Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετέφερα την ώρα απο αριστερά στα δεξιά της οθόνης με το nice lock. To goodlock της samsung δεν ειναι διαθεσιμο στην κυπρο. Υπάρχει και μια επιλογή edge lighting την οποια δεν καταφερα να δω τι κανει.

 

Επαναφέρω ένα post του #timis από τις 25 Απριλίου, αναρωτώμενος αν τελικά κατάφερε να δουλέψει κάποια απ' τις εφαρμογές της πλατφόρμας Good Lock της Samsung και ειδικά την εφαρμογή Edge Lighting+ που αναφέρθηκε και είναι η επίμαχη. Θα εξηγήσω στη συνέχεια γιατί είναι η επίμαχη και τι είναι το Good Lock (και ο launcher που τον αντικαθιστά το Nice Lock) για όσους δεν ξέρουν.

 

Το Good Lock είναι μια εφαρμογή-πλατφόρμα της Samsung που στοχεύει στην βαθύτερη παραμετροποίηση του One-UI σε επίπεδο ρυθμίσεων. Μέσα απ' αυτή, μπορεί να εγκαταστήσει κανείς επιμέρους εφαρμογές που η κάθε μια ειδικεύεται σε κάποιον τομέα λειτουργιών της συσκευής οπως την εμφάνιση, τις ειδοποιήσεις, τον ήχο κλπ. Δίνει δηλαδή ακόμη περισσότερες δυνατότητες ώστε να φέρει κανείς την συσκευή όσο πιο κοντά στα μέτρα του και σίγουρα καλύπτει κενά και ελλείψεις.

 

Ακούγεται πολύ γ@μ@το και είναι, αλλά εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Η πλατφόρμα, παρότι είναι της μαμάς Samsung, υπάρχει στο Galaxy Store μόνο 5 χωρών ( ; ) δυστυχώς. Και για να την εγκαταστήσει κανείς χρειάζεται να κάνει κάποια τρικ (συνδεόμενος μέσω VPN πχ) ξεγελώντας έτσι τους server της Samsung πως η σύνδεση της συσκευής γίνεται απο κάποια απ' τις 5 χώρες. Τότε μπορεί να βρει και να εγκαταστήσει το Good Lock και όλα τα plug in του από το Galaxy Store.

Για να καλυφθεί αυτό το κενό στις υπόλοιπες χώρες, εμφανίστηκαν κάποιες εφαρμογές στο Play Store που είναι launchers (η clients) του Good Lock. Αυτές οι εφαρμογές είναι το NiceLock και το Fine Lock. Και εδώ όμως θέλει ψιλο-χακεριές. Για να εγκαταστήσει κανείς τις επιμέρους εφαρμογές (plug in) και να τις δει μέσω του εκάστοτε launcher για να μπορέσει να τις τρέξει, θα πρέπει να τις βρει μέσω του launcher και να τις εγκαταστήσει χειροκίνητα (Apk mirror). Μια απ' αυτές λοιπόν είναι το Edge Lighting+ που αναφέρθηκε ο φίλος timis και παρόλες τις προσπάθειες που έκανα, δεν κατάφερα να την κάνω να τρέξει.

 

Αυτή η εφαρμογή είναι επίμαχη γιατί έρχεται να καλύψει το κενό για όσες νέες συσκευές Samsung δεν έχουν notification led (η always on display) όπως το A40, το οποίο είναι μεγάλο έλλειμμα για μένα και πιστεύω για πολλούς. Αυτό που κάνει είναι να φωτίζει περιμετρικά και επαναλαμβανόμενα την οθόνη η το notch της κάμερας, όπως θα έκανε δηλαδή ένα notification led όταν έχει συμβεί κάτι στο κινητό και δεν το έχουμε δει. Ναι, υπάρχουν ένα σωρό παρόμοιες εφαρμογές στο Play Store και με περισσότερες δυνατότητες, αλλά έχουν τεράστια κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με της μαμάς απ' ότι λένε οι χρήστες. Ακούγεται ότι στο One UI 3.0 που θα έρθει με το Android 11 (και θα πάρει το Α40) είναι πιθανόν η να είναι όλα αυτά ενσωματωμένα η να βρίσκει κανείς το Good Lock στα Samsung Store όλων των χωρών .

