Jump to content

Samsung Galaxy A50


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω τη συσκευή σχεδόν μια εβδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Θέλω να ρωτήσω άλλους χρήστες για την εμπειρία τους με το δακτυλικό αποτύπωμα. Όταν το έκανα set up με τον αντίχειρα δούλευε μια χαρά, μετά είδα πως μπορείς να αποθηκεύσεις μέχρι και 3 δάχτυλα. Οπότε έκανα scan τον δείκτη και τον αντίχειρα του άλλου χεριού. Έκτοτε η απόδοση του ήταν χάλια. Οπότε τα έσβησα και έκανα register ξανά. Μετά από δοκιμές κατέληξα και στα 3 scan να έχω τον αντίχειρα του δεξιού χεριού για να τον έχει σε όσο πιο πολλές θέσεις scanned, στο register σε κάθε βήμα τον μετακινούσαν λίγο. Τώρα δουλεύει μια χαρά. Έχω τη εντύπώση πως αν αποθηκεύσεις διαφορετικά δάχτυλα "χαλάει", ακούγεται χαζό αλλά... Edited by zene
Link to comment
Share on other sites

Απο το gsmarena την είδα αυτή την έκδοση που έγραψα. Η έλλειψη του "Ν" μάλλον συνεπάγεται στο οτι δεν έχει NFC σε σχέση με την SM-A505FN/DS. Απλά εμένα δε με απασχολεί το NFC όσο με απασχολεί η 800αρα. Το πήρες απο μαγαζί του skroutz ή απο γνωστή αλυσίδα στα 300+ euro ?

 

Από skroutz 242,20 euro.

WOLFGUARD OF ANGBAND
Link to comment
Share on other sites

3η μέρα το έχω κι εγώ στην κατοχή μου, παρά πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Λίγο αργο το αποτύπωμα στην οθόνη αλλά όχι πάντα.
Link to comment
Share on other sites

To εχει παρει καποιος απο καταστημα του σκρουτζ η απο καλυτερη τιμη(best price)?

 

Το πηρα σήμερα στη γυναίκα μου. 241€ με ευρωπαϊκό IMEI (χώρα εισαγωγής Πορτογαλία, πήρα και ρώτησα στη Samsung), δύο χρόνια εγγύηση αντιπρόσωπειας.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά του ίσως η καλύτερη επιλογή, οθόνη amoled χορταστική όχι με πολύ κορεσμένα χρώματα, σχεδίαση η καλύτερη στην κατηγορία σχεδόν χωρίς bezels, κάμερα αξιοπρεπεστατη, μπαταρία που εκπλήσσει τουλάχιστον μια μέρα... Δακτύλικο εντός οθόνης όπως οι ακριβές ναυαρχίδες το οποίο μετά το update που πήρε είναι οκ. Ποιότητα κατασκευής μπορεί να είναι πλαστικό αλλά είναι στιβαρό και επίσης μόλις το βάλεις σε μια θήκη δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Ήχος στο μέσο όρο της κατηγορίας γενικά είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση σε τιμή κάτω από τα 250 ευρώ τι άλλο να ζητήσεις;
Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά του ίσως η καλύτερη επιλογή, οθόνη amoled χορταστική όχι με πολύ κορεσμένα χρώματα, σχεδίαση η καλύτερη στην κατηγορία σχεδόν χωρίς bezels, κάμερα αξιοπρεπεστατη, μπαταρία που εκπλήσσει τουλάχιστον μια μέρα... Δακτύλικο εντός οθόνης όπως οι ακριβές ναυαρχίδες το οποίο μετά το update που πήρε είναι οκ. Ποιότητα κατασκευής μπορεί να είναι πλαστικό αλλά είναι στιβαρό και επίσης μόλις το βάλεις σε μια θήκη δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Ήχος στο μέσο όρο της κατηγορίας γενικά είναι μια ολοκληρωμένη πρόταση σε τιμή κάτω από τα 250 ευρώ τι άλλο να ζητήσεις;

 

Και την τριπλη του καμερα (25ΜΡ) εκ μια απο τις δυο βεβαια ειναι ευρυτικος φακος (8ΜΡ) που την βαζεις ; Ειναι τιμη ευκαιριας κατω απο τα 250 ευρω αυτη την στιγμη στο skroutz τι καλυτερο θα μπορουσαμε να παρουμε ; Το πηρα και το εδωσα στην μητερα μου ειναι πολυ ευχαριστημενη απο την μπαταρια διαρκει δυο μερες με χαλαρη χρηση και Facebook προπαντως να βαλετε και τις εφαρμογες στην αδρανεια μπαταριας να δειτε τι καλυτερα αποτελεσματα θα εχετε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3η μέρα το έχω κι εγώ στην κατοχή μου, παρά πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Λίγο αργο το αποτύπωμα στην οθόνη αλλά όχι πάντα.

 

Περνας το δακτυλο σου απο πανω φιλε και αυτο ειναι δεν το πιεζεις με πιεση απλος περνας μονο απ πανω το δακτυλο σου και περνα το δακτυλικο μια χαρα τουχαλιστον σε μενα ετσι περνα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και το εδωσα στην μητερα μου ειναι πολυ ευχαριστημενη απο την μπαταρια διαρκει δυο μερες με χαλαρη χρηση και Facebook προπαντως να βαλετε και τις εφαρμογες στην αδρανεια μπαταριας να δειτε τι καλυτερα αποτελεσματα θα εχετε.

 

 

 

Περνας το δακτυλο σου απο πανω φιλε και αυτο ειναι δεν το πιεζεις με πιεση απλος περνας μονο απ πανω το δακτυλο σου και περνα το δακτυλικο μια χαρα τουχαλιστον σε μενα ετσι περνα.

 

το πήρες για τη μητέρα σου αλλά έβαλες τα δικά σου αποτυπώματα;:confused:

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα σήμερα στη γυναίκα μου. 241€ με ευρωπαϊκό IMEI (χώρα εισαγωγής Πορτογαλία, πήρα και ρώτησα στη Samsung), δύο χρόνια εγγύηση αντιπρόσωπειας.

 

Στειλτε μου σε μηνημα το καταστημα αν θελετε ευχαριστω!

Edited by tsantixrh
Link to comment
Share on other sites

Στειλτε μου σε μηνημα το καταστημα αν θελετε ευχαριστω!

 

Έχετε pm στο inbox.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

το πήρες για τη μητέρα σου αλλά έβαλες τα δικά σου αποτυπώματα;:confused:

 

Δεν το διατυπωσα σωστα. Το πηρα για την μητερα μου το χρεισιμοποιησα λιγες μερες μετα εβγαλα το δακτυλικο μου αποτυπωμα απο πανω και της το εδωσα ειναι το δωρο της για το πασχα αφου μου ειπε μια ξαδελφη μου εχεις τοσα κινητα ρε συ δωσε και κανα στην μητερα σου καινουργιο και την αφησες με το Samsung Galaxy S7.

Να ρωτησω οσοι κανετε κληση ακουτε καθαρα τι σας λενε και αυτοι ακουνε καθαρα τι τους λετε ; Η Ενταση ειναι στο Full.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διατυπωσα σωστα. Το πηρα για την μητερα μου το χρεισιμοποιησα λιγες μερες μετα εβγαλα το δακτυλικο μου αποτυπωμα απο πανω και της το εδωσα ειναι το δωρο της για το πασχα αφου μου ειπε μια ξαδελφη μου εχεις τοσα κινητα ρε συ δωσε και κανα στην μητερα σου καινουργιο και την αφησες με το Samsung Galaxy S7.

Να ρωτησω οσοι κανετε κληση ακουτε καθαρα τι σας λενε και αυτοι ακουνε καθαρα τι τους λετε ; Η Ενταση ειναι στο Full.

 

Αν εξαιρέσεις ότι είναι πιο νέο δεν ξέρω κατά πόσο αναβάθμιση είναι σε σχέση με το s7.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλαν νέο update, επιτέλους το fingerprint scanner δουλεύει κανονικά, καθε φορά αναγνωρίζει το δακτυλικό αποτύπωμα.

 

Release Date : 10/5/2019, Build Number : A505FNXXU1ASD6

 

· 68 degree angle of view is now available when taking pictures with the front camera

· Added new feature. - Live focus effect (Gallery : Spin, Zoom, Color point)

· Added new feature. - Beauty Video Mode (Front/Rear Camera)

· Added new feature. - Bixby Routines

· Added new feature. - Call & Message Continuity

· The performance of Fingerprint recognition has been improved

· Overall stability of functions improved.

· The security of your device has been improved.

 

http://doc.samsungmobile.com/SM-A505FN/TPH/doc.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει βελτιωθεί καθόλου η φωτογραφία/βίντεο σε συνθήκες χαμηλού; Έχω δει αρκετά samples και απογοηεύτηκα αρκετά και δεδομένου οτι ο κύριος φακός έχει F 1.7 πιστεύω είναι καθαρά θέμα software, οπότε ευελπιστώ να λυθεί σύντομα με κάποιο update. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το έχω αγοράσει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις παιδιά μήπως ξέρετε πως μπορώ να κλειδώσω εφαρμογές στο one ui μιας και είμαι καινούριος σε samsung συσκευή? Καλοέμαθα στο xiaomi που είχα και τώρα θέλω να κλειδώνω κάποιες εφαρμογές και στο samsung. Βρήκα βέβαια μια εφαρμογή της samsung, την S Secure, αλλά δεν δουλεύει σε ευρωπαϊκές συσκευές παραμόνο σε συσκευές στην Ινδία.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βελτιωθεί καθόλου η φωτογραφία/βίντεο σε συνθήκες χαμηλού; Έχω δει αρκετά samples και απογοηεύτηκα αρκετά και δεδομένου οτι ο κύριος φακός έχει F 1.7 πιστεύω είναι καθαρά θέμα software, οπότε ευελπιστώ να λυθεί σύντομα με κάποιο update. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το έχω αγοράσει ακόμα.

 

μην περιμένεις και πολλά σε τέτοια κατηγορία.. το διάφραγμα απο μόνο του δεν λέει τίποτα για τις επιδόσεις της κάμερας

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Στειλτε μου σε μηνημα το καταστημα αν θελετε ευχαριστω!

 

Αν μπορείς στείλε κ σε μένα φίλος! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχει βελτιωθεί καθόλου η φωτογραφία/βίντεο σε συνθήκες χαμηλού; Έχω δει αρκετά samples και απογοηεύτηκα αρκετά και δεδομένου οτι ο κύριος φακός έχει F 1.7 πιστεύω είναι καθαρά θέμα software, οπότε ευελπιστώ να λυθεί σύντομα με κάποιο update. Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το έχω αγοράσει ακόμα.

Δύσκολο σε αυτήν την κατηγορία να δώσει πολλές βελτιώσεις στην κάμερα αλλιως θα ακυρωνε τις ακριβότερες συσκευές της, σαν hardware πάντως σίγουρα είναι πολύ δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιείται η οθόνη όταν έρχεται ειδοποίηση? Έψαξα παντού και δεν το βρήκα..
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η συσκευή ξεκλειδώνει στην τσέπη μου έχοντας ως τρόπο ξεκλειδωματος το δαχτυλικο αποτύπωμα. Αυτό πως γίνεται, δεν ξέρω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

πήρα και εγώ την συσκευή και έχω να πω τα παρακάτω:

1. Οθόνη πραγματικά φανταστική, μεγάλη χορταστική με υπέροχα χρώματα για τα χρήματα της συσκευής.

2. Στιβαρή κατασκευή από παιχνιδιάρικο χρωματικά πλαστικό.

3. Πολλά χαρακτηριστικά από συσκευές μεγαλύτερου κόστους (NFC, FACE UNLOCK, Finger Print sonar, AMOLED, Bluetooth 5, Dolby Atmos, Screen Ratio, Triple Camera)

4. Radio FM!

 

 

Όμως έχω τα παρακάτω αρνητικά, ίσως είμαι περίεργος αλλά παρατήρησα ότι:

1. Με το τελευταίο Update του λειτουργικού, το Finger Print Reading εξακολουθεί να είναι αργό π.χ. πάνω από 2" για unlock

2. Το εξωτερικό ηχείο δεν έχει καθόλου μπάσα ή αν έχει δεν γεμίζουν καθόλου

3. Το ακουστικό της συσκευής είναι πολύ χαμηλό και όχι καθαρό, σαν να ακούς τους άλλους από ανοιχτή ακρόαση ενα πράμα.

4. Το Wifi της συσκευής έχει ασυμβατότητα με κάποια Access Points (π.χ. CISCO) τα οποία χρησιμοποιούν τεχνολογία Band Steering για να κρατάνε τον Client στην αντίστοιχη Band

5. Τα ακουστικά που έχει μέσα η συσκευασία είναι απαράδεκτα.

6. Δεν έχει notification leds (λογικό σε μια Full Screen συσκευή) και ναι υπάρχουν εφαρμογές για να κάνεις κάτι παρόμοιο αλλά και πάλι δεν είναι Led notification

7. Το Quick Charge δεν μου φάνηκε πολύ Quick.

8. Δεν έχει 4G+ , μέχρι 4G υποστηρίζει και αυτό γιατί δεν έχει κάποιες bands LTE

 

Δεν ξέρω αν είναι Value for money, στα ίδια χρήματα υπάρχουν πολλές αντίστοιχες συσκευές ίσως χωρίς 25MP και Triple Camera αλλά τουλάχιστον με καλύτερο ήχο σε Head Speaker και External Audio Speaker.

 

Πάντως πρέπει να πω ότι το feeling στο κράτημα της συσκευής όπως επίσης η πανέμορφη οθόνη θα κάνει πολλούς να εντυπωσιαστούν και να το αγαπήσουν (αν βέβαια έχουν καβάτζα κανένα καλό bluetooth Stereo handsfree)

Edited by vdimitriou
billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει νεα ενημερωση λογισμικου:

 

60335284_2210020635786347_1008755799125655552_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fnic2-1.fna&oh=b62214608ca8a3babbeac6da89a9a38a&oe=5D642E05

 

60387115_2210020622453015_6644388147205505024_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fnic2-1.fna&oh=8293510677bdc2ca0728a4feb7aa700d&oe=5D6263A0

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει νεα ενημερωση λογισμικου:

 

60335284_2210020635786347_1008755799125655552_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.fnic2-1.fna&oh=b62214608ca8a3babbeac6da89a9a38a&oe=5D642E05

 

60387115_2210020622453015_6644388147205505024_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fnic2-1.fna&oh=8293510677bdc2ca0728a4feb7aa700d&oe=5D6263A0

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτα που έγραψα, το finger reading εξακολουθεί να είναι αργό και με την τελευταία αναβάθμιση.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτα που έγραψα, το finger reading εξακολουθεί να είναι αργό και με την τελευταία αναβάθμιση.

 

Εγω δεν βρηκα τις νεες λειτουργιες που αναγραφονται παραπανω εκτος απο την ταχυτητα του δακτυλικου αποτυπωματος. Αν βεβαια το ξανα περασεις απο πανω δεν θα γινει ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...