Jump to content

Samsung Galaxy A50


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιζει ρόλο που δεν θέλει μόνιμα τέρμα φωτεινότητα και ειναι μεσα στο σπίτι αλλα κάνει βιντεοκλήσεις που τρώνε αρκετή μπαταρία.

Το έχει ανοιχτό και δέχεται κλήσεις η μονο με wifi?

 

 

και κανονικες κλησεις εννοειται. παντως εχω διαβασει οτι ειναι καλυτερα απο θεμα μπαταριας να μην εχεις το κινητο σε αυτοματη φωτεινοτητα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Κάτοχος του Α50 εδώ κ 2 εβδομάδες μου έχει συμβεί 3 φορές το εξής:

Τυχαίνει να μπω σε ασανσέρ με τα δεδομένα ανοιχτά κ όταν βγαίνω δεν μπορεί να συνδεθεί στο ίντερνετ με τα δεδομένα. Δε συνδέεται δηλαδή αυτόματα πάλι στα δεδομένα. Ακόμα κ αν πατήσω το κουμπί να κλείσουν κ να ανοίξουν τα δεδομένα δεν συνδέεται στο ίντερνετ. Ο μόνος τρόπος είναι να κάνω επανεκκίνηση.

Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο;

Είναι φυσιολογικό;

Ακόμη κ αν χάνει το σήμα στο ασανσέρ βγαίνοντας δε θα έπρεπε να συνδέεται πάλι αυτοματα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Πήρε φίλος στη Black Friday το Samsung A50 και έχει τα εξής προβλήματα:

 

1) όταν τον καλούν η οθονη τις μισές φορες ανάβει στο τρίτο ντριν

2) όταν δεχεται μηνύματα από messenger και WhatsApp ακούγεται ο ήχος αλλά δεν ανάβει η οθονη. Sms και Viber λειτουργεί κανονικά.

 

Το πήγε στη smartec του κάνανε καποια update, το βαλανε και στο διαγνωστικό και του είπαν ότι είναι μια χαρά και να το παρακολουθήσει. Τα προβλήματα όμως παραμένουν.

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

Το ένα το κάνουν τα περισσότερα Samsung.

Το 2ο είναι θέμα εφαρμογής, και στο Α70 το ίδιο. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα με τα notification που δεν "ερχονται" στη lock screen.

Αφου δοκιμασα τα παντα σε ρυθμισεις, ανακαλυψα οτι υπαρχει θεμα με πολλα μοντελα samsung ανα τον κοσμο.

Η λυση που δειχνει να "δουλευει" ειναι αυτη απο το forum androidcentral.

Υπαρχει κατι που λεγεται adroid doze και βαζει λενε σε "βαθυ υπνο" την lock screen.

Προτεινουν εδω με ποιο τροπο να δωθει η εντολη "adb shell dumpsys deviceidle disable" (προσοχη εδω ειναι τα βηματα, αλλα κανει enable)

Καποιοι αλλοι προτεινουν αυτο το τροπο.

Το μειον με αυτη την κινηση ειναι οτι πρεπει να το επαναλαμβανεις καθε φορα που κανει restart το τηλεφωνο.

 

Επειδη αυτα ειναι παρα πολυ "βαθεια νερα" για μενα, και επειδη εχω δει οτι η κοινοτητα εχει σοβαρους γνωστες του αντικειμενου, μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του, μην κανω κατι και κοπαναω το κεφαλι μου στο τουβλο (τηλεφωνο).

Πρεπει να κανω copy αυτο το post σε καποιο αλλο thread;

 

Θελει η γυναικα μου να αντικαταστησει το coolpad F1 που εχει, και φοβαται να παρει Α50 γι' αυτο το λογο.

Edited by dimlar
♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα με τα notification που δεν "ερχονται" στη lock screen.

Αφου δοκιμασα τα παντα σε ρυθμισεις, ανακαλυψα οτι υπαρχει θεμα με πολλα μοντελα samsung ανα τον κοσμο.

Η λυση που δειχνει να "δουλευει" ειναι αυτη απο το forum androidcentral.

Υπαρχει κατι που λεγεται adroid doze και βαζει λενε σε "βαθυ υπνο" την lock screen.

Προτεινουν εδω με ποιο τροπο να δωθει η εντολη "adb shell dumpsys deviceidle disable" (προσοχη εδω ειναι τα βηματα, αλλα κανει enable)

Καποιοι αλλοι προτεινουν αυτο το τροπο.

Το μειον με αυτη την κινηση ειναι οτι πρεπει να το επαναλαμβανεις καθε φορα που κανει restart το τηλεφωνο.

 

Επειδη αυτα ειναι παρα πολυ "βαθεια νερα" για μενα, και επειδη εχω δει οτι η κοινοτητα εχει σοβαρους γνωστες του αντικειμενου, μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του, μην κανω κατι και κοπαναω το κεφαλι μου στο τουβλο (τηλεφωνο).

Πρεπει να κανω copy αυτο το post σε καποιο αλλο thread;

 

Θελει η γυναικα μου να αντικαταστησει το coolpad F1 που εχει, και φοβαται να παρει Α50 γι' αυτο το λογο.