 

Συγχωρήστε μου το τεράστιο post, αλλά ξέρω ότι ενδιαφέρει και αφορά πολλούς, γι' αυτό και αναρωτιέμαι αν ο φίλος timis η κάποιος άλλος, κατάφερε ποτέ να το τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας. Μόλις σήμερα δεν φορτίζει το τηλ. Εδώ στην δουλειά σε άλλο κινητό ενός παιδιού A71 δουλεύει ο φορτιστής και το καλώδιο και είναι και ο μανησιος. Όταν θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω με άλλο σετ. Έχω. Μήπως ξέρετε πιο είναι το εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Θεσσαλονίκη; Είναι σε εγγύηση το τηλέφωνο.τωρα κλείνει χρόνο. Το πήρα από πλαίσιο. Ωχ. 15% μπαταρία.

 

Update: Γύρισα σπίτι το έβαλα σε άλλο καλώδιο και άρχισε να φορτίζει αλλά σταμάτησε στο 55%. Το έκλεισα και το έβαλα και ξαναάρχισε να φορτίζει μετά από 3-4 προσπάθιες βάλε βγάλε. Πολύ περίεργο.

Edited by esertas
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μόλις σήμερα δεν φορτίζει το τηλ. Εδώ στην δουλειά σε άλλο κινητό ενός παιδιού A71 δουλεύει ο φορτιστής και το καλώδιο και είναι και ο μανησιος. Όταν θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω με άλλο σετ. Έχω. Μήπως ξέρετε πιο είναι το εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Θεσσαλονίκη; Είναι σε εγγύηση το τηλέφωνο.τωρα κλείνει χρόνο. Το πήρα από πλαίσιο. Ωχ. 15% μπαταρία.

 

Update: Γύρισα σπίτι το έβαλα σε άλλο καλώδιο και άρχισε να φορτίζει αλλά σταμάτησε στο 55%. Το έκλεισα και το έβαλα και ξαναάρχισε να φορτίζει μετά από 3-4 προσπάθιες βάλε βγάλε. Πολύ περίεργο.

 

Δεν ξέρω ποιο είναι το επίσημο σέρβις στη Θεσσαλονίκη γιατί είμαι από Αθήνα. Με λίγο γκούγκλισμα θα το βρεις πάντως. Να χεις υπόψιν πως τώρα με το Lock Down V 2.0 θα πρέπει να τους το στείλεις εκεί γιατί ο ίδιος δεν θα μπορείς με φυσική παρουσία.

 

Στο τεχνικό σκέλος τώρα. Θυμάσαι να σου έπεσε ποτέ η να βράχηκε; Αυτό καταλαβαίνεις πως θα παίξει καθοριστικό ρόλο στην εγγύηση γιατί όντως είναι ακόμη σε ισχύ.

Αφού όπως λες ο φορτιστής (και το καλώδιό του ελπίζω) σου φαίνεται να λειτουργούν σωστά, μάλλον έχει βλάβη η η μονάδα τροφοδοσίας-φόρτισης (η πλακέτα που έχει πάνω της τη θύρα Usb type C) η η ίδια η μπαταρία. Αν η εγγύηση είναι σε ισχύ δεν θα πληρώσεις φράγκο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μόλις σήμερα δεν φορτίζει το τηλ. Εδώ στην δουλειά σε άλλο κινητό ενός παιδιού A71 δουλεύει ο φορτιστής και το καλώδιο και είναι και ο μανησιος. Όταν θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω με άλλο σετ. Έχω. Μήπως ξέρετε πιο είναι το εξουσιοδοτημένο σέρβις στην Θεσσαλονίκη; Είναι σε εγγύηση το τηλέφωνο.τωρα κλείνει χρόνο. Το πήρα από πλαίσιο. Ωχ. 15% μπαταρία.

