Jump to content

Samsung Galaxy A50


vadergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο έψαξα δεν βρήκα νήμα και μάλλον το συγκεκριμένο θα πουλήσει αρκετά.

 

hwww.gsmarena.com/samsung_galaxy_a50-9554.php

 

NETWORK

Technology

GSM / HSPA / LTE

LAUNCH

Announced 2019, February

Status Available. Released 2019, March

BODY

Dimensions 158.5 x 74.7 x 7.7 mm (6.24 x 2.94 x 0.30 in)

Weight 166 g (5.86 oz)

Build Front glass, plastic body

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

DISPLAY

Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 3

PLATFORM

OS Android 9.0 (Pie)

Chipset Exynos 9610 (10nm)

CPU Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)

GPU Mali-G72 MP3

MEMORY

Card slot microSD, up to 512 GB (dedicated slot)

Internal 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM

MAIN CAMERA

Triple 25 MP, f/1.7, PDAF

8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)

5 MP, f/2.2, depth sensor

Features LED flash, panorama, HDR

Video 1080p@30fps

SELFIE CAMERA

Single 25 MP, f/2.0

Features HDR

Video 1080p@30fps

SOUND

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Active noise cancellation with dedicated mic

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

NFC Yes (market dependent)

Radio FM radio

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

FEATURES

Sensors Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass

ANT+

BATTERY

Non-removable Li-Po 4000 mAh battery

Charging Fast battery charging 15W

MISC

Colors Black, White, Blue, Coral

Models SM-A505F, SM-A505FN, SM-A505GN

SAR EU 0.27 W/kg (head) 1.39 W/kg (body)

Price About 350 EUR

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως να τα πηγαίνει άραγε;

 

Με αρκετη χρηση (οχι παιχνιδια) με μονιμα ανοικτα wifi, data, bluetooth και gps το βραδυ ειμαι περιπου στο 30%. Θεωρω οτι ειναι αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πρόσφατα, για λίγο που το έχω επεξεργαστεί, φανταστική οθόνη,παρά πολύ καλή κάμερα (αν και ακόμα δεν έχω βγάλει όγκο φωτογραφιων),ηχείο κανονικό όχι πολύ δυνατό, το δαχτυλικο αποτύπωμα δούλευε αρκετά καλά έως ότου έβαλα τζάμι, μετά ποιό δύσκολα, αλλά το face unlock δουλεύει ακαριαία. Το κινητό για τις διαστάσεις του είναι αρκετά μαζεμένο και ελαφρύ.

Αυτά μέχρι στιγμής ,δεν μου έρχεται κάτι άλλο να σας πω ..πάντως προσωπικά δεν μετάνιωσα για την αγορά του .

 

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο το ειδα στον κοτσοβολο και το κοιταξα λιγο,αρκετα μαζεμενες διαστασεις πανεμορφο οθοναρα καθετε ωραια στο χερι,εγραψε η σαμμυ κινηταρα!
Link to comment
Share on other sites

samsung-galaxy-a50-sm-a505f-ds-1.jpg

 

samsung-galaxy-a50-sm-a505f-ds-3.jpg

 

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2019, February

Status Available. Released 2019, March

Body Dimensions 158.5 x 74.7 x 7.7 mm (6.24 x 2.94 x 0.30 in)

Weight 166 g (5.86 oz)

Build Front glass, plastic body

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Display Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 3

Platform OS Android 9.0 (Pie)

Chipset Exynos 9610 (10nm)

CPU Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53)

GPU Mali-G72 MP3

Memory Card slot microSD, up to 512 GB (dedicated slot)

Internal 128 GB, 6 GB RAM or 64 GB, 4 GB RAM

Main Camera Triple 25 MP, f/1.7, PDAF

8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)

5 MP, f/2.2, depth sensor

Features LED flash, panorama, HDR

Video 1080p@30fps

Selfie camera Single 25 MP, f/2.0

Features HDR

Video 1080p@30fps

Sound Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Active noise cancellation with dedicated mic

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

NFC Yes (market dependent)

Radio FM radio

USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

Features Sensors Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass

ANT+

Battery Non-removable Li-Po 4000 mAh battery

Charging Fast battery charging 15W

Misc Colors Black, White, Blue, Coral

Models SM-A505F, SM-A505FN, SM-A505GN

SAR EU 0.27 W/kg (head) 1.39 W/kg (body)

Price About 350 EUR

Tests Performance Basemark OS II: 2292 / Basemark OS II 2.0: 2209

Basemark X: 19106

Display Contrast ratio: Infinite (nominal)

Camera Photo / Video

Loudspeaker Voice 68dB / Noise 71dB / Ring 82dB

Audio quality Noise -93.4dB / Crosstalk -92.3dB

Battery life

Endurance rating 98h

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω τα χαρακτηριστικα , βλεπω την τιμη στο σκρουτζ και δεν το πιστευω. Νομιζω ανετα θα γινει best seller αυτη η συσκευη αν δεν εχει προβληματα software
Link to comment
Share on other sites

Οντως η τιμη στο σκρουτζ και στο μπεστ ειναι πολυ κατω ,ποσο λετε να παει σε κανα μηνα?

 

Ειναι πολυ καινουργιο ωστε να πεσει τοσο γρηγορα....αντε το πολυ -20€

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε παιδια για μια συσκευή τοσο νεα η διαφορα τιμης στα μαγαζια του Σκρουτζ 240ε να είναι τοσο μεγαλη με της αλυσιδες 380ε; περιεργο δεν είναι; συνηθος η διαφορα αυτή υπαρχη μετα από 6 μηνες, εδώ σε λιγες εβδομάδες εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα!
Link to comment
Share on other sites

εχω 2 μερες το κινητο στα χερια μου.το πηρα δωρο για την αδερφη μου..και εχω να πω τα καλυτερα.αν ηταν και αδιαβροχο θα το κραταγα εγω.απο αποδοση τα παει περιφημα.οι καμερες του εξιρετικες,ειδικα η μπροστινη μπορω να πω οτι ειναι και καλυτερη απο το s9 που εχω.και παμε στο μεγαλο +++ του κινητου που ειναι η ΜΠΑΤΑΡΙΑΡΑ!!! με μια φορτιση και το σκαλιζω συνεχως και εχω οθονη 8 ωρες και 23% ακομη μπαταρια..τι εγινε ρε παιδια????

επισης μου αρεσε πολυ και το ξεκλειδωμα κατω απο την οθονη.ειναι αρκετη λεπτη σαν συσκευη.και νομιζω με αυτη την τιμη θ πουλησει αρκετα.δεν ξερω τι επαθε η samsung αλλα με αυτα τα χαρακτηριστικα και αυτην τιμη...το Αφεντικο τρελαθηκε!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολουs. Αξίζει, το πήρα απο επώνυμο skroutzομαγαζο. Οντως το ηχείο δεν τα σπάει. Σε ολα τα άλλα ειναι οκ. Δεν ειναι s10 η Poco,ουτε One Plus. Αλλα τίμιο σε ολα. Επίσηs εχω διαβάσει σε διάφορα site οτι εχει θέμα με τα παιχνίδια. Οχι, τα παίζει ανετα, φορα τον 9610.

Μια μικρή απορία μόνο εχω διότι εχω να δουλέψω την samasung απο εποχής S4 : Μερικές φορές οταν προσπαθώ να βάλω τον κωδικό για να ενεργοποιηθεί η οθόνη - ξεκλείδωμα - η οθόνη μεγαλώνει απο μόνη της, γίνεται τριπλάσια με πορτοκαλί περίβλημα ....Καμμία ιδεα ? Το ιδιο θέμα υπήρχε και σε ενα Vernee 10. Φταίει το πρόσθετο γυαλί η κατι αλλο ? ?????

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου post στο φιλόξενο και πάντα ενήμερο site σας αφορά την συμβίωση για 2 μέρες με το Α50.

Ποιότητα κατασκευής άριστη,οθόνη πολύ καλής απόδοσης και με μεγάλη φωτεινότητα.Το One UI είναι πολύ καλό και είναι το σωστό βήμα προς την σωστή κατεύθυνση,βέβαια έχει και περιθώρια βελτίωσης με μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Το μεγάλο πρόβλημα όμως και το οποίο με ανάγκασε να το δώσω σε φίλο που τελικά το αγόρασε ήταν το δακτυλικό αποτύπωμα το οποίο πραγματικά παρά την αναβάθμιση που έγινε όταν το πρωτοάνοιξα δεν παλεύεται.

Πιστεύω πως το Α30 θα είναι η καλύτερη συσκευή με την ίδια οθόνη αλλά με το δακτυλικό αποτύπωμα πίσω στην πλάτη .

Με την επιλογή του αισθητήρα που έκαναν για το Α50 νομίζω έκαναν μέγα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργό τον μεγενθυτικο φακό. Πήγαινε ρυθμίσεις > προσβασιμότητα, καπου έχει αντίστοιχη επιλογή.

 

Envoyé de mon Redmi Note5 en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται ρε παιδια για μια συσκευή τοσο νεα η διαφορα τιμης στα μαγαζια του Σκρουτζ 240ε να είναι τοσο μεγαλη με της αλυσιδες 380ε; περιεργο δεν είναι; συνηθος η διαφορα αυτή υπαρχη μετα από 6 μηνες, εδώ σε λιγες εβδομάδες εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα!

 

Το εχουμε ξαναπει χιλιαδες φορες....

Οι αλυσιδες θελουν δεν θελουν προμηθευοντε ΜΟΝΟ απο την γενικη αντι/πεια οποτε η τιμη καθοριζετε απο την αντ/πεια και οχι απο την αλυσιδα....εαν θελει η αλυσιδα ριχνει την τιμη αλλα ΜΟΝΟ στο κερδος που θα επερνε...οποτε οταν βλεπεις οτι μια αλυσιδα ριχνει το προιον τοτε αυτοματα σημαινει οτι ΕΧΑΣΕ το κερδος απο αυτο το κινητο-τηλεοραση κτλ.

Οι υπολοιπες "εταιρειες" ΔΕΝ προμηθευοντε απο την αντ/πεια αλλα τα φερνουν ΜΟΝΟΙ τους εξου και πολλες φορες σε περιπτωση βλαβης οι αντ/πειες κανουν τα νερα τους.

 

Θα ακουσεις απο πολλους οτι αυτα ειναι παραμυθια των εταιρειων αλλα πιστεψε με ΔΕΝ ειναι ....στο λεω εκ πειρας καθως εκανα ενα μεγαλο διαστημα υπευθυνος παραγγελειων λιανικης-χονδρικης πριν δουλεψω σε εταιρεια αποκλειστικα κινητων

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σε γνωστο καταστημα απο σκρουτζ εχει το SM-A505F clobal αντι για το SM-A505FN/DS που ειναι EU Τι παιζετε με αυτα δεν μπορω να καταλαβω
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω σε γνωστο καταστημα απο σκρουτζ εχει το SM-A505F clobal αντι για το SM-A505FN/DS που ειναι EU Τι παιζετε με αυτα δεν μπορω να καταλαβω

 

Το SM-A505FN/DS εχει μεσα κεραια NFC και δυο καρτες sim, το SM-A505F δεν εχει κεραια NFC και εαν δεν εχει και καταληξη DS τοτε δεν ειναι και με 2 καρτες SIM.

Οτι δεν εχει NFC ειναι απο Ινδια με ή οχι ευρωπαικο μενου.

Edited by sc1ent1st
Link to comment
Share on other sites

Το SM-A505FN/DS εχει μεσα κεραια NFC και δυο καρτες sim, το SM-A505F δεν εχει κεραια NFC και εαν δεν εχει και καταληξη DS τοτε δεν ειναι και με 2 καρτες SIM.

Οτι δεν εχει NFC ειναι απο Ινδια με ή οχι ευρωπαικο μενου.

 

Καλα το καταλαβα οτι δεν ειναι αυτο που πουλανε εδω ,θελω να το παρω απο σκρουτζ αλλα δεν ξερω απο που να το παραγγειλω σε εκδοση με nfc A505FN

Link to comment
Share on other sites

Καλα το καταλαβα οτι δεν ειναι αυτο που πουλανε εδω ,θελω να το παρω απο σκρουτζ αλλα δεν ξερω απο που να το παραγγειλω σε εκδοση με nfc A505FN

 

Εγω οτι περνω το αγοραζω απο αλυσιδες ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο.;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω οτι περνω το αγοραζω απο αλυσιδες ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο.;)

 

Kαι εγω αλλα αυτο δεν το φτανω απο αλυσιδες ειναι ακριβο και ηθελα να το παρω για αυτο προσπαθω να δω απο ποιο καταστημα να εχει το κανονικο

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι αρκετά καλό!Βοηθά και το γεγονος οτι ειναι στα 10nm ο επεξεργαστής του και η μπαταρία 4000mah.Ενδεικτικα, μου βγαζει και εως 8 ωρες οθονη, έχω ομως τα παντα κλειστα γιατι το έχω για δευτερο.Υποθετω ομως οτι και ανοιξει κανεις τα διαφορα,θα βγαζει 5.30 με 6 ώρες οθόνη χαλαρα.Για καποιο λόγο δε μπορω να ανεβασω screenshot,αλλα αυτή τη στιγμη ειναι στο 47%,με 2 ημερες και 14 ωρες λειτουργιας και οθονη 3ωρες και 51 λεπτα.Γενικα πιστεύω ότι το συγκεκριμενο θα πουλησει πολύ, είναι πολυ τίμιο τηλ για τα λεφτά του.Δειτε και ενα καλο review(ο τυπος τα λεει real review γιατί τα αγοράζει μόνος του.
Οπως λεει και ο ίδιος το τηλ ειναι MAJOR GO!!! Edited by T.R.S.
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Το SM-A505FN/DS εχει μεσα κεραια NFC και δυο καρτες sim, το SM-A505F δεν εχει κεραια NFC και εαν δεν εχει και καταληξη DS τοτε δεν ειναι και με 2 καρτες SIM.

Οτι δεν εχει NFC ειναι απο Ινδια με ή οχι ευρωπαικο μενου.

 

Επομένως όλα τα DUAL SIM που ξεκινάνε από τα 235€ δεν γίνεται να είναι από ινδία έτσι δεν είναι?

Υπάρχει και η μονόκαρτη έκδοση στο σκρουτζ που ξεκινάει από τα 300+

 

Εγώ πάντως έχω ρίξει παραγγελία και το περιμένω πως και πως :D

Link to comment
Share on other sites

Επομένως όλα τα DUAL SIM που ξεκινάνε από τα 235€ δεν γίνεται να είναι από ινδία έτσι δεν είναι?

Υπάρχει και η μονόκαρτη έκδοση στο σκρουτζ που ξεκινάει από τα 300+

 

Εγώ πάντως έχω ρίξει παραγγελία και το περιμένω πως και πως :D

 

Aπο σκρουτζ το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...