 

 

δοκιμασε να μπεις στη βελτιστοποιηση μπαταριας του android (doze) πρωτα. ο πιο γρηγορος τροπος, μπες ρυθμισεις - εφαρμογες , διαλεξε μια εφαρμογη οποια να ναι,πατας μπαταρια-βελτιστοποιηση χρηση μπαταριας.το μενου που θα σε βαλει ειναι το android doze. επιλεγεις ολα και θα εμφανιστουν ολες οι εφαρμογες. ξετικαρισε οποια πιστευεις οτι σχεση με lockscreen η με notifications

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να μπεις στη βελτιστοποιηση μπαταριας του android (doze) πρωτα. ο πιο γρηγορος τροπος, μπες ρυθμισεις - εφαρμογες , διαλεξε μια εφαρμογη οποια να ναι,πατας μπαταρια-βελτιστοποιηση χρηση μπαταριας.το μενου που θα σε βαλει ειναι το android doze. επιλεγεις ολα και θα εμφανιστουν ολες οι εφαρμογες. ξετικαρισε οποια πιστευεις οτι σχεση με lockscreen η με notifications

Καμμια ιδεα ποια εφαρμογη ειναι υπευθυνη; Γινετε ο "κακος χαμος" μεσα εκει.

Αν εξαιρεσεις τις 2 εφαρμογές η οποιες ειναι η κρισιμες για μενα του Signal (2 επαφες support μονο), του excel και της cosmote, εγω δεν εχω βαλει κατι αλλο.

Ισα ισα εχω απενεργοποιησει οτι εχει σχεση με καιρο, facebook, linked in, health, bixby, office, smart things, galaxy wearable, drive, google, maps, youtube, ant+, gps.

To τηλεφωνο αγοραστηκε για να κανει 2 συγκεκριμενες σημαντικες δουλειες και για κανενα αλλο λογο (ουτε καν για τηλεφωνο).

 

Τωρα εχω τικαρει σαν "not optimized" μια εφαρμογη που λεγεται RilNotifier, για να δω αν θα γινει κατι.

Ειναι πολυ δυσκολο να προκαλεσω την αποστολη notification κατα παραγγελια, ετσι ωστε να μπορω να τεσταρω ανετα.

Γνωριζεις που μπορω να βρω τι κανει καθε εφαρμογη του συστηματος ;

 

Καλες γιορτες σου ευχομαι με υγεια.

♥Lara♥2007♥2021♥
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο face unlock βάλανε την επιλογή να ξεκλειδώνει με μόνο ανοιχτά μάτια και στο print screen extra features . Στο fingerprint scanner ακόμα ίδια είναι η διαδικασία για να κάνεις register. Όλο βγάζει το μήνυμα πως το δάχτυλο πρέπει να καλύπτει όλο τον αισθητήρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, πήρα το Α50 δώρο στη σύζυγό μου και παρατήρησα ότι στις ρυθμίσεις τις κύριας κάμερας δεν υπάρχει το πεδίο επιλογής ανάλυσης φωτογραφιών, ενώ για τα βίντεο υπάρχει. Το παρατήρησε κάποιος άλλος;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν θα γινει εισαγωγη στην Ελλαδα το Α51 ?

 

https://www.skroutz.gr/s/21528262/Samsung-Galaxy-A51-128GB.html

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

300+ € ; Αουτσ !!! 30/4/219 είχα ψωνίσει το A50 230,5 € από ένα κατάστημα στη Γλυφάδα . Σ' αυτή τη τιμή αξίζει η αγορά του ;
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση..

 

Το Α50 εχει ασυρματη φορτιση ?

Όχι.

 

Sent from my S10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. πρωτη φορα Samsung. Μολις παρελαβα το Galaxy A50. το προηγουμενο μου κινητο που ακομα χρησιμοποιω στη δουλεια μου ειναι εδω και 5 χρονια ενα Xiaomi Redmi Note 2. επειδη εχω μπερδευτει αρκετα μιας και ειμαι ασχετος με την τεχνολογια θα ελεγα, θα ηθελα την βοηθεια σας..οποιος μπορει ας μου απαντησει στις παρακατω ερωτησεις:

 

1. Τι ειναι αυτο το Bixby και πως μπορω να το απενεργοποιησω εντελως? (ημουν περιεργος και το ενεργοποιησα) μπορω να το απεγκαταστησω κιολας?

 

2. Οποια εφαρμογη της Samsung που δεν θελω μπορω να την απεγκαταστησω? Samsung members

Galaxy wearable

Samsung health

Smart things

Samsung notes

Smart switch

 

Αυτα προς το παρων αν και εχω ακομα πολλα να ρωτησω..

Link to comment
Share on other sites

να τις απεγκαταστισεις δεν μπορείς.

Κάποιες μπορείς αν τις απενεργοποιήσεις από τα settings -> εφαρμογές

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπορείς να τις βγαλεις. Κρατώντας την εφαρμογή που θες πατημένη επιλέγεις κατάργηση.

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ!! απλα καποιες απο αυτες νομιζω δεν τις χρειαζομαι..

 

κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχει εφαρμογη μουσικης. πχ στο xiaomi ειχα περασει καποια mp3 τραγουδακια και εμπαινα στην εφαρμογη του κινητου και τα ακουγα μια χαρα.. τωρα δεν βρισκω κατι..

 

επισης βλεπω οτι με πολη χαλαρη χρηση, ρυθμισεις, λιγο facebook, λιγο messenger και με την φωτεινοτητα περιπου στο 20% νομιζω οτι η μπαταρια πεφτει αρκετα γρηγορα. περιμενα κατι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

Γράψε στην ευρεση στην αναζητηση πανω πάνω οταν μπαινεις στην λιστα των εφαρμογών την λέξη music και θα σου βγαλει το samsung music και όποια άλλη εφαρμογή εχει για μουσικη

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...