Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η επίσημη της Samsung δεν υποστηρίζετε και στο play store βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή... Όλες οι άλλες που έχω δοκιμάσει πραγματικά ξεσκίζουν την μπαταρία...

 

Ετσι ακριβώς είναι.Φίλος που αγόρασε την συσκευή με ρώταγε σχετικά και την επεξεργαστηκα,προσπάθησα διάφορα να βάλω από apkmirror.com την εργοστασιακή εφαρμογή κλπ. αλλά δεν είναι ενσωμάτωση αυτό στις ρυθμίσεις...μεγάλη βλακεία να μην το βάλουν από πριν στο λογισμικό,ακατανόητο αφού δεν στερεί η λειτουργία αυτη κάτι σε επίπεδο marketing από το Α50 ή το Α70....όλο κάτι τέτοια κάνουν οι κατασκευαστές με κάτι μικρές λεπτομέρειες που αποδεικνύονται ενίοτε και υπονομευτικές στις πωλήσεις.

Πάντως δεν το βλέπω να δίδεται με αναβάθμιση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι ακριβώς είναι.Φίλος που αγόρασε την συσκευή με ρώταγε σχετικά και την επεξεργαστηκα,προσπάθησα διάφορα να βάλω από apkmirror.com την εργοστασιακή εφαρμογή κλπ. αλλά δεν είναι ενσωμάτωση αυτό στις ρυθμίσεις...μεγάλη βλακεία να μην το βάλουν από πριν στο λογισμικό,ακατανόητο αφού δεν στερεί η λειτουργία αυτη κάτι σε επίπεδο marketing από το Α50 ή το Α70....όλο κάτι τέτοια κάνουν οι κατασκευαστές με κάτι μικρές λεπτομέρειες που αποδεικνύονται ενίοτε και υπονομευτικές στις πωλήσεις.

Πάντως δεν το βλέπω να δίδεται με αναβάθμιση λογισμικού.

 

Και Εμείς που το έχουμε,το απενεργοποιήσαμε από το πρώτο λεπτό :D άτιμη ζωή :D

 

Εδώ που τα λέμε πίνει τη μπαταρία!Είτε στοκ είτε όχι..

Link to comment
Share on other sites

Με ή χωρίς aod το τηλέφωνο τα σπάει... Φοβερό μέγεθος με πολύ μικρά bezels κάθεται τέλεια στο χέρι χωρίς να υστερεί σε οθόνη η οποία είναι η καλύτερη της κατηγορίας καθότι δεν παίζει άλλος super amoled σε αυτά τα χρήματα. Μπαταρία μια χαρά και μην κοιτάτε την χωρητικότητα... Αλλά την διαχείριση η οποία είναι αξιοπρεπεστατη. Πολύ όμορφο με καλή κατασκευή αποτελεί ένα πολύ καλό value for money που χωρίς να ζητάει πολλά δίνει τα περισσότερα με ui samsung που φοράνε και τα ακριβά μοντέλα της. Ο επεξεργαστής δεν αφήνει περιθώρια για κολλήματα εκτός αν ζοριστεί πολύ που δεν είναι και η χρήση του. Τέλος κάμερες αξιοπρεπέστατες και ειδικά η selfie που είναι ίδια με το A50.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα χρησης εχω βγαλει τα εξης συμπερασματα:

1) η οθονη ειναι απλα τελεια, τα χρωματα πολυ ζωντανα στο οποιο βοηθαει βεβαια η αναλυση και η τεχνολογια της (super amoled)

2) η μπαταρια κραταει 1,5 ημερα με χρηση πιο πολυ απο την κανονικη.. παιζω και καποια games και παρατηρησα οτι ειτε παιζω game ειτε απλα χρησιμοποιω το messenger καταναλωνει την ιδια μπαταρια.. μπορει απλα επειδη ειναι φρεσκο φρεσκο αλλα και παλι εχει πολυ καλη διαχειρηση ( εβαλα επισης ενα απο το free θεματα το οποιο ειναι μαυρο και βοηθαει στην εξοικονομηση.. το προτεινω και σε σας)

3) μου εκανε αντυπωση οτι μπορεις να σβησεις τον browser που εχει απο μονο του.. τον εσβησα αλλα μετα σκεφτηκα οτι καποτε μπορει να χρειαστειοποτε θελω να τον ξαναβαλω.. ξερετε πως?

