Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Στο Α40 της γυναίκας το τελευταίο καιρό το gmail δεν εμφανίζει ειδοποιήσεις για τα μαιλ που έρχονται...

Έχω δοκιμάσει clear cache/data...κάτι πήγε να γίνει...άλλα πάλι τα ίδια...δεν έρχονται ειδοποιήσεις...καμία ιδέα...?

 

Έχεις δίκιο, και σε μένα μόλις το παρατήρησα. Και μάλιστα μου έβγαλε αναβάθμιση android επίπεδο ασφαλείας Μαΐου σήμερα το πρωί και το κάνει πάλι και πριν και μετά την αναβάθμιση.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Gmail πάνω αριστερά τις γραμμουλες > ρυθμίσεις > διαλέγεις την διεύθυνσή σου > στο ειδοποιήσεις επιλέγεις όλες και από κάτω στο "ειδοποιήσεις εισερχομένων" τικαρεις και το όλα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το αποκλείσεις από την "Βελτιστοποίηση" : Πάς στις πληροφορίες της εφαρμογής - Μπαταρία και από εκεί το βγάζεις εκτός βελτιστοποίησης.

 

Στο Gmail πάνω αριστερά τις γραμμουλες > ρυθμίσεις > διαλέγεις την διεύθυνσή σου > στο ειδοποιήσεις επιλέγεις όλες και από κάτω στο "ειδοποιήσεις εισερχομένων" τικαρεις και το όλα.

 

Τα έχω κάνει όλα αυτά.

Σήμερα το πρωί είχε πάλι το ίδιο πρόβλημα....αλλά στη συνέχεια από οτι μου είπε δείχνει να λειτουργεί κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το αποκλείσεις από την "Βελτιστοποίηση" : Πάς στις πληροφορίες της εφαρμογής - Μπαταρία και από εκεί το βγάζεις εκτός βελτιστοποίησης.

 

Τελικά αυτό δεν το είχα κάνει...

Έκανα την αλλαγή και περιμένω το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό δεν το είχα κάνει...

Έκανα την αλλαγή και περιμένω το αποτέλεσμα...

Κάνε και μια επανεκκίνηση της συσκευής, αφού κάνεις την ρύθμιση.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νέος κάτοχος κι εγώ του Α40. Ήθελα κάτι μαζεμένο, καθώς από τότε που πήρα το s10e έχω βολευτεί και δεν μπορώ τα τεράστια τηλέφωνα. Μου παρουσίασε ένα θεματάκι, λιγάκι κουφό, αλλά αντιμετωπίστηκε.

Αγοράστηκε από σκρουτζομάγαζο, και αν καταλαβαίνω καλά από αυτά που γράφει στο κουτί, πρέπει να ήρθε από Βουλγαρία. Το πρόβλημα : ενώ χωρίς να βάλω κάρτες sim έβλεπε το wifi μου (και το ρουτερ και το repeater που έχω ορίσει να βγάζει άλλο ssid), αν έβαζα κάρτα sim σταματούσε να το βρίσκει στην αναζήτηση (και τα 2). Μετά από reset τα έβλεπε, αλλά μόλις έβαζα κάρτα sim τίποτα. Άλλα δίκτυα, όπως και hot spot από άλλα κινητά τα έβλεπε κανονικά. Επίσης και στις δύο sim, cosmote και vodafone, δουλεύει vowifi και volte κανονικά. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας κανάλι στο router. Δεν μπορεί να δεί με τίποτα δίκτυα που παίζουν στο 13. Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Έψαξα από περιέργεια να δω στη βουλγαρία αν υπάρχει κάτι διαφορετικό στο Wifi και στα κανάλια που παίζουν εκεί, και είναι τα ίδια με τα δικά μας. Το έχει συναντήσει άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις την sim παίρνει τις ρυθμίσεις της χώρας (EUR είναι για την Ελλάδα) και ίσως αυτό να κάνει την δουλειά.

Πάντως το κανάλι 13 είναι το μέγιστο στην Ελλάδα, ίσως για αυτό δεν το βρισκει

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μια βόλτα στην Smartec νωρίτερα για το άλλο μου κινητό να δουν κάτι, και μιας και ήμουν εκεί τους έκανα μια ερώτηση. Εγώ υποπτεύομαι πως έχει να κάνει με τοπικές ρυθμίσεις από τη sim, αλλά μου είπαν πως δεν παίζει κάτι τέτοιο. Η συσκευή είναι όντως από Βουλγαρία, και αφού είδαν την απόδειξη, μου είπαν πως από τη στιγμή που υπάρχει μηχανογραφημένο παραστατικό που αναφέρει το imei μαζί με απόδειξη ταμειακής, είναι εντάξει και δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα για την εγγύηση. Το περίεργο τώρα είναι πως στην Βουλγαρία έχουν ακριβώς τα ίδια στο wifi με εμάς, μπάντες συχνότητες κλπ. Κρατάω μια επιφύλαξη για ενδεχόμενη ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο router, και μάλλον θα μου λυθεί η απορία μόνο όταν δοκιμάσω με κάποιο άλλο. Πάντως του έτρεξαν ένα διαγνωστικό τεστ και δεν βρήκαν τίποτα προβληματικό στο wifi, και αυτό είναι καλό. :)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από που αλλάζουμε στο μενού την χώρα; Μόνο γλώσσα βρίσκω να αλλάζει.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς από που αλλάζουμε στο μενού την χώρα; Μόνο γλώσσα βρίσκω να αλλάζει.