 

Update: Γύρισα σπίτι το έβαλα σε άλλο καλώδιο και άρχισε να φορτίζει αλλά σταμάτησε στο 55%. Το έκλεισα και το έβαλα και ξαναάρχισε να φορτίζει μετά από 3-4 προσπάθιες βάλε βγάλε. Πολύ περίεργο.

 

Κέντρο τεχνικής υποστήριξης Αβραμίδης Μιχάλης, Λεωφόρος Κωνσταντίνου Καραμανλή 54.

Είχα πάρει και άλλα Samsung στο παρελθόν, αλλά πλέον η Samsung είναι η πρώτη μου επιλογή, χάρη σε αυτούς. Τους πήγα ένα ελληνικό S10 εντός εγγύησης με πρόβλημα στην μητρική, σε δύο ημέρες μου το έφτιαξαν δωρεάν. Τους πάω ένα Α40 ελληνικό, εντός εγγύησης με πρόβλημα στην κάμερα, πάλι σε δύο ημέρες έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε μου το τεράστιο post, αλλά ξέρω ότι ενδιαφέρει και αφορά πολλούς, γι' αυτό και αναρωτιέμαι αν ο φίλος timis η κάποιος άλλος, κατάφερε ποτέ να το τρέξει.

 

Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Έμενα προσωπικά μου λείπει φοβερά το σύστημα ειδοποιήσεων που είχε το moto x 2014 (active display), ονειρευόμουν κάποτε ότι θα το συνδύαζαν με under screen finger reader!

Edited by timis
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Έμενα προσωπικά μου λείπει φοβερά το σύστημα ειδοποιήσεων που είχε το moto x 2014 (active display), ονειρευόμουν κάποτε ότι θα το συνδύαζαν με under screen finger reader!

 

Δεν γνωρίζω το σύστημα του Moto X. Κι εμένα πάντως όπως και σε πολλούς άλλους, λείπει ένα οποιοδήποτε οπτικό σήμα ειδοποιήσεων.

 

Το χρωματιστό notification led του πρόσφατου παρελθόντος, νομίζω πως έχει ανυπέρβλητη αξία και θα χαρώ πολύ αν ποτέ το επαναφέρει η Samsung.

To AOD είναι πιο πλήρες γιατί δείχνει ώρα και ημερομηνία αλλά πρέπει να πας κοντά για να δεις τι παίζει με τις υπόλοιπες ειδοποιήσεις. Τρώει επίσης αρκετή μπαταρία γι αυτό και το στέρησαν στο A40.

Με το Led καταλαβαίνεις απο μακριά και μόνο απ το χρώμα απο που έχεις ειδοποίηση.

 

AOD μαζί με led δεν θα με χάλαγαν καθόλου αν το σήκωνε η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα Έχω το εν λόγω κινητό πόσες ώρες θέλει να το φορτίζουμε για να κρατάει η μπαταρία 3100mah που έχει είναι καινούριο το κινητό στα χέρια μου είναι η τρίτη φορά που το φορτίζω σε 1.5 ημέρα μου βγάζει διάρκεια η μπαταρία και σε 4 ώρες έχασε 1% έχει επάνω το android 10 ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το φορτίζεις συγκεκριμένο χρόνο.

 

Α okay ευχαριστώ πολύ για τη Γρήγορη απάντηση Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι παίζει με την μπαταρία??? Είναι επιεικώς τραγική....

Και μιλάμε για μέτρια χρήση ούτε καν για ζόρισμα του κινητού.

Μπορεί να το αφήσεις στο 15% και την άλλη στιγμή να σου έχει κλείσει.

Απίστευτα πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σύμπτωμα μπαταρίας που έχει αρχίσει να φθίνει. Πόσο καιρό το έχεις;

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Αυτό είναι σύμπτωμα μπαταρίας που έχει αρχίσει να φθίνει. Πόσο καιρό το έχεις;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Μπα...Το έχω 1 χρόνο και 3 μήνες.