4) το μονο θεματακι που παρατηρησα ειναι οτι οταν ειχα τον φακο ανοιχτο, αν και η οθονη ειναι ανοιχτη ολα καλα.. αν κλεισω την οθονη καποιες φορες παλι δουλευει κανονικα αλλα καποιες αλλες ο φακος κλεινει και ξαναανοιγει. να ειναι hardware το θεμα ή software?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 2 μιση χρόνια με το huwaei p9lite, ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό, είμαι ανάμεσα στο samsung A40 και το huwaei P20lite. Με ενδιαφέρει η μπαταρία, η κάμερα και γενικά η συνηθισμένη καθημερινή χρήση με social κτλ. Ποιο μου προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από 2 μιση χρόνια με το huwaei p9lite, ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό, είμαι ανάμεσα στο samsung A40 και το huwaei P20lite. Με ενδιαφέρει η μπαταρία, η κάμερα και γενικά η συνηθισμένη καθημερινή χρήση με social κτλ. Ποιο μου προτείνετε;

 

Κοίτα από τα 2 καλύτερο το Α40.Θα σου πρότεινα Huawei Για κάμερα Αλλά το κανονικό P20 όχι το lite..Αλλά μετά το εμπάργκο που πάει να κάνει ο tramp στη Huawei,δεν μπορώ να προτείνω κανένα κινητό της..Το A40 έχει καλό κράτημα,καλή κάμερα επιπέδου s7 πίσω και πολύ καλή μπροστινή!θα σε καλύψει σε όλα αυτά που ζητάς,ειδικά στα χρήματα του είναι από τις καλύτερες επιλογές!

Link to comment
Share on other sites

το fullface glue tempered glass που δοκιμασα εγω οπως ειπα το εβγαλα καθως η κολλα γυρω γυρω δεν ηταν ισχυρη και γεμισε και σκονες κλπ.. καποιοι αλλοι που εβαλαν απλο tempered glass λενε οτι γυρω γυρω επειδη η οθονη ειναι ελαφρως κυρτη ειναι ελαφρως στον αερα.. κ εγω προσπαθω να βρω μια καλη λυση οποιος εχει κατι δοκιμασμενο ας μας πει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ ένα tempered glass "της σειράς" (που λέμε) των 3.5 ευρω, το οποίο αν και δεν καλύπτει όλη την οθόνη, περιμετρικά αφήνει 2 χιλιοστά, δοκιμάστηκε σήμερα κατά την πτώση του κινητού. Την δουλειά του την έκανε... και παραμένει πάνω στο κινητό, με 2 γρατσουνιές στο tempered glass. Edited by apollwnas
Link to comment
Share on other sites

Για τζαμάκι έχετε να προτείνετε κάποια δοκιμασμένη λύση;

 

Αγόρασα αυτό και είναι μια χαρά από κάλυψη, αίσθηση και αντοχή. Επίσης αφήνει 1-2 χιλιοστά περιμετρικά ακάλυπτα, αλλά όταν μπει η θήκη, εναρμονίζεται τέλεια. Παρήγγειλα από έξω και δύο της Nillkin, αχρείαστα να είναι.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο update 659mb με διάφορες διορθώσεις κυρίως στην κάμερα, προσθήκη αργής κίνησης και security service Μαΐου...
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα από τα 2 καλύτερο το Α40.Θα σου πρότεινα Huawei Για κάμερα Αλλά το κανονικό P20 όχι το lite..Αλλά μετά το εμπάργκο που πάει να κάνει ο tramp στη Huawei,δεν μπορώ να προτείνω κανένα κινητό της..Το A40 έχει καλό κράτημα,καλή κάμερα επιπέδου s7 πίσω και πολύ καλή μπροστινή!θα σε καλύψει σε όλα αυτά που ζητάς,ειδικά στα χρήματα του είναι από τις καλύτερες επιλογές!

 

Και γω αυτό σκέφτηκα για την huawei με αυτά που γίνονται το τελευταίο διάστημα. Θα καταλήξω στο Α40, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο update 659mb με διάφορες διορθώσεις κυρίως στην κάμερα, προσθήκη αργής κίνησης και security service Μαΐου...

 

Δεν βλέπω κάτι στις αναβαθμίσεις? Που την βρίσκω?

Link to comment
Share on other sites

... εκτός αυτού , τα huawei έχουν την χειρότερη καταγραφή βίντεο από άποψη ποιότητας...ανεξαρτήτως τιμής....
Link to comment
Share on other sites

@ apollwnas μου την εμφάνισε στις ρυθμίσεις -> ενημέρωση λογισμικού...

 

Εδώ είναι οι εκδόσεις για csc eur

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a40/SM-A405FN/EUR/

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

@ apollwnas μου την εμφάνισε στις ρυθμίσεις -> ενημέρωση λογισμικού...

 

Εδώ είναι οι εκδόσεις για csc eur

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-a40/SM-A405FN/EUR/

 

μπορεις λιγο να εξηγησεις τι ειναι αυτο ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο site έχει όλα τα επίσημα firmware για τα κινητά της Samsung αλλά στην ουσία είναι ανεπίσημο αφού δεν είναι της ίδιας της Samsung... Από εκεί μπορείς να κατεβάσεις roms και να τις περάσεις μέσω odin στο κινητό σου... προσωπικά το χρησιμοποιώ περισσότερο για να δω αν και πότε βγαίνει νέα έκδοση λογισμικού...

tip για να δεις αν βγήκε νέα έκδοση θα πρέπει να ξέρεις το csc δηλαδή την χώρα πώλησης του κινητού σου... πχ στο link δείξω για το csc eur δηλαδή greece...

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο site έχει όλα τα επίσημα firmware για τα κινητά της Samsung αλλά στην ουσία είναι ανεπίσημο αφού δεν είναι της ίδιας της Samsung... Από εκεί μπορείς να κατεβάσεις roms και να τις περάσεις μέσω odin στο κινητό σου... προσωπικά το χρησιμοποιώ περισσότερο για να δω αν και πότε βγαίνει νέα έκδοση λογισμικού...

tip για να δεις αν βγήκε νέα έκδοση θα πρέπει να ξέρεις το csc δηλαδή την χώρα πώλησης του κινητού σου... πχ στο link δείξω για το csc eur δηλαδή greece...

 

Ναι το ειχα ψιλοκαταλαβει αυτο απλα οταν πηρα το κινητο απο σκρουτζομαγαζο ειχε αρχικα πολωνικα οποτε υπεθεσα οτι θα το προμηθευτηκαν απο πολωνια.. στο site που εστειλες οταν στο χωρα βαζεις Poland (XEO) βγαζει το ιδιο με αυτο οταν βαζεις Greece (EUR).. απλα μου τραβηξε το ενδιαφερον αυτο.. για το ποτε θα ερθει στο δικο μου το update εγω ποιο απο τα 2 να κοιταω? ή ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν είναι το ίδιο... Αλλά συνήθως αυτές οι δύο χώρες έχουν κοινές ημερομηνίες διάθεσης στις εκδόσεις...
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,αυτο το διαμαντακι κινητο εχει και ραδιοφωνο??? Δεν διαβασα λαθος στα specs???

 

εχει και ραδιοφωνο, δες εδω ολα τα χαραχτηριστικα https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a40-9642.php

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...