Δεν αλλάζει η χώρα από το μενού.

Για να αλλάξεις χώρα πρέπει να εγκαταστήσεις άλλο CSC code.

Change CSC on Samsung Devices

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το πρόβλημα με το wifi που είχα παρατηρήσει, μάλλον οφείλεται σε ασυμβατότητα με το router μου. Άρχισα να το υποψιάζομαι και μάλλον επιβεβαιώθηκε όταν άναψα το παλιό μου router που το είχα στην άκρη, το έβαλα να παίζει στο κανάλι 13 που δεν έβλεπε το άλλο, και το είδε και συνδέθηκε κανονικά.

Σήμερα λοιπόν, μπήκα στη σελίδα της tp link (τέτοιο είναι αυτό που είχα το "πρόβλημα"), έψαξα για firmware και είχε βγει update. Το πέρασα και πλέον δουλεύει μια χαρά το Α40 και στο κανάλι 13.

Για την ιστορία, είχα παρόμοιο πρόβλημα με άλλο κινητό στο ίδιο ρούτερ πέρυσι, το οποίο λύθηκε επίσης με firmware update που είχε βγει τότε...

 

Sent from my Galaxy A40

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα να ρωτήσω εάν έχει dolby atmos το a40

 

Ναι έχει. Αλλά πρέπει να συνδέσεις ακουστικά για να δουλέψει.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μου ήρθε αναβάθμιση προχθές. Ήταν "επίπεδο επιδιόρθωσης ασφαλείας 1 Ιουλίου 2020". 165MB. Δεν βρήκα να άλλαξε κάτι.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

εμενα ακομα δεν ηρθε, η τελευταια που ηρθε ηταν 1 μαιου.. να ξαναπουμε οτι το κινητο ειναι οτι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα.. το εχω πλεον σχεδον ενα χρονο και 3 μηνες και η μπαταρια μπορω να πω οτι ειναι ακομα στα ιδια επιπεδα με αυτα απο οταν αγοραστηκε το κινητο, με μετρια προς απαιτητικη χρηση
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πιο γρήγορο να ήταν, δεν θα ήταν άσχημα. Όχι ότι έχω πολύ μεγάλο παράπονο. Έχει καλή οθόνη για την κατηγορία του, και μέγεθος/βάρος ιδανικό, ειδικά για άτομα που αρέσκονται σε όχι τόσο μεγάλες συσκευές.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ σήμερα την τελευταία αναβάθμιση.

Διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει το netguard.

Μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν μπορώ να είμαι μόνιμα συνδεμένος σε VPN.

Είναι κάποια ρύθμιση η αυτό ισχύει πλέον με την νέα αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, υπάρχει στην οικογένεια ένα Α40 το οποίο αγόρασα από skroutz , τώρα με την εγγύηση τι κάνουμε; βλέπω πως έχουμε θέμα με την κάμερα, δείχνει θολά , έχουμε επίσημη εγγύηση δύο χρόνια;
Link to comment
Share on other sites

Την εγγύηση την αναφέρει στην περιγραφή της συσκευής στη σελίδα του καταστήματος. Κανονικά είναι δύο χρόνια.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ σήμερα την τελευταία αναβάθμιση.

Διαπίστωσα ότι δεν δουλεύει το netguard.

Μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν μπορώ να είμαι μόνιμα συνδεμένος σε VPN.

Είναι κάποια ρύθμιση η αυτό ισχύει πλέον με την νέα αναβάθμιση;

 

Ποιο είναι το netguard; Αν εννοείς την ασφάλεια ίντερνετ, δεν είναι δωρεάν. Τα πρώτα 200μβ ειναι δωρεάν και μετά θέλει να αγοράσεις πακέτο.

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το netguard; Αν εννοείς την ασφάλεια ίντερνετ, δεν είναι δωρεάν. Τα πρώτα 200μβ ειναι δωρεάν και μετά θέλει να αγοράσεις πακέτο.

 

Είναι δωρεάν εφαρμογη firewall που κόβει και τις διαφημίσεις.

Υπάρχει και στο playstore αλλά λειτουργεί μόνο ως firewall. Για όλες τις λειτουργίες την κατεβάζεις από το σάιτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες μου ήρθε σήμερα update με ενημερώσεις ασφαλείας 1ης Σεπτεμβρίου και δεν ξέρω αν είχε και τίποτα άλλο μέσα που δεν φαίνεται. Δεν βλέπω κάτι πάντως.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν σε εσάς αυτή η ενημέρωση είχε έρθει πιο πριν, γιατί πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το Α40.

 

Θένκς!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...