Από όταν το πήρα τα ιδια έκανε. Το drain δε δραματικό...

Χάνει 1-2% στην μπαταρία χωρίς να το χρησιμοποιείς.

Έρχομαι από j5 2017 που είχε μπαταρία τέρας και πραγματικά μου κακοφαίνεται.

Και δεν χρησιμοποιω social media..Mόνο internet για σερφαρισμα και κλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως που το εχω 1.5 χρονο αν πριν πεσω για υπνο με 15% και δεν τοο βαλω να φορτισει οταν ξυπνησω τα εχει πεσει γυγω στο 7-8%. και αυτο μου το κανει τωρα τελευταια αλλα νομιζω ειναι και λογικο.. οταν το πρωτοπηρα δεν το εκανε. βεβαια εχει να κανει και με τις ρυθμισεις που εχει ο καθενας στο κινητο
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 111 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

1-2% κάθε πόση ώρα, και με τι σύνδεση δικτύου; mobile data ή wifi;

 

Sent from my Galaxy S10e

 

3g/4g δίκτυο και wifi τώρα στην καραντίνα το αφήνω καμιά φορά συνδεδεμένο για κάποια ώρα.

Γενικά είμαι πολύ απλός χρήστης. Δηλαδή αν ασχολιόμουν όντως μαζί του για πολλή ώρα θα ήθελε φόρτιση κάθε μέρα.

Για παράδειγμα το φορτίζεις είναι 100% και πάει μόνο του στο 98% μετά από λίγη ώρα χωρίς χρήαη.

Δεν ξέρω με κάποια ρύθμιση αν σώζεται τίποτα αλλά δεν έχω βρει κάτι μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι τραγική η διαχείριση που κάνει στο θεμα μπαταρία. Εγώ επίσης μετα απο 1χρονο και 2 μήνες άλλαξα και μπαταρία, τον Σεπτέμβρη, εκτός εγγύησης...

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και; Κρατάει τώρα; Αυθεντική; Πόσο;

 

 

Κι εγώ έτυχε να αλλάξω πρόσφατα την μπαταρία στο Α40 (επίσης εκτός εγγύησης) μετά από ένα χρόνο. Επωφελούμενος από την ερώτησή σου (και τη βαρεμάρα του εγκλεισμού) , θα πολυλογήσω περιγράφοντας την μεγάλη περιπέτειά του, πριν πω για τη διαχείριση ενέργειας που εγώ διαπιστώνω οτι κάνει η συσκευή με τη νέα μπαταρία.

 

Αρχικά το τηλ ήταν της έφηβης κόρης μου και χάθηκε η εγγύηση όταν της έπεσε απο κανό στη θάλασσα το καλοκαίρι. Αφού της πήρα άλλο, το κράτησα παρότι ήταν εντελώς νεκρό, με σκοπό να το εγχειρίσω μιας και τυγχάνει να είμαι ηλεκτρονικός (όχι σε κινητά) και στο εργαστήριο της δουλειάς έχω ότι χρειάζομαι. Η περιέργεια με κινητοποίησε περισσότερο και μάλλον το είδα και σαν πρόκληση αφού με κινητά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ. Με βασάνιζαν πολλές ερωτήσεις: Μπορώ άραγε να το επισκευάσω; Τι ακριβώς έχει πάθει; Είναι όλα τα υποσυστήματά του άχρηστα; Πόσο θα κοστίσει;

 

Αποφάσισα να το πάω πρώτα σε γνωστό εξουσιοδοτημένο Samsung να δω πόσο θα μου πουν και κάνοντας τον κινέζο :D στην αρχή, τους είπα πως ξαφνικά έπαψε να λειτουργεί. Ο τύπος, κοίταξε κατ' ευθείαν με έναν μεγεθυντικό φακό μέσα στο sim tray (τους δείκτες υγρασίας) και μου είπε με σοβαρότητα: "Κύριε, λυπάμαι αλλά είναι βρεγμένη η συσκευή (έκανα πως έπεσα απ' τα σύννεφα) και δυστυχώς δεν έχει πια εγγύηση. Παρόλα αυτά αν θέλετε, μπορώ να το προωθήσω στους τεχνικούς να το δουν χωρίς χρέωση, αλλά σας το λέω απο τώρα οτι δεν θα σας συμφέρει και καλύτερα να το ανακυκλώσετε". Θέλοντας να δω πόσο θα μου πουν, είπα με περίσσια θλίψη .... "Nαι, αφού είναι δωρεάν εντάξει".

 

Την επομένη με πήραν απ' το σέρβις και μου είπαν τα αναμενόμενα μαντάτα: Έχει καμμένη οθόνη, καμμένη μητρική, καμμένη πλακέτα τροφοδοσίας, καμμένο ακουστικό όπως και ηχείο (μόνο το πλαίσιο, η μπαταρία και οι κάμερες δεν επηρεάστηκαν απ' το νερό) και αν θέλετε να επισκευαστεί θα κοστίσει .... 280€!! (το είχα αγοράσει απο σκρουτζομάγαζο 200€ πέρυσι τα Χριστούγεννα) :lol:

 

Ξεκίνησα να ψάχνω όλα τα προβληματικά υποσυστήματα στο νετ. Σε μια βδομάδα τα είχα βρει όλα, μεταχειρισμένα και τσεκαρισμένα γνήσια, απ' το ebay με κόστος 110€ περίπου και είπα δε γ@μ**τε, θα το ρισκάρω. Είδα 2 βίντεο teardown στο you tube, το άνοιξα στη δουλειά, (ήταν όντως οξειδωμένα όλα αυτά που μου είπαν) και με μεγάλη "μεθοδικότητα" τα αφαίρεσα. Την πάτησα όμως με τη μπαταρία. Στην προσπάθειά μου να την ξεκολλήσω (είναι κάτω απο την οθόνη) δεν χρησιμοποίησα ισοπροπυλική αλκοόλη που αδρανοποιεί την κόλλα (δεν είχα κιόλας γιατί δεν χρειάζεται στις συσκευές που επισκευάζω) , και απ' την τρέλα μου να το τελειώσω, με την πίεση που της άσκησα για να την ανασηκώσω, την παραμόρφωσα, με αποτέλεσμα μετά να μην κλείνει το πίσω κάλυμμα :mad:

 

Τώρα θα μπω στο επίμαχο και δώστε ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό γιατί είναι πολύ σημαντικό. Αναγκάστηκα να αγοράσω και μπαταρία, επίσης απ' το ebay, νομίζοντας πως και αυτή θα είναι γνήσια (με 10€) κάτι που εκ των υστέρων απέδειξε οτι την ξαναπάτησα. Μετά απο κανα μήνα που μου είχαν έρθει όλα πια, τα μοντάρισα με μεγάλη προσοχή αυτή τη φορά, τονώνοντας την αυτοπεποίθηση και την υπερηφάνεια μου αφού (στην αρχή) δούλευε σούπερ.

Σταδιακά όμως, άρχισε να έχει τρελό drain η μπαταρία και δεν έβγαζε ούτε μισή μέρα. Απ' το 100% ξαφνικά έδειχνε 75% χωρίς να το αγγίξεις και μετά απ' το 30% έσβηνε.... Υποπτευόμουν την μπαταρία και το επιβεβαίωσα όταν κάποια μέρα δεν ξανα άνοιξε ποτέ. Όταν το έπιασα στα χέρια μου ένιωσα διογκωμένο το πίσω κάλυμμα. Το εγχειρίζω ξανά και διαπιστώνω οτι η μπαταρία έχει φουσκώσει σαν βάτραχος και έχει ξεκουμπώσει την καλωδιοταινία της μητρικής. Του έβαλα την παλιά σκευρωμένη μπαταρία και με τα χίλια ζόρια χωρίς να μπορώ να κλείσω το κάλυμμα, κούμπωσα την καλωδιοταινία και ευτυχώς δούλεψε ξανά. Ήθελα πλέον καινούργια και διαπιστωμένα γνήσια μπαταρία. Και που υπάρχει αυτή; Μόνο σε εξουσιοδοτημένα της Samsung. Μην την ψάχνετε πουθενά αλλού, είναι όλες πιστά αντίγραφα της γνήσιας με φτηνές και πιθανόν επικίνδυνες πρώτες ύλες.

 

Το πήγα στην Smartech στο Χαιδάρι και τους είπα όλη την ιστορία. Τους παρέδωσα όλα τα οξειδωμένα υποσυστήματα που είχα αφαιρέσει αρχικά και αφού προηγουμένως κατέγραψαν τα νέα IMEI (λόγο της νέας μητρικής που είχα εγκαταστήσει μόνος μου) , του έκαναν πλήρες διαγνωστικό έλεγχο, μου επιβεβαίωσαν οτι όντως είναι όλα γνήσια, εκτός την μπαταρία φυσικά, και με 37€ μου έβαλαν καινούργια. Δεν την πουλάνε σε τρίτους ιδιώτες η σέρβις για να μην μπορεί να την βρει και να την βάλει κανείς μόνος του. Δίνουν μια εγγύηση μερικών μηνών βέβαια, αλλά μόνο εάν η συσκευή είναι συνολικά εντός εγγύησης και όχι πειραγμένη. Γενικά, όπως όλα τα επίσημα σέρβις, θέλουν να το πας εκεί γιατί έτσι έχουν μεγαλύτερο κέρδος. Βάζουν ναι μεν γνήσια ανταλλακτικά αλλά τα πληρώνεις χρυσάφι, (αν είναι εκτός εγγύησης χρεώνουν ακόμη και την κόλλα στο κάλυμμα) . Συνολικά η τρέλα μου να το επισκευάσω μόνος μου, μου κόστισε 157€!! Κωμικοτραγικό έτσι;

 

Τώρα το έχω για δεύτερο. Πρόκειται για εξαιρετική συσκευή κυρίως λόγο της αισθητικής, του μικρού μεγέθους και του πολύ βολικού πίσω αναγνώστη δακτυλικών. Και το One UI 2.0 είναι επίσης πολύ καλό. Θα πάρει και Android 11 με One UI 3.0 το καλοκαίρι. Δεν είναι για βαριά χρήση, έχει τραγικό ηχείο, δεν είναι γρήγορο, αλλά είναι αξιοπρεπές για απλή καθημερινή χρήση.

Εννοείται πως η αναμονή της μικρής μπαταρίας που φοράει, εξαρτάται απο ποιες και τι εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο και φυσικά απο τη συνολική χρήση. Με τη νέα μπαταρία και ανενεργή τη γρήγορη φόρτιση (που αποδεδειγμένα την κακοποιεί για να το πάρεις γρήγορα πάλι στο χέρι) εγώ κάνω την εξής χρήση: Wi-Fi τη μισή μέρα ανοικτό, με δεδομένα πάντα ανοικτά και 2ωρο σερφάρισμα, ειδοποιήσεις και Viber φουλ, Bluetooth πάντα σε σύνδεση με ρολόι και κάποιες φορές καμιά ώρα streaming σε ακουστικά, περιστασιακά φώτο, λίγο βίντεο και λίγο gaming, αρκετό χάιδεμα γενικά και κανα μισάωρο ομιλία. Με αυτά βγάζω μια γεμάτη μέρα, αλλά στον ύπνο (7 ώρες περίπου) είναι πάντα σε λειτουργία πτήσης και χάνει 4%. Χωρίς πολύ πασπάτεμα βγάζω μιάμιση μέρα άνετα. Άρα, μάλλον καλή διαχείριση κάνει για την μικρή σε χωρητικότητα μπαταρία που έχει. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν του βάζει η Samsung το πολύ χρήσιμο αλλά ενεργειοβόρο AOD.

 

Οπότε για γνήσια μπαταρία μόνο σε εξουσιοδοτημένα. Μπορεί να είναι πιο ακριβή, αλλά θα το αφήνεις άφοβα στην πρίζα.

 

Sorry για το τεράστιο post

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλα επραξες και δεν παρατησες το κινητο αλλα ασχοληθηκες μιας και εισαι σε κοντινο επαγγελμα.. τετοια challenges εχουν πολυ ενδιαφερον αρκει να υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα και εν τελη να αξιζει τα λεφτα αυτα.. οσο για την χρηση που κανεις για μιαμιση μερα ειναι πολυ καλα για την μπαταρια αυτη.. εγω κανω πανω κατω τα ιδια, εκτος το bluetooth αλλα με λιγο περισσοτερη ωρα χρησης, και βγαζει 1 μερα.. πιστευω ακομα καλα κρατει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μου χτύπησε την πόρτα μια νέα ενημέρωση λογισμικού (333mb) που δεν είναι το One UI 2.5. Η περιγραφή λέει:

 

- Η σταθερότητα ανίχνευσης της SIM βελτιώθηκε.

- Η σταθερότητα της κάμερας βελτιώθηκε.

- Η ασφάλεια της συσκευής βελτιώθηκε.

 

Δεν την έκανα ακόμη, αλλά ότι είναι για βελτίωση είναι πάντα καλοδεχούμενο.

 

EDIT: Την έκανα τελικά και εκτός απο την αναμενόμενη ενημέρωση ασφαλείας του Δεκέμβρη, δεν βλέπω κάτι εμφανές. Πιθανόν να έχει λίγο draining η μπαταρία και ίσως είναι λίγο πιο αργό στην απόκριση, αλλά και τα δυο είναι συνηθισμένα μετά απο ενημερώσεις λογισμικού λόγω των διεργασιών που τρέχουν στο παρασκήνιο για κάποιες ώρες.

Δεύτερη Sim δεν χρησιμοποιώ για να δω κάτι εκεί. Και φυσικά μην περιμένετε πως η βελτίωση της σταθερότητας στην κάμερα (που λέει η περιγραφή) αφορά την σταθεροποίηση ως προς το κούνημα η γενικότερα την ποιότητα των λήψεων. Μια χαρά μέτριες και εννοείται κουνημένες συνεχίζουν να βγαίνουν οι φωτο, αν δεν υπάρχει καλός περιβάλλων φωτισμός η έχεις πιει προηγουμένως δυνατό καφέ και δεν κρατάς την αναπνοή σου την ώρα της λήψης :lol:

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Και; Κρατάει τώρα; Αυθεντική; Πόσο;
Καλημέρα, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω τώρα το είδα... Μια από τα ίδια στην διαχείριση της μπαταρίας...

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by apollwnas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συγγνώμη που άργησα να απαντήσω τώρα το είδα... Μια από τα ίδια στην διαχείριση της μπαταρίας...

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγώ την τελευταία αναβάθμιση και όντως δεν είδα κάτι αλλαγμένο. Σας είχα γράψει πιο πριν οτι δεν φόρτιζε σωστά το τηλέφωνο. Έβγαζε οτι το καλώδιο δεν συνδέθηκε σωστά. Μετά την αναβάθμηση δεν βγάζει πια αυτό το μήνυμα και φορτίζει σφαίρα ήδη τις τελευταίες 5 φορές. Ελπίζω να έστρωσε για τα καλά.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Μικρό και ωραίο κινητό αλά η μπαταρία 3100 που έχει λόγω της διαχείρισης ενέργειάς του λογισμικού δεν της κάνει σωστή χρήση το Α7 2018 που έχω κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση με 3300 μπαταρία μας έχουν κάνει για το Α40 πρόχειρο δουλειά στο λογισμικό
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...