Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ υπάρχει ένα θέμα... εμένα ήρθε με τον 7885 και όχι τον 7904, βέβαια η διάφορες μεταξύ τους είναι μικρές...

Από απόδοση δεν έχω κανένα παράπονο αλλά δεν παίζω παιχνίδια...

 

απο θεμα μπαταριας πως τα παει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πιστευω οτι και στα παιχνιδια δε θα κολλαει αν και ουτε εγω το θελω γι αυτο.. το θεμα ειναι αν θα εχει τις ιδιες αποδοσεις μετα απο ενα ή δυο χρονια.. εγω ειμαι με το mi4c που ειχε sd808 και εδω και τρια χρονια δεν εχει πεσει σε αποδοση ουτε λιγο.. δε νομιζω σε καμια περιπτωση να εχει ιδιο αποτελεσμα.. απλα αν ειναι να τα φτυσει μεσα σε ενα χρονο δε αξιζει για εμενα παντα
Link to comment
Share on other sites

απο θεμα μπαταριας πως τα παει?

Από θέμα απόδοσης μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο... με μέτρια προς αρκετή χρήση, δύο τρεις ώρες ιντερνέτ με ανοιχτά δεδομένα, μου βγάζει άνετα δύο μέρες...

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Από θέμα απόδοσης μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο... με μέτρια προς αρκετή χρήση, δύο τρεις ώρες ιντερνέτ με ανοιχτά δεδομένα, μου βγάζει άνετα δύο μέρες...

 

ωραια, θα ηθελα να σου κανω και μια αλλη ερωτηση: χρησιμοποιεις καποια προστασια οθονης? γραφεται οτι δεν εχει γυαλι gorilla και οτι θα ειναι επιρρεπες σε γρατζουνιες, η αποψη σου μιας και το εχεις και το χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

ωραια, θα ηθελα να σου κανω και μια αλλη ερωτηση: χρησιμοποιεις καποια προστασια οθονης? γραφεται οτι δεν εχει γυαλι gorilla και οτι θα ειναι επιρρεπες σε γρατζουνιες, η αποψη σου μιας και το εχεις και το χρησιμοποιεις?

 

Αυτή στην στιγμή έχω βάλει μόνο μια θήκη σιλικόνης, απλή των 5 ευρώ, αν και σε όλα τα προηγούμενα κινητά δεν είχα βάλει γυαλάκια το σκέφτομαι...

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει το κινητό, ως μια απο τις ελαχιστες επιλογες σε compact διαστασεις, μπορω να ρωτήσω τι επιλογές υπάρχουν όσον αφορά τις ειδοποιήσεις; διαβάζω οτι δεν υπάρχει led ειδοποιησεων ουτε υποστηρίζεται aod , οπότε αν έρθει μια ειδοποίηση, κλήση ή μήνυμα πώς το βλέπεις; κι ενα δεύτερο, ποσο sot έχει το κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει το κινητό, ως μια απο τις ελαχιστες επιλογες σε compact διαστασεις, μπορω να ρωτήσω τι επιλογές υπάρχουν όσον αφορά τις ειδοποιήσεις; διαβάζω οτι δεν υπάρχει led ειδοποιησεων ουτε υποστηρίζεται aod , οπότε αν έρθει μια ειδοποίηση, κλήση ή μήνυμα πώς το βλέπεις; κι ενα δεύτερο, ποσο sot έχει το κινητό;

 

χρησιμοποιεις την λυση που προτιμουν πολλοι, noled https://apkpure.com/noled/com.led.notify

Link to comment
Share on other sites

η λυση αυτη απο μπαταρια πως τα παει? τρωει πολυ?

 

δεν νομιζω οτι τρωει πολυ, εγω την χρησιμοποιω 5 χρονια τωρα σε ενα s4 mini και με εχει σωσει.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε μαγαζι που το εχει για να το δω απο κοντα και πιστευω ηταν ακριβως οτι πρεπει.. Στο χερι καθεται απλα τελεια αφου εχει το καταλληλο μεγεθος.. Αν και ο επεξεργαστης του με χαλαει λιγο αυριο λεω να το παραγγειλω
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.used.aoe

Βάλτε αυτή και τέλος!

 

Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος με τις ρυθμίσεις αλλά τρώει πολύ μπαταρία...

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος με τις ρυθμίσεις αλλά τρώει πολύ μπαταρία...

 

δοκιμασε και το no led που εγραψα πιο πανω και συγκρινε τα.

Link to comment
Share on other sites

To no led καεί λιγότερο αλλά δεν θεωρείται always ανάβει μόνο στις ειδοποιήσεις.Η εφαρμογή AO καεί 30 τα εκατό μπαταρία αλλά είναι πανομοιότυπη με τις μαμάς Σαμσουνγκ,η οποία όμως καεί 24 τα εκατό.Ειναι συνεχώς ανοικτή,αλλά από τις ρυθμίσεις που είναι κάμποσες πρέπει να ρυθμιστεί να λειτουργεί με την αυτόματη φωτεινότητα τις συσκευής για να μην καεί πολύ μπαταρία.Οι ειδοποιήσεις είναι όλα τα λεφτά και οι παράμετροι πάρα πολλοί.Την έχω στο Νοτε 5 από περισυ και μου έχει λύσει τα χέρια....
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μερα σημερα με το κινητο.. το φορτησα τερμα και μετα εκανα ενα update και ξοδεψα κανενα μισαωρακι περιπου για να το σεταρω και αλλες 2 ωρες που περασαν και ειναι ακομα 90% η μπαταρια.. ειναι πολυ νωρις αλλα αισθανομαι οτι εχει πολυ καλη διαχειρηση.. δεν το επαιξα πολυ ακομα με τις καμερες.. ολα ειναι τελεια παντως.. το μονο που με χαλαει ειναι το navigation bar το οποιο εμενα δεν με βολευει να το εχω στο full screen δηλαδη να δουλευω με τα swipe up.. οταν το εχω με τα κουμπια ομως με ενοχλει που ορισμενες φορες κραταει την εικονα απο το wallpaper.. τι εννοω.. επειδη χρησιμοποιω πολυ το messenger, οταν τα chat heads ειναι ανοιχτα αμα δειτε κραταει τα χρωματα του home screen.. υπαρχει καποια λυση σε αυτο.. ενταξει ειναι η λεπτομερια της λεπτομεριας αλλα μεχρι στιγμης ηταν το μονο αρνητικο..
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη μερα σημερα με το κινητο.. το φορτησα τερμα και μετα εκανα ενα update και ξοδεψα κανενα μισαωρακι περιπου για να το σεταρω και αλλες 2 ωρες που περασαν και ειναι ακομα 90% η μπαταρια.. ειναι πολυ νωρις αλλα αισθανομαι οτι εχει πολυ καλη διαχειρηση.. δεν το επαιξα πολυ ακομα με τις καμερες.. ολα ειναι τελεια παντως.. το μονο που με χαλαει ειναι το navigation bar το οποιο εμενα δεν με βολευει να το εχω στο full screen δηλαδη να δουλευω με τα swipe up.. οταν το εχω με τα κουμπια ομως με ενοχλει που ορισμενες φορες κραταει την εικονα απο το wallpaper.. τι εννοω.. επειδη χρησιμοποιω πολυ το messenger, οταν τα chat heads ειναι ανοιχτα αμα δειτε κραταει τα χρωματα του home screen.. υπαρχει καποια λυση σε αυτο.. ενταξει ειναι η λεπτομερια της λεπτομεριας αλλα μεχρι στιγμης ηταν το μονο αρνητικο..

 

κανονικα πρεπει να εχει καλη διαχειρηση, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το εξης: ενω φοραει τον ιδιο επεξεργαστη με το Α8 του 2018 ( exynos 7885 ), εχουν και τα δυο την ιδια χωρητικοτητα μπαταριας, στο gsm arena, λεει οτι η μπαταρια του Α8 κραταει 92 ωρες, ενω του Α40κραταει 73 ωρες, δεν ειναι λιγο περιεργο, 20 ωρες διαφορα με τον ιδιο επεξεργαστη για διαφορα 0,3 ιντσες στην οθονη?

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να εχει καλη διαχειρηση, αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το εξης: ενω φοραει τον ιδιο επεξεργαστη με το Α8 του 2018 ( exynos 7885 ), εχουν και τα δυο την ιδια χωρητικοτητα μπαταριας, στο gsm arena, λεει οτι η μπαταρια του Α8 κραταει 92 ωρες, ενω του Α40κραταει 73 ωρες, δεν ειναι λιγο περιεργο, 20 ωρες διαφορα με τον ιδιο επεξεργαστη για διαφορα 0,3 ιντσες στην οθονη?

 

χωρις να ειμαι ειδικος, η διαφορα λογικα θα οφειλεται στην ελαχιστη διαφορα αναλυσης οθόνης, στο οτι ενω εχουν ιδιο επεξεργαστη, δεν ειναι στις ιδιες τιμες χρονισμενοι και επισης η καμερα θα μπορουσε ισως να εχει επιπτωση ( μπορει και οχι )..

μια ακομα παρατηρηση.. εβαλα ενα τζαμακι αλλα οταν το πιεζω πολυ προς τα δεξια-αριστερα κουνιεται ελαχιστα.. δεν το εβαλα καλα ή ηταν το τζαμακι προβληματικο.. ειναι fullface..εχω βαλει αλλα 5-6 τζαμακια σε διαφορα κινητα και ολα κομπλε ηταν.. παντως αυτο οταν το εβαλα δεν εκανε εκεινο που εκαναν τα αλλα τζαμακια που σχεδον οταν το ακουμπουσες σιγα σιγα επεκτεινόταν σε ολη την οθόνη αποβάλοντας τον αερα και "παιρνοντας το χρωμα τις οθονης".. αυτο απλα εκατσε πανω στην οθονη

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χωρις να ειμαι ειδικος, η διαφορα λογικα θα οφειλεται στην ελαχιστη διαφορα αναλυσης οθόνης, στο οτι ενω εχουν ιδιο επεξεργαστη, δεν ειναι στις ιδιες τιμες χρονισμενοι και επισης η καμερα θα μπορουσε ισως να εχει επιπτωση ( μπορει και οχι )..

μια ακομα παρατηρηση.. εβαλα ενα τζαμακι αλλα οταν το πιεζω πολυ προς τα δεξια-αριστερα κουνιεται ελαχιστα.. δεν το εβαλα καλα ή ηταν το τζαμακι προβληματικο.. ειναι fullface..εχω βαλει αλλα 5-6 τζαμακια σε διαφορα κινητα και ολα κομπλε ηταν.. παντως αυτο οταν το εβαλα δεν εκανε εκεινο που εκαναν τα αλλα τζαμακια που σχεδον οταν το ακουμπουσες σιγα σιγα επεκτεινόταν σε ολη την οθόνη αποβάλοντας τον αερα και "παιρνοντας το χρωμα τις οθονης".. αυτο απλα εκατσε πανω στην οθονη

ακυρο αυτο με το tempered glass το διορθωσα.. απλα αυτο ειναι glue tempered glass και καθεται διαφορετικα.. το εβγαλα προσεκτικα και το ξαναεβαλα και απλα του ασκησα λιγο περισσοτερη δυναμη (απαλα) και κολλησε μια χαρα.. το μονο ζητημα μου ειναι αυτο με το navigation bar που ειπα πιο πανω. κατα τ αλλα το κινητο πεταει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, κάτοχος της συσκευής και εγω εδω και 2 μέρες, έχω ένα θέμα με την συγκεκριμένη εφαρμογή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stoneclash.cn1diloti

Σε προηγούμενο τηλεφωνο πυ είχα έπαιζε και παίζει κανονικά, φαντάζομαι οτι ειναι θεμα αναλυσης...

Γνωρίζει κάποιος κάποια λύση?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Νέος κάτοχος του Α40. Μετά από μία εβδομάδα χρήσης οι εντυπώσεις είναι οι εξής:

 

Πολύ καλή οθόνη με ευκρίνεια και σχετικά καλό φωτισμό στον ήλιο.

Κάμερα συμπαθητική. Έχει μία περίεργη ρύθμιση full, 16:9, 4:3, 1:1 η οποία εκτός από την ανάλυση αλλάζει και τη γωνία λήψης και δεν έχω βγάλει άκρη τι βολεύει περισσότερο.

Μπαταρία σε καλά επίπεδα. Με 2-3 ώρες ομιλία, 2-3 ώρες ανοιχτή οθόνη για emails social media, ανοιχτά bluetooth wifi data στο τέλος της μέρας έχει μείνει 20%.

Λειτουργία χωρίς κολλήματα.

Δείχνει καλή κατασκευή. Χωρίς προστασία με πέσιμο από κάθισμα αυτοκινήτου, σύρσιμο σε γραφείο, βάλε βγάλε σε τσέπες δεν έχει αποκτήσεις ακόμα κάποιο σημάδι. Το πίσω κάλυμμα δεν βγαίνει οπότε μάλλον θέλει προσοχή.

Λειτουργία dual messenger για ταυτόχρονη χρήση πχ viber με δύο αριθμούς.

Το δακτυλικό αποτύπωμα παίζει άψογα χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Το μέγεθος για τις δικές μου προτιμήσεις είναι ιδανικό. Μαζεμένο και εύχρηστο με ένα χέρι.

Η φόρτιση πάει από το 20% στο 90% σε περίπου 45'

 

Γενικά μία καλή επιλογή.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

για το tempered glass που ειχα πει οτι ειχα θεμα τελικα αποδειχτηκε οτι οντως δεν ηταν καλο.. ειχα παρει ενα fullface glue tempered glass το οποιο εχει μια κολλητικη ταινια γυρω γυρω με μαυρο χρωμα.. ε λοιπον ηταν κακη η αγορα αυτη καθως γεμισε με χνουδια κλπ γυρω γυρω τα οποια κολλουσαν στην ταινια αυτη γι αυτο και κουνιοταν λιγο.. σας συνιστω να μην παρετε παρομοιο καθως απο ο τι διαβασα και αλλοι ειχαν το ιδιο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Πήγα το είδα σήμερα σε κατάστημα. Τέλειο το μέγεθος, ελαφρύ, ωραία οθόνη. Παίζω λίγο με το μενού, βλέπω είναι με το patch του Μαρτίου. Ψάχνω λίγο τις ρυθμίσεις για τις ενημερώσεις, το κλειδώνω, βλέπω always on display. Αποκλείεται λέω, αφού δεν έχει. Ξαναψαχνω ρυθμίσεις, τίποτα. Ρωτάω τον πωλητή, μου λέει βεβαίως και έχει always on display, και είχαν εγκαταστήσει εφαρμογή από play store :D
Link to comment
Share on other sites

....την aod της Σαμσουνγκ την έχω και εγώ στο xiaomi που εχω από πέρσι το καλοκαίρι και δουλεύει υποδειγματικά.... Οπότε μικρό το κακό αν δεν το έχει από τη μάνα του.... Και με συχνότατες ενημερώσεις παρακαλώ....
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη της Samsung δεν υποστηρίζετε και στο play store βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατή η συσκευή... Όλες οι άλλες που έχω δοκιμάσει πραγματικά ξεσκίζουν την μπαταρία... Edited by geovoul23
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...