορίσεις είτε μεμονωμένα είτε μαζικά default sim για τις επαφές (δε ξέρω εάν υπήρχε και πριν).Και εμένα στην αρχή μου κακοφάνηκε αλλά μετά από λίγες μέρες που δήλωσα στις επαφές από ποια sim θα τις καλεί προτιμώ το νέο τρόπο. Ειδικά στο αυτοκίνητο με κλήση από android auto ή το σύστημα του αυτοκινήτου οι κλήσεις γίνονται κατευθείαν χωρίς να πρέπει να πας στο κινητό να διαλέξεις sim.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φαντασου ομως να μην εχεις χρονο ομιλιας στην μια καρτα ή σημα και να θελεις να καλεσεις απο την αλλη

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου ομως να μην εχεις χρονο ομιλιας στην μια καρτα ή σημα και να θελεις να καλεσεις απο την αλλη
Σωστό, σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσες να γυρίσεις όλες τις επαφές στην άλλη sim ή να τις γυρίσεις σε προεπιλογή και να δηλώσεις στις ρυθμίσεις η κλήσεις να γίνονται πάντα από τη συγκεκριμένη sim που θέλεις εκείνη τη στιγμή. Όντως εάν θέλεις ευελιξία στην επιλογή sim δε βολεύει ιδιαίτερα, θα μπορούσαν να είχαν κρατήσει και την επιλογή με τα εικονίδια των sim κάτω από τις επαφές.....

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έβαλα όλες τις φωτογραφίες μου από το pocof1 σε κάρτα SD, έβαλα την κάρτα στο Α40 αλλά δεν τις φορτώνει όλες.

Έχουμε κάποια λύση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

τον τελευταίο καιρό (παρά την εγκατάσταση των προτεινόμενων ενημερώσεων), στην ενεργοποίηση του wi-fi η συσκευή συνδέεται μόνο σε διαθέσιμα αποθηκευμένα δίκτυα. Φαίνεται να μην ανιχνεύει νέα δίκτυα και δεν μπορώ να βρω κάποια σχετικά ρύθμιση.

 

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει?:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα το πρωί μου εβγαλε ξανά αναβάθμιση τυπική "επίπεδο επιδιόρθωσης ασφαλείας 1 Ιούνιου". Δεν βλέπω κάτι να άλλαξε